Regels en procedures Zeeland Schurft in Zeeland valt mee, maar niet voor de instelling die het treft De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Dinsdag 29 april 2008 PZC De vakantie is begonnen. Het eerste weekend gunt ons volle zon en dus wonen we twee dagen in de tuin. De was en het stofzuigen komen later wel. De voor jaarsschoonmaak kan ook nog even wachten, misschien wel tot het najaar. De krant blijft onaangeroerd, radio en de tv blijven uit. Open schoenen, rokken en topjes dwarrelen uit de kast en het bleke vlees krijgt een blik op de wereld. De buurman vertelt dat aan de andere kant van de oceaan zijn mooie nieuwe kleinzoon is geboren. De spinnen uit het infor- matieweb weven dezelfde dag nog plaatjes en we zien een trot se moeder en oma met een brok roze onschuldigheid. In onze tuin zien In onze tuin ^jj^en we naar we een nat gansje moeder de Gans en zien een nat gansje juist uit het ei. De kinde- juist Uit het ei ren en papa leunen over het hek om te tellen hoeveel het er dit keer zijn. De oude kersenbomen zijn zwaar van de bloesems. De buurvrouw oogst vol trots haar eerste asperges. Maar er zijn ook ongewenste gasten. Gewapend met mes en trimmer ga ik de strijd aan tegen kruipende boterbloem, kweek en kleefkruid. Een ongelijke strijd, want ze zijn met veel meer en ook een stuk taaier dan ik. Na vier uur kruipend in de tuin stop ik. Mijn computerhandjes trillen van de inspan ning en mijn bureaustoelspieren protesteren luid. Ik kijk naar de kinderen die in de tuin bloemetjes rijgen en wa terballonnen proberen stuk te gooien. Als ik om me heen kijk, naar de prachtige kleuren en de mensen om me heen, weet ik me in een prachtig verhaal beland. Op zondagavond open ik pas mijn venster op de wereld en zie de andere verhalen langs trekken. Ik lees en hoor verhalen, gitzwarte verhalen. Ik sluit het venster en prijs me gelukkig. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 W lïl a Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Agrariërs moeten nieuwe economische activiteiten ontplooien, vindt de overheid. Het wordt hen daarbij echter niet gemakkelijk gemaakt, zo blijkt uit een rapport van het Landbouw Economisch Instituut. De boeren moeten zich door een dichtbegroeid woud van regels door worstelen. door Ondine van der Vleuten Geertje van der Krogt van biologische rozen kwekerij De Bierkreek in IJzendijke werkt als planoloog bij de Zeeuwse Milieufe deratie, dus ze kent de paden en snapt het jargon. Ze weet ook waar anderen over struikelen. „Je moet de geheimtaal van de be leidsstukken snappen, je moet er achter zien te komen wat je alle maal mag verzinnen, wat nou nieuwe economische dragers zijn en welke voorwaarden de gemeen te stelt. Daarbij heb je dan met al lerlei verschillende gemeentelijke loketten te maken. Sommige ge meenten, zoals Sluis, hebben con tactpersonen die je wegwijs ma ken, dat scheelt dan. En je kunt hulp vragen bij de ZLTO, of bij de Stichting Landschapsbeheer Zee land." Zelfheeft ze een ander probleem. „Wij zijn koplopers. Wij pionie ren. Wat wij bij De Bierkreek be denken, heeft nog niemand ge daan. Dat moet je dan proberen uit te leggen. Bij Vrom is een loket voor innovatieve projecten. In Zee land niet. En wie verwijst je hier naar een subsidioloog?" Nog zoiets: „Ik vroeg eens een mi lieuvergunning aan. Kreeg ik het terug, met een briefje erop: 'Deugt niets van.' Ik belde gelijk op: „Kom het maar uitleggen." Het bleek een kleinigheid te zijn. Kijk, ik durf en kan dat. Maar ik kan me voorstel len dat een ander daarvan dicht slaat." Het is dat de familie Verbrugge ie mand vond die voor een schappe lijk bedrag een keurig onderne mersplan wilde schrijven, zegt Pleunie Verbrugge, maar anders! „Het is nog niet zo eenvoudig voor 'We wisten niet wat vereist was en welke vergunningen we moesten hebben' een gewone boer om er iets bij te gaan doen. Eer dat je de regels be grijpt... en als je dan aan de ge meente vraagt hoe ze het dan pre cies willen hebben, sturen ze je naar dure bureaus door." In 1994 begonnen Pleunie, haar man Mart en zoon Duco met een minicamping op boerderij De Oude Haven in Hengstdijk. Ook werd in de oude bakkeet een boer derijwinkel ingericht. Vijfjaar gele den schakelden de Verbrugges over op biologische teelten. „Dan moet je je aansluiten bij Skal, een keurmerk. Alles is gecerti ficeerd. In 1999 deden wij een aan vraag voor een terrein met stacara vans. Pas in 2006 werd die goedge keurd en nu, in 2008, is de aanleg klaar. Moet je eens kijken, hoelang die procedures duren!" Kamperlander Jan Pijnenburg, 44 jaar oud, weet wat boeren is. Daar heeft hij voor geleerd. „Maar niet voor ondernemer. En dat moet je tegenwoordig zo ongeveer zijn, zo veel is er veranderd in het boeren bedrijf." In 1992 verkaste 'Boer Jan', zoals zijn gasten hem noe men, met zijn gemengde bedrijf van Brabant naar Zeeland. „Wij gingen vroeger zelf op vakantie in Zeeland en vrij vlot al kregen we de gedachte om bij de boerderij een minicamping op te zetten. Dat werd De Vijf Linden, naar de bo men hier voor in de tuin. En we hebben nu ook pensionpaarden." Er zijn behoorlijk wat terugkeren de gasten, veelal met kinderen. Drie jaar geleden bedacht boer Jan dat het leuk zou zijn in de schuur een overdekte speeltuin met koffie- corner eethuis te beginnen. De eerste aanvraag bleek niet goed op gesteld te zijn. Hij is nu, dankzij be geleiding van de ZLTO, toch geko men waar hij wezen wilde. „Vanaf 17 mei kunnen de kinderen hier op zaterdagmiddagen in de Five Star Farm terecht", zegt hij trots. „We wisten niet goed wat de ver eisten waren en welke vergunnin gen we moesten hebben. Kijk, met planten en beesten kan ik over weg. En als ik uit het raam kijk, zie ik voor me wat ik maken wil. Maar om dat goed op papier te zet ten, dat is een ander verhaal. Ik heb niet genoeg letters gegeten." Pleuni Verbrugge met een van de paarden van haar boerderij annex minicamping in Hengstdijk; rechts een van de blokhutten voor de verhuur. foto Peter Nicolai Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door René Schrier GOES - Het valt wel mee met de uitbraken van schurft in Zeeland, maar zo zal de betreffende instel ling het zeker niet ervaren. Zo rea geert W. Wezenbeek, arts van de GGD Zeeland. De laatste uitbraak van schurft was in 2006. Ter Reede in Vlissin- gen werd opgeschrikt door de schurftmijt. Eerst in augustus en la ter nog een keer in november. Ook in januari 2007 stak de mijt de kop op in een woonzorgwo ning van Ter Reede. In de eerste ronde werden 67 me dewerkers behandeld, 24 partners van medewerkers, 9 kinderen van medewerkers en 28 bewoners. Toen de mijt de tweede maal de kop opstak werden 148 medewer kers, 47 partners van medewer kers, 21 kinderen van medewer kers en 110 bewoners behandeld. Bij de derde besmetting moest het hele team van wijkverpleegkundi gen behandeld worden. Vooral mensen die moeilijk com municeren, (gedeeltelijk) verlamd zijn of in delen van hun lichaam geen gevoel hebben, kunnen eer der besmet worden. Zij voelen niet, of kunnen dat niet aangeven, dat zij jeuk hebben. Mensen die hen aanraken kunnen de besmet ting verder verspreiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2