Buitengebied Hulp voor de weidevogel PZC Dinsdag 2 Tureluurnest April heet niet voor niets de grasmaand. Boeren en loon werkers kunnen dan aan de slag met het maaien van de graslanden. De weidevogels, zoals grutto, kievit en veld leeuwerik, gaan broeden op het boerenland. Door het vrij koude voorjaar gaan boeren en vogels wat later aan de slag. Het Weidevogel- verbond vraagt de agrariërs rekening te houden met de broedende dieren. Tureluur met pasgeboren kuiken fotografie Chiel Jacobusse tuurgebieden zijn dankzij de insec ten vooral geknipt voor de kui kens. In de periode voorafgaand aan het uitkomen van de eieren bieden deze schrale, niet-bemeste gebieden soms echter onvoldoen- de'Voedsel aan de oudervogels, die flink wat nodig hebben om bij te komen van de trek. Daarvoor zijn juist de met dierlijke mest bewerk te akkers wat voedsel betreft heel geschikt. Overigens speelt dat in de Zeeuwse weidevogelgebieden minder, omdat de bodem hier ook in natuurterreinen voedselrijk is, onder meer als gevolg van de zou te kwel. Om welke soorten gaat het? Als vuistregel geldt: alle vogels die op de grond broeden in grasland. Maar de soorten die op bouwland een nestje maken, tellen evengoed mee. In Zeeland zijn het steltlopers als kievit, scholekster, kluut, grutto, tureluur en wulp. Soorten als wa tersnip en kemphaan zijn uiterst zeldzaam geworden. Ook zangvo gels als veldleeuwerik, gele kwikstaart en graspieper mogen tot de weidevogels worden gere kend. Er zijn onvoldoende geschikte na tuurgebieden om alle weidevogels een plek te bieden. Daarom is voor het broeden - en dus het w voortbestaan van de soort - nog altijd boerenland no- v dig. Al een reeks van jaren zetten vrijwilligers van de weidevogelbescherming zich samen met betrokken boeren in voor de vogels die daar een nest maken. Ze markeren en bescher men zodoende nesten tegen de maaimachine en vertrapping door vee. In Zeeland zijn er zo'n 75 vrijwilli gers actief vertelt coördinator Nan- ning-Jan Honingh van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Het grootste deel zit op Walcheren en Zuid-Beveland. Ze markeren alleen op boerenland nesten (heel simpel met bamboe stokjes), zodat de boer eromheen kan werken. Soms worden nesten ver- M plaatst. De meest hectische tijd breekt aan als de boeren gaan bemesten. Dat gebeurt **9 met omvangrijke apparatuur, waar- fM bij slangen over de H akkers slepen en zo nesten letterlijk wegvegen. Dan zijn er handen te- kort om nesten te verplaatsen en weer terug te zet ten. Het nationale Weidevogelverbond roept boeren en loonwerkers op om komende tijd voorzichtig te zijn met het maaien van graslan den. Om zo de bedreigde weidevo gels een handje te helpen. Dat kost hooguit een beetje moeite, maar vooral goede wil. De achteruit gang van de weidevogels wordt er niet door opgelost, maar het be perkt wél de schade. Het verzoek is om in elk geval niet 's nachts te maaien. Dat veroor- door Rinus Antonisse Graspieper Weidevogels hebben het moeilijk in Neder land. In onze provin cie hebben ze zich in belangrijke mate teruggetrokken in natuurgebieden, met echt gras in plaats van 'industriegras'. Je ziet het verschil in één oogopslag. Waar het groen uitbundig ge kleurd wordt door het geel en wit van paardenbloem en madeliefje, is sprake van een ouderwetse wei. Ontbreken de bloemen vrijwel, dan gaat het om een flink bemes te, op een grote grasgroei gerichte, 'kunstwei'. De echte wei biedt niet alleen meer beschutting en bescherming aan de weidevogels, er zit meer le ven in de grond (wormen) en er zoemen meer insecten. Er wordt ook niet zo vroeg mogelijk ge maaid en de koeien mogen best wat later de wei in, waardoor on rust, platgetrapte nesten en dode kuikens worden voorkomen. Lo gisch dat de weidevogels zich er thuis voelen. Het is trouwens wel wat JjHÊg ingewikkeld. De gras- SÉMii landen in de na zaakt namelijk grote verstoring, waarbij kuikens onderkoeld kun nen raken. Raadzaam is ook van binnen naar buiten en niet te snel te maaien. Nog niet vliegvlugge kuikens krijgen dan de kans om naar een aangrenzend stuk land te vluchten. Ideaal is het aanbrengen van zoge noemde maaitrappen. Door een perceel in delen te maaien, ont staat een natuurlijk mozaïek. Er blijft steeds geschikt gras voor de vogels over om te foerageren en zich te verschuilen. Tureluur Gruttopaar Tureluurmannetje probeert indruk te maken op vrouwtje,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15