Zeeland festival Meeste wateren scoren slecht of ontoereikend Ulo/» KORTING III /O OP ALLES Glasvezel langs de A58 TOT EN MET DONDERDAG 1 MEI EU-richtlijn ALLEEN VOOR GAMMA-VOORDEELPASHOUDERS Data-kabels maken centrale bediening van sluizen mogelijk. PZC Maandag 28 april 2008 3 door Rinus Antonisse De Zeeuwse oppervlaktewa teren scoren op veel pun ten 'slecht' of'ontoerei kend'. Problemen vormen onder meer (kunst)mest en bestrijdings middelen uit de landbouw, zoute kwel, luchtvervuiling en bodem vervuiling uit het verleden. Het oppervlaktewater bevat te veel voedingsstoffen (vooral stikstof en fosfor), zware metalen (koper en zink), PAK's (die vooral ontstaan bij onvolledige verbranding van materialen en grondstoffen), be strijdingsmiddelen en gechloreer de koolwaterstoffen. Ook vlamver- tragers, weekmakers en andere hormoonverstorende stoffen zijn in het water te vinden. De meeste vervuiling komt overigens van over de grens Zeeland binnen. Verbetering van waterkwaliteit en natuurlijkheid is in de binnenwate ren voor een groot deel te berei ken door de inrichting van de wa teren minder onnatuurlijk te ma ken, ofwel door inrichtingsmaatre gelen. Daarbij gaat het met name om aanleg van natuurvriendelijke oevers (375 kilometer tot 2017), vis- passages bij stuwen en gemalen, en aanpassing van het peilbeheer. Voor de grote deltawateren is her stel van getij en terugkeer zout- zoetovergangen van groot belang. Het weer zout maken van de rand meren Krammer-Volkerak en Zoommeer speelt een grote rol bij het gezond maken van de deltawa teren, zegt gedeputeerde Frans Ha melink. Hij verwacht dat hierover eind dit jaar een advies naar de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat gaat. „Cruciaal is de zoet watervoorziening voor de land bouw." Het schoonmaken van de binnenwateren komt op 2 euro per inwoner per jaar. Alle maatregelen in de bin nenwateren kosten tot 2027 ongeveer 60 miljoen euro. In elk geval tot 2015 draagt het Rijk via regelingen bij. Vispas- sages tussen binnen- en deltawate ren betalen Rijkswaterstaat en wa terschappen. De overige kosten ko men voor rekening van provincie, waterschappen en gemeenten. De oevermaatregelen zijn het duurst (20 miljoen euro). Van de 60 miljoen euro is circa 15 miljoen een rechtstreeks gevolg van de kaderrichtlijn water. Dat is minder dan twee euro per inwo ner per jaar. Er staan ook plussen tegenover in de vorm van betere waterkwaliteit en peilbeheer, na tuurwaarden en recreatie. De maatregelen in de rijkswateren zijn aanzienlijk duurder: 220 mil joen euro, het meeste gaat naar het zout maken van de randmeren Krammer-Volkerak en Zoommeer. Ook voor sanering van het Kanaal door Walcheren en het Kanaal Ter- neuzen-Gent zijn miljoenen no dig. COMMENTAAR De ervaringen in Zeeland met Europese richtlijnen zijn niet onverdeeld gunstig. De uitvoering van onder meer de Vogel- en Habitatrichtlijnen bijvoorbeeld, zorgt voor veel problemen. Denk aan de mosselzaadvisserij, het natuurherstel in de Westerschelde en in het verlengde hiervan de aanwijzing van gebieden voor Natura 2000, het netwerk aan Europese natuurgebieden. Nu de uitvoering van de nieuwe kaderrichtlijn water dichterbij komt, is er alle reden voor een kritische opstelling. Wordt Zeeland opgezadeld met onwerkbare en weinig realistische - achter een Brussels bureau verzonnen - eisen en normen? Dat de meeste oppervlaktewateren, ondanks alle maatregelen in de afgelopen decennia, verdere sanering behoeven, staat buiten kijf. Zowel de ecologische als de chemische toestand is niet gezond. Op zich dus een goede richtlijn. De aanpak waarvoor in het stroomgebied Schelde afgelopen jaren is gekozen, wijst in elk geval op een behoedzame benadering. De maatregelen moeten haalbaar en betaalbaar zijn - dat is een verstandig uitgangspunt. Daardoor is er wel veel tijd nodig - ongeveer twintig jaar - om de Zeeuwse wateren op het peil te brengen dat Europa wenst. De burger krijgt zo wel de tijd om nut en noodzaak tot zich te nemen. Het is in elk geval beter dan in snel tempo de mensen een richtlijn op te dringen. Eind dit jaar moeten de zogeheten beheerplannen klaar zijn. Dat is een belangrijk moment om de kaderrichtlijn water bij de inwoners te laten landen. Wil er begrip in plaats van verzet ontstaan, dan is het zinvol aan de communicatie extra aandacht te besteden. Een heldere uitleg van het waarom en hoe dient hierbij voorop te staan. bezetting op Nederlandse bo dem", meldt de organisatie. „On langs liep een optreden op een fes tival nog volledig uit de hand toen de band weigerde het podium te verlaten na drie uur lang Bob Mar- ley-covers te hebben gespeeld." Los Vapapenos is de slotact op vrij dag. De avond wordt geopend met een nog bekend te maken 'Zeeuws talent'. Alle optredens op het twee de podium, officieel (vanwege de samenwerking met de provincie) Zeeland Podium genoemd. Op za terdag spelen daar overdag Milow, IOS en Stevie Ann. The Scene staat op het hoofdpodium gepro grammeerd. Daar spelen 's avonds ook Krezip, Blof en de Amerikaan se band Counting Crows. Zie ook www.concertatsea.nl. M.u.v. Bulky, kluscontainers cadeaubonnen, laptops desktops en verhuur l door Joeri Wisse MIDDELBURG - Nog deze zomer ligt naast de A58 ook een digitale snel weg. Een aannemer graaft nu in opdracht van Rijkswaterstaat flexi bele buizen in de berm in. Als die eenmaal onder de grond liggen, worden er glasvezelkabels 'ingebla zen'. Daarmee worden onder meer de Kreekraksluizen bij Rilland en de sluizen bij Hansweert aangesloten op het Topshuis in Neeltje Jans. Vandaaruit wil Rijkswaterstaat rond 2010 alle sluizen boven de Westerschelde bedienen. De Roompot-, Zandkreek-, Bergse Diep- en Grevelingensluis zijn al via een glasvezelkabel verbonden met het Topshuis. In totaal gaat het volgens André Eversdijk van Rijkswaterstaat om ruim tweehon derd kilometer glasvezelverbin ding. Het netwerk langs de A58 kan in de toekomst ook worden ge bruikt voor signalering en bewa king. Ook de camera's van de Vlaketun- nel worden op de glasvezelkabel aangesloten. De tunnelbeelden kunnen vanaf begin volgend jaar in een landelijke verkeerscentrale in het Brabantse Geldrop worden bekeken. Binnenkort worden ook langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen glasvezelkabels ingegra ven, zodat alle bruggen (op Neder landse grond) vanuit Terneuzen kunnen worden bediend. Chemie Bestrijdings- Zware middelen metalen Ecologie Water- Voedings- Bodem huishouding stoffen Huidige toestand in het Scheldestroomgebied Noordzee Deltawateren Volkerak-Zoommeer Regionale wateren Grondwater goed matig ontoereikend slecht niet van toepassing Chemie Bestrijdings- Zware middelen metalen Ecologie Water- Bodem huishouding Verwachte toestand in 2027, na uitvoering maatregelen kaderrichtlijn water Noordzee Deltawateren Voedings stoffen Volkerak-Zoommeer Regionale wateren Grondwater PZC Donja Odijk foto Dirk-Jan Gjeltems

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3