Van der Sar naar zijn derde finale PZC FC Twente maakt einde aan 'wonder van Breda' I 39 40 Manchester United schakelt Barcelona uit in Champions League. Koninginnedag lees vind leef Driebanders van Delta/Frans Bevers klaar voor play-offs Woensdag 30 april 2008 Tip? sport@pzc.nl door Barry van der Hooft DEN HAAG - De positie van Frank Rijkaard is al weken het voornaam ste onderwerp van gesprek in Bar celona. De Spaanse topclub is uit geschakeld in de strijd om de landstitel en kon het seizoen al leen nog redden met het winnen van de Champions League. Na gisteravond is daar geen sprake meer van. Barcelona verloor de hal ve finale van Manchester United (t-o) en daardoor lijkt Rijkaard op weg naar de uitgang. De druk van de buitenwacht op de coach zal alleen maar verder toenemen, omdat een zwaar te leurstellend seizoen zonder prijs wordt afgesloten. De fans denken met weemoed terug aan de voor gaande jaren, waarin de combina ties als vanzelf liepen en de bal met een fluwelen touch van voet tot voet richting het vijandelijke doel ging. Die momenten zijn nu schaars en komen in feite alleen van Lionel Messi. Het Argentijnse wonder kind is door blessures echter nog niet in topvorm. Op Old Trafford flitste Messi er gisteravond een hal ve minuut na de aftrap wel al met een langs. Het was de aanzet voor een sterke start van Barcelona, dat Het veranderde niets aan de op dracht van Barcelona - scoren op Old Trafford - maar het doelpunt gaf de Mancunians wel een duw tje in de juiste richting. De ploeg van Sir Alex Ferguson kreeg con trole over de wedstrijd en moest al leen alert blijven op de momenten dat Messi in balbezit kwam. Hij vond Van der Sar één keer op zijn weg en zag zijn Portugese ploegge noot Deco twee keer naast mik ken. Rijkaard keek het na rust even aan en bracht vervolgens kort na el kaar Thierry Henry en de jonge Bojan Krkic binnen de lijnen. Met de twee verse aanvallers kon Barce lona meer druk ontwikkelen, maar Edwin van der Sar bleef rede lijk eenvoudig op de been. De Ne derlandse recordinternational kan zich opmaken voor zijn derde Champions Leaguefinale. Hij won dertien jaar geleden met Ajax en verloor de eindstrijd een jaar later. Manchester United (Eng)-Barcelona (Spa) 1-0 (1-0). 14. Scholes 1-0. Scheids rechter: Fandel (Dui). Gele kaart: Carrick, Ronaldo (Manchester United), Deco, Zam- brotta, Touré (Barcelona). Aantal toe schouwers: 75.061. Eerste wedstrijd: 0-0, Manchester United naar finale. Door een 1 -0-zege op Barcelona bereikt Manchester United de fi nale van de Champions League. In Moskou is Liverpool of Chel sea de tegenstander. in die fase nog wel vertrouwen uit straalde. Het was de meerdere van United, dat zenuwachtig en slor dig begon. Een beginnersfout deed het duel na een klein kwartier kan telen. Barcelona's rechtsback Gian- luca Zambrotta verdedigde door het midden uit en schoot de bal precies in de voeten van Paul Scho les. De middenvelder twijfelde niet en knalde de bal prachtig in de verste kruising (ï-o). Paul Scholes van Manchester United (links) viert zijn winnende doelpunt met zijn ploeggenoten Michael Carrick en Carlos Tevez. foto Paul Thomas/AP door Henk Mulder EMMEN - NAC was met een derde plaats in de eindrangschikking dé verrassing van de eredivisie dit jaar. In de eerste wedstrijd van de play-offs ging het echter hopeloos mis voor de ploeg uit Breda. FC Twente domineerde op alle fronten en NAC zag het elftal in de tweede helft door twee rode kaarten gereduceerd tot een negen tal. Het gevolg: een meer dan ver diende 3-o-overwinning voor FC Twente. Het duel vond aan de Meerdijk in Emmen plaats, omdat het stadion in Enschede wordt verbouwd. In het eigen Arke-stadion was de sfeer zeker intenser geweest, maar de 'thuisclub' liet zich niet door de mindere entourage ontmoedigen. FC Twente domineerde, terwijl NAC zichtbaar probeerde een ac ceptabel resultaat te behalen om het karwei zaterdag in Breda te kunnen afmaken. Dat de Braban ders zo weinig inbreng hadden als in Emmen gisteravond zal echter hun bedoeling niet geweest zijn. Het enige dat FC Twente te verwij ten viel was het gebrek aan rende ment. Al in de eerste helft trof de ploeg van de naar Schalke 04 ver trekkende coach Fred Rutten drie keer de paal en gingen diverse schoten net naast of net over. De buit was bij rust één schamel doel- puntje, gemaakt door verdediger Robbie Wielaert, die na een vrije schop van Orlando Engelaar raak kopte. NAC werd ook in de tweede helft door FC Twente ver teruggedron gen en de Bredanaars kregen het na ruim een uur nog moeilijker toen een weinig imponerende EK-scheidsrechter Pieter Vink linksback Patrick Mtiliga een twee de gele kaart gaf NAC-coach Ernie Brandts paste zijn elftal in behou dende zin aan. Hij haalde aanval ler Joonas Kolkka naar de kant en bracht middenvelder Csaba Feher in. De achterliggende gedachte was duidelijk: niet meer averij op lopen. Brandts kon daarbij niet rekenen op zijn middenvelder Ronnie Stam, die het zo met de geïrriteer de Vink aanlegde dat die meteen rood trok. Romano Denneboom zorgde voor de genadeklap, nadat opnieuw de paal NAC nog eens had gered: 2-0. In de slotfase waren de negen Bre danaars staand knock-out. Een der de doelpunt zou deze play-offcon- frontatie van elke verdere span ning ontdoen. En dat gebeurde toen invaller Stein Huysegems bij het scheiden van de markt scoor de: 3-0. Het wonder van Breda is uitgewerkt, FC Twente gaat zo goed als zeker Europa in. Wellicht zit er een plaatsje in de Cham pions League in. Is ons koningshuis een prachtig, samenbin dend instituut dat achter en voor de schermen ontzettend veel betekent voor Nederland en de Nederlanders? Of zitten we in de nadagen van een kostbaar, nostalgisch concept en moeten we de republiek gaan heruitvinden? PZC peilt de stemming voor een gevoelige mening. Wij wensen u een boeiend gesprek. www.pzc.nl/mijnmening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41