Binnenland Kamer ontzet Schurft is aan een na kritiek op rechtscollege 'Ouders crimineeltjes keihard aanpakken' Knuffels bij huis overleden kleuter Quinten 4 I Maandag 28 april 2008 PZC Volgens rechters is de Raad van State partijdig in asielzaken. EU3JVAN STRAATEN Rotterdamse politietop wil dat opvoeders meer consequenties voelen. EEEEEBj inzien door Laurens Kok DEN HAAG - De Raad van State is partijdig in asielzaken, dat stellen rechters die zich bezighouden met vreemdelingenzaken. De Tweede Kamer wil hierover snel ophelde ring. Regeringsfractie PvdA overweegt de hoogste bestuursrechter van Ne derland in een hoorzitting aan de tand te voelen. De Kamer is flink geschrokken van de zware verwij ten die vierentwintig vreemdelin genrechters van elf rechtbanken hebben geuit aan het adres van de Raad van State. Aan onderzoekers van de Radbouduniversiteit in Nij megen meldden de rechters ano niem dat zij de uitspraken van de Raad van State in hoger beroep veelal 'nietszeggend', 'onbegrijpe lijk' of zelfs 'ongeloofwaardig' vin den. Asielzoekers zouden nauwelijks een eerlijke kans krijgen om in ho ger beroep een verblijfsvergunning te bemachtigen. Zes rechters zeg gen door de strenge houding van de Raad van State zelfs in gewe tensnood te verkeren. PvdA-Kamerlid Ton Heerts wil mi- ra^ Rechters meldden anoniem dat ze de uitspraken van de Raad van State in hoger beroep veelal 'nietszeggend', 'onbegrijpelijk' of zelfs 'ongeloofwaardig' vinden. nister Ernst Hirsch Ballin van Justi tie in een debat om opheldering vragen. Daarna zou een hoorzit ting moeten worden gehouden om zowel de Raad van State als de lagere rechters hun verhaal te laten doen. Heerts vindt het niet erg af te wij ken van de Haagse mores die voor schrijft dat de politiek zich afzijdig houdt van de rechtspraak. Volgens Heerts is de Kamer wel degelijk aan zet omdat het in dit geval gaat om de 'organisatie van de recht spraak' en niet zozeer om de in houd van de vonnissen. Oppositiepartijen SP en WD steu nen het standpunt van de PvdA. WD-parlementariër Laetitia Grif fith zet al langer vraagtekens bij de werkwijze van de Raad van State en wil dat de zaak kritisch wordt onderzocht. SP-Kamerlid Jan de Wit noemt de uitlatingen van de vreemdelingenrechters 'alarme rend' en heeft Kamervragen ge steld. De Wit vindt dat het bewijs is gele verd dat de Raad van State af moet van zijn dubbele pet als adviseren de én rechtsprekende instantie. „Er moet een strikte scheiding ko men tussen beide functies. De be stuursrechtspraak kan worden on dergebracht bij een aparte kamer van de Hoge Raad", aldus De Wit. De Hoge Raad is de hoogste straf rechter van Nederland. WD en PvdA zijn niet per se tegen zo'n overheveling van taken, maar ze willen geen overhaaste besluiten nemen. Schurft teistert steeds meer bewoners van zorginstellingen. Alleen al vorig jaar moesten duizenden mensen zich laten behandelen. door Jacqueline Steenwijk en Annemieke Kooper Zorgcoördinator Anja van Helden van verzorgings- en verpleeghuis Son- neburgh in Rotterdam wordt nog moe als zij eraan terug denkt. Bijna tweehonderd patiën ten en honderdvijftig personeelsle den moesten vijf maanden gele den worden behandeld na een uit braak van de besmettelijkste vorm van schurft. Een bewoonster had tienduizenden schurftmijten op en in haar huid. Beestjes die bij aanraking overlopen van de ene op de andere persoon. „Iedereen, zelfs familie en bezoe kers, moest worden schoonge boend. Net als alle gordijnen, kle ding en meubilair, alles én ieder een binnen 24 uur", verzucht ze. De gangen in het tehuis werden omgetoverd tot heuse wasstraten. Patiënten werden eerst van top tot teen ingesmeerd met een zalf. Twaalf uur later werden ze één voor één gewassen en direct over gebracht naar de naastgelegen ge steriliseerde aankleedkamer. On dertussen poetsten andere teams de kamers en de rollators. „Gewas sen patiënten werden in de met ro- Een kamer in verpleegtehuis Veltman in Weiteveen wordt ontsmet de linten gemarkeerde schone huiskamer neergezet", vertelt Van Helden. De 'vuile' patiënten ver bleven in een andere kamer. Dat de schurft kon toeslaan was volgens directeur Jan Dijks te wij ten aan slordigheid en onoplet tendheid. „Er is fout op fout gesta- HF ^QONGFNST. POE PAT THUIS. door Marloes de Koning ROTTERDAM - Ouders van crimine le kinderen moeten keihard wor den aangepakt, vindt de top van de Rotterdamse politie. Vandalis me door een kind zou bij de ouder op een strafblad moeten kunnen komen. Ook moeten ouders die consequent het verkeer de voorbeeld geven worden gekort op de kinderbijslag. De politietop wil met deze stellingname een de bat op gang brengen over de ver antwoordelijkheid van ouders. Bas van Tol, de nieuwe districtchef van Rotterdam-Oost, spreekt van het 'oormerken' van ouders wier kinderen voor veel overlast zor gen. „Het antecedent van het kind zou ook achter de ouder moeten staan." Hij trekt de parallel met ho- reca-ondernemers die verantwoor delijk zijn voor de overlast in hun omgeving als ze blijven tappen aan mensen die al te dronken of minderjarig zijn. „Tegen zo'n ouder moet je kunnen zeggen: doordat u bepaalde keuzes maakt Politiechef vindt het tijd om te denken over een 'verbinding' tus sen de vervolging van het kind in het strafrecht en de aanpak van de ouders via het civiel recht. in uw leven, heeft de omgeving veel last van u. U maakt wel veel overheidsgeld op. Het is genoeg." Ouders zijn verantwoordelijk voor hun minderjarige kinderen, maar voelen de consequenties daarvan meestal niet direct. Slachtoffers van vernielingen die schade willen verhalen op de ouders van de van daal, moeten dat doen in een civie le procedure via de kantonrechter. Dat is een tijdrovende procedure waar veel slachtoffers niet aan be ginnen. Van Tol vindt het tijd om te denken over een 'verbinding' tussen de vervolging van het kind in het strafrecht en de aanpak van de ouders via het civiel recht. In Rotterdam-Rijnmond is het aantal vernielingen tussen 2001 en 2007 met 30 procent gegroeid. Ook overvallen en auto-inbraken zijn steeds grotere problemen. Groe pen dronken jongeren plegen de meeste vernielingen. „We trekken alles uit de kast om vandalisme in de stad te bestrijden", zegt een woordvoerder van de politie Rot terdam-Rijnmond. De maatrege len die Van Tol voorstelt, kunnen volgens de korpsleiding 'een goede stok achter de deur zijn voor een bepaalde categorie ouders'. Ouders van jonge criminelen zou den volgens Van Tol meer moeten worden aangesproken op de opvoe ding. „Voor de rechten die u hebt en de kinderbelasting die u krijgt, wat was dan uw rol?" peld", stelt hij vast. De patiënt die de schurft de instelling binnen bracht, bleek dat te hebben opgelo pen in een ziekenhuis. „Daar was het niet adequaat behandeld en toen het terugkwam werd de ver keerde diagnose gesteld: eczeem in plaats van schurft." SCHIEDAM - Buren en andere be langstellenden hebben gisteren te keningen en bloemen voor het huis aan de Puttershoekstraat in Schiedam gelegd om de familie te steunen in het verlies van hun vier jarige zoontje, Quinten. Het jongetje kwam zaterdagavond door een uitslaande brand om het leven. Zijn moeder en driejarige zusje raakten gewond, maar zij ver keren niet in levensgevaar. T\vee brandweermannen liepen lichte verwondingen op. Buurtgenoten reageren geschokt op het overlijden. De familie woonde nog kort in het huis. De brandweer kon gisteren niets zeg gen over de oorzaak van de brand. De ouders stellen het op prijs als er condoleanceregisters komen voor hun zoontje. Mevrouw T. Timmerman-Op 't Hof uit Wemeldinge heeft vrijdag een lintje gekregen. Per abuis stond in de krant Timmermans. Ivo Bouwman uit Den Haag, kunsthandelaar en voorheen als ex pert verbonden aan het tv-pro- gramma Tussen Kunst en Kitsch, kreeg vrijdag ook een lintje. He laas stond in de krant van zaterdag niet zijn foto, maar die van zijn op volger bij het Avro-programma, Willem de Winter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4