Zeeland Van alles te beleven op PZC Kennis Netwerk Delta Water komt uit Aubade De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 30 april 2008 PZC Actieplan moet nieuw initiatief nog dit jaar op (wereld) kaart zetten. Een goede Koninginnedagviering begint met een aubade. Als iemand dat weet, ben ik het. Hoe vaak heb ik er niet aan meegedaan? Dat kwam zo. Op een dag wachtte mijn tweelingzus en mij uit school een verrassing. „Ik heb jullie aangemeld voor muziekles", zei mijn moeder. Mijn ogen lichtten op. Gitaarles misschien? Of drum men? „Woensdagmiddag gaan jullie naar meneer Buninga. Jul lie zitten nu op Crescendo." Zo heette - waarschijnlijk nog steeds - de fanfare in Muiden. De oude heer Buninga oordeel de dat mijn zus het best met de bugel overweg zou kunnen. Mijn lippen waren volgens hem geschapen voor de althoorn. Zo kwam het dat ik als jonge tie ner door het dorp marcheerde in een uniform dat het midden hield tussen dat van een politie agent en van de kapitein van Loveboat. Natuurlijk kwam de groeispurt kort na het passen, zo dat ik in mijn herinnering jarenlang met hoog water in de pol der door de smalle straatjes paradeerde. De wekelijkse repetities begonnen vrijdagavond om acht uur, zodat ik Toppop net niet kon uitkijken. Het slot van 'Bohe mian Rhapsody' heb ik dus nooit gezien. Elke bijzondere dag stond Crescendo paraat. Op 4 mei ge dempt, een dag later uitbundig. Bij dorpsfeesten liep ik in de maat. De aankomst van Sinterklaas aanschouwde ik jarenlang vanonder de klep van mijn te grote pet. En op Koninginnedag moest ik vroeg uit de veren voor de aubade. Hoe vaak kwam ik niet te laat voor het zaklopen, omdat ik me eerst thuis had moeten ontdoen van de krappe, kriebelende uniformbroek? U begrijpt dat ik me vanochtend - net als de afgelopen dertig jaar - tijdens het blazen van het Wilhelmus nog eens lekker omdraai. En dat bevrijdingsdag voor mij de dag was dat ik mijn hoorn aan de wilgen hing. U begrijpt dat ik me tijdens het Wilhelmus nog eens omdraai COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Nog geen plannen voor Hemelvaartsdag? De PZC heeft een aantal bijzondere activiteiten in de provincie voor u op een rijtje gezet. DE PADEN OP Op tal van plaatsen in Zeeland is het mogelijk om op stap te gaan in de natuur. De vroegste activiteit van de dag is de Hemelvaart- wandeling Noord-Beve land, die begint in Kats. Alleen voor hele vroege vogels want om 4.00 uur is het al verzamelen in de Katse Kerk. „Voor ons is dat best laat, want tot voor kort begonnen we al om 2.00 uur", zegt Jan Bosselaar van de or ganiserende Protestantse kerken van Noord-Beveland. „Het mooi ste aan de wandeling zijn de ge sprekken onderweg en de opko mende zon in ons gezicht." Halver wege de tocht is een pauze inge last om het zelfmeegenomen ont bijtje te nuttigen. Afsluiting om 8.00 uur. Meer informatie: 0113-302931. Iets minder vroeg en in middels een traditie op Hemelvaartsdag: ander half uur wandelen met de bos wachter langs diverse buitenplaat sen bij Oostkapelle, waarbij vol gens de organisatie de ervaring van de cultuurhistorische en na tuurlijke rijkdom van het gebied centraal staat. Aanmelden via 0118-582620. De start is om 6.00 bij museum Terra Maris, aan de Duinvlietweg 6 te Oostkapelle. Wie liever wat later op pad gaat: De protestantse en rooms-katholieke ker ken in de Zak van Zuid-Beveland houden op Hemelvaartsdag ook een wandeling. De start is om 8.30 uur bij de Protestantse Kerk in Driewegen. Aansluitend, om 10.00 uur, is er een oecumenische dienst in diezelfde kerk. Onder leiding van een boswachter van Staatsbos beheer is er 's avonds een excursie door het Veerse Bos, van 19.30 tot 21.00 uur. Startpunt is Kamphuis Het Veersegat aan de Landschuurweg 5 in Veere. TOEREN DOOR ZEELAND Wie liever met de auto of de motor de provincie wil verkennen, kan te recht in 's Gravenpolder. Daar ver trekken de deelnemers aan de He- melvaartrit. „Misschien is dit wel de dertigste keer", zegt Cor Bode van organisator Mac de Zeeuwen. Speciaal voor beginners en nieuw komers is er een puzzel - gezellig- heidsrit gemaakt. De rit begint pas 's avonds. „Zo kunnen ook men sen meedoen die 's middags naar andere evenementen gaan", ver klaart Bode. Inschrijven kan van 18.30 tot 19.00 uur in het dorps huis Ons Dorpsleven aan de Poel- voordestraat 3 in 's-Gravenpolder. Ook in Zeeuws-Vlaande- ren is een puzzelrit. Van 8.30 tot 11.15 uur kunnen deelnemers zich melden op het Hofplein in Axel. De rit is zoals ge woonlijk zestig a tachtig kilometer lang. En alleen voor motorrij ders: vanuit Biervliet wordt de vijftiende Ha- ringrit verreden over ongeveer tweehonderd kilometer door Zeeuws-Vlaanderen en Belgisch Vlaanderen. Inschrijven kan vanaf 9.00 uur bij cafe 't Harinkje, Markt 2 in Biervliet. EVENEMENTEN Biervliet staat tijdens He melvaartsdag traditiege trouw in het teken van de Geuzenfeesten. Hoogtepunten op de eerste dag (1 mei) zijn de reveil le om 8.00 uur, de geuzenmatinee, het straattheater, het geuzencircus en vanaf 21.00 uur het Geuzen- feest. Op het strand bij Cad- zand-Bad vindt van 11.00 tot 17.00 uur het jaarlijkse Vliegerfeest plaatster hoogte van strandpaviljoen Caricole. Eén van de hoogtepun ten van de vijfde editie van de Schildersweek Domburg is de Montmartredag. Meer dan twintig kunstenaars zul len tussen 14.00 en 17.00 uur in en om het centrum van Domburg op locatie huisjes beschilderen en por tretten maken. De dag wordt muzi kaal omlijst door diverse muzikale optredens. Ook is er straattheater in het centrum van Domburg. Vrouwenpolder viert de 25ste editie van De Vrou- wenpolderse Dagen, die traditioneel het begin van het sei zoen inluiden. In het dorp wordt een zomermarkt gehouden en 's middags en 's avonds is er live mu ziek in de feesttent. Net buiten het dorp zijn tussen 10.00 en 18.00 de countrydagen op hofstede Twist- vliet. Voor de kinderen is er onder meer een springkussen. Ook op Hemelvaartsdag: de eerste Toeristen- markt en braderie in Burgh-Haamstede. In het centrum (Noordstraat) van Haamstede staan diverse kraampjes. De markt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Axel staat in het teken f' van het Oldtimerfesti val, met ruim 150 klassie ke auto's, trucks, motoren en land bouwvoertuigen. De officiële ope ning is om 13.30 uur op het Hof plein, om 14.15 uur rijdt het Con cours d'Elegance in het centrum van het stadje. Er is een markt en straatanimatie en er zijn shows en optredens op het podium op het Hofplein. Van zuid naar noord in de provincie: de Nationa le Stoomtreindag in Ouddorp. Vanaf deze plaats rijdt een pendeltram met historische dieselmotorwagen naar Port Zélan- de aan de Brouwersdam. Andere publiekstrekkers zijn twee stoom trams uit het begin van de vorige eeuw die af en aan rijden. Ook is een modelspoorbaan en rijdt in de loods een miniatuurtreintje voor de kinderen. JJtot Ook de Stoomtrein Goes- Borsele pakt extra uit in deze vakantieperiode. Morgen is de eerste dag van het evenement Sporen naar het Ver leden. Speciaal hiervoor zijn histo rische treinen, waaronder het be faamde dieselmotorrijtuig 'De Blauwe Engel' vanuit diverse plaat sen in het land naar Goes gereden. HET BUITENLEVEN Zien hoe kluten en ande- re vogels voedsel zoeken of broeden? Met de skel ter kun je vanaf Westenschouwen een route van een uur volgen langs de inlaagdijk. De Klutentocht kan afgelegd wor den op een gezinsskelter of éénper soonsskelters. De start is bij Na- tuurinformatiepunt en Trampoli necentrum Westerschouwen op het grote parkeerterrein bij de Ro tonde in Westenschouwen. Vanaf 11.00 uur, de gehele dag door. In Biervliet zijn border- planten en niet woekeren de grassen te zien tijdens het Open tuinweekend bij kweke rij In Goede Aarde in Biervliet. In de bijbehorende privé-tuin zijn de rassen geplant in verschillende compartimenten. Verder belooft de tuin veel vijvers, hoogteverschil len, landschappelijk schoon en een moederplantengedeelte. De tuin is open van 9.30 tot 17.00 uur, het adres is Kapitalendam 7, Bier vliet. MUZIEK Vaste prik op Hemel vaartsdag: Klomppop in Ovezande. Verdeeld over twee podia en van 11.00 uur tot middernacht laten vijftien acts van zich horen op de 28ste editie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Kennis Netwerk Delta Water komt uit de startblok ken. Voor 2008 is een ambitieus ac tieplan opgesteld. Er is bijna een half miljoen euro beschikbaar voor het uitbouwen van het net werk, waarin overheid, onderwijs en bedrijfsleven samenwerken. „De kracht van de Delta op het ge bied van water, zowel nationaal als internationaal, verder ontwikke len en duurzaam uitbouwen" - zo luidt de opdracht die het kennis netwerk zichzelf stelt. Zoals eerder gemeld, wordt onder meer ge dacht aan oprichting van een ken niscentrum deltatechnolgie en kli maat (op Neeltje Jans) en het ma ken van plannen voor vernieuwen de vormen van kustverdediging. Het actieplan omvat veel meer. Vooral 'verkennend onderzoek.' Zoals naar samenwerking van be drijven op het gebied van de ver werking van afvalwater en slib, als mede hergebruik proceswater. Sa men met de Hogeschool Zeeland bekijkt de provincie kansen voor een Expertisecentrum kustover- stromingen. Bedoeling is om met de hoogleraren die betrokken zijn bij waterontwikkelingen in de Del ta een wetenschappelijke raad te [*5 Overheid, onderwijs en bedrijfs- leven willen er via een kennisnet werk voor zorgen dat Zeeland de eerste klimaatbestendige provin cie van ons land wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2