Antiek voor een habbekrats 'Het is niet te voorkomen dat er soms handelaren tussen zitten. Die zeggen dan dat zoonlief even naar het toilet is.' Gerrit van den Hazel, marktmeester Dipje Marktplaats op Koninginnedag PZC Woensdag 30 april 2008 I 1 3 Geen vrijmarkt zonder de vroege kopers. Soms al ver voor de officiële opening struinen ze met hun professionele blik de handelswaar af, op zoek naar onwetende aanbieders die waardevolle artikelen voor een habbekrats te koop hebben liggen. „Ik vind bijna altijd wel iets. Bijvoorbeeld een antieke kandelaar voor een euro. Die was zeker 160 euro waard", vertelt een antiekhandelaar in zijn Nijmeegse winkeltje. Hij wil niet met zijn naam in de krant: 'laat mij maar anoniem schuifelen'. Vanochtend is hij van de partij in het Goffertpark, waar een grote vrijmarkt wordt gehouden. „Ik kom er dan de hele scene tegen, alle Nijmeegse antiekhandelaren zijn van de partij. Ik krijg een lamme arm van het groeten." De Nijmegenaar heeft er geen moeite mee een nietsvermoedend kind af te schepen met een fooi. „Ik zie dat als een puur juridische handeling. De winst die ik er aan overhoud is een beloning voor de kennis die ik de afgelopen jaren heb vergaard. Ik loop daar bovendien op mijn vrije dag", lacht hij. De vrijmarkt is er voor hem eentje in een lange reeks. „Ik ga bijna elke rommelmarkt af, ook 's winters vroeg in de ochtend." De laatste jaren houdt hij zich in bij het kopen. „Vroeger vertrok ik uit het Goffertpark met anderhalf tot twee bananendozen vol spullen. Dan was ik blij dat ik een verkoper tegenkwam die ik kon vertrouwen, om tussentijds mijn spullen te stallen. Tegenwoordig heb ik de lat hoger gelegd", zegt de handelaar, zittend tussen zijn duizenden artikelen. Als hij straks klaar is in het Goffertpark dan begeeft hij zich snel naar zijn kraam in de binnenstad. „Om mijn eigen handel te verkopen." Ook op Marktplaats gaat Koningin nedag niet onopgemerkt voorbij. Op de populaire koop- en verkoop site komen dagelijks ruim 225.000 nieuwe advertenties te staan. Maar op Koninginnedag, de dag bij uitstek waarop mensen tweede hands spullen aanschaffen of ver kopen, is er een lichte daling te zien in het aantal advertenties, zegt een woordvoerder van de website. Mensen hebben minder interesse voor internethandel op de dag dat Nederland honderden vrijmarkten kent. Een woordvoerder: „We heb ben geen exacte cijfers, maar het gaat hooguit om een afname van een paar procenten. De dag daarna trekt het aantal advertenties al weer aan." Veel belangrijker voor het ant woord op de vraag of er op Konin ginnedag veel of weinig wordt ver kocht op Marktplaats, is het weer. „Bij slecht weer wordt er meer ver handeld, want dan zitten mensen dicht op hun computer. Bij goed weer gaan ze erop uit en is er min der handel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13