Zeeland 'We hebben het maar weer geflikt' uur op Schouwen-Duiveland Tweeënhalve kilometer vlaggen en oranje handschoenen 's-Heerenhoekse Koninginnenach beleeft zevende editie. Het Oranjegevoel onluikt aarzelend in de Zeeuwse dorpsstraten. PZC Maandag 28 april 2008 1 9 Burger aan de Lange Reke. 17.00 uur; Zeskamp. 18.30 uur; Verrassing in de feesttent. 19.00 uur; Feestavond met live muziek van First Glance. Scharendijke 09.30-10.30 uur; Lawaaioptocht. 10.30-12.00 uur; Kinderspelen op het sportpark. 12.00 uur; toespraak. 12.15-12.30 uur; Zingen van het volks lied en oplaten van ballonnen. 12.30-14.00 uur; Vrijmarkt. 15.00-18.00 uur; Kook- en cocktail work shop. 14.30-18.00 uur; Jeugdzeskamp. 16.00-16.30 uur; Breakdancedemonstra- tie Skill Squad. 17.30 uur; start barbeque. 18.00-21.00 uur; Autopuzzelrit. 18.15-1845 ur; Optreden dweilband Lie ver ier as tuus. 19.30-20.30 uur; playbackshow. 21.00-21.30 uur; prijsuitreiking jeugdzes kamp en autopuzzelrit. 21.30-21.45 uur; trekking loerij. 21.45 uur; Feestavond. Sirjansland 08.00 uur; Oranjeontbijt op mini-cam ping Stelhof. 10.45 uur; Koffie met Oranje-tompouce en Oranjebitter in café de Schollekop. 11.45 uur; Opening festiviteiten met op tocht versierde fietsen met muzikale om lijsting door Oosterlands Fanfare. 14.00 uur; Zeskamp op het grasveld ach ter de school. 18.00 uur; Prijsuitreiking Zeskamp bij de Schollekop. 19.30 uur; Kinderdisco in het verenigings gebouw. 21.00 uur; Concert Desperado's in de Dorpsstraat. Zierikzee 10.30 uur; Start versierde fietsenoptocht vanaf zorgcentrum Borrendamme. 11.00 uur; Vlaghijsen op het Havenplein. Prijsuitreiking versierde fietsen en kleur plaatwedstrijd. 11.45 uur; Opening reuze-kinderspelle tjes waaronder reuze-dammen en reu- ze-domino. 12.00 uur; Oranjemarkt op het Haven park. 13.30 uur; Concert Kunst en eer onder de Beuse. 15.00 uur; wedstrijd frikadel eten voor jeugd tot 16 jaar. 16.00 uur; wedstrtijd frikadel eten voor volwassenen vanaf 16 jaar. 18.00 uur; Prijsuitreiking spelletjes. 19.00 uur; Feest met band Beatclassics. Zonnemaire 09.00 uur; Opening festiviteiten op het voetbalveld. Aansluitend aubade en oplaten ballon nen. 09.30 uur; Optocht door het dorp met muzikale begeleiding van harmonie Nut en Uitspanning. Thema: Beestenboel. 10.30 uur; Opening Oranjemarkt. Kraam pjes en Oranjebitter. Prijsuitreiking mooist versierde vervoermiddel. 10.45 uur; Kinderspelen. 11.00 uur; Concert Nut en Uitspanning. 12.00 uur; Kindermarkt. 12.30 uur; Zeskamp. 14.30 uur; Zeepvoetbal. 17.00 uur; Barbeque. The Heinoos, hier nog tijdens een optreden afgelopen weekeinde in Crijpskerke, moeten van de Koninginnenach een waar feest maken. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf 'S-HEERENHOEK - Den Haag heeft het al jaren en jaren, 's-Heeren- hoek doet het ook al een hele tijd: Koninginnedag inluiden met een nach (op z'n Haags zonder 't') vol feestgedruis en muziek. Voor de ze vende keer is het morgenavond bal in een grote tent op het Kerk plein van 's-Heerenhoek met als hoofdact The Heinoos uit de Ach terhoek. In 2001 is het begonnen. Ronnie de Vos maakte met zijn vrouw op Koninginnedag een rondje door dorpen in de Zak. Het viel tegen. Veel meer dan de geijkte Koningin nedag-activiteiten was er niet te doen. „Op cultureel gebied was er eigenlijk niks én ik liep al langer met het idee rond een festivalletje a la de Haagse Koninginnenach op te zetten." Een jaar later, in 2002, was het zover. Koninginnenach in 's-Heerenhoek was geboren. Het bleek een schot in de roos, 'een klapper', in de woorden van Ron nie de Vos. „We hadden de eerste edities zeven- a achthonderd man binnen." De Koninginnenach in 's-Heeren hoek is inmiddels een traditie ge worden. Het driemanschap Ron nie de Vos, Kees Wondergem en Arie Otte trekt de kar. Ronnie de Vos doet de organisatie, Kees Won dergem van Surrender regelt de bands en Arie Otte is van 'het nat te deel'. „Arie werkt bij Canuck in Heinkenszand dat is gespeciali seerd in horeca op evenementen." Zo komt alles bij elkaar, geholpen door een groep van tegen de der tig vrijwilligers. Het is de laatste jaren niet gemak kelijker geworden om de Koningin nenach te organiseren. Het bezoe- Superfeest-coverband The Heinoos is geboekt om dak van feesttent te spelen kersaantal is niet gestegen, de kos ten wel. „Op tien-, vijftienduizend euro moet je wel rekenen", vertelt Ronnie de Vos. „Gelukkig hebben we van de eerste jaren nog wat achter de hand, hebben we aardig wat sponsors en krijgen we subsi die van het Nederlands Fonds voor Podiumkunsten." Het programma moet het 'm doen. Superfeest-coverband The Heinoos uit de Achterhoek - van Je wordt ouder pappa van Peter Koe- lewijn, Show me the way van Peter Frampton tot So lonely van The Po lice - is geboekt om de dak van de feesttent in 's-Heerenhoek eraf te spelen. De Zuid-Bevelandse band Audioflingus, winnaar van het Bor- selse podium voor beginnende bands 2nd Influenz, speelt in het voorprogramma en de Belgische coverband Catch-Up in het napro- gramma. Zanger Ron Moerman, trombonist in de Zuidbevelandse feestband Be stel Mè, zorgt ervoor dat het in de pauzes niet stilvalt. De Koningin nenach in 's-Heerenhoek begint al vroeg, om acht uur 's avonds, en duurt tot twee uur 's nachts. En tree: 13 euro. Op Koninginnedag zelf gaat de or ganisatie van de nach dit jaar ook door, nu de feesttent er toch staat. Het Oranjecomité in 's-Heeren hoek heeft zijn portie aan Fikkie gegeven, Ronnie de Vos en de zij nen nemen de fakkel over met een Kids-middag. Met opnieuw niet zomaar Koninginnedag-dingetjes. Om twee uur woensdagmiddag be gint het, met een kindermode show van scoutinggroepen, straat theatergroep Cirkids uit Gent en vanaf vier uur een kinderliedjesact van - opnieuw - zanger Ron Moer man. Ronnie de Vos is bij voorbaat te vreden. „We hebben het toch maar mooi weer geflikt." door Claudia Sondervan GOES - De fruitbloesem barst bijna hoorbaar uit de knop in de zonne warmte, maar het Oranjegevoel ontluikt nog niet echt op de Beve- landse dorpen. Het weekeinde voor Koninginnedag heeft in kam- pioen-oranjeversierdorp Wemel- dinge alleens de brievenbus in de Koningin Beatrixstraat de vereiste kleur. Dat verdriet de Dortmundse echt genoten Schleier. Ze waren er juist met de auto op uit getrokken om tussen de bloesem de folkoris- tische jubeltekenen te aanschou wen. Zij konden beter terecht in Kapelle: daar heeft Oranjevereni ging Kapelle-Biezelinge zijn taak rond de kerk al verricht. En raads lid Verdurmen bij zijn huis aan de Vroonslandseweg na drie jaar ook weer, beaamt echtgenote Tilly in de tuin. „Het moet wel de moeite zijn, vindt mijn man. Hij hangt de vlaggen niet voor een dag of wat." De Borsselse straten zijn al een groot vlaggenfeest, al verschiet het oranje er wat naar perzik. Kera- miekatelier De Cockel heeft aan de straatversiering een eigen dra? ge geven: de leilinden aan de Westsin gel zijn behangen met oranje hand schoenen. Van het vingertoploze type. Als vanouds spant het pittoreske Ritthem de kroon. Daar wappert het frisse rood-wit-blauw, want twee jaar geleden nieuw aange schaft, over tweeënhalve kilome ter lengte door het dorp. Sinds vo rige week al, vertelt Peter Osté, een van de Oranjebestuurders. „Tot na vijf mei. We doen dat op één avond, de palen in de grond boren en vlaggen hangen, met acht man en een stel vrijwilligers. Geregeld spreken passanten ons er op aan. We hebben zelfs vaste be zoekers van d'n overkant!" 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43