eeland Zeehonden meer thuis in de Schelde Vanaf 25 graden is het barbecueweer niet zo charmant Brand schuur tilroe optiek Country Dagen Central Europe Rally eindigt teleurstellend Z9 I GESLOTEN 29 EN 30 april Populatie groeit voornamelijk vanwege betere waterkwaliteit. Slagerij Maros trakteert klanten op vlees en advies. PZC Maandag 28 april 2008 I 15" THOLEN - Brand heeft gistermiddag rond vier uur een lege boeren schuur aan de Nieuwe Postweg in Tholen verwoest. De vlammen sloegen uit het rieten dak toen de brandweer ter plaatse kwam. Bin nen ongeveer een uur was de brand onder controle. Het woon huis naast de schuur bleef ge spaard, er vielen geen gewonden. WIJ ZIJN OP VRIJDAG 2 MEI GEWOON GEOPEND door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeehonden voelen zich steeds meer thuis in de Wes- terschelde. De laatste jaren wor den zelfs weer wat jongen geboren in het estuarium. De verbeterde waterkwaliteit in de Schelde is de belangrijkste oorzaak, kon zater dag worden opgetekend tijdens een lezingenochtend op de Inter nationale Scheldedag in Klooster- zande. Werkgroepleden van Vlaamse na tuurorganisaties telden gisteren op de Hooge Platen wat minder zee honden dan ze hadden gehoopt. Ze weten dat vooral aan verstoring door wandelaars. Alleen tegen de bol, de punt aan de Breskense kant telde Michel Van Megroot van de Vlaamse milieu-organisatie Natuurpunt zestien zeehonden. De natuurvorser was wel tevre den, omdat een collega bij de Zim- mermangeul, bij Bath, achttien zeehonden spotte. Een dag eerder had hij samen met zo'n 150 colle ga-natuurbeschermers ook al een stuk of twintig zeehonden op de Molenplaat zien zonnen. De natuurbeschermers ontmoet ten elkaar zaterdag op de Interna tionale Scheldedag. Het boottocht je 's middags sloot uitstekend aan bij de lezing van zeehondenken ner Jaap van der Hiele, die 's mor gens een voordracht hield over de toename van de zeehondenstand in de Westerschelde. Naar schat ting leven nu zo'n tachtig zeehon den in het stroomgebied van de Schelde. Behalve blijven werken aan een betere waterkwaliteit, ziet Van der Hiele ook mogelijkheden in strategische baggerstort. De Westerschelde moet verder worden uitgediept om grotere, die per liggende schepen toegang te ge ven tot de haven van Antwerpen. Door met de vrijkomende bagger een aantal zandplaten in de Schel de te vergroten en te verhogen, ontstaat een grotere biotoop voor de zeehond, betoogde Van der Hie le. Met het bewust terugstorten van bagger 'maakt de overheid werk met werk' en bezuinigt ze op het opspuiten van platen en het storten van bagger. Walchenaar Frans van der Heijde leest het Zuid-Bevelandse publiek de les. foto Dirk-Jan Gjeltema VROUWENPOLDER - Op Hofstede TWistvliet aan de Koningin Emma- weg in Vrouwenpolder vinden van 30 april tot en met 3 mei de Country Dagen plaats. Er is onder meer een brocantemarkt, een paar- denshow, en een kinderdorp. door David Duijnmayer GOES - Het is lekker weer, maar nog net niet lekker genoeg, vindt Kees Minderhoud van Maros Vleeshal. „Het moet eigenlijk nog een paar graadjes warmer zijn", zegt hij, „dan slaat men massaal aan het barbecueën." Het omslag punt, denkt Minderhoud, ligt on geveer bij 25 graden. Met een graad of twintig was het zaterdag warm genoeg om vast een voorproefje te nemen op het barbecueseizoen. Dus konden klanten van de slagerij gratis ham burgers, speklapjes, kipfilet, bief stuk, sateetjes, salades, sauzen en ander typisch barbecuevoedsel proeven. En als ze daar behoefte aan hadden, voorzag Minderhoud ze van wat barbecue-advies. „Het gaat dan vooral om de veilig heid", zegt Minderhoud. „Ik advi seer bijvoorbeeld om een emmer tje zand of water naast de barbe cue te zetten. Maar je moet ook op passen voor kruisbesmetting tus sen de verschillende soorten vlees, zoals kip en varkensvlees. Die moet je niet tegen elkaar aan leg gen. En goed op de temperatuur letten natuurlijk, het vlees niet lan ger dan nodig buiten laten liggen." Barbecueën, constateert Minder- 'Het is gewoon een hele leuke bezigheid. Het is een beetje een mannending.' houd, blijft ontzettend populair. „Ik verkoop eigenlijk elk jaar weer meer vlees, maar tegenwoordig ook veel vis, sauzen en marina des." Hoewel vlees eten het belang rijkste blijft, wordt barbecueën dus steeds gevarieerder. „Ik krijg ook steeds meer aanvragen voor Bart Minderhoud (links) achter de barbecue. foto Willem Mieras compleet verzorgde barbecues van verenigingen, die willen alles er op en eraan, inclusief muziek. Dat doen mijn zoons meestal, zelf heb ik na een lange werkdag meestal niet veel zin meer om nog ham burgers te staan bakken." Maar zelf barbecueën blijft het leukste, vindt Minderhoud. „Het is gewoon een hele leuke bezig heid. En het is een beetje een man nending. Mannen doen het graag, en eten in het algemeen ook meer vlees dan vrouwen." door David Duijnmayer BALATONFURED - Het Bison Rally Team van de Goese lijmfabrikant Bison International heeft de Cent ral Europe Rally afgesloten met een vijftigste plaats in het alge meen klassement. Op de laatste dag van de rally voor auto's en motoren door Hongarije en Roemenië brak de Pan- hard-stang van de wedstrijdauto, een stang die op de stuurinrich ting is aangesloten. Het team kon daarom niet verder rijden en kreeg strafpunten, maar werd nog wel in de eindklassering opgenomen. Ook mocht de Goese ploeg giste ren gewoon deelnemen aan de af sluitende ceremonie aan het Hon gaarse Balatonmeer. Teamlid Daan Kool laat weten niet blij te zijn met de uitslag. „We zijn uitermate teleurgesteld, maar met een stuurinrichting die niet werkt konden we gewoon niet verder. De organisatie heeft ons verteld dat we nog wel deel mogen ne men aan de slotceremonie. Na zo'n goede week is dit natuurlijk ontzettend jammer." De rally is bij de auto's gewonnen door het Volkswagenteam Motor sport 1 met de Spanjaard Carlos Sainz en Fransman Michel Perin. Beste Nederlanders waren Toni van Deijne en Wouter Rosegaar op een elfde plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45