Zeeland Friet zou uit Maasvallei komen Koningi n nedag 30 a pr i I AledkAMarkf wereld staat in Brugge rCW*te9 IZo - Handtekeningenactie Amnesty Terneuzen Oldtimerfestival in Axel met live-optredens van 'i Hof f open van 10.00 tot 17.00 uur! Geen treinkaart op het veerplein V Dweilbands op Marktblaas Sas n - keuze in trouwpakken! STEÜTEL zPZC Dinsdag 29 april 2008 23 WONINGINRICHTING MotamUjk 15 HOEK -44I2 3S tea3r,; On. OP^'~GSO'KCA '*w.>s 2*1, Ca3 - 'r- V j.(Vl lapijl Meubelen Stofferen Gordijnen Vitrage Vouu gordijnen Zonwering Is linoleum 1 Laminaat Houten Vloeren 1 altenhodems Ma trassen Motenrliik 17* Hoek *0115 441235 Eddy van Belle in een nagebouwd frietkot. foto Wim Kooyman Frietmuseum Brugge Het Frietmuseum in de Vla mingstraat in Brugge gaat op donderdag 1 mei open voor het publiek. Openingstijden da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Wandpanelen geven uitleg bij de onderdelen. Naast frietappa- ratuur bevat het museum 400 oude voorwerpen. Tegelijk met het Frietmuseum is het Potato Development Fund opgericht, dat deelneemt aan projecten in ontwikkelings landen. Waar de friet nu precies is ontstaan, is nergens vastgelegd. In België gaan ze er in ieder geval hardnek kig van uit, dat het in de Maasval lei is geweest. „Men had er de ge woonte om kleine visjes te van gen, zoals grondel. Die werden ge frituurd in het vet. Maar rond 1700, ten tijde van de Kleine Ijs tijd, vroor de rivier dicht en kon den ze die niet meer vangen. Toen hebben ze aardappelen gesneden in de vorm van visjes. Zo zou de friet zijn ontstaan," vertelt Eddy van Belle van het Frietmuseum. Het woord friet zouden we te dan ken hebben aan de Duitse Mada me Fritz, die in 1838 een kraam be gon in Luik en er mee langs ker missen trok. Ze bakte frites in ech te boter, 'of toch op zijn minst in uitstekend varkensvet'. De Fransen denken dat zij de uit vinders zijn. Friet was er klaarblij kelijk ook vroeg bekend. Op een oude litho zie je dat een acteur op straat een portie frites loopt te eten. De afbeelding is echter wel van 1842. Dat friet door de Ameri kanen 'french fries' (franse frie tjes) worden genoemd, heeft ener zijds te maken met president Tho mas Jefferson. Een liefhebber van de Franse keuken. Maar 'fries' kon ook de benaming zijn van gebak ken aardappelen. Daarnaast bete kent het werkwoord 'to french': in reepjes snijden. Onze nieuwe collectie is binnen. Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl AXEL - In Axel wordt op Hemel vaartsdag, donderdag 1 mei, het 22e Oldtimer Festival gehouden. Behalve honderdvijftig tot twee honderd oldtimers en klassieke au to's zijn er zoals gebruikelijk ook oude landbouwvoertuigen, trucks en bromfietsen te zien. Het evene ment trekt jaarlijks zeker tiendui zend bezoekers Voor de deelnemers is er 's och tends een puzzelrit door de streek, eindigend in een concours d'élé- gance op de Markt in Axel. De offi ciële opening is om 13.30 uur op het festivalterrein op het Hofplein. De prijsuitreiking voor de verschil lende categorieën is rond 17.00 uur. Er is in de binnenstad een curiosa- markt en de winkels en musea zijn vanaf 13.00 uur geopend. Ver der zijn er optredens door Tands- jen Bei, Red 8c Green Dixieland, de Clowns Wally en Emilio, De Po- jer en Two of a Pint. Ook 's avonds zijn er live-optre dens (onder meer Cosy Time, That's it en The Old Firm) bij de verschillende horecazaken. Daar voor zijn er buiten-podia opge richt. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse werkgroep van Amnesty Interna tional houdt zaterdag 17 mei vanaf 14.00 uur haar jaarlijkse handteke ningenactie bij Porgy 8c Bess in Terneuzen. Vrijwilligers verzamelen krabbels voor een verzoek tot vrijlating van Huang Jinqiu. De handtekeningen worden aangeboden aan de Chine se minister vanjustitie. Jinqiu raak te tijdens zijn studie in Maleisië geïnteresseerd in politiek. Hij schreef op internet over zijn plan nen een politieke partij op te rich ten. Toen hij terugging naar Chi na, werd hij constant in de gaten gehouden. Na een internetartikel op 10 mei 2003 werd hij opgepakt en veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf Volgens Amnesty is Jinqiu gemarteld in China. door René Hoonhorst BRESKENS - De Nederlandse Spoor wegen voelen er niets voor om een kaartjesautomaat op te han gen in de terminal op het Bresken- se veerplein. De NS verwacht dat weinig trein reizigers van de voorziening ge- buik maken en hangt geen automa ten op als ze niet rendabel zijn. Dat standpunt kreeg Veolia, exploi tant van het fiets-voetveer Bres- kens-Vlissingen, te horen toen ze naar de mogelijkheid van een kaartjesautomaat vroeg. De Sluise PvdA-fractie vroeg Veolia tijdens een werkbezoek vorige week om zo'n automaat, om passagiers van het fiets-voetveer de mogelijkheid te geven al in Breskens een trein kaartje te kopen. Sommige reizi gers hebben nu nauwelijks of geen tijd om een vervoersbewijs op het station van Vlissingen te kopen als ze hun trein op tijd willen halen. SAS VAN GENT - De 24e editie van de jaarlijkse meimarkt in Sas van Gent krijgt vrijdag extra kleur met een heus dweilbandfestival. In samenwerking met de plaatselij ke ondernemersvereniging houdt het Sasse dweilgezelschap Orange Band een festival met de titel Marktblaas. Vanaf 18.00 uur treden er op het marktterrein en in de buurt van de horecagelegenheden vijf dweil orkesten op. Naast de Orange Band staan er nog drie Zeeuws-Vlaamse bands op het pro gramma: Damarsjeernie, Leute bo ven Alles en Te Geen Naom. Ook de uit Tilburg afkomstige band Kaaj Gaaf blaast een deuntje mee. De optredens duren tot 21.00 uur. MIDDELBURG Mortiereboulevard 4 Tel. 0118 - 60 70 00 www.mediamarM.nl Ik ben toch niet gek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55