Gezondheid J5. Reuma: de eerste klap is een daalder waard Thuisdokteren Het ziekenhuis thuis Rode ogen 1 8 Woensdag 30 april 2008 PZC HUISARTS door Marieke van Schie Als ik thuis kom na een dagje nascholing, word ik ge beld door de collega die overdag voor me waargeno men heeft. „Kan je nog even bellen met de familie Mo lenaar? Hij is ziek geworden, koorts en een ontsteking aan de urinewegen. Zijn vrouw weet niet hoe ze de nacht in moet en ze zeiden dat ze je mochten bellen in noodgevallen. Ik ben vanmiddag gaan kijken en heb antibiotica besteld. Lof aan de apotheek, die de medicijnen nog na vijven met spoed kwam brengen!" Ik bedank hem voor het telefoontje en bel de fami lie. „O, wat fijn dat je belt! Olav is hard ziek. Ik weet me eigen lijk geen raad. Hij ligt in bed, en ik kan hem niet verzorgen. Hoe moet dat nou vannacht?", reageert mevrouw Molenaar. Als ik aanbied nog even te komen kijken, pakt ze dat aanbod met beide handen aan. Bij aankomst tref ik een benauwde me neer Molenaar aan. Hij ligt in bed, hoog in de kussens. Zijn vrouw trekt me mee naar de woonkamer. „Ik moet je even spreken. Olav wil niet naar het ziekenhuis, maar ik kan dit echt niet in mijn D. eentje aan. We zijn mensen van Binnen een paar uur is de d'g> al besef je dat niet de nachthulp voor steeds. Ik kan niet geloven dat het nu plotseling zo snel achter- meneer geregeld u;t gaat." Ze kijkt even weg, woorden schieten tekort. Ik ga terug naar haar man. Hij ligt aan een overdrukapparaat dat hem helpt ademen. Vier jaar geleden werd hij ziek. Viel af en voelde zich moe. De analyse bij de internist leverde aanvanke lijk niets op, tot de geriater een spierziekte constateerde. Hij was een gespierde man, altijd actief, en eigenaar van een groot bedrijf Samen met zijn vrouw had hij een goed leven met veel sociale contacten. Na zijn pensionering reisden ze de wereld over en ze genoten van hun dochter en kleinkinderen. Tot hij met deze klachten bij me kwam. Zijn krachten namen af. Nu kan hij de dag niet meer door zonder hulpmiddelen. Ik kan hem nauwelijks verstaan, maar met gebaren komen we een eind. „Niet naar het ziekenhuis!" Hij heeft al eerder met me besproken af te willen zien van alle ingrijpende behande lingen en ziekenhuisopnames. De antibiotica zijn voor hem niet te slikken. Grote tabletten. Ik schrijf een ander recept voor oplosbare tabletten, en bel naar de apotheek. De dienstrege ling blijkt veranderd. Het duurt even voor ik er achter ben. De buurvrouw wil ze gelukkig gaan halen. Steun en toeverlaat in moeilijke tijden. Maar dan vannacht. „Van welke organisatie hebben jullie thuishulp?", vraag ik. Me vrouw Molenaar zoekt de klapper erbij. Ik bel het noodnum mer. „Heeft u nachthulp?" De stem aan de andere kant zegt: „Voor u verder gaat, dit is niet het goede nummer. U moet bel len met het acute team." Ik bel achtereenvolgens naar drie nummers en tref dan een uiterst vriendelijke dame aan die al les voor ons gaat regelen. „Ik probeer om tl uur vanavond ie mand langs te sturen. Morgen vragen we wel toestemming aan voor de volgende nachten. Ik bel u als ik iemand gevon den heb." Het verlossende telefoontje komt een uur later. Ze kunnen rustig de nacht in. Wat is het fantastisch geregeld in Nederland! Voor de buitenwe reld is reumatoïde artritis de ziekte van de kromgetrok ken, knobbelige le dematen. De pa tiënten wacht een lange lijdensweg met heel veel pijn, ernstige vermoeidheid, een beroerde levenskwaliteit en een verhoogd risico op een vroegtijdi ge dood. Een effectieve behande ling tegen de ziekte is er nooit ge weest, met als gevolg een zekere lijdzaamheid bij zowel patiënt als behandelend arts. Van die lijdzaamheid moeten we af, zegt reumatoloog dr. Renee Al- laart (Leids Universitair Medisch Centrum). Uit onderzoek van Allaart en collega's is namelijk ge bleken dat de eerste klap een daal der waard is. Als reuma in een vroeg stadium voortvarend wordt aangepakt, blijkt de ziekte veel be ter onder controle te houden. Van wege het mildere ziekteverloop kan men ook op termijn met veel minder medicijnen toe, terwijl de levenskwaliteit van de patiënt be ter blijft. Reuma blijkt namelijk een ziekte die in de loop der tijd steeds verder escaleert. Door de ziekte in een vroeg stadium aan te pakken lijkt het verloop minder ernstig. Het onderdrukken van de ontstekingen staat voorop bij de behandeling van voortschrijdende reuma. De nieuwe aanpak is inmiddels op genomen in de richtlijnen voor art sen. Maar in de praktijk van menig reumatoloog en vooral huisarts klinkt de somberheid van het oude, terughoudende regime nog steeds door. Jaarlijks wordt bij zo'n 22.000 Nederlanders reuma vastgesteld. Veel sterkte, was de boodschap van de dokter, want de patiënt stond een lange lijdensweg te wachten. Maar recent Leids onderzoek toont aan dat het inzetten van zware medicijnen in het beginstadium later veel leed kan voorkomen. door Harm Harkema foto Evert-Jan Daniels ANP Allaart: „Vanouds hebben zowel patiënten als artsen lage verwach tingen over het verloop van de ziekte. Als je al jaren meeloopt, ga je op een gegeven moment gelo ven dat chronische achteruitgang er nu eenmaal bij hoort. Ook angst voor bijwerkingen van medi cijnen speelt waarschijnlijk mee. Maar het roer moet toch echt om." Beginnende reuma moet worden behandeld met zwaar geschut. Er zijn verschillende middelen die in combinatie gebruikt kunnen wor den. Door consequente meting van de ziekteactiviteit wordt in de gaten gehouden of de medicijnen aanslaan. Indien dat na drie maan den niet het geval blijkt, moet on middellijk worden overgestapt op een ander middel of een andere combinatie. De meest effectieve 'oude' antireu- mamiddelen zijn onder andere prednison, dat door menig patiënt wordt verguisd wegens de verve lende bijwerkingen zoals dunne huid en dikheid, en methotrexaat. Die blijken bij een op de drie pa tiënten aan te slaan. Allaart: „Ge bleken is ook dat je dat sneller in hogere doseringen moet geven dan vroeger." Ze wijst er op dat die hogere doses niet tot meer bij werkingen leiden. Een bijzonder belangrijke rol is ook weggelegd voor een nieuwe ge neratie (peperdure) ontstekings remmers, de zogeheten TNF- blockers, te weten Remicade, En- brel en Humira. Omdat ze zo duur zijn (op jaarbasis per patiënt zo'n 15.000 euro) mogen ze niet als middel van eerste keus worden voorgeschreven, maar pas als eerst twee andere middelen tevergeefs zijn geprobeerd. „Als ze dan ook maar snel genoeg worden inge zet", maant Allaart Want in de be kostigingsvoorschriften staat ner gens hoe lang andere middelen ge bruikt moeten zijn voordat op TNF-blockers mag worden overge gaan. De TNF-blockers hebben de afgelopen jaren niet alleen geleid tot een gro te verbetering van de le venskwaliteit van menig reumapa tiënt in een laat stadium. Ze zijn, blijkt uit het Leidse onderzoek, zeer bruikbaar om beginnende reu ma de kop in te drukken en blij ken bij twee op de drie patiënten aan te slaan. Daarna kunnen ze meestal met succes worden ge staakt, zonder dat de reuma weer opvlamt. Dit kan de kosten van reumabehandeling op de lange ter- Sporten als wapen tegen diabetes: het is zwaar, maar het helpt wel. In deze rubriek geven twintig huisartsen tips voor de behandeling van veel voorkomende klachten. Wat kan de patiënt zelf doen en wanneer is de expertise van de huisarts nodig? Vandaag: Rode ogen. DE KLACHTEN: - Een branderig jeukend soms licht pijnlijk gevoel van het oog. - Het oogwit is rood en het is net alsof er een vuiltje of zandkorrel in zit. - Bij het opstaan kunnen de oogleden aan elkaar geplakt zitten met pus (etter). - Overdag kan pus het idee geven dat er wazige gordijntjes langs schuiven. NAAR DE DOKTER: - Nee, een rood oog is meestal niet gevaarlijk. Het geneest zonder behandeling binnen een week. - Ja, wanneer er een plotselinge afname is van het gezichtsvermogen. - Ja, wanneer er heftige pijn is in het oog. - Ja, wanneer het vermoeden bestaat dat er iets in het oog zit. - Ja, wanneer de klachten na vijf dagen niet afnemen. WAT KUNT U ZELF DOEN: - Als de oogleden vastgeplakt zitten of vies zijn, schoonmaken met een gaasje met lauw kraanwater (hoeft niet gekookt te zijn) of met babyshampoo. Veeg daarbij in de richting van de neus. - Draag geen lenzen als het oog rood is. - Liever geen make-up gebruiken. - Gebruik zonodig een zon nebril tegen het felle zonlicht. - Er is geen medische reden om een kind met een rood oog thuis te houden van school of speelzaal. Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten. Paul van Dijk e.a.. Uitg. Adr. Hey- nen. 9,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18