Buitenland Oostenrijk schrikt van incestaffaire Rebellie zet Britse premier te kijk Kapitein van schip Exodus overleden Tweede satelliet van Galileo draait om aarde Virus treft in China honderden kinderen Duitse ICE-trein botst op schaapskudde Kaping Spaanse vissersboot voorbij Evacuatie om branden op Canarisch eiland Sprong met parachute van Da Vinei Vader van Elisabeth F. verbrandde lijkje van hun overleden baby. Tien maanden na zijn aantreden, wankelt de positie van Brown. N j PZC Maandag 28 april 2008 7 TEL AVIV - Jossi Harel, de kapitein van het legendarische vluchtelin- genschip Exodus, dat een jaar voor de oprichting van de staat Israël 4500 overlevenden van de Holo caust illegaal naar het toenmalige Palestina bracht, is op 90-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn fa milie in Tel Aviv bekendgemaakt. De tocht van de Exodus speelde een belangrijke rol bij het ontstaan van Israël in 1948. MOSKOU - De tweede satelliet van het Europese navigatiesysteem Ga lileo is gisteren succesvol gelan ceerd. De Giove-B satelliet, die de geavanceerde technologie van het systeem zal testen, werd vanuit Ka- zachstan met een Sojoez-raket in een baan rond de aarde geschoten. Dat hebben de Europese en Russi sche ruimtevaartorganisaties ge meld. Galileo moet veel nauwkeu riger worden dan GPS. FUYANC - Een uitbraak van een vi rus in de Oost-Chinese stad Fu- yang heeft aan negentien kinderen het leven gekost. Bijna achthon derd kinderen zijn besmet, aldus de Chinese staatsmedia gisteren, twee maanden na het begin van de uitbraak. Het zogenoemde en terovirus 71 werd begin maart voor het eerst geconstateerd. Het is niet bekend waarom de uitbraak nu pas is bekendgemaakt. FULDA - Een Duitse hogesnel- heid- strein is zaterdagavond ten zuiden van Fulda in een tunnel op een kudde schapen gebotst en ont spoord. In de 1CE (InterCityEx- press) raakten drie passagiers zwaargewond. Twintig passagiers liepen lichte verwondingen op. Van de schapen overleefden er ze ker twintig het ongeval niet. De botsing gebeurde bij een ingang van de 10 kilometer lange tunnel. MADRID - De 26 bemanningsleden van een Spaanse vissersboot, die een week lang gegijzeld werden door Somalische piraten, zijn zater dag vrijgelaten. De gijzelaars kwa men volgens de Spaanse regering vrij na onderhandelingen. Volgens een Somalische regeringsfunctiona ris lieten de piraten de boot gaan nadat zij 1,2 miljoen dollar losgeld hadden ontvangen. Het is onduide lijk van wie het geld afkomstig is. MADRID - Bosbranden op La Gom- era, een van Spanje's Canarische Eilanden, hebben enkele huizen in de as gelegd en genoopt tot de eva cuatie van vijfhonderd mensen. De branden woedden gisteren op drie plaatsen in het noorden van het eiland. Blusvliegtuigen zijn vanaf het vasteland gestuurd om te voorkomen dat het vuur over slaat naar een natuurreservaat. PAYERNE - Een 36-jarige Zwitser heeft zaterdag een succesvolle sprong uitgevoerd met een ooit door Leonardo da Vinei ontworpen parachute. Het piramide-vormige valscherm is gemaakt met moderne materialen, maar wel grotendeels ge baseerd op een ontwerp van Da Vin ei uit 1485. Oliver Vietti-Teppa is de eerste die veilig een sprong maakte met de pa rachute. In 2000 moest een Brit een poging om met een dergelijke para chute te landen, opgeven en zijn re serveparachute gebruiken. De Zwitser was op 650 meter hoog te uit een helikopter gesprongen. Zeshonderd meter boven de grond opende hij de parachute. De man landde op een luchtmachtbasis in het Zwitserse Payerne. foto Laurent Cillieron/AP DEN HAAG - Anderhalf jaar na de zaak Kampusch, is Oostenrijk op nieuw opgeschrikt door een geval van seksueel misbruik dat zijn gelij ke niet kent. Een 73-jarige man is dit weekeinde gearresteerd, omdat hij zijn thans 42-jarige dochter bijna een kwart eeuw had opgeslo ten in een kelder en haar al die tijd seksueel heeft misbruikt. Het Oostenrijkse parlement be sloot onlangs nog tot een parle mentaire enquête naar de ontvoe ring van Natascha Kampusch, een meisje dat in 1998 op 10-jarige leef tijd verdween en in 2006 aan haar ontvoerder wist te ontkomen. Ook Kampusch werd vastgehou den in een onderaardse kamer. Het nieuwe schandaal kwam aan de oppervlakte toen vorig weekein de een zwaar zieke, bewusteloze jonge vrouw in het ziekenhuis van het plaatsje Amstetten in Ne- der-Oostenrijk werd opgenomen. De vrouw had een brief bij zich waarin moeder Elisabeth om hulp voor haar smeekte. Aangezien de dochter niet in staat was aan te ge ven wie haar moeder was, werd via de pers een politiebericht ver spreid waarin om nadere informa tie werd gevraagd over beide vrou wen. Een anonieme tipgever noemde daarbij de naam van de 73-jarige Josef F. In diens huis trof de politie enkele kinderen en de 42-jarige Elisabeth aan. Een politiewoordvoerder zei later Een Oostenrijkse vrouw is 24 jaar opgesloten geweest en 30 jaar seksueel misbruikt door haar vader. Deze week bevrijdde de politie haar en haar kinderen. op een persconferentie dat de ge tuigenis van Elisabeth geloofwaar dig is. Volgens de vrouw werd zij vanaf haar elfde jaar door haar va der seksueel misbruikt. Ze wist nog heel precies de datum waarop hij haar de kelder van het ouder lijk huis in lokte, waar ze pas 24 jaar later weer uit zou komen. F. deed zijn dochter op 28 augustus 1984 de handboeien om. Al die tijd is zij 'voortdurend', zo als zij het formuleerde, misbruikt. In die periode verwekte F. zeven kinderen, van wie er één is gestor ven. In 1996 bracht Elisabeth een tweeling ter wereld. Beide baby's leefden bij de geboorte, maar als gevolg van gebrekkige verzorging stierf één van de twee al na enkele dagen. F. verbrandde het lijkje, zo vertelde Elisabeth de politie. F. heeft tot nu toe geweigerd een verklaring af te leggen. Ook zijn vrouw heeft nog geen verklaring afgelegd. Volgens de politie zou zij niet van de activiteiten van haar man op de hoogte zijn geweest. Volgens Elisabeth hebben drie van de zes kinderen vanaf hun geboor te in de kelder geleefd. De drie an deren zouden door haar ouders zijn opgevoed. Tegen familieleden werd gezegd dat de kinderen wa ren geadopteerd. Pas na 24 jaar gevangenschap mocht Elisabeth, samen met haar andere drie kinderen, de kelder uit. F. vertelde zijn echtgenote dat hun dochter weer 'naar huis' was gekomen. Zij was in 1984 als ver mist opgegeven. Mevrouw F. ge loofde dat verhaal en heeft haar dochter nimmer een vraag gesteld. Een woordvoerder van de politie omschreef de toestand van de drie kinderen die in de kelder opgroei den als 'verschrikkelijk'. Het gaat om mensen van 6, 18 en 20 jaar. Eén van hen is doodziek. Gordon Brown door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Ex-premier Tony Blair kon altijd goed overweg met de manier waarop de Britse roddel pers hem onderuit haalde. Op elke krantenkop over de 'slechtste week van zijn premierschap' rea geerde hij beheerst. Niet voor niets kreeg hij de bijnaam 'Teflon Tony': problemen gleden eenvou dig van hem af. Gordon Brown blijkt daar minder bekwaam in. Tijdens een bezoek aan Amerika probeerde Brown een groeiende opstand binnen zijn eigen fractie te negeren, maar eenmaal thuis bleek dat hij de ernst van de situa tie had onderschat. Het ontbreekt de Britse premier aan een zekere geliktheid, iets waar de kiezers hem aanvankelijk voor prezen, omdat zij de propa gandamachine van Blair zat wa ren. Wat meer souplesse zou de stugge Schot nu evenwel niet mis staan. Problemen glijden niet van hem af, ze beklijven. Volgens ve len komt dat omdat hij niet luis tert. Oppositieleden en fractiegeno ten vinden hem arrogant. Tijdens Browns trip brak thuis op stand uit. De aanleiding was een belastingplan waarin de laagste be lastingschijf zou worden afge schaft. Vijf miljoen laagbetaalden en gepensioneerden worden daar- Problemen glijden niet af van Gordon Brown; ze beklijven juist van de dupe, omdat zij dan niet langer 10, maar 20 procent belas ting moeten betalen. Het Lager huis stemt vandaag over het plan. De uitkomst is onzeker, ondanks de meerderheid van Labour. Tijdens Browns bezoek aan Bush gingen Labourleden de straat op om campagne te voeren, maar waar zij ook kwamen, overal ont moetten zij scherpe kritiek. „We worden afgeslacht", reageerde een minister in The Times, maar de premier gaf nog steeds niet thuis. De onvrede van partijgenoten en kiezers sloeg vervolgens over naar de Lagerhuisleden. Veertig Labour- polirici tekenden vorige week een motie waarin zij compensatie ei sen voor de getroffen belastingbe talers. Zij dreigden anders mee te stemmen met de oppositie en het wetsvoorstel af te keuren. Pas eind vorige week ging Brown overstag. Hij beloofde gedupeerde belastingbetalers eind dit jaar met 1 terugwerkende kracht te compen seren, mits het plan wordt aange nomen. De vraag is of dat voldoen de zal zijn. Of het Brown is gelukt de opstand 1 tijdig te sussen en zijn autoriteit te herstellen, zal vandaag bij de stem- ming en donderdag bij de gemeen teraadsverkiezingen blijken. Zo niet, dan kan het zijn dat hij als nog zijn biezen moet pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7