Slachtoffers zijn vaak bang, maar ook loyaal 'Terugkijkend vond ik het wel eigenaardig dat de oudste zoon telkens zoveel levensmiddelen naar huis bracht dat hij een kruiwagen nodig had.' Buurman waiter wema Natascha Kampusch wil familie helpen Vaak wil incestpleger zijn dochter 'puur en zuiver' houden. PZC Dinsdag 29 april 2008 I 1 1 Rechts foto's van de kelder waarin Elisabeth en haar andere drie kinderen vast zaten. gezin foto's AP Natascha Kampusch foto AP WENEN - Natascha Kampusch heeft gisteren in een interview met de Oostenrijkse radio ge zegd dat ze de familie Fritzl in Amstetten wil helpen. Op finan cieel gebied, maar ook als con tactpersoon. Kampusch, die van af haar tiende acht jaar lang ont voerd is geweest, heeft al con tact gehad met de lokale autori teiten. Zij benadrukt dat de enorme media-aandacht niet goed is. „Het belangrijkste is dat de slachtoffers zichzelf terugvin den. Dit wordt natuurlijk zeer moeilijk gemaakt door alle in vloed van buiten. Het is voor zo wel de moeder van de kinderen als de vrouw van de dader een zeer moeilijke tijd om hier wijs uit te worden." Kampusch hoopt dat meer mensen bereid zijn de slachtoffers financieel te helpen. Die hebben scholing en medische verzorging nodig. door Marijn Kramp en Carine Neefjes Gewetenloos, autoritair en bang voor vrouwen. Een man die alles doet wat God verboden heeft. Hoogleraar seksuologie (os Fren- ken, die ruim twintig jaar lang in- cestdaders heeft behandeld, pro beert een profiel te schetsen van Josef Fritzl. „Een incestpleger is vaak driftig, impulsief Voor de bui tenwereld een joviale, hardwerken de man. Maar binnenshuis een ti ran die zijn kinderen volledig on der de duim houdt. De kelder staat symbool voor de besloten sfeer van gezinnen waar incest voorkomt." Frenken, die ook onderzoek heeft gedaan naar incestslachtoffers, noemt de Oostenrijkse zaak zeer extreem. De duur, de vele zwanger schappen en de jarenlange opslui ting in de kelder, maken het dra ma uitzonderlijk. „Een vader die bij zijn eigen dochter zeven keer een kind verwekt, heeft een antiso ciale persoonlijkheidsstoornis. Hij sluit zich volledig af voor de pijn die hij zijn dochter aandoet." Incestplegers die zich jarenlang schuldig maken aan seksueel mis bruik, zijn vaak seksueel geobse deerde mannen die bang zijn voor vrouwen, vertelt Frenken. Ze kie zen een zwakke, instabiele vrouw die zich schikt. „Maar op een goe de dag zijn ze uitgekeken op die onderdanige vrouwen en storten ze zich, indien mogelijk, op hun dochter. Seksueel, maar ook geeste lijk. Die dochter is zijn steun en toeverlaat, zij vervangt zijn echtge note, zowel op het lichamelijke als op het geestelijke vlak." Hoe extreem ook, de Oostenrijkse zedenzaak doet denken aan incest affaires in Nederland, zegt Hjal- mar van Marle, hoogleraar forensi sche psychiatrie. „Neem de zaak in Epe, ook een gezin waarin de in cest jarenlang geheim werd gehou den. Uit angst voor de vader ging het misbruik jarenlang door. Maar ook uit loyaliteit met de vader dur ven slachtoffers niet naar de poli tie te stappen. De dader blijft im mers ook papa." Als geneesheer-di recteur van observatiekliniek Pie- ter Baan Centrum in Utrecht en van de Groningse Van Mesdagkli niek voor tbs'ers heeft hij veel in- cestdaders gezien. „Wat je vaak ziet, is dat ze hun dochter puur en zuiver willen houden. De meisjes behoeden voor gevaren. De ge dachte dat hun dochter seks zal hebben met onbekende mannen, jaagt deze vaders enorme angst aan. Dat willen ze niet. Maar bij sommige vaders leidt deze gedach te ook tot opwinding. Met als resul taat dat ze hun dochter letterlijk voor zichzelf houden." Schuld en berouw kennen ze nau welijks „Soms achteraf. Als de zaak ontdekt is en ze straf krijgen. Dan komt er nog wel eens berouw om de hoek. Maar niet ten tijde van het misbruik." Ook Van Marle benadrukt dat incestplegers in staat zijn dat deel van hun leven volledig los te koppelen van het an dere deel waarin ze echtgenoot en werknemer zijn. „Ze hebben meer dere persoonlijkheden." Volgens Frenken is behandeling van incestplegers er op gericht smoezen te weerleggen. „Daders rechtvaardigen hun gedrag. Ze zeg gen: 'Mijn dochter zei geen nee'. Of: 'kinderen houden ook van seks'. Zij moeten ervan worden doordrongen dat kinderen geen seks willen met hun vader."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11