Eerste Frietmuseum ter Zeeiarsd Buurt kan niets doen tegen Polen Middelburgers zijn hartstikke tevreden over hun gemeentebestuur Dierenambulance zoekt mensen Wisseling van de CDA-wacht LEICHT r j V" :-ï Gemeente Vlissingen: „Alleen huiseigenaar is verantwoordelijk." DE ANDERE KANT VAN DE MORTIERE BOULEVARD Gemeente sluit financieel jaar af met tekort van zeven ton. 26 Woensdag 30 april 2008 PZCW 4? Het Frietmuseum is ondergebracht in de Saaihalle. foto Wim Kooyman tiende eeuw zo veel Ieren noopte huis en haard te verlaten. Als ze het al overleefd hadden. Op de eerste verdieping beland je bij de Friet. De Van Belles ontdek ten dat er in België een tweetal frietverzamelaars was die zelf ooit een museum hadden willen op richten. „Maar zoiets is niet gemak kelijk. Ie hebt een gebouw nodig, een budget, een concept, bezoe kers. Anders staat zo'n verzame ling maar in dozen te staan. Nu kan het publiek ze in elk geval zien." Zo zijn er hoekjes ontstaan als 'Friet in de Strip', met Nero en Lambik en Asterix, en zelfs een plaat van de Nederlandse strip- en cartoontekenaar Joost Swarte. Of 'Friet in de Kunst', met zowel pro fessioneel als amateurwerk. Schil derijtjes van de kenmerkende hou ten frietkramen op de Brugse Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus werd het friet markt, naast twee bolhoeden van Magritte die een zak friet dreigen te pletten, zodat de mayonaise bijna van de randen druipt. Van aardappelpellers leidt een groot aantal verschillende frites- snijders via ouderwetse pannen naar een kolengestookte frites- oven. Er staat een heus friteskot. Daar ook voorbeelden van de eer ste ajuinsauzen, die later plaats maakten voor mayonaise. Tegen een wand staat de frietro bot: een apparaat dat automatisch zakjes friet moest vullen. Uitvin der Jean-Marie Hoeben kreeg er op het Brusselse Uitvinderssalon in 1965 een gouden medaille voor, maar de robot heeft nooit ingang gevonden. Terwijl in een kleine projectieruimte het verhaal van de aardappel wordt verteld, wordt de zaal gevuld door een 'soundscape', die fritesmuziek ten gehore brengt in het patatdecor. Tot slot wordt het 'proeven' met oog en oor be loond in een gloednieuwe frituur, helemaal onderin de middeleeuw se keldergewelven. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is voor huisjes melkers gemakkelijk om de bureau cratische regelgeving rond kamer- verhuur in Vlissingen te omzeilen. En met de komst van het gebruiks- besluit wordt het beleid alleen nog maar meer vrijgegeven. Dat betekent dat ongeruste bewo ners van de Bouwen Ewoutstraat zo'n beetje machteloos staan. De eigenaar van het pand waar zij last van hebben - een uitzendbureau uit Ridderkerk - heeft weliswaar een vergunning aangevraagd voor het huisvesten van tien Oost-Euro- pese werknemers, maar die is nog niet binnen. Dat kan dertien we ken duren. Tot die tijd mag de eige naar er naar hartenlust huisvesten. De vlieger van bedrijfsmatig nacht verblijf, waar de eigenaar op zin speelt, gaat niet op. Daar is behal ve de gebruiksvergunning ook een onttrekkingsvergunning voor no dig. Bij die laatste wordt een pand uit de woningvoorraad gehaald en dat mag alleen op de boulevard, voor bijvoorbeeld een hotel. Dan blijft alleen de optie van een kamerverhuurpand over. Daar zijn twee documenten voor nodig: een gebruiksvergunning plus een om- zetvergunning. Die laatste heeft be trekking op de regel dat maar tien procent van een postcodegebied uit kamerverhuur mag bestaan. „Bewoners van de Bouwen Ewout- I** Het bureaucratische beleid rond kamerverhuur in Vlissingen maakt de positie van bezorgde buren zwakker en dat van huisei genaren alleen maar sterker. VLISSINGEN - De Dierenbescher ming heeft dringend behoefte aan vrijwilligers voor haar Dierenam bulance. Zij mogen mee op pad om zwerfkatten op te halen, of ge vonden olievogels langs de kust. Zij moeten wel flexibel inzetbaar zijn, een rijbewijs hebben en goed in teamverband kunnen werken. Meer informatie: 0118-490572 (vra- gen naar Michel Kapelle) of via dierenwelzijn@zeelandnet.nl straat hebben sowieso pech; in hun straat komen vier postcodes voor", zegt Willem Brinkman van de afdeling vergunningen. En om het nog ingewikkelder te maken: eind dit jaar veegt het ge- bruiksbesluit alle regelgeving van tafel. Huiseigenaren hebben dan niet eens meer een gebruiksver gunning nodig om kamers te ver huren. Dat hoeven ze alleen nog maar te melden, met het oog op brandveiligheid. De gemeente on derzoekt hoe ze 'nog zoiets als de tien procents-regeling kan toepas sen'. Anders kunnen huisjesmel kers doen wat ze willen, realiseert Brinkman zich. „Het wordt alle maal een stuk minder strikt." En bureaucratisch. „Dat klopt. Het is een bureaucratisch beleid, maar wij zijn ook gebonden aan regelge ving. De buren kunnen wel zeg gen dat er meer dan tien mensen in het pand wonen, maar hoe we ten ze dat? Zijn ze soms binnen ge weest? De eigenaar houdt vol dat hij zich aan de aanvraag houdt. En hij is hier verantwoordelijk." Het enige dat de gemeente nog kan doen, is controles uitvoeren. Maar dat is lastig, zegt Brinkman. „Ze werken in ploegen, dus ze zijn nooit tegelijkertijd thuis. Voor ons zijn er nu nog geen problemen, omdat de panden op een paar pun ten na veilig zijn bevonden. Dat de bewoners toch nog overlast heb ben, is vervelend. Zij denken dat we daar niets tegen doen, maar dat is niet zo. We hebben al proces sen-verbaal uitgeschreven voor ver keerd geparkeerde auto's. We kun nen de buurt aanpakken met een Pit-team. Dat kan binnen een paar weken draaien." Het aantal pan den dat in Vlissingen wordt be woond door Oost-Europese werk nemers, zoekt de gemeente uit. VLISSINGEN - De CDA-fractie in Vlissingen heeft een nieuwe frac tievoorzitter: Marin de Zwarte. Hij was al raadslid. Hij neemt het stok je over van Mark Geilenkirchen. Rijnco-Jan Suurmond blijft vice- fractievoorzitter en ook de andere raadszetel is nu officieel ingevuld: dat is Marianne Kloosterboer. Ook de steunfractie is compleet: dat zijn Marcel Migo en oud-wethou der Adrie Hoefkens, die tevens lid van de commissie is geworden. vanaf 2e Pinkster (12/5) open Mortiereboulevard 3A - M'burg Gek eigenlijk, dat er nooit eerder iemand op het idee is gekomen om een frietmuseum te beginnen. Daar verbaast Eddy van Belle zich ook over. Dus heeft hij het zelf maar gedaan. door Ronald Verstraten BRUGGE - „We hebben gezocht op internet, maar het is er nergens. Wij zijn de eersten." Het dichtst in de buurt komt misschien nog het Aardappel Museum van de Ameri kaan Tom Hughs. Die richtte het in 1975 weliswaar op in Waterloo, maar nam het later mee naar Albu querque. Ook het Antwerpse Friet- kotmuseumpje sluit thematisch wel aan, maar het Brugse is groter en completer. Op Hemelvaartsdag opent het Frietmuseum zijn deuren. Het is ondergebracht in de Saaihalle, op een steenworp van de Brugse Markt. Het historische gebouw is opvallend goed intact gebleven en deels gerenoveerd. Maar nu groeien bij binnenkomst de wortel scheuten van aardappels zowat je hoofdhaar in. Het lijkt een wat lu gubere entree, maar het is de op maat tot de eeuwenoude geschie- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het lijkt een com munistische uitslag, maar het on derzoek is echt door een onafhan kelijk bureau uitgevoerd. Ruim driekwart van de Middelburgers (77 procent) vindt dat hun ge meente goed wordt bestuurd. En dat is wel eens anders geweest. Drie jaar geleden vond nog niet eens de helft (45 procent) van de Middelburgers dat. Dat blijkt uit het burgerjaarverslag dat gisteren door burgemeester Koos Schouwenaar is gepresen teerd. Mensen zijn ook tevredener over de dienstverlening: een meerder heid van de Middelburgers vindt - in tegenstelling tot drie jaar gele den - dat de gemeente snel en effi- denis van de patat. Het idee is schuin aan de overkant, in dezelf de Vlamingstraat geboren. Bijna als vanzelfsprekend tijdens een etentje in een restaurant. Vader en zoon Cédric van Belle waren eer der initiatiefnemers van het choco lademuseum Choco Story en een museum over de geschiedenis van de binnenhuisverlichting, Lumina Domestica, beide vlakbij. Ze vroe gen zich af wat voor nieuws ze eens konden doen. Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus was friet het ant woord. Nu, anderhalfjaar later, lei den meer dan levensgrote plastic puntzakken met goudgele jongens je de eerste zaal in. Daar staan pri mitieve kunstvoorwerpen uit Pe ru, van ver vóór Columbus. Ze ge ven maar aan hoe belangrijk de aardappel daar toen al was. Ont dekt trouwens, doordat ze in de Andes zagen dat lama's de wilde knollen opaten. Van die voorloper van de later geteelde plant, zijn trouwens exemplaren gevonden in Peruaanse en Chileense graven van tienduizend jaar terug. Binnengekomen via Spanje maak te de aardappel een opmars naar het noorden. Hij werd een van de belangrijkste voedselbronnen. Maar als het mis ging, ging het ook goed mis. Daarom is er ook aandacht voor de Potato Famine, de hongercrisis die in de negen- ciënt werkt en dat de dienstverle ning is verbeterd. „Over het algemeen is het beeld re delijk positief', vindt Schouwe naar. „Maar we realiseren ons ook dat dit in het verleden anders is ge weest. Eén of twee incidenten of missers en het beeld wordt heel an ders. We kunnen er niet van uit gaan dat we in de toekomst wel ge beiteld zitten." Een bouwputaffai re kan zomaar weer passeren, wil hij maar zeggen. „Maar dat doe je als gemeente ook zelf Je houdt het grotendeels in eigen hand." Natuurlijk is niet iedereen het overal mee eens, en natuurlijk wor den er bezwaarschriften geschre ven tegen beslissingen die het ge meentebestuur neemt. „Mensen weten heus wel dat we niet alle problemen kunnen oplossen. Het gaat erom dat je er helder en dui delijk over bent. En dat je vervol gens doet wat je zegt." Dat de gemeente daar in slaagt, blijkt uit het onderzoek: de tevre denheid over de informatie die de gemeente geeft, is groot (81 pro cent). Middelburg heeft 2007 afgesloten met een tekort van zeven ton. Dat komt omdat er een aantal zaken moest worden betaald waarmee vooraf geen rekening was gehou den: pensioenen voor brandweer mannen moesten ineens worden betaald, pensioenen voor wethou ders moesten worden aangevuld, de stationsbrug moest worden aan gepast, graffiti moest worden ver wijderd en er moesten kosten voor de bouwput worden betaald. Overigens is de gemeente er wel in geslaagd om de financiële buf fers te versterken. Middelburgers zijn steeds meer tevreden over het gemeentebe stuur. Driekwart van de mensen vindt dat de gemeente goed wordt bestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28