Zeeland Oorlogslinies Eerste Frietmuseum ter stimuleren de economie Burgemeester Lonink tegen proef legale wietteelt in Terneuzen i Zeeland Streek kan garen spinnen bij beleefbaar maken krijgshistorie. boten. Zeewater Gemeente houdt vast aan gedoogbeleid voor softdrugs. J 22 I Dinsdag 29 april 2008 PZC door René Hoonhorst SLUIS - De provincie laat onderzoe ken hoe Zeeuws-Vlaanderen meer kan profiteren van de Staats-Spaan- se linies. De aandacht van de toe rist verschuift van strandvakanties naar cultuur- en natuurtoerisme. De versterkingen uit de Tachtigjari ge Oorlog kunnen in de Vlaams-Zeeuwse grensstreek uit groeien tot centraal zenuwstelsel van toeristisch-recreatieve ontwik kelingen. De provincie Zeeland schetst sa men met de provincies Oost- en West-Vlaanderen 'een toekomst voor de Staats-Spaanse linies' in het rapport Linies langs de grens. De in de Euregio Scheldemond verenigde provincies sloten vorige week de eerste fase van het op knappen van de linies af. Gedepu teerden van de drie provincies toonden zich ingenomen met het herstel van onder meer de stads wallen van Damme en de Olie schans bij Aardenburg. Ze voegden er direct aan toe dat ze niet achteroverleunen om te genie ten van de bereikte resultaten. Het is de bedoeling om de Staats-Spaanse Linies de komende jaren nog zichtbaarder en beleef- baarder te maken, betoogde de Zeeuwse gedeputeerde Frans Ha melink. Na het opknappen van on der meer de Olieschans, drie for ten bij Axel en het transformeren 1*5 Wandelaars en fietsers lopen en fietsen rechtstreeks de geschie denis in, zowel tijdens een kort ommetje bij een kern als tijdens een lange tocht door de regio. van het IJzendijkse streekmuseum tot Het Bolwerk moeten nog tal van forten en dijken worden gere construeerd. In West-Zeeuws-Vlaanderen, dat zijn status als Nationaal Land schap eer wil aandoen, wordt al ge werkt aan geheel of gedeeltelijk herstel van een half dozijn verdedi gingswerken. Zo moeten Fort Ber- chem bij Retranchement, de Hans Vrieseschans tussen Zuidzande en Oostburg en de Liniedijk onder Waterlandkerkje en bij Ponte weer (deels) in oude glorie herrijzen. De drie provincies hebben daar naast een lange verlanglijst met nog op te richten of te herstellen verdedigingswerken: van het Klein Pasfort en de noordelijke wallen van Sluis, via de stadswallen en -grachten van Philippine naar het ontwikkelen van het voormalige Hulster fort Moerschans tot een 'le vend fort' waar eenieder iets kan opsteken over de geschiedenis, ter wijl kinderen er naar hartelust kunnen spelen. Door gereconstrueerde bolwerken en dijken aan elkaar te knopen via wandel- en fietspaden lopen en fietsen belangstellenden recht streeks de geschiedenis in. Toeris ten én inwoners van de streek moeten zowel lange tochten als plaatselijke ommetjes kunnen ma ken langs meer en minder markan te verdedigingswerken in het land schap. Door de verhaallijn van de (krijgs)historie zichtbaarder te ma ken, krijgen mensen de kans het verleden echt te beleven. Tegelij kertijd is het voor ondernemers en toeristische organisaties makkelij ker om de Staats-Spaanse Linies als 'een eenduidig toeristisch pro duct in de markt te zetten', ver wachten de beleidsmakers van de drie provincies. Gek eigenlijk, dat er nooit eerder iemand op het idee is gekomen om een frietmuseum te beginnen. Daar verbaast Eddy van Belle zich ook over. Dus heeft hij het zelf maar gedaan. door Ronald Verstraten BRUGGE - „We hebben gezocht op internet, maar het is er nergens. Wij zijn de eersten." Het dichtst in de buurt komt misschien nog het Aardappel Museum van de Ameri kaan Tom Hughs. Die richtte het in 1975 weliswaar op in Waterloo, maar nam het later mee naar Albu querque. Ook het Antwerpse Friet- kotmuseumpje sluit thematisch wel aan, maar het Brugse is groter en completer. Op Hemelvaartsdag opent het Frietmuseum zijn deuren. Het is ondergebracht in de Saaihalle, op een steenworp van de Brugse Markt. Het historische gebouw is opvallend goed intact gebleven en deels gerenoveerd. Maar nu groeien bij binnenkomst de wortel scheuten van aardappels zowat je hoofdhaar in. Het lijkt een wat lu gubere entree, maar het is de op maat tot de eeuwenoude geschie denis van de patat. Het idee is schuin aan de overkant, in dezelf de Vlamingstraat geboren. Bijna als vanzelfsprekend tijdens een etentje in een restaurant. Vader en zoon Cédric van Belle waren eer der initiatiefnemers van het choco lademuseum Choco Story en een museum over de geschiedenis van de binnenhuisverlichting, Lumina Domestica, beide vlakbij. Ze vroe gen zich af, wat voor nieuws ze eens konden doen. Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus was friet het ant woord. Nu, anderhalfjaar later, lei den meer dan levensgrote plastic puntzakken met goudgele jongens je de eerste zaal in. Daar staan pri mitieve kunstvoorwerpen uit Pe ru, van ver vóór Columbus. Ze ge ven maar aan, hoe belangrijk de aardappel daar toen al was. Ont dekt trouwens, doordat ze in de Andes zagen dat lama's de wilde knollen opaten. Van die voorloper van de later geteelde plant, zijn trouwens exemplaren gevonden in Peruaanse en Chileense graven van 10.000 jaar terug. Binnengekomen via Spanje maak te de aardappel een opmars naar het noorden. Hij werd een van de belangrijkste voedselbronnen. Maar als het mis ging, ging het ook goed mis. Daarom is er ook aandacht voor de Potato Famine, de hongercrisis die in de negen tiende eeuw zo veel Ieren noopte huis en haard te verlaten. Als ze het al overleefd hadden. Op de eerste verdieping beland je bij de Friet. De van Belles ontdek ten dat er in België een tweetal frietverzamelaars was, die zelf ooit een museum hadden willen op richten. „Maar zoiets is niet gemak kelijk. Je hebt een gebouw nodig, een budget, een concept, bezoe kers. Anders staat zo'n verzame ling maar in dozen te staan. Nu Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus werd het friet Vrijdag 2 mei van 10.00 tot 20.00 uur en zaterdag 3 mei van 10.00 tot 16.00 uur Lokatie: Uijterschootweg 22 te Middelburg Tel: 0118 61 36 59 www.zeelandboten.nl ZTT: ALMANAK Die negenjarige Middelburgse houdt wel van een uitdaging. Niet alleen op het gebied van sport, maar ook als het gaat om eten. Zij zal niet snel zeggen dat ze iets niet lust als de kleur of de vorm van het eten op haar bord haar niet aanstaat. Ze zei dan ook geen nee toen op een feestje bij haar Tip? redactie@pzc.nl oom haar een verse oester werd aangeboden. Haar leeftijdgenoot jes bedankten stuk voor stuk. Maar zij wilde wel eens weten hoe zo'n schelpdier smaakt. Ze weet het nu en hoeft voorlopig niet meer. Want een oester, dat lijkt volgens haar toch nog het meest op een hap zeewater. „Niks aan." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lo nink van Terneuzen is vooralsnog niet van plan om in Den Haag te pleiten voor een experiment met gelegaliseerde teelt van wiet in zijn gemeente. Vorige week had PvdA-wethouder Co van Schaik voor zo'n proef in Terneuzen ge pleit. Van Schaiks uitspraken heb ben de voorbije dagen voor be hoorlijk wat beroering gezorgd. Lonink werd bij terugkeer van zijn reis naar China en Vietnam over spoeld met reacties van overheden en instanties. „Het OM, de politi- tie, onze Vlaamse buurgemeenten, ze waren allemaal verbaasd. Dach ten dat het beleid van Terneuzen gewijzigd was." Volgens de burge meester had Van Schaik nooit zijn proefballonnetje mogen oplaten in zijn hoedanigheid van waarne mend-burgemeester. „Als je in die functie spreekt, verkondig je als voorzitter van college en raad het gemeentelijk beleid. In dit geval heeft de raad noch het college zich over het idee van legale wietteelt uitgesproken. Kortom, de uitspra ken waren hoogst ongelukkig." Van Schaik reageerde op uitspra ken van scheidend NPB-voorzitter Van Duijn die meent dat te veel politiecapaciteit gaat zitten in de bestrijding van de softdrugshan- del, zonder dat die inzet effect heeft. Hij pleitte voor legalisering van de wietteelt. Lonink kan zich vinden in de uit spraken van de politiebondvoorzit- 155 Van Schaik had nooit uitspraken over het legaliseren van de wietteelt mogen doen in zijn hoedanigheid van waarnemend- burgemeester van Terneuzen. ter. „Alleen ging de wethouder nog iets verder door de opleidings kas voor de glastuinbouw al in te zetten voor de legale kweekproef. Ik denk niet dat onze Vlaamse bu ren, die deelnemen aan het glas- tuinbouwproject, aan zo'n proef zouden meewerken. Dit kan na tuurlijk niet." Volgens Lonink is het geenszins de bedoeling dat Ter neuzen stappen tot legalisering neemt. Het gedoogbeleid blijft wat het is. Ook al vindt Terneuzen daar in Den Haag weinig steun voor. Wel zullen met de collegele den de gerezen consternatie van daag bespreken. Diverse fracties hebben om tekst en uitleg ge vraagd. Wethouder Van Schaik ligt niet echt wakker van de gerezen onrust. „Ik heb gereageerd op uit spraken van Van Duijn. Feitelijk heb ik weinig nieuws gezegd. In de laatste verkiezingscampagne heb ik ook diverse malen gepleit voor legalisering van de teelt." kan het publiek ze in ieder geval zien." Zo zijn er hoekjes ontstaan als Friet in de Strip, met Nero en Lambik en Asterix, en zelfs een plaat van de Nederlandse strip- en cartoontekenaar Joost Swarte. Of Friet in de Kunst, met zowel pro fessioneel als amateurwerk. Schil derijtjes van de kenmerkende hou ten frietkramen op de Brugse markt, naast twee bolhoeden van Magritte die een zak friet dreigen te pletten, zodat de mayonaise bijna van de randen druipt. Van aardappelpellers leidt een groot aantal verschillende frites- snijders via ouderwetse pannen naar een kolengestookte frites- oven. Er staat een heus friteskot. Daar ook voorbeelden van de eer ste ajuinsauzen, die later plaats maakten voor mayonaise. Tegen een wand staat de frietro bot: een apparaat dat automatisch zakjes friet moest vullen. Uitvin der Jean-Marie Hoeben kreeg er op het Brusselse Uitvinderssalon in 1965 een gouden medaille voor, maar de robot heeft nooit ingang gevonden. Terwijl in een kleine projectieruimte het verhaal van de aardappel wordt verteld, wordt de zaal gevuld door een 'soundscape', die fritesmuziek ten gehore brengt in het patatdecor. Tot slot wordt het 'proeven' met oog en oor be loond in een gloednieuwe frituur, helemaal onderin de middeleeuw se keldergewelven. Frietkookpannen in alle soorten en maten. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54