Zeeland pest voor vernieuwende boer Wel wijn schenken, niet nuttigen Boxsprings! Regelnevel Gratis mee met actievoerende buschauffeurs OPEN! OPEN! Swiss Sense: PZC Dinsdag 29 april 2008 3 |Op zoek naar een I stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 door René Schrier Het hangt van de schaal van de thee- schenkerij of het boerderijterras af, hoe de gemeenten er tegenaan kijken. Blijft het allemaal binnen de perken dan doen de meeste gemeenten niet zo moeilijk. Dat is een van de conclusies die naar voren komen uit de analyse van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI). De gemeentelijke voorschriften voor regels en vergunningen als het gaat om boerderijterrassen en dergelijke verschillen nog al. In het onderzoek keek het LEI naar acht ge meenten in Nederland, waaronder Sluis, Ter- neuzen en Veere. Gemeenten kijken bijvoorbeeld wel of een acti viteit niet concurrerend is voor de bestaande horeca in de buurt. Voor sommige gemeenten is het van belang of alleen producten afkomstig van de boerderij aan de man worden gebracht, of dat er ook artikelen verkrijgbaar zijn die je gewoon in de supermarkt kunt halen. Een pro bleem vormen de wijnproeverijen. Als je die uitvoert zoals het hoort drink je de wijn niet op, maar spuw je het geproefde slokje weer uit. Dat is nog niet zo eenvoudig bleek uit het LEI-onderzoek. Want er is weliswaar sprake van het schenken van wijn, maar niet van het daadwerkelijk nuttigen. Het LEI suggereert dan ook de mogelijkheid van een 'status aparte' voor wijnproeverijen bij Nederlandse wijnboe ren. Bij de gemeenten zijn vooral de voorschriften voor het aanbieden van consumpties onduide- Met het bestemmingsplan kun je boerderijterrassen en huisverkoop vanuit de boerderij regelen lijk. Het LEI doet daarvoor de suggestie om za ken als ondersteunende en kleinschalige hore ca te beschouwen als normale agrarische ver bredingsactiviteit te beschouwen en dat zonder verdere vrijstellingseisen mogelijk te maken. In het rapport worden vooral aanbevelingen ge daan voor de gemeenten. Het bestemmings plan biedt goede mogelijkheden om zaken als boerderijterrassen en huisverkoop vanuit de boerderij te regelen, zo wordt geconstateerd. Het LEI legt wel de nadruk op het aspect van ondersteunde activiteiten. Dergelijke nevenbe drijfjes bij de boerderij moeten niet de over hand gaan krijgen. De gemeenten kunnen, in de bestemmingsplannen, wel eisen stellen aan de omvang en eventuele andere voorwaarden. Zo kan iets worden gedaan aan bijvoorbeeld re clame-uitingen. In een aantal gemeenten wordt nog de zogenaamde 5 procentsregeling gehanteerd. Dat wil zeggen dat producten van anderen verkocht mogen worden maar niet meer dan 5 procent van het totaalaanbod. Opmerkelijk is dat het LEI niet veel vormen van samenwerking heeft gevonden tussen bij voorbeeld agrariërs, horeca en andere onderne mers. Alleen in Zeeland stuitten de onderzoe kers op een gebied waarin survival-achtige dag tochten zijn opgezet (wandelroutes met gps-systeem, fietstocht met lunch, kanoën, ver huur van oude trekkers). In een andere ge meenten werkten een wijnboer en een fokker van herten voor het vlees samen. Boeren die naast agrarisch werk nieuwe bedrijvigheid op bun erf willen, lopen tegen een woud van regels en procedures aan. Bovendien hebben gemeenten zo hun eigen interpretatie van wat kan of niet kan. Neem een terrasje bij de boerderij. Daarmee kan de gemeente alle kanten op. Van vrijstelling van regels tot en met een verbod vanwege het bestemmingsplan. En alles wat daartussen zit in de sfeer van eisen aan het formaat van het terras of aan de openingstijden. Het Landbouw Economisch Instituut wil daarom een versoepeling. Als het aan het LEI ligt, zouden boeren een vrijstelling moeten krijgen voor kleine ondersteunende horeca-activiteiten. Dat is een sympathiek plan. Maar wel veel te eenzijdig. Wat voor boeren geldt, moet ook van toepassing zijn op andere bedrijven. En andersom. Het blijft natuurlijk wel te gek dat de grenzen ragdun zijn tussen bijvoorbeeld ijsverkoop als detailhandel, als horeca-activiteit en als agrarische verbredingsactiviteit. En dat daarbij een bordje langs de weg al de doorslag kan geven. Dit soort regelnevel zal de economie van het platteland nooit verfrissen. GOES - Passagiers hoeven op Ko ninginnedag, Hemelvaartsdag, 5 mei en de pinksterdagen niet te be talen voor de bus in Zeeland. Daar mee voeren de chauffeurs actie voor een hoger loon. Bij de chauffeurs van Veolia Trans port in Zeeuws-Vlaanderen en de bestuurders van Connexxionbus- sen in de rest van Zeeland is de ac tiebereidheid groot, weet Jack d'Hooghe, afdelingsvoorzitter van FNV Bondgenoten in Zeeuws- Vlaanderen. „De chauffeurs stem den unaniem in met de actie", zegt hij. „Ik kan natuurlijk niet voor de mensen spreken die niet bij de bond zijn aangesloten, maar ik heb de indruk dat vrijwel ieder een meedoet", aldus de vakbonds leider. Om voor de reiziger duide lijk te maken welke bussen de be wuste dagen gratis zijn, worden ze voorzien van een speciale stickers. Ook delen chauffeurs folders uit, waarin ze de acties uitleggen. De cao-onderhandelingen voor het streekvervoer liepen begin april vast. De bonden eisen 3,5 pro cent. De werkgevers hebben niet gereageerd op het ultimatum van de bonden, dat zondag afliep. Jan Pijnenburg kijkt hoe er van zijn nieuwe overdekte speeltuin bij minicamping De Vijf Linden wordt genoten. foto Dirk-Jan Gjeltema bij de grootste boxspring-specialist van Nederland MIDDELBURG HEMELVAARTSDAG 10.00-17.00 UUR ZONDAG A.S. 11.00-17.00 UUR Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a, telefoon (0118) 60 65 94 BOXSPRINGS MATRASSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3