Muziek in moerstaal Buitengebied 4 Ontdek de band met het platteland ERDER NAMEN Op 15 november houdt de stichting De Zeeuwse Taele het tweede Zing Zeeuws-festival. Dé talentenjacht voor muzikanten en tekstschrijvers. Aan de eerste editie in 2006 deden achttien Zeeuwse bands mee. Tekstschrijvers en band die een kant en klare tekst willen presenteren, hebben nog enkele dagen de tijd zich aan te melden. door Rinus Antonisse Over de belangstelling voor het komende Zeeuwse dialect-muziek festival hoor je Veroni- que de Tier niet klagen. „Het loopt goed. Ik heb de indruk dat we wat aantal aanmeldingen betreft iets voorop lopen op de eerste wed strijd in 2006", vertelt de consu lent streektaal bij de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). „Er zijn deelnemers bij die de vori ge keer meededen, maar ook nieu we. Dat vinden we heel mooi." Muziek in je moerstaal - zo zou Zing Zeeuws ook kunnen heten. Een genre waarvoor de belangstel ling groeiende is. In onze provincie timmeren groe pen als Surrender, Ambras, Krysus en Donder met succes aan de weg. Initiatiefnemer en kenner van streekmuziek Joop van den Bre men uit Vlissingen weet dat de streektaalmuziek ook buiten de provinciegrenzen aan populariteit wint. Neem bijvoorbeeld Nynke Laver- man, van wie meer dan 35.000 exemplaren van de cd Sielesalt ver kocht werden. En de populaire Bel gische band Fixkes, die met een dialectnummer lang de hitlijsten aanvoerde. Inmiddels een bekende Nederlander is Gré Reinders, die in Limburg hoog scoorde met het nummer As se mos goan, waarbij Vive Labeur/Rien sas Pene 'Werklust' heet een aantal boerderijen in Nederland, vroeger ook één in Zeeland. 'Rien sans Peine', zeggen ze met ongeveer dezelfde bedoe ling op Walcheren en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Al thans, dat zullen ze wel be doeld hebben met 'Rien sas Pene' en 'Rien sans Peire' in Middelburg en Serooskerke (de Walchenaren zijn kam pioenen in het verbasteren van vreemde woorden). 'Niks zonder moeite'; je moet wer ken om iets te bereiken, is een vrij neutrale nuchtere constatering en conclusie van deze spreuk. 'Vive Labeur' is de naam van een boerderij onder Kwaden- damme. 'Leve de arbeid', lijkt mij meer een naam bedacht door een rijke (Franse?) eige naar, die zijn pachter hard liet werken. De huidige pachters (die melkschapen houden en schapenkaas maken en verko pen) hebben er een fraai sub motto bij neergepend: 'Van hard werken krijg je wel een blanke spade, maar ook een kromme rug'. Daarmee heb ben ze het gezwoeg van het spitwerk in de taaie klei gron dig gedefinieerd. René de Clerq, een West-Vlaamse dichter en boerenzoon die ook uit de klei getrokken was, zei het treffend, reëel en poëtisch: 'Ik zout (strooi kunstmest) en ik zaai Ik eg en ik ploeg Ik mest en ik maai Ik zweet en ik zwoeg Ik klets op de kluiten En glets in de moer(slik) Ik ben van den buiten Ik ben van den boer' Gerard Smallegange 1 4 Dinsdag 29 april 2008 P2C De band Grysl werd tijdens het vorige Zing Zeeuws-festival (Kapelle, november 2006) tweede met 'Pelgrim in Parijs' foto Willem Mieras hij begeleid werd door fanfare Vlijt en Volharding uit Souburg. Consulent De Tier denkt met ge noegen terug aan de eerste afleve ring van Zing Zeeuws. Zes tekst schrijvers, twaalf artiesten en groe pen dongen naar acht prijzen. Het gemêleerde publiek onthaalde ze enthousiast. Met het nummer Soft- ijsje werd de band Donder win naar van de Zingende Boer, de pu blieksprijs. Bij de categorie tekst schrijvers won Nelly Deij-Diele- man met Zoma 'n vêsje. De jury riep Bennie Hek De Houdoe's uit tot vertolkers van het beste lied, U'n zwoele zömeraovend. Ondanks het succes is de wedstrijd vorig jaar niet gehouden. Een be wuste keus, legt De Tier uit. „We denken dat een jaarlijks festival iets te veel wordt." Voor de nieu we ronde hebben tot nu toe zes tekstschrijvers een liedtekst ingele verd en in de categorie bands die een liedje zoeken hebben zich er al drie aangemeld. „Maar we kij ken natuurlijk uit naar nog meer inschrijvingen." Voor deze categorieën geldt t mei als uiterste inschrijvingsdatum. Daarna gaan de organisatoren op zoek naar uitvoerende band of tek sten. Een derde categorie, muzikanten en groepen die een eigen nummer in het Zeeuws willen brengen, heb ben nog even de tijd. Hun inschrij vingen moeten 1 september bin nen zijn (zie dialectzang@xs4all.nl of www.scez.nl). De Tier hoopt dat zich vooral nog jonge groepen aanmelden. Er is geen limiet aan het aantal deelnemers. Zijn er te veel gegadigden om op één avond te kunnen behappen, dan wordt eventueel een voorronde gehou den. De streektaalconsulent merkt op dat de vorige wedstrijd voor een aantal deelnemers een aangenaam vervolg heeft gekregen. „Er zijn en kele groepjes die met hun num mer voor Zing Zeeuws scoorden. Ook is er dankzij de wedstrijd ten minste één nieuwe groep ont staan. Die resultaten zijn een leuke bijkomstigheid." De liedwedstrijd wordt 15 novem ber in De Stenge te Heinkenszand gehouden. door Rinus Antonisse Agrarisch Noord-Beveland presenteert zich komende vrijdag met een Boerderijdag aan de burgers. Met wandel-, fiets-, men- en ruiterroutes kunnen de mensen letterlijk de boer op. Het is tegelijk de start van de jaarlijkse campagne 'Ontdek je band met het Platteland'. Die naam geeft mooi aan wat de boeren met hun initiatief beogen, zegt voorzitter Kees van der Maas van standsorganisatie ZLTO, afdeling Noord-Beve land. „De mensen kunnen een kijkje nemen op het land, het erf en achter de schuurdeuren." De ZLTO-afdeling organiseert de Boerderijdag sa men met de stichting Ruiter- en Menroutes, de Ve- kabo en de stichting Vrienden van het Platteland. De PZC haakt in met een lezersactie: met een bon uit de krant is een gratis magazine te krijgen en kun nen met korting boeken over het leven en werken op het platteland worden aangeschaft. ZLTO-bestuurder Teus Rijm vertelt dat op zes plaat sen activiteiten te beleven zijn. Die geven een aardi ge indruk van het veelsoortige agrarisch Noord-Be veland. „We hebben geprobeerd voor een zo breed mogelijke invulling te zorgen." Dus niet alleen ak kerbouw, maar ook minicampings, een melkvee houderij, een paardenhouderij en schapenhouderij. Er zijn drie startpunten waar ook routebeschrijvin gen te verkrijgen zijn. Het gaat om proefboerderij Rusthoeve bij Colijnsplaat, boerderij Priester aan de Provincialeweg bij Kortgene en het havenplateau te Colijnsplaat, waar een markt met demonstraties en streekproducten wordt gehouden. Op de Rusthoeve zijn vooral de agrarische vernieuwingen waaraan ge werkt wordt te zien (akkerrandenbeheer, satelliet systemen, zilte teelten, opwekken duurzame ener gie)- Bij Priester kan de inwendige mens versterkt wor den. In de route zitten nog drie andere boerderijen: Klaverwijk bij Colijnsplaat (akkerbouw en minicam- ping), familie Geelhoed bij Wissenkerke (melkvee) en Mattenburgh bij Colijnsplaat (minicamping, na tuurbeheer en schapen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14