Reis langs de eeuwen Den Inkel is er weer klaar voor friet 2eeiand Nog weinig animo voor dorpenpot van duizend euro van R&B Wonen J Zoomland tijdelijk dicht Politie bekeurt 409 hardrijders Buitenbaden van Kruinings zwembad grondig gerenoveerd. LEICHT Keukens DE ANDERE KANT VAN DE MORTIERE BOULEVARD Alleen Baarlanders komen enthousiast op inloopspreekuur af. 26 Woensdag 30 april 2008 pzcB Penningmeester Dave van Bommel van zwembad Den Inkel bij de gereno veerde buitenbaden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Luc Oggel KRUININGEN - Smetteloze, azuur blauwe bassins met daarin kraak helder water. Na een grondige re novatie zijn de buitenbaden van zwembad Den Inkel in Kruinin- gen klaar voor het nieuwe seizoen. „Nu maar hopen op goed weer", zegt penningmeester Dave van Bommel van het stichtingsbe stuur. De renovatie kwam zeker niet voor zijn tijd. Al sinds 2004 was er niets meer aan (groot) onderhoud gedaan. Dat uitte zich onder meer in lekkages en andere vormen van slijtage. Dankzij een extra subsidie van een miljoen euro van de ge meente Reimerswaal, die wordt uitgesmeerd over een periode van tien jaar, kan de achterstand wor den weggewerkt. „Zelf hebben we geen geld, net als alle andere bui tenbaden hebben we vorig jaar slecht gedraaid vanwege het slech te weer. Dat heeft ons 25.000 be zoekers gekost", zegt Van Bommel. Normaal gesproken trekt het bui tenbad aan de Blauwhoefseweg zon zeventigduizend zwemlusti- gen per jaar. De twee buitenbaden - Den Inkel beschikt als één van de weinige zwembaden in Zeeland over een vijftigmeterbad - zijn de afgelopen maanden helemaal 'gestript'. „Je zag alleen nog maar betonnen bak ken", vertelt Van Bommel. De bas sins - en ook de duiktorens - zijn vervolgens voorzien van een com pleet nieuwe coating, in het ken merkende 'zwembadblauw'. In een latere fase gaan ook de kleedruimten ('die zijn echt uit de tijd') tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuwbouw. „We heb ben er alles aan gedaan om de ba den klaar te hebben voor het nieu we seizoen", zegt Van Bommel. Ook het binnenbad krijgt dit jaar nog een opknapbeurt. Vanaf maandag 5 mei, 13.00 uur kan er weer dagelijks worden ge zwommen in de buitenbaden. Meer informatie over Den Inkel en foto's van de renovatie zijn te vin den op de website van het zwem bad: www.zwembaddeninkel.nl. Gek eigenlijk, dat er nooit eerder iemand op het idee is gekomen om een frietmuseum te beginnen. Daar verbaast Eddy van Belle zich ook over. Dus heeft hij het zelf maar gedaan. door Ronald Verstraten BRUGGE - „We hebben gezocht op internet, maar het is er nergens. Wij zijn de eersten." Het dichtst in de buurt komt misschien nog het Aardappel Museum van de Ameri kaan Tom Hughs. Die richtte het in 1975 weliswaar op in Waterloo, maar nam het later mee naar Albu querque. Ook het Antwerpse Friet- kotmuseumpje sluit thematisch wel aan, maar het Brugse is groter en completer. Op Hemelvaartsdag opent het Frietmuseum zijn deuren. Het is ondergebracht in de Saaihalle, op een steenworp van de Brugse Markt. Het historische gebouw is opvallend goed intact gebleven en deels gerenoveerd. Maar nu groeien bij binnenkomst de wortel scheuten van aardappels zowat je hoofdhaar in. Het lijkt een wat lu gubere entree, maar het is de op maat tot de eeuwenoude geschie denis van de patat. Het idee is schuin aan de overkant, in dezelf de Vlamingstraat geboren. Bijna als vanzelfsprekend tijdens een etentje in een restaurant. Vader en zoon Cédric van Belle waren eer der initiatiefnemers van het choco lademuseum Choco Story en een museum over de geschiedenis van de binnenhuisverlichting, Lumina Domestica, beide vlakbij. Ze vroe gen zich af, wat voor nieuws ze eens konden doen. Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus was friet het ant woord. Nu, anderhalfjaar later, lei den meer dan levensgrote plastic puntzakken met goudgele jongens je de eerste zaal in. Daar staan pri mitieve kunstvoorwerpen uit Pe ru, van ver vóór Columbus. Ze ge ven maar aan, hoe belangrijk de aardappel daar toen al was. Ont dekt trouwens, doordat ze in de Andes zagen dat lama's de wilde knollen opaten. Van die voorloper van de later geteelde plant, zijn trouwens exemplaren gevonden in Peruaanse en Chileense graven van 10.000 jaar terug. Binnengekomen via Spanje maak te de aardappel een opmars naar het noorden. Hij werd een van de belangrijkste voedselbronnen. Maar als het mis ging, ging het ook goed mis. Daarom is er ook aandacht voor de Potato Famine, de hongercrisis die in de negen tiende eeuw zo veel Ieren noopte huis en haard te verlaten. Als ze het al overleefd hadden. Op de eerste verdieping beland je bij de Friet. De van Belles ontdek ten dat er in België een tweetal frietverzamelaars was, die zelf ooit een museum hadden willen op richten. „Maar zoiets is niet gemak kelijk. Je hebt een gebouw nodig, een budget, een concept, bezoe kers. Anders staat zo'n verzame ling maar in dozen te staan. Nu 'Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus werd het friet' kan het publiek ze in ieder geval zien." Zo zijn er hoekjes ontstaan als Friet in de Strip, met Nero en Lambik en Asterix, en zelfs een plaat van de Nederlandse strip- en cartoontekenaar Joost Swarte. Of Friet in de Kunst, met zowel pro fessioneel als amateurwerk. Schil derijtjes van de kenmerkende hou ten frietkramen op de Brugse markt, naast twee bolhoeden van Magritte die een zak friet dreigen te pletten, zodat de mayonaise bijna van de randen druipt. Van aardappelpellers leidt een groot aantal verschillende frites- snijders via ouderwetse pannen naar een kolengestookte ffites- oven. Er staat een heus friteskot. Daar ook voorbeelden van de eer ste ajuinsauzen, die later plaats maakten voor mayonaise. Tegen een wand staat de frietro bot: een apparaat dat automatisch zakjes friet moest vullen. Uitvin der Jean-Marie Hoeben kreeg er op het Brusselse Uitvinderssalon in 1965 een gouden medaille voor, maar de robot heeft nooit ingang gevonden. Terwijl in een kleine projectieruimte het verhaal van de aardappel wordt verteld, wordt de zaal gevuld door een 'soundscape', die fritesmuziek ten gehore brengt in het patatdecor. Tot slot wordt het 'proeven' met oog en oor be loond in een gloednieuwe frituur, helemaal onderin de middeleeuw se keldergewelven. Het Frietmuseum is ondergebracht in de Saaihalle. foto Wim Kooyman BERGEN OP ZOOM - Rijkswaterstaat voert van 13 tot en met 15 mei werkzaamheden uit op knoop punt Zoomland nabij Bergen op Zoom. Dit houdt in dat de verbin dingsweg voor verkeer vanuit Roosendaal (A58) richting Halste ren Steenbergen (A4) is afgeslo ten. Het verkeer wordt omgeleid. De werkzaamheden vinden plaats van 13 mei 19.00 uur tot 14 mei 6.00 uur en van 14 mei 19.00 uur tot 15 mei 6.00 uur. rilland - Op de A58 bij Rilland en Goes heeft de politie gisteren tijdens snelheidscontroles meer dan vierhonderd hardrijders op de bon geslingerd. Bij Rilland passeer den 2.388 voertuigen de radar, waarvan 209 harder reden dan de toegestane 120 kilometer per uur. Bij Goes werden 2.490 voertuigen gecontroleerd, tweehonderd be stuurders reden te hard. De contro les waren vooraf aangekondigd op de website van politie Zeeland. vanaf 2e Pinkster (12/5) open Mortiereboulevard 3A - M'burg door Lilian Dominicus BAARLAND - Het is voor een dins dagmorgen opvallend druk in de kantine van dorpshuis Camera man in Baarland. Helaas voor de uitbater, het bezoek komt niet voor een bakje koffie, maar voor woonconsulente Marinka Brasser van R8cB Wonen. Ze doet Baar land aan om te luisteren naar idee ën van de dorpsbewoners om de leefbaarheid te vergroten. Wie met het beste idee komt, krijgt dui zend euro om het uit te voeren. De Baarlanders maken er dank baar gebruik van. De plaatselijke tennisvereniging kan nog wel een steuntje in de rug gebruiken voor het opknappen van het clubhuis. Jody (12) en Marco (11) komen sa men met Lianne Witte (werk groep schoolplein) en Jacqueline van Wingen (medezeggenschaps raad) met een plannetje voor speel toestellen op het plein van OBS De Berenburcht. „Het is nu zo'n dooie boel", zegt Witte. Brasser in formeert naar de kosten van de in dividuele toestellen. De plannen makers hebben de prijzen niet, maar ze willen er wel naar infor meren. „Want een hele speeltuin zal niet lukken met duizend euro, maar misschien wel een onder- 'Een hele speeltuin zal niet lukken, maar misschien wel een onderdeel' deel", legt Brasser uit. De jeugd soos van Baarland heeft een ander voorstel. „We willen in juni een zo- merspektakel organiseren met springkussen, hindernisbaan, mu ziektent en spellen als reuzendarts en -mikado", legt Sarina Jung uit. „En de vrijdag voor de kerstvakan tie houden we een winterbarbe- cue. Met kerstbomen, sleeën, ter rasverwarming, gepaste muziek, glühwein en warme chocomel. Ook komt er een kampvuur, kun nen we stokbroodjes bakken en marshmellows smelten." Tot nu toe is Baarland het enige dorp waar het leefbaarheidsfonds van R&B Wonen aanslaat. In Hoe- dekenskerke, Rilland en Krabben- dijke komt die dag helemaal nie mand op het inloopspreekuur. „Jammer", vindt Brasser. Volgende week bezoekt ze Heinkenszand, 's-Heerenhoek, Kruiningen en Yer- seke. De weken erop zijn onder meer Ellewoutsdijk, Kwadendam- me, Hansweert, 's-Heer Abtskerke en 's-Gravenpolder aan de beurt. „Ik hoop dan dat mensen beter op de hoogte zijn." ■Fj Voor een overzicht van de inloop- spreekuren: www.renbwonen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54