CÏSlflniltieicI Sporten of spuiten tegen diabetes? Klassieke reuma Huidkanker op het hoofd is het dodelijkst Huid van migrainelijders is vaak overgevoelig Gordel beschermt rug niet bij zwaar werk Probiotica kan allergie bij baby onderdrukken Kleurstoffen kunnen ook goed effect hebben PZC Woensdag 30 april 2008 I 1 9 mijn verminderen, aldus Allaart. Inmiddels zijn Allaart en collega's al bezig met onderzoek waarin ge keken wordt naar een agressieve aanpak in een nog vroeger ziekte stadium. We hebben het hier vol gens Allaart over het stadium waar in een patiënt zich met bijvoor beeld een dikke knie of elleboog als gevolg van een gewrichtsontste king bij de huisarts meldt. Volgens de regels nog geen reuma en het huidige beleid van dokters is dan ook om het nog even aan te zien en de ontsteking eventueel te be strijden met lichte ontstekingsrem mers. Begrijpelijk, maar fout, zegt Allaart. In 40 procent van de geval len blijkt zo'n ontsteking namelijk de voorbode van reuma. Als in dit stadium de ontsteking gelijk met zware middelen wordt bestreden, is de kans groot dat de patiënt weer geheel ziektevrij wordt en wordt veel ernstig leed voorko men. Dat zo'n aanpak wennen is voor de beroepsgroep, bleek onlangs weer: „Ik had een huisarts aan de lijn bij wie zich een halfjaar eer der een patiënt had gemeld met een dikke knie. Nu begonnen de handen op te zwellen en verwees hij de patiënt naar ons door. Ik zei: goed dat u de patiënt verwijst, maar wat ons betreft had dat een halfjaar geleden al gemogen, nu hebben we kostbare tijd verloren." www.diabetesfonds.nl - Reumatoïde artritis ('klassieke' reuma) is een zogeheten auto-immuun- ziekte, waarbij het afweersysteem van het lichaam eigen lichaamscellen en weefsels aanvalt. Bij reuma betreft het de gewrichten, die pijnlijk ont stoken raken en waaraan vaak al vrij snel onherstelbare schade ontstaat. In latere stadia raken ook andere lichaamsdelen ontstoken, het vaatstelsel bijvoorbeeld, waardoor menig reumapatiënt uiteindelijk overlijdt aan een hartinfarct. Reuma heeft verwantschap met andere chronische ontstekingsziektes waarbij het afweersysteem tegen eigen lichaamscellen tekeergaat, zoals de ziekte van Crohn (ontstekingziekte van het spijsverteringsstelsel) en de huidziekte psoriasis. Het is dan ook geen toeval dat sommige medicij nen (zoals prednison en TNF-blockers) tegen verschillende soorten au- to-immuunziektes kunnen worden gebruikt. In navolging van de succesvolle progressieve aanpak van beginnende reu ma, hebben andere Leidse onderzoekers die strategie nu ook met succes toegepast op patiënten met de ziekte van Crohn. door Arend van Wijngaarden foto Kees van de Veen Licht zwetend zit Pieter Mollema op de hometrai ner in de sportschool. „Je moet er wel wat voor over hebben", hijgt hij. „Maar het werkt echt. Ik hoef nu veel minder insuline te spuiten." Tegen suikerziekte is wel degelijk iets te doen. Gewoon drie uur per week flink sporten. Minimaal. 'Sporten of spuiten', luidt de slo gan van een van de verschillende sportprogramma's tegen diabetes die in omloop zijn. De muziek bonkt en trilt en een jonge, strakke trainer probeert het klasje van elf suikerpatiënten op te zwepen tijdens hun half uur spin ning. „Kom, voer het tempo op, zet hem een beetje zwaarder... Ja en nu omhoog!" Ijverig volgen de sporters zijn aanwijzingen op. Al snel met wat meer kleur op de wangen en een beetje zwetend. Ina Keijzer zit even later na te puf fen op een gewichthefapparaat. „Dit is toch altijd beter dan medi cijnen? Ik heb al zeven jaar diabe tes en ik merk dat het nu beter gaat. Ik weet het, om zo gezond te blijven, moet ik de rest van mijn le ven zoveel blijven sporten. Dat lukt nu wel, want je wordt in deze groep gestimuleerd." Voor AafWolf is het programma een ommekeer in haar leven. „Wat wil je, als je nooit weg bent ge weest en nu ineens drie keer per week naar de sportschool moet. Maar het werkt echt. Ik prik mijn glucose regelmatig en het is duide lijk lager. Ik voel me fitter, ik kan ineens veel beter slapen. En ik ga ook meer wandelen en fietsen, Speciale programma's Er zijn bij fitnesscentra verschil lende speciale programma's voor diabeten. DiabetesDirect- Fit is door Fysiophysics ontwik keld en wordt aangeboden door zo'n zestig fitnesscentra in Nederland. want je krijgt vanzelf meer ener gie." Wellnesscentrum Mobilé in het Groningse Siddeburen is nu twee maanden bezig met het zware anti- diabetesprogramma DiabetesDi- rectFit. De resultaten mogen er zijn, merkt eigenaar Henk Dijks tra. „Er is nu al een daling van het gewicht en het gebruik van medi cijnen en insuline. Ze zijn zó ge motiveerd en het is al vrij snel te merken dat ze echt minder last hebben van hun diabetes. Maar dit is nog maar het begin. We bou wen het langzaam op en zorgen dat iedereen steeds op een uitda gend niveau traint. En dat hun le ven lang, dat is de kunst." Het grote probleem van de wester se mens is de onderbelasting, weet Dijkstra. „We zijn niet actief ge noeg en het vet hoopt zich op. Maar als je bij de huisarts komt met diabetes, krijg je medicijnen en alleen het advies meer te bewe gen." Meer bewegen is makkelijker ge zegd dan gedaan. Gewoon elke dag fietsen en wandelen, dat redden veel mensen niet. Vandaar de fit ness. „We geven training, doen aan educatie en bespreken de voe ding. We prikken op glucose en be geleiden alles van A tot Z. En we zorgen dat het leuk blijft en dat de mensen elkaar stimuleren." De overlevingskans bij melanoom, de meest dodelijke vorm van huid kanker, is het kleinst als de tumor zich bevindt op de hoofdhuid of in de nek. Tien jaar na de diagnose leeft gemiddeld nog 76 procent van de mensen met een hoofd-nek melanoom, tegenover 89 procent van de mensen met een melanoom elders op de huid. Dit concludeert A. Lachiewicz (University of North Carolina, Chapel Hill) in het vakblad Archi ves of Dermatology op grond van gegevens over ruim 60.000 men- sen met melanoom. Mensen die lijden onder migraine- aanvallen, hebben ook vaak last van zogeheten allodynie van de huid, een huid die zeer gevoelig is voor aanraking. Wrijven over de huid, dragen van oorbellen of een ketting kan dan al een (zeer) pijn lijk gevoel geven. Dit concludeert M. Bigal (Albert Einstein College of Medicine, New York) in het vak blad Neurology op grond van een enquête onder ruim 11.000 men sen met migraine. Met name jon ge, vrouwelijke migrainepatiënten hebben veel last van allodynie. Het dragen van een brede gordel om de onderste rugspieren te on dersteunen bij (zwaar) beroepsma tig tillen, heeft geen beschermend effect. Onder dragers van dergelij ke gordels komt evenveel lage rug pijn en bijkomend ziekteverzuim voor als onder mensen die zo'n gordel niet gebruiken. Dit conclu deert I. van Duijvenbode (Hoge school Amsterdam) voor de Cochrane Library op grond van een analyse van alle bestaande we tenschappelijke onderzoeken op dit gebied. Allergieën lijken te onderdrukken door baby's vanaf de geboorte een halfjaar lang probiotica (een mix van bepaalde bacteriën) te geven en hun moeder de laatste maand van de zwangerschap dezelfde pro biotica te laten innemen. Van bijna 1.000 Finse baby's met (één of twee) allergische ouders, kreeg de helft probiotica. Op tweejarige leeftijd hadden ze minder vaak ec zeem en/of andere allergische ziek ten dan de baby's die geen probio tica kregen, aldus het blad Clinical and Experimental Allergy. Kleurstoffen in de voeding zijn de laatste jaren in verband gebracht met gezondheidsrisico's, zoals het ontstaan van ADHD. Maar kleur stoffen lcunnen ook heilzaam zijn. Die opmerkelijke bevinding meld de wetenschapper G. Orner (Ore- gan State University) tijdens een congres van de American Associa tion for Cancer Research in San Di ego. Met name de kleurstoffen alu- ra rood (E129) en indigotine (E132) blijken (bij vissen) een rol te spe len bij het remmen van het ont staan van kanker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19