'Kwaliteit natuur boven kwantiteit' 'Je mag van mij best iets meer doen' Niek Knol waarschuwt volgers schema voor overschatting. N57 PvdA Mossels Ziekenhuizen 23 PZC Woensdag 30 april 2008 1 1 TE CAST Ad Lijmbach is voor het CDA lid van Provinciale Staten van Zeeland. Hij vreest aantasting van het areaal goede landbouwgrond als de vraag naar ruimte voor natuur blijft groeien. Rentmeesterschap is een van de uitgangspunten van het CDA en dat bete kent dat er een goede ba lans dient te zijn tussen wonen, werken en omgeving. Bij omge ving betekent dat ook natuur, maar wel passend in de zojuist ge noemde balans. En het overschrij den van de vraaggrens daarvoor, roept problemen op en wordt ook voor de Zeeuwse statenfractie van het CDA een steeds groter dilem ma. Werken is ook de landbouw, een sector die binnen de maatschappe lijke veranderingen zich als een uit stekende rentmeester heeft ont wikkeld en een belangrijke en on misbare rol speelt in de economie én de ruimtelijke invulling van Zeeland. Tel daarbij op dat bij het mondiale voedselvraagstuk de landbouwsector een nog grotere rol moet gaan spelen, dan mag het duidelijk zijn dat daarvoor vol doende areaal beschikbaar is. Niet voor niets vindt er nu al een omslag in denken plaats of het massaal omschakelen naar teelten voor biobrandstof wel ver antwoord is geweest ten opzichte van de voedselproductie. Daar naast blijft er dan ook nog de struc turele vraag naar ruimte voor wo ningbouw en infrastructuur. Het gevolg is dat door steeds meer vraag naar ruimte voor natuurdoel einden, er steeds meer druk komt te liggen op het areaal goede land bouwgrond dat in Zeeland beschik baar is. En daardoor ontstaat er on vrede en frustratie als de natuur- sector geen oog heeft voor de noodzaak van goede gronden voor de landbouw. Op zo'n moment dient de vraag te worden gesteld of nieuwe ontwikkelingen nieuwe afwegingen noodzakelijk maken. Voor de statenfractie van het CDA blijven de factoren vrijwilligheid, draagvlak en goed overleg een goede basis om bij het creëren van natuur goed met de Zeeuwse ruim te om te gaan. De CDA-statenfrac- tie gaat echter ook nieuwe afwe- 'De landbouwsector is de belangrijkste drager van het buitengebied' gingen in het beleid niet uit de weg. De al genoemde economische en ruimtelijke ontwikkelingen en het mondiale voedselvraagstuk zijn zo belangrijk dat daaraan voorrang gegeven moet worden bij het grondgebruik. Dat betekent schrap pen van de hectares voor de Ecolo Natuur en landbouw vechten om de schaarse ruimte. foto Ruben Oreel gische Hoofdstructuur (EHS) die toch niet realiseerbaar zijn. Het is een stap om intensief na te denken of de relatie landbouw en natuur nog wel in balans is. Zeker als naar de toekomst gezien er voor heel Zeeland een vraag ligt vanuit de natuur voor een areaal grond, zo groot als het hele eiland Noord-Beveland (6ooo hectare). Die omvang kan Zeeland absoluut niet missen om daarmee te kun nen bijdragen aan een kwalitatief goede invulling van de Zeeuwse landbouwsector, de belangrijkste drager van het buitengebied én een van de belangrijkste economi sche pijlers in Zeeland. Als de belanghebbenden voor na tuurontwikkelingen zich daar ook van bewust zijn, kan dit ertoe bij dragen dat voor hun doelstellingen er ook meer draagvlak komt op die locaties die daarvoor wél in aanmerking komen. Want natuur is niet alleen kwanti teit, maar vooral kwaliteit. Investe ren in kwaliteit zal meer gewaar deerd worden dan alleen maar in méér natuur, op plaatsen waar an dere kwaliteiten een nog belangrij kere functie hebben voor de Zeeuwse ruimte. door Roeland van Vliet GOES - Met het trainingsschema voor de PZC Familieloop zijn we intussen opgeschoten tot week ze ven. Als het goed is, kunnen de trouwe volgers aan het eind van de week tien minuten aan een stuk hardlopen en dat drie keer met een pauze van twee minuten ertussen. Vlissinger Marco van der Knaap, één van de 178 mensen die zich al ingeschreven hebben voor de wed strijd van 31 mei, is ook zo ver. Of misschien is hij zelfs nog wel ver der. Het gaat bij de Walchenaar namelijk zo lekker, dat hij na tien minuten hardlopen nog genoeg adem over heeft. „Ik zou best door willen lopen, zonder rust", meldt hij. „Wat is nu wijsheid? Toch het schema blijven volgen met de intervals, of gewoon conti nu lopen en dan gaandeweg de trainingen het tempo proberen op te voeren?" Fysiotherapeut Niek Knol, die het trainingsschema heeft opgesteld, snapt dat de één wat makkelijker loopt dan de ander. „Ik heb een schema opgesteld voor de gemid delde loper. Iemand met een slank lichaam en een sportachter- grond maakt natuurlijk wat snel ler vorderingen dan iemand met enig overgewicht." Maar overschatting van de eigen mogelijkheden ligt op de loer, weet Knol. „Je mag best iets meer doen dan het schema voorschrijft, maar dan wel met de nadruk op 'iets'. Een beginnend loper traint niet alleen zijn longen, maar ook zijn pezen en zijn spieren. Je kunt wel genoeg lucht hebben om al langer dan tien minuten te lopen, maar er kunnen zich dan wel lang zaam blessures openbaren. Ik heb in mijn praktijk genoeg mensen gezien die te enthousiast begon- 'Je traint niet alleen je longen, maar ook je pezen en je spieren' nen en een peesontsteking op liepen." Steeds dat rustmoment van één of twee minuten is aan te bevelen. Knol: „Als deze deelne mer op 31 mei de familieloop heeft gelopen en het hem alle maal goed is afgegaan, dan is het geen probleem dat hij wat meer van zijn lichaam vraagt." Voor meer informatie surf naar www.pzc.nl/familieloop. Een deel van het inschrijfgeld is bestemd voor De Mikke. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Aansluiting nieuwe N57 op Rams- burg: geen geld. Gelukkig zijn er al 'gegadigden' die zich op Ram(p)sburg willen vestigen. Aanleg Veers deel van het tracé: geen geld. Gelukkig gaan SGP, DTV, WD en CDA akkoord met een substantiële bijdrage van 20 procent naar 25 procent van de aanlegkosten die begroot worden op minimaal 50 miljoen euro. Klein gaatje in de begroting, maar volgens wethouder Tatenhove blijft alles binnen de draagkracht van de gemeente Veere. Ja, ja! Maar gelukkig draagt het water schap nog een tonnetje bij. Belvé dère project: geen geld. Verplaatsen molen De Hoop: geen geld. Nemen van verkeersmaatregelen om de huidige N57 wat veiliger te krijgen: geen tijd, geen verfj geen zin. Plannen genoeg maar als 'on verstand en onvermogen' samen gaan werken krijg je dit soort on zinnige toestanden. De burger be taalt straks de rekening in de vorm van verhoging WOZ, hondenbelas ting, rioolrecht et cetera. Joep Vergroesen Vrouwenpolderseweg 55a, Serooskerke Suggestie voor PvdA: Als Eveline Herfkens nu eens de door haar on rechtmatig verkregen toelage van 270.000 dollar stort in een fonds voor de 24 misbruikte Braziliaanse meisjes ('kinderporno') dan blijkt, dat haar strijd voor armoede en ge rechtigheid oprecht was en uit haar hart kwam, en kan zij haar besmeurd imago enigszins oppoet sen. Als de PvdA-coryfeëen, die haar destijds op het 'pluche' hiel pen van een ministerschap en la ter van een hoge VN-functie deze suggestie overnemen en haar daar toe oproepen, dan: kan de PvdA haar geschonden blazoen van de partij voor de sociaal zwakkeren enigszins oppoetsen. Kom op PvdA, laat zien wat je waard bent! Wolter Koster Merellaan 9, Goes Boze, verontruste mosselkwekers en hun gezinsleden hebben eind vorige week actie gevoerd om de vele toeristen te laten zien dat het vijf voor twaalf is (PZC, 26 april). De boei bij Bruinisse werd op een ludieke manier versierd met mos selpannetjes en stickers. Deze actie kreeg een verrassend vervolg, want ze hadden buiten de 'waard' gerekend en die waard is in dit ge val Rijkswaterstaat. Je hoort regel matig de klacht dat deze overheids instantie een log lichaam is, een staat in de staat, maar vorige week vrijdag werd door medewerkers be wezen dat dit lichaam niet log is, maar zeer flexibel: de pannetjes wiebelden nog en de lijm van de stickers was nog niet opgedroogd of alles werd van de versierde boei gegrist. Toch wel kinderachtg, want als er een plaats geschikt was voor deze actie, dan is dat toch wel 'de boei'. Of zou het toch waar zijn wat ik zaterdag langs de lijn bij 'Bruse Boys' hoorde? 'Die van Rijkswaterstaat zullen wel mossel liefhebbers zijn geweest', of wor den de pannetjes straks in het openbaar verkocht door de domei nen? Zo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Kinderachtig en wordt vervolgd. Huib Stevense Nieuwstraat 22, Bruinisse 'OR volgt fusie kritisch, artsen schamen zich' (PZC, 26 april). Er zijn velen die zich moeten scha men maar niet de artsen van Zie kenhuis Walcheren. Uw journalis te moet zich schamen en de heren Lavrijsen, Van den Haak en Van Not. De drie hebben belang bij een ziekenhuis hoofdlocatie Goes vanwege het nabij gelegen Room pot Dialysecentrum en Medisch Wellness Centrum Zeeland. Lavrij sen is internist in Goes en supervi sor van dit dialysecentrum, tevens voorzitter van de medisch specia listen van beide ziekenhuizen. Hij behartigt enkel de Goese belan gen, sterker nog, Vlissingse artsen worden sterk geïntimideerd. Vlis singse artsen worden rechtstreeks met ontslag dan wel met niet toela ten tot de maatschap bedreigd. Zij kunnen daardoor niet vrijuit spre ken. Het bericht van Lavrijsen wordt door de journaliste op een belachelijke wijze aangehaald en wie vraagt zij om commentaar? Van Not, plastisch chirurg die al lang zijn zakken vult in het MWCZ. Dat de 'medici achter de keuze' staan is absoluut onjuist! De heer Van den Haak is stafvoor zitter Vlissingse VMS en heeft de Fusienotitie zelf van tafel geveegd. Ondanks pogingen van artsen bleef dit onbespreekbaar, evenals de intimidatiepraktijken. En de OR wordt bewust dom gehouden, het bouwrapport van VolkerWes- sels waarin verbouw van Goes 'risi covol en met bovenwaartse bijstel ling van kosten' wordt genoemd, hebben zij nooit ontvangen. Ton de Nooij Rosenburglaan 256, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11