Cultuur 'We nodigen niet de eerste beste clown uit voor het straatfestival' Blof en Braziliaanse schone Leaf brengt plezier in muziek terug Florerend Ovezands festival beleeft éénentwintigste editie. Succesband Leaf maakt in overvolle agenda ook ruimte voor Klomppop. PZC Dinsdag 29 april 2008 29 door Michiel Bouwman 'S-CRAVENPOLDER - Liefhebbers van verrassend straattheater, komi sche clownerie, spectaculaire acro batiek en gekke live-muziek kun nen 4 mei terecht in Ovezande. Daar wordt voor de éénentwintig ste keer het straatfestival gehou den. „Er werken alleen vrijwilli gers, maar we houden het nog wel even vol, hoor!", zegt algemeen coördinator Ad Boonman. Waar het 'm vooral om draait bij het straatfestival, is het lachen om de artiesten. „Natuurlijk, genieten van de braderie en de gezelligheid hoort er ook bij, maar de artiesten staan voorop. Als mensen rondlo pen met een lach op hun gezicht, dan heerst de juiste sfeer." Al vanaf het begin, en dus éénen twintig keer, is Boonman een van de drijvende krachten achter het festival. „Het straatfestival in Vlis- singen was niet zozeer een voor beeld voor ons, maar daar kwam wel het idee vandaan. Voor de ar tiesten is het straatfestival zeker een begrip. Als wij een tip krijgen over een leuke act, gaan we scou ten. Het moet niet de eerste beste Het Ovezandse straatfestival wordt draaiende gehouden door vrijwilligers. Desondanks staat er een professionele organisatie en is het festival al jaren succesvol. clown zijn die komt optreden, we kijken er serieus naar." Publiekstrekkers onder de arties ten zijn dit jaar onder meer de Au stralische Abigail Collins met 'een acrobatisch dansspektakel vol hu mor' en de Engelse Ben Zuddhist, die al koorddansend en jonglerend een striptease-act uitvoert. De internationale acts ('de écht leuke dingen komen veelal uit Au stralië') worden benaderd via de vertrouwde bureaus. Tevens is in ternet een uitkomst: „Op YouTube staan vaak filmpjes van de arties ten. Zo zie je gelijk wat je in huis haalt", legt Boonman uit. Het zijn niet alleen artiesten die optreden, in de festivaltenten zul len ook bands acte de presence ge ven. Namen als De Kettalankas en The Santanaband zullen het pu bliek vocaal verwennen. Overigens zal het om acht uur stil zijn in ver band met de Nationale Dodenher denking. Boonman verwacht dit jaar rond de vijfduizend bezoe kers, hoewel dat erg sterk afhanke lijk is van het weer. „Gaat het om één uur 's middags regenen, dan valt het letterlijk in het water. Maar is het dertig graden, dan zeg gen zelfs vrijwilligers soms wel eens: 'we gaan naar het strand'." Vorig jaar december was nog twij felachtig of het festival, evenals de drie andere grote Borselse festi vals, wel kon blijven voortbestaan. Nu de culturele raad Borsele meer subsidie krijgt van de provincie Zeeland, is dat probleem uit de we reld. Nu het weer nog... PZC-lezers kunnen meehelpen met de programmering van de tiende editie van Film by the Sea in september, door te stemmen op hun favoriete films uit eerdere edi ties. De 25 populairste films worden dan opnieuw ver toond. Om u een handje te helpen, halen we elke week herinneringen op aan een jaargang van het filmfesti val. Vandaag - in de laatste aflevering - de negende editie, in 2007. Op www.pzc.nl/film-by-the-sea vindt u de complete filmlijst van dat jaar en kunt u uw drie favoriete films doorgeven. Er zijn twee vrijkaarten te winnen voor de wekelijkse Film by the Sea-voorstelling. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Natuurlijk is het eerst en vooral een filmfestival, maar live-muziek neemt bij Film by the Sea een niet onbelangrijke plaats in. Zeker de laatste jaren traden er aansprekende namen op. In 2007 had muziek een wel heel prominent aandeel. Dat had alles te maken met de Blof-film Een ma nier om thuis te komen, waarmee het festival werd geopend. Daar hoorden uiteraard ook optredens bij. Bovendien konden allerlei artiesten uit het Umoja-project naar Vlissingen worden gehaald. De concerten vonden plaats in een indrukwek kende tent tegenover Cine City. Hoewel er muzi kaal veel te genieten viel, bleek ook een keerzijde. Festivalbezoekers komen niet zozeer voor de mu ziek, maar vooral ook voor elkaar. Meerdere optre dens, maar ook bijvoorbeeld een talkshow met Ar jan Erkel, werden in meerdere of mindere mate be dorven door ongegeneerd babbelende bezoekers. De Blof-film genereerde in elk geval ongekende pu bliciteit voor Film by the Sea. De première werd bijgewoond door veel Bekende Nederlanders, een recordaantal cameraploegen en fotografen was aan wezig en zelfs het NOS-Journaal besteedde er uitge breid aandacht aan. Het programma viel op door de brede opzet en de ruime variatie. Ook wie de hele dag rondliep in Ci ne City, had het gevoel van alles te missen. Vooral de talkshows kwamen beter tot hun recht. Een suc cesvol onderdeel was inmiddels Shorts at Sea, een competitie voor jonge filmmakers die voor de twee de keer werd gehouden. En eindelijk had het festival weer eens een belang rijke acteur op bezoek: Sir Ben Kingsley. Hij arri veerde per helikopter in Vlissingen, keek eens goed rond en besloot direct in Zeeland te overnachten. Die avond was hij vanzelfsprekend eregast, al ging de meeste aandacht misschien wel uit naar de der tig jaar jongere Braziliaanse schone aan zijn zijde: actrice Daniela Lavender, met wie Kingsley drie we ken eerder in het huwelijk was getreden. Film by the Sea vertoont vanavond (19.30 uur) als voorpremière Silk van de Canadese regis seur Francois Girard, met hoofdrollen van Mi chael Pitt en Keira Knightley. De twee vrijkaar ten zijn gewonnen door Michiel Meijlof. door René de Dreu OVEZANDE - Net na de zomer van 2007 kwamen vijf studenten van de Tilburgse rock-academie met de grootste zomerhit sinds jaren: Wonderwoman. Een intro als een klok, zonnige melodie, pakkende meezingrefreinen en vooral dat woh, oh, oh, hohohohohohoo ..why's my life so boring blijft dagenlang in je hoofd hangen. Leaf, want zo heet de band, was niet meer weg te slaan van radio, tv, uit muziek- magazines en staat inmiddels geno teerd voor alle nationale poppodia en rockfestivals. „Het was heftig en vooral 24 uur en 7 dagen in de week alleen nog maar Leaf', reageert zangeres An nemarie Brohm. Met links en rechts wat prijzen en nominaties voor beste nieuwkomer en meest gedraaide single is haar leven in elk geval allang niet meer boring, maar tot ver na de zomer volge boekt. Ook Zeeland zit in de toer. Donderdag staat Leaf op het po dium van Klomppop in Ovezande. Hoe gek kan het lopen? Annema rie vertelt dat ze na een jaartje rock-academie behoorlijk aan het twijfelen was of ze er wel mee door zou gaan en er haar werk van ging maken. „Zingen was altijd al mijn passie, maar door alle kritiek Even een break voor Leaf, met in het midden zangeres Annemarie Brohm. en commentaar ging ik wel twijfe len of het er op die manier mee be zig zijn nog wel leuk was. Door sa men met vrienden van de acade mie Leaf te beginnen is dat plezier weer teruggekomen. Het is ook muziek waar je vrolijk van wordt. Anderen die het horen krijgen dat gevoel blijkbaar ook. Dat aanslaan van onze muziek en al die aan dacht zie ik vooral als een compli ment voor de manier waarop we bezig zijn", vertelt de zangeres. Leaf bestond ruim een jaar voor dat de grote doorbraak kwam. „Je werkt daar naar toe, maar als het lukt kan het dus snel gaan. En dan ben je er ineens dag in dag uit mee foto Mark Uyl bezig. Dat heeft een paar nadelen, je ziet je vrienden nog maar nau welijks, maar het is vooral een wens die in vervulling gaat." De groep bestaat naast Annemarie uit Tienus Konijnenburg (teksten, zang), Ocker Gevaerts (gitaar), Jeroen Blumers (percussie) en Joni Scholten (bass). Leaf maakt een feelgood vorm van akoestische rock. Tienus schrijft de teksten en muziek. Aan plannen maken komt de groep niet echt toe. „Het album is eigenlijk pas uit, net als de twee de single New Song. Tot eind dit jaar toeren we, daarna gaan we nieuwe nummers opnemen. On dertussen gaat er ook aandacht uit naar het buitenland." Klomppop 2008 Klomppop in Ovezande is het oudste popfestival van Zee land. Het wordt dit jaar voor de 28e keer gehouden op He melvaartsdag (do. 1 mei) In 14 uur tijd treden hier 15 bands op. Ze zijn te zien op twee podia in twee grote ge koppelde tenten op het sport park. De aftrap wordt om 11.00 uur gegeven en het programma gaat door tot 01.00 uur. t- Publiekstrekkers zijn: 8ZB, Leaf, Nemesea, Mala Vita, Aynsley Lister (UK), Boozed (D), Uncommonmen from Mars (Fr), Overgrown. De Zeeuwse inbreng komt on der meer van bands als Marcel lus Sr Cheap Harmony, Marsha Sr band, Remains, Vota Fonzie, Crimson Black, The Artemis. Kaarten zijn te reserveren via: tickets@klomppop.nl. Het affiche van Film by the Sea 2007, met fotografie van Keke Keukelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31