Cultuur Stripheld gekidnapt in Afghanistan Kunst van Vriendschap in 't Kerkje van Ellesdiek verrast Wraakzucht in Parijs volgens beproefd recept Pretentieloos vertier en stuntwerk onder de zon Atsma en Hoeks spelen hoofdrollen in De Storm Mat Jongenelen, Frans Voerman en Hans Luiken kijken 'anders'. Ook casting bijrollen voor kaskraker nu in gang gezet. Seizoenopening bij galerie Bellas Artes Terra Gotha festival in De Piek Vlissingen PZC Woensdag 30 april 2008 I 3 5 Het is geen lolletje als je 17-jarige dochter in handen valt van Albane se vrouwenhandelaren. Het over komt ex-Bondgirl Famke Janssen, die in Taken een gescheiden Ameri kaanse moeder speelt die haar tie nerdochter op eigen houtje naar Parijs laat gaan. Dom! Maar geluk kig is de vader van die dochter een ex-CIA-agent (Liam Neeson) die weet hoe je snel naar Europa moet vliegen, dus het komt na negentig minuten allemaal goed. Taken is ge maakt volgens een vertrouwd en beproefd recept: neem één beken de Hollywood-ster (Neeson), een paar goedkopere acteurs met naamsbekendheid (Famke Janssen TAKEN Film. Regie: Pierre Morel. Met Liam Neeson, Famke Janssen, Maggie Grace. Te zien in Vlissingen en Goes door Hetty van Rooij en Maggie Grace als de dochter), een dun verhaaltje en een hele boel actiescènes, en je hebt een thriller die geld opbrengt. Taken is routineus, banaal, af en toe onno zel en hoogst ongeloofwaardig. Maar wel om de slappe lach bij te krijgen. Hij is een soort kruising tussen Su perman, Robocop, Batman, James Bond en een Amerikaans gevechts vliegtuig. Zijn naam is Iron Man en de fdm met die titel die deze week wereldwijd in première gaat, is zonder enige twijfel bedoeld als deel I in een serie. Wat meteen de vraag opwerpt: zitten we echt te wachten op weer een stripfiguur die de wereld komt redden? Iron Man is de uitvinding, en tege lijkertijd het alter ego, van de steenrijke multimiljonair en wa penfabrikant Tony Stark (Robert Downey jr.). Stark wordt in Afgha nistan gekidnapt door terroristen, die van hem verlangen dat hij voor hen in een onderaardse grot een raket bouwt. In plaats daarvan sleutelt Stark voor zichzelf de ru we versie van een soort superhar- nas in elkaar, waarmee hij zichzelf zonder veel moeite maar met be hulp van heel veel technologie naar de vrijheid schiet. En daar in Afghanistan gaat het al meteen een beetje fout. De filmbeelden lijken net iets te veel op de werkelijkheid die het Journaal elke dag toont, en het is onaangenaam om te zien hoe Iron Man soepeitjes een Afghaans dorp bevrijdt uit handen van terroris ten. Dit is pure gecommercialiseer de oorlogspropaganda, waar de Amerikaanse luchtmacht - afgeme- IRON MAN Film. Regie: Jon Favreau. Met Robert Downey jr., Jeff Bridges en Gwyneth Paltrow. Te zien in Vlissingen en Goes. door Hetty van Rooij ten aan het aantal straaljagers en uniformen dat in beeld komt - zo te zien behoorlijk in heeft geïn vesteerd. Een stripheld die zege viert in een echte oorlog: op de een of andere manier deugt dat niet. Maar vooruit. Snelle Tony laat Afghanistan achter zich, en dan pas blijkt dat de echte schurk niet de terrorist met een raketwer per is, maar een zakenman in pak. Terug in Amerika laat hij de wa- penbusiness uit zijn handen val len, wat tot een conflict leidt met zijn zakenpartner Obadiah Stane (JeffBridges). Ondanks veel opwin ding en special effects gebeurt er weinig. Stark maakt, en test, een verbeterde versie van zijn super- pak. Zijn rechterhand Pepper Potts (een verdwaalde Gwyneth Paltrow) wordt op hem verliefd en doet behulpzaam, en Obadiah kijkt steeds gemener. Het wachten is op het grote slotgevecht tussen de twee wandelende ijzerwinkels Iron Man en Iron Monger. Het helpt wanneer je Matthew Mc- Conaughey een stuk vindt. Of Ka- te Hudson, al kan het mannelijk deel van het publiek ook kiezen voor Alexis Tennant als de kirren de bimbodochter van de miljonair (een verdwaalde Donald Suther land) die de scepter zwaait over een jacht dat als uitvalsbasis dient voor de speurtocht naar een gezon ken zilvervloot. Fool's Gold, met wisselend succes geregisseerd door Andy Tennant (Hitch), is een kluchtige avonturenkomedie met veel zon en zee, romantische peri kelen en James Bond-achtige ont snappingen uit hachelijke onder watersituaties. Met een vrolijk Ca- FOOL'S COLD Film. Regie: Andy Tennant. Met Matthew McConaughey, Kate Hudson en Donald Sutherland. Te zien in Vlissingen en Goes. door Leo Bankersen raïbisch muziekje op de achter grond doet het af en toe ook een beetje denken aan een frisdrankre clame. Pretentieloos vertier met hier en daar aardig stuntwerk en een leuke grap, maar helaas ook de nodige inzinkingen die Ten nant niet heeft kunnen repareren. door Ali Pankow ELLEWOUTSDIJK - Hun kunstuitin gen zijn verschillend, maar wat ze met elkaar gemeen hebben is het talent op een andere dan de voor de hand liggende manier naar de wereld te kijken. Beeldend kunste naar Hans Luiken, Frans Voerman en Mat Jongenelen delen tevens een periode waarin ze alle drie te gelijk in Wolphaartsdijk woonden en vriendschap sloten. Voor de werkgroep van 't Kerkje van Ellesdiek leverde dit een mooi buitenkansje met het werk van de ze drie professionals een bijzonde re expositie in te richten. Het resul taat is een boeiende mix van schil derijen, beelden, fotografie en ge dichten met als titel De Kunst van Vriendschap. „Na een verblijf in Frankrijk bracht de liefde me uiteindelijk in Haarlem. Toen ik IN de Vogezen vertoefde, leerde ik plotseling an ders naar de dingen te kijken", ver telt Mat Jongenelen. Hij manifes teert zich als 'fotobeeldenaar' en tekstdichter. Dit wil zeggen: hij maakt foto's vanuit een specifieke blik op de werkelijkheid en voegt daar met kleurbewerking een per soonlijk aspect aan toe. Zo kan een roestige schuit varend over de Rhöne een surrealistische sfeer op roepen. Maar de beschouwer die er alleen een vrolijk kleurenpalet in wil zien, heeft daar ook alle vrij heid toe. Soms laat Jongenelen het alleen 'Het is een kwestie van kijken door de structuur heen naar het verhaal'. bij het 'fotobeeld'. Vaker echter voegt hij daar een poëtische tekst aan toe. Zijn fascinatie voor verval en de werking van de tand des tijds heeft enige overeenkomst met de impulsen waarmee Hans Luiken zijn zogeheten 'roesterijen' maakt. Hij begint met een min of meer gemanipuleerde ondergrond van waaruit een beeldtenis lijkt op te doemen. „Het is een kwestie van kijken door de structuur heen naar het onderliggend verhaal", zegt Luiken er zelf over. Een afge bladderde deur bracht hem ooit tot deze fascinatie. Hij weet na tuurlijke verwering door invloed van tijd, vocht en licht onder meer ook in zijn serie Ballet des fleurs fraai te verbeelden. Bij voorkeur geeft hij overigens meestal geen ti tel aan zijn schilderijen om de be schouwer zoveel mogelijk vrij te la ten in diens eigen interpretatie. Ook beeldhouwer Frans Voerman is voortdurend op zoek naar de ge heimen die zijn materialen verbor gen houden. Hij werkt met mar mer, albast, serpentijn, Belgische hardsteen en speksteen. Voerman hakt net zo lang tot hij de daarin verscholen vormen heeft bloot ge legd en stopt dan. Zo laat hij zien uit welk ruw materiaal de figuren zijn voortgekomen. Hij weet fraaie intieme momenten en zachte vor men uit het harde gesteente zicht baar te maken. Expositie t/m 30 juni, Ellewoutsdijk, 't Kerkje, open middagen: za. 10 en 24 mei en 7 juni, zon. 25 mei, 15 en 29 juni en op afspraak: kerkje@ellesdiek.nl Beeldhouwwerk van Frans Voerman met daarachter foto's van Mat Jongenelen. foto Dirk-Jan Gjeltema AMSTERDAM - Barry Atsma Voet balvrouwen, Morrison Krijgt Een Zusjeen Sylvia Hoeks Gooische Vrouwen, Duskaspelen de hoofd rollen in De Storm, de film van Ben Sombogaart over de waters noodramp in 1953. Dat heeft pro ducent Alain de Levita laten we ten. „De hoofdrollen zijn bekend, nu gaan we de bijrollen casten", voegt hij er aan toe. De Storm moet najaar 2009 in de bioscopen draaien. Het verhaal gaat over de achttienja rige Zeeuwse boerendochter Julia (Hoeks), die zwanger raakt van haar vriendje. Als hij haar laat zit ten, moet ze zich alleen staande zien te houden tussen familie en dorpsgenoten die haar veroorde len en negeren. Als tijdens de nacht van 31 januari 1953 de dijken in Zeeland breken tijdens een zwa re storm, wordt de boerderij ver zwolgen door een zondvloed. Julia komt met haar zoon in het water terecht. Julia wordt gered door de jonge luchtmachtsergeant Aldo (Atsma). Haar baby blijft in het water ach ter. Aldo helpt Julia na de Ramp bij de zoektocht naar haar kind. De opnames - in totaal vijftig draaidagen - zijn in september en oktober en vinden voor het groot ste gedeelte in Zeeland plaats. Re gisseur Sombogaart, production designer Hubert Pouille, uitvoe rend producenten Sabine Brian en locatiescout Paul Marbus speurden onlangs door de provincie op zoek naar geschikte locaties, die niet exact herkenbaar zullen zijn. KERKWERVE - Galerie Bellas Artes aan de Heuvelsweg bij Kerkwerve opent zondag de beeldentuin voor het seizoen. Tevens begint er op deze dag een nieuwe expositie in de boerderijgalerie met werk van Marie-Louise Oudkerk (schilde rijen) en Sjaak Smetsers (beelden). Tijdens de opening vanaf 13.00 uur spelen Frans Friederich en Bas- daan Baaij wereldmuziek. VLISSINGEN - De Piek in Vlissingen biedt zaterdag tijdens de zestiende editie van het Terra Gotha-festival weer ruim baan voor gothic en dark music. Het harsh electro-ge- zelschap Grendel is de headliner. Verder zijn er optredens van het Duitse Nurzery Rhymes en het duo To Avoid. Opener van het fes tival is het Franse Tyrael Project. Terra Gotha begint om 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37