Buitenland Peking trekt hand naar Dalai Lama in Geld voor veilige seks tegen aids KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ,.w Z Uitnodiging aan leider Tibet lijkt poging om critici te muilkorven. Dodental brand in fabriek Casablanca naar 55 Klokkenluider illegale houtkap vermoord Afghaanse president overleeft schietpartij Massagraven in Irak met honderd lijken Alleen, vertrek in mei juni PZC Maandag 28 april 2008 9 door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - Even leek er iets moois te ontstaan toen de Chinese over heid vrijdag de hand uitstrekte naar de Dalai Lama. Peking zou 'binnen een paar dagen' het ge sprek aangaan met gezanten van de geestelijk leider van de Tibeta- nen. De liefde was echter van kor te duur: gisteren en zaterdag open den de Chinese staatsmedia op nieuw de aanval op de Dalai La ma. De officiële krant van de Chinese communistische partij, het Volks dagblad, beschuldigde de Dalai La ma er zaterdag van ongeschikt te zijn als geestelijk leider van de Ti- betanen. Als brein achter de ge welddadige rellen van vorige maand in Tibet had de Dalai Lama de vreedzame reputatie van het boeddhisme vernietigd, aldus de partijkrant. Gisteren beschuldigde het partijorgaan de Dalai Lama er van loze woorden te uiten en slechts uit te zijn op onafhankelijk heid voor Tibet. De felle taal zorgt voor twijfels over China's bereidheid tot serieu ze dialoog. Een woordvoerder van de Dalai Lama liet dit weekeinde weten dat praten geen zin heeft als dit soort aanvallen door blijven gaan. Het is ook maar de vraag of de Chi nese machthebbers echt in ge sprek willen met gezanten van de man waartegen zij al weken een ui terst negatieve publiciteitscampag ne voeren en die zij eerder deze maand nog een groter gevaar noemden dan Al Qaida-leider Osa ma bin Laden. De uitnodiging lijkt eerder een po ging de groeiende groep critici de mond te snoeren. Het land is de af gelopen weken onder zware inter nationale druk komen te staan om de crisis in Tibet op te lossen en met de Dalai Lama te praten. Chi na hoopt met de handreiking van vrijdag de angel te hebben getrok ken uit de groeiende stroom inter nationale protesten. Vooral de de monstraties rond de Olympische fakkel zijn in China als ronduit be schamend ervaren. CASABLANCA - Brandweerleden halen een slachtoffer uit een afgebrande matrassenfabriek in de Marokkaan se stad Casablanca. De tol van de brand die zaterdag uit brak is opgelopen tot 55 doden en zes mensen liggen nog in het ziekenhuis. Allen zijn werknemers. De Rode Halve Maan, die de reddingsoperatie uitvoer de, zei dat de nooduitgang was geblokkeerd en dat de brandweer pas twee uur na het uitbreken van de brand arriveerde. „We hadden kennelijk niet in de gaten hoe ernstig de situatie was", zei de leider van het team. Een woedende menigte buiten de drie verdiepingen tel lende fabriek beschuldigde de eigenaar ervan de deuren en nooduitgang te hebben afgesloten. Met 55 slachtof fers is de fabrieksbrand de ergste brand in Marokko sinds 2002, toen bij een brand in een gevangenis vijftig gedetineerden omkwamen. Minister Chakib Benmoussa van Binnenlandse Zaken zei dat bij het onderzoek naar de brand ook zal worden ge keken naar de veiligheidsmaatregelen en arbeidsomstan digheden in de fabriek. Hij zei dat de aanwezigheid van chemicaliën de reddingsactie en bluswerkzaamheden had bemoeilijkt. De eigenaar van de fabriek en zijn zoon, die de fabriek runde, zijn gisteren gearresteerd en worden ondervraagd. foto Karim Selmaoui/EPA door Sal Stam LONDEN - De Wereldbank neemt een opmerkelijke stap in de strijd tegen aids. Vrouwen in Tanzania krijgen geld als zij kunnen bewij zen dat zij veilig hebben gevreeën. Het experiment moet dit jaar be ginnen. De ontwikkelingsbank wil samen met enkele hulporganisaties drie duizend vrouwen benaderen en hen gedurende drie jaar volgen. Zij kunnen rekenen op 30 euro per jaar als zij via laboratorium tests kunnen aantonen dat zij geen onveilige seks hebben gehad. Het bedrag komt overeen met on geveer een kwart van het gemid delde jaarinkomen. Het experiment kost zo'n 1,1 mil joen euro. Aan de bestrijding van aids wor den jaarlijks miljarden uitgegeven. Maar desondanks liepen vorig jaar 2,5 miljoen mensen hiv op, het vi rus dat aids kan veroorzaken. TUCURUI - Een boer in het Brazili aanse Amazonegebied die illegale houtkap aan de autoriteiten had gemeld, is doodgeschoten. De boer, Emival Barbosa Machado, werd door drie kogels getroffen voor zijn huis in Tucurui. Hij had meerdere malen illegale houtkap en -handel aan de autoriteiten ge meld in de grotendeels bestuurlo- ze provincie Para en had sindsdien al doodsbedreigingen ontvangen. KABUL - Vermoedelijke Tali- ban-strijders hebben gisteren het vuur geopend op een plechtigheid in Kabul die werd bijgewoond door de Afghaanse president Ha- mid Karzai. Karzai zelf bleef onge deerd, maar drie mensen kwamen om en acht raakten gewond. De doden zijn een jongen van tien, een sjiitische leider en een parle mentslid dat in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweek. BAGDAD - De Iraakse politie heeft gisteren twee massagraven gevon den met daarin in totaal honderd lijken. De handen van de meeste li chamen waren gebonden. De meeste doden waren in het hoofd geschoten. Sommige lijken verkeer den in staat van ontbinding. Bij gevechten in de sjiitische wijk Sadr City tussen sjiitische milities en het Iraakse leger zijn gisteren zeker tien mensen omgekomen. Ontdek Portugal voordelig per huurauto! De hotelovernachtingen en autohuur zijn voor u geregeld, dus u kunt op uw gemak genieten van al het moois dat Portugal u te bieden heeft! 8 dgn FLY-DRIVE PORTUGAL v.a. 399 Voor deze fly-drive regelden we hotels in of na bij de meest bekende steden van Portugal. Zo maakt u kennis met Porto, bekend vanwege de heerlijke portwijnen, het havenstadje Aveiro, het schitterend gelegen Coimbra en het belangrijke bedevaartsplaatsje Fatima, vanwaar de hoofd stad Lissabon binnen handbereik ligt. INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Porto v.v., luchthaven- en vliegbelasting, verblijf in 3-ster- ren hotels, 7 x ontbijt, 7 x 24 uur autohuur, diverse autoverzekeringen. 4 pers. 3 pers. 2 pers. Mei 11-20-27 €429 €459 €469 Juni 3-17 €419 €449 €459 Juni 11 €399 €449 €459 Juni 24 429 459 469 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen Voor uitgebreide reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/35250 waarom zou je verder zoeken Complete voordelige voorjaarsspecial! KRAS kocht tegen bodemprijzen een prachtige rondreis langs alle hoogtepunten van Portugal in voor de maanden mei en juni. Profiteer nu! 12 dgn RONDREIS PORTUGAL v.a. 749 Een nieuwe rondreis! U start in de portstad Porto en reist van daaruit zuidwaarts naar Lissabon. Onderweg passeren we tal van hoogtepunten waaronder het statige Braga, het 'Venetië van Portugal'; Aveiro, Coimbra en Fatima. Ook be zoeken we minder bekende steden als Nazaré, Alcobaca het ommuurde Óbidos en Batalha. INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Porto en Lissabon-Amsterdam, luchthaven- en vlieg belasting, rondreis per bus, verblijf in goede hotels, 11 x ontbijt, 5 x diner, Ned.sprekende reisleiding, excursieprogramma. Mei 18 749 Mei 31 769 Juni 7-14 769 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen Voor uitgebreide reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/35253

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9