Incestdrama _L 1 O I Dinsdag 29 april 2008 PZC De ogen van Josef Fritzl. Volgens buren en buurtbewoners werd hij gerespecteerd, vooral omdat hij zich zo liefdevo- bekommerde om de drie kinderen van Elisabeth die bij hem, bovengronds, woonden Een heel norm; Het Oostenrijkse Amstetten is wereldnieuws. Josef Fritzl zou zijn dochter Elisabeth gedurende 24 jaar seksueel hebben misbruikt. Al die tijd zat ze opgesloten in een geheime kelder onder de ouderlijke woning. Burgemeester Herbert Katzengruber noemt het gebeurde ongelooflijk en afschuwelijk. 'Maar het gaat om één gek die niet te vergelijken is met de andere 23.000 inwoners van Amstetten.' door Carel Coseling Horror-kelder De kelder waarin een Oostenrijkse vrouw met drie van haar kinderen jarenlang gevangen zat, was slechts 60 m2 groot en 1.70 meter hoog. De kelder was volledig geluidsdicht en er kwam geen zonlicht binnen. De toegangsdeur zat achter een stellage en was voorzien van een elektronische vergrendeling met toegangscode. TSJECH1E ND Amstetten Wenen OOSTENRIJK Aanbouw woonhuis familie Fritzl met dakterras en onderaardse kerker straat infographic: JD bron: oe24.at Ybbsstrasse 40, Amstet ten, Oostenrijk. Een grijs gepleisterd ge bouw waar meerdere gezinnen in wonen. Sinds eind jaren zestig is er wel wat opgeknapt en aangebouwd, maar het pand ziet er nog steeds haveloos uit. De tuin is onzicht baar door een metershoge houten schutting. Voor de meeste ramen zijn de rolluiken dicht. Op de begane grond woont Josef Fritzl (73) met zijn vrouw en drie kinderen van zijn in 1984 'verdwe nen' dochter Elisabeth. De kinde ren werden in 1993,1994 en 1997 op de stoep voor het huis achterge laten. Afgelopen week is Josef Frit zl aangehouden. De afgelopen 24 jaar had hij Elisabeth, die opgeslo ten zat in een geheime kelder on der de huis, seksueel misbruikt. Met Elisabeth verbleven daar nog drie kinderen. Anita Lachinger woonde enkele ja ren geleden gedurende enige maanden bij de familie Fritzl als onderhuurster. „Ik heb me daar thuis gevoeld. Ze waren erg aardig. Een heel normaal gezin. Ik ben ge schokt. Het is allemaal zo onvoor stelbaar." Buren en buurtbewoners reageren net zo. Josef Fritzl werd gerespec teerd, vooral omdat hij zich zo lief devol bekommerde om de drie kin deren van Elisabeth. Haar plotse linge verdwijnen verklaarde Fritzl met de stelling dat zij lid van een sekte was geworden. Die sekte geloofde dat ziekten niet behandeld moesten worden. Daar om zorgde Elisabeth ervoor dat haar kinderen bij Ybbsstrasse 40 werden afgeleverd. De buurt ge loofde het. De woningen in Ybbsstrasse 40 waren goedkoop. Onderhuurders kwamen en gingen. Niemand viel iets op. Frau Fritzl was aardig, be zocht de winkels in de buurt en bracht de kleinkinderen naar school. Josef hing nu en dan uit het raam. Het gezin leidde een te ruggetrokken bestaan. De buurt vroeg zich alleen af waar de twee bejaarden de energie en kracht vandaan haalden om drie kinde ren op te voeden. Af en toe wer den die gehoord als zij in het zwembad in de tuin pret maakten. „Maar verder hebben wij niets ge merkt", zegt een buurvrouw. Walter Wema woont al elf jaar naast de familie. „Terugkijkend vond ik het wel eigenaardig dat de oudste zoon telkens zoveel levens middelen naai huis bracht dat hij daarvoor een kruiwagen nodig had." Dat brengt een andere buur vrouw tot de stelling dat zij ervan overtuigd is dat mevrouw Fritzl wel degelijk op de hoogte was van het drama dat zich onder haar ei gen woning afspeelde. Inmiddels is er geen parkeerplaats meer te vinden in de Ybbsstrasse, de doorgaande weg van het stads centrum naar de provinciale weg Bi. Met de rust in de woonwijk is het gedaan. De Dammstrasse, ach ter de woning van Josef Fritzl staat vol met tv-auto's van onder meer het Amerikaanse CNN en het Duitse ZDF. Horden journalisten trekken van deur tot deur op zoek naar bruikbare citaten over de fa milie Fritzl. Alles wat het gezin betreft is 'nieuws'. Zo ook het feit dat Fritzl elders in Amstetten een woonge bouw met ondergrondse garage en kantoorruimte wilde bouwen. De vergunning zou hij al in zijn be zit hebben. Op school is nooit iets opgevallen in het gedrag van de drie kleinkinderen. De gemeentelij ke sociale dienst had periodiek contact met Josef. Er was niets bij zonders opgevallen. De politie is inmiddels een minutieus onder zoek van de woning en de kelder begonnen. Fritzl is voor verhoor overgebracht naar de gevangenis in het nabijgelegen St. Pölten. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Burgemeester Katzengruber noemt het gebeurde 'onbegrijpe lijk'. Minister Günther Platter (Bin nenlandse Zaken) heeft het land tot waakzaamheid opgeroepen. De regionale politiecommandant Hans-Heinz Lenze stelt dat er bij de vermissing van Elisabeth en de vondst van de drie kinderen steeds onderzoek heeft plaatsge vonden, maar dat dit niets oplever de. „Wie komt dan ook op het idee dat de moeder al die tijd in de kelder opgesloten zat?" De gezaghebbende krant Der Stan dard stelt in een commentaar dat Oostenrijk nu niet over kan gaan tot de orde van de dag. Hoe staat een rijke en tevreden natie er ei genlijk voor als burgers gedurende 24 jaar niet merken wat er in hun onmiddellijke omgeving gebeurt, vraagt de krant zich af Een ant woord blijft echter uit. Horrorverhalen Het incestdrama in Amstetten is niet het enige horrorverhaal dat de afgelopen jaren uit Oos tenrijk is gekomen. Weense ouders sluiten hun ver standelijk gehandicapte adop tiedochter op. Ze wordt be kend als 'Maria in de kist' om dat ze 12 jaar lang in een ver grendelde houten kist moest slapen. Ze is 23 als ze vrijkomt. In 1996 staan haar ouders te recht. Een moeder in Linz houdt haar dochters Victoria, Elizabeth, Katharina van 1998 tot 2005 gevangen in een woning. De kinderen zien nooit daglicht, hebben als speelmaatjes de muizen die in het huis lopen. Ze ontwikkelen een eigen taal. - Natascha Kampusch wordt in 1998 op 10-jarige leeftijd ont voerd door Wolfgang Priklopil. Hij houdt haar acht jaar lang ge vangen in een kelder in Strass hof an der Nordbahn. Ze weet te ontsnappen, Priklopil pleegt zelfmoord. In 2001 wordt bekend dat een Oostenrijks pleeggezin gedu rende negen jaar een aan hen toevertrouwd meisje in een be- zemkast opgesloten hield. Zij werd door de pleegvader mis bruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10