wereld staat in Brugge .m Friet zou uit Maasvallei komen De allerhoogste spaarrente van Nederland? BenZeker nl Panden Dert worden eindelijk gerestaureerd Gewonden bij botsing Juliana houdt rommelmarkt in Middelburg Nostalgische rondvaarten Vlissinger hoeft niet de cel in Wij hebben een pak voor u... ...of we maken er een! STERTEL w mingstraat in Brugge gaat op donderdag 1 mei open voor het publiek. Openingstijden da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Wandpanelen geven uitleg bij de onderdelen. Naast frietappa- ratuur bevat het museum 400 oude voorwerpen. Tegelijk met het Frietmuseum is het Potato Development Fund opgericht, dat deelneemt aan projecten in ontwikkelings landen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Hoewel ze nog niet verkocht zijn, start Marsaki maan dag met het opknappen van de ou de Dert-panden aan de Vlissingse Nieuwendijk. De projectontwikke laar vindt het zelf ook niet meer gepast nog langer te wachten. Na jaren van leegstand is de ver paupering flink toegeslagen in de drie panden. Daarom moet het he le casco worden hersteld. Het lin kerpand - nummer 35 - krijgt een eigentijdse invulling in de histori sche gevel, de panden ernaast wor den in oude staat teruggebracht. Waar de friet nu precies is ontstaan, is nergens vastgelegd. In België gaan ze er in ieder geval hardnek kig van uit dat het in de Maasvallei is geweest. „Men had er de ge woonte om kleine visjes te van gen, zoals grondel. Die werden ge frituurd in het vet. Maar rond 1700, ten tijde van de Kleine Ijs tijd, vroor de rivier dicht en kon den ze die niet meer vangen. Toen hebben ze aardappelen gesneden Van het middelste huis worden de zware moerbalken, dakspanten en zeventiende-eeuwse trap gereno veerd. Het pand daarnaast, met de erker, krijgt haar opvallende voor gevel terug - maar dan nieuw. Van alle panden worden de oude kel dergewelven bewaard. De restauratie is mogelijk omdat de gemeente Vlissingen er onge veer een miljoen aan heeft bijge dragen. Diverse plannen voor de panden - onder meer de verbouwing tot ouderenwoningen - liepen eerder uit op niets. in de vorm van visjes. Zo zou de friet zijn ontstaan," vertelt Eddy van Belle van het Frietmuseum. Het woord friet zouden we te dan ken hebben aan de Duitse Mada me Fritz, die in 1838 een kraam be gon in Luik en er mee langs ker missen trok. Ze bakte frites in ech te boter, 'of toch op zijn minst in uitstekend varkensvet'. De Fransen denken dat zij de uit vinders zijn. Friet was er klaarblij kelijk ook vroeg bekend. Op een LEWEDORP - Bij een aanrijding tus sen twee bedrijfsauto's op de krui sing Kraayertsedijk /Postweg in Le- wedorp zijn gisterochtend rond kwart voor negen twee mensen ge wond geraakt. Een 54-jarige man uit de gemeen te Borsele reed over de Noord Kraayertsedijk. Op de kruising oude litho zie je dat een acteur op straat een portie frites loopt te eten. De afbeelding is echter wel van 1842. Dat friet door de Ameri kanen 'french fries' (franse frie tjes) worden genoemd, heeft ener zijds te maken met president Tho mas Jefferson, een liefhebber van de Franse keuken. Maar 'fries' kon ook de benaming zijn van gebak ken aardappelen. Daarnaast bete kent het werkwoord 'to french': in reepjes snijden. met de Postweg verleende hij geen voorrang aan een van rechts ko mende auto, met daarin een 20-ja- rige Arnemuidenaar. Door de klap van de aanrijding reden beide voer tuigen de dijk af De auto van de Arnemuidenaar belandde in het water, maar de bestuurder kon nog zelf uit zijn voertuig komen. MIDDELBURG - Bij de Juliana Korp sen Middelburg wordt op zaterdag 10 mei weer een grote rommel markt gehouden. De kraampjes staan opgesteld in en om het clubgebouw Molen de Hoop aan het Vlissings Bolwerk in Middelburg. De rommelmarkt gaat open om acht uur 's och tends. De kraampjes blijven tot drie uur 's middags open. Voor de beste koopjes kan men er maar be ter vroeg bij zijn, waarschuwt de organisatie. Er is namelijk van alles te vinden: meubels, curiosa, an tiek, boeken, schilderijen, kleding en nog veel meer. Als u nog spullen voor de rommel markt heeft, kunt u bellen met 0118-635703. De vereniging komt het dan gratis ophalen. MIDDELBURG - Rondvaart Middel burg houdt dit seizoen weer nos talgische rondvaarten voor Middel burgers en mensen uit de regio. Afgelopen seizoen waren er ook al rondvaarten met verhalen uit de ja ren vijftig en zestig. De rondvaar ten waren een doorslaand succes, waardoor enkele mensen teleurge steld moesten worden en niet meer mee konden. Dit jaar varen de gebroeders Jan Willem en Johan Antheunisse daarom opnieuw door de grach ten. Ze vertellen verhalen over hun jeugd in Middelburg. De rondvaarten zijn op 23 en 30 mei en 13, 20 en 27 juni. Kaarten zijn vanaf nu verkrijgbaar aan de kiosk van de rondvaart aan de Ach ter de Houttuinen in Middelburg. door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 20-jarige Vlissin ger hoeft niet naar de cel wegens bezit van een pistool en de diefstal van een scooter. De man kreeg gisteren in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof een werkstraf opgelegd van 180 uur en een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf Ook moet hij de eigenaar van de gestolen scoo ter 650 euro vergoeden. De man was eerder door de politie rechter in Middelburg veroordeeld tot gevangenisstraf van tien we ken. Hij tekende echter hoger be roep aan omdat hij een werkstraf wilde. De Vlissinger zou zijn leven hebben gebeterd en zich nu bezig houden met de zorg voor een inva lide vriend. Een verblijf in de ge vangenis zou deze goede voorne mens doorkruisen. Tegen de man was twee weken ge leden door de hofaanklager een ge vangenisstraf van tien weken ge vorderd. BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg! paJVL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl Eddy van Belle in een nagebouwd frietkot. Frietpannen in alle soorten en maten. Twee 'frietverzamelaars' hadden al veel geschikte spullen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29