Binnenland stevige opmars bezig 200m2 4 Prins is 41 jaar geworden Mijt is de grote boosdoener SIG VAN IWAARDEN SPUITCABINE Eerstedagsmelding staat op de helling Ontdekking vervuilde zonnebloemolie SP roept op tot actie tegen kilometerheffing Man krijgt koevoet in rug bij vechtpartij Striptekenaars Single willen geen fooienprijs Meisje van drie jaar overlijdt na trap paard DE SCHURFTMIJT PZC Maandag 28 april 2008 I 5 Kenmerken De schurftmijt heeft een ovaal, wit lichaam en een platte boven- en onderkant met acht poten. Op de rug zitten borstels en stekels die helpen bij het graven van een gangetje onder de opperhuid. Voortplanting Het vrouwtje legt onderhuids 40 tot 60 eitjes. Na 2 tot 4 dagen komt de larve uit het ei en ontwikkelt zich in 17 dagen tot geslachtsrijp mannetje of vrouwtje. foto Herman Engbers/GPD Door de foutieve diagnose kon de schurft zich bij deze patiënt ont wikkelen tot de meest besmettelij ke variant, scabies crustosa, ook wel norvegica genoemd. Normaal gesproken krabben patiënten zelf de meeste mijten dood. Maar wie zich niet krabt, doodt ook geen Vrouwtje Mannetje Afmeting 0,4 x 0,3 0,2 x 0,15 mm mm Levensduur 4 tot 6 weken CPD/RS. mijten, waardoor de diertjes zich in een razend tempo kunnen ver menigvuldigen. Binnen enkele we ken had de vrouw tienduizenden schurftmijten op haar lichaam. Te late herkenning en gemiste dia gnoses komen vaker voor in de zorgsector, zegt Marie-Christine Trompenaars van de GGD-Rotter- dam Rijnmond, die als arts gespe cialiseerd is in de bestrijding van infectieziekten. Afgelopen jaar was zij vijf keer betrokken bij een schurftuitbraak. Vier keer betrof het de ergste variant, crustosa. „Artsen zijn niet alert genoeg op schurft. Bij een huidaandoening wordt eerder aan eczeem gedacht. Maar hoe later je optreedt, des te langer de mijten zich kunnen ver menigvuldigen." Is schurft een maal ontdekt, dan is het vaak vech ten tegen de bierkaai: de schurftuit- braken blijven terugkeren. Zo werd zorginstelling Veltman in Weiteveen (Drenthe) in twee jaar tijd drie keer getroffen. In februari dit jaar besloot de directie het pand tijdelijk helemaal te evacue ren. Ook in Assen werd een ver pleeghuis voor de tweede keer ge troffen. In beide instellingen werd een keer crustosa vastgesteld. „Voor zover wij weten hebben we aan alle protocollen voldaan", zegt arts Jaap Tiessen van de GGD in de provincie. Maar volgens arts in fectieziekten Aura Timen van het RIVM kan er altijd iets fout gaan, vanwege de complexiteit van de behandeling. „Alles moet precies op de juiste tijd en de juiste ma nier gebeuren", legt ze uit. Zo moe ten alle mogelijk besmette mensen tegelijkertijd worden behandeld. Doet één persoon dat later, dan ontstaat het risico van herbesmet ting. Ook dienen de ruimten waar patiënten met crustosa verbleven minimaal 72 uur te worden afgeslo ten. „Pas daarna zijn de mijten zo goed als dood en is de ruimte vei lig schoon te maken." Juist dit laat ste gebeurt lang niet altijd. „Niet ie dere instelling heeft de mogelijk heid om hele afdelingen drie da gen lang te sluiten", zegt de Rotter damse GGD-arts Trompenaars. Ook moet echt iedereen die moge lijk besmet is, worden behandeld. „Eén onbehandelde besmette per soon en je bent terug bij af" Schurft is een huidaandoe ning die veroorzaakt wordt door schurftmijten die zich in de hoornlaag van de huid neste len. Bij gezonde mensen is daar weinig van te zien. De vrouwelijke mijten graven een gangetje van hooguit anderhalve centimeter lang waar ze eitjes in leggen. Dit meestal tussen de vingers, onder de oksels, rond de borsten of op de geslachtsorganen. Patiënten er varen meestal vreselijke jeuk, met name in de nachtelijke uren. De jeuk wordt veroorzaakt doordat het lichaam allergisch reageert op de uitwerpselen en eitjes van de mijt. Bij kwetsbare patiënten kan scabiës crustosa ontstaan. Door de grote hoeveelheid mijten in het lichaam wordt de huid op sommi ge plekken zo aangetast, dat er kor- stachtige wonden ontstaan. Die kunnen hele ledematen bedekken. Omdat kwetsbare patiënten vaak bedlegerig zijn, nestelen de mijten zich bij hen vaak op de rug, in de liezen of de bilnaad. SCHILDERSBEDRIJF voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0II8 64 0400 WASSENAAR - Misschien was hij er iets te oud voor, maar prins Wil- lem-Alexander mocht gisteren 41 kaarsjes uitblazen. Hij heeft zijn verjaardag in huiselijke kring ge vierd. Veel tijd om na te genieten heeft de prins niet. Morgen zal hij aan wezig zijn bij de opening van een tentoonstelling in het park van Pa leis Soestdijk, het huis van wijlen zijn grootouders. De dag erop, woensdag, viert hij Koninginnedag in Makkum en Fra- neker. NOORDWIJK - Staatssecretaris De Ja ger (Financiën) onderzoekt of de eerstedagsmelding geschrapt kan worden. Het gaat om de plicht voor werkgevers om werknemers bij de fiscus te melden voor zij in dienst treden. D66 pleitte voor af schaffing van de regel die illegale arbeid tegen moet gaan, maar die in de praktijk zinloos zou zijn. BRUSSEL - In Nederland, Spanje, Frankrijk, Italië en Groot-Brittan- nië zijn voorraden vervuilde zon nebloemolie ontdekt. De olie komt uit Oekraïne, aldus de EU. Volgens Brussel is de partij vervuil de zonnebloemolie op 23 februari uit Oekraïne geëxporteerd. Zo'n 5700 ton zou in Nederland zijn beland. Die olie is niet in om loop gekomen. DEN HAAG - De SP mobiliseert via de website geenfilebelasting.nl het publiek tegen de plannen van mi nister Eurlings voor een kilometer heffing. De SP wil net als het kabi net dat de kosten van de auto wor den verschoven van bezit naar ge bruik, maar zij wijst de plannen af omdat er nog geen alternatieven zijn. De SP noemt de plannen een belasting om in de file te staan. TIEL - In Tiel is gisteren aan het be gin van de avond een man met een koevoet in zijn rug gestoken. Hij is zwaargewond naar het zie kenhuis gebracht en is buiten le vensgevaar. Twee mannen zijn ge arresteerd. Volgens de politie was het treffen in het hart van Tiel een vervolg is op uitgaansgeweld in de nacht van zaterdag op zondag. HAARLEM - Tekenaars Hanco Kolk en Peter de Wit van de strip Single, die ook in de PZC ver schijnt, weigeren op voorhand de nieuwe stripprijs die door de VPRO in het leven is geroepen. De twee zijn genomineerd voor de Hoogste Prijs, maar zij noemen het bedrag van 1250 euro te laag. De prijs wordt tijdens de Haarlem se Stripdagen op 6 juni uitgereikt KAMPEN - Een 3-jarig meisje uit Kampen is gistermiddag overleden nadat zij vermoedelijk een trap van een paard heeft gekregen. De hulpdiensten kregen een melding dat in een weiland in Kampen het lichaam van een meisje was gevon den. Zij was even aan de aandacht van haar moeder ontsnapt. Waar schijnlijk heeft zij in het weiland tussen de paarden gelopen. Een gevangenis. Waar vrijheid ophoudt en weer kan beginnen. Mijn collega's en ik motiveren gedetineerden. Wij bieden structuur en houvast voor de volgende fase in hun leven. Nieuwsgierig naar hoe wij dit doen? Kom kijken in één van onze gevangenissen, huizen van bewaring, justitiële jeugdinrichtingen of forensisch psychiatrische centra tijdens onze Nationale Open Dag op 17 mei 2008. Meld je snel aan op www.depoortgaatopen.nl pagaigggaa 0,4 mm Justitie Dienst Justitiële Inrichtingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5