Zeeland Zeehonden meer thuis in de Schelde Hart voor ouderen en muziek leidt tot lintje Regionale scouts meten krachten Biervliet loopt warm voor Geuzenfeesten 24 Battles a day op Graauw Rock EHBO Koewacht weer succesvol tilroe optiek Twee mille voor uniformen en instrumenten i Populatie groeit voornamelijk vanwege betere waterkwaliteit. Ir de pauze van dat concert werd van den Berghen verrast door bur gemeester Jan Frans Mulder van 1 Hulst. Die speldde de bijna 76-jari- ge Clingenaar, op Hemelvaartsdag viert hij zijn verjaardag, een ko ninklijke onderscheiding op de borst. GESLOTEN 29 EN 30 APRIL Vaardigheden scouts op diverse gebieden grondig getest. kh www.GeuzenBiervliet.nl PZC Maandag 28 april 2008 I 1 5 door René Hoonhorst terneuzen - Zeehonden voelen zich steeds meer thuis in de Wes- iterschelde. De laatste jaren wor den zelfs weer wat jongen geboren in het estuarium. De verbeterde waterkwaliteit in de Schelde is de belangrijkste oorzaak, kon zater dag worden opgetekend tijdens een lezingenochtend op de Inter nationale Scheldedag in Klooster- zande. Werkgroepleden van Vlaamse na tuurorganisaties telden gisteren op de Hooge Platen wat minder zee honden dan ze hadden gehoopt. Ze weten dat vooral aan verstoring door wandelaars. Alleen tegen de bol, de punt aan de Breskense kant telde Michel Van Megroot van de Vlaamse milieu-organisatie Natuurpunt zestien zeehonden. „Ter hoogte van Nummer Een lie pen wandelaars met een hond op de Platen. Die verstoren daar zee honden en vogels. Het wordt tijd dat daartegen wordt opgetreden", stelt Van Megroot. De natuurvorser was overigens 1^ Vooral dankzij de verbeterde wa- terkwaliteit in de Schelde, gaat het goed met de zeehondenpopu latie in het estuarium. De laatste tijd zijn zelfs jongen geboren. CRAAUW - De band 24 Battles a day speelt op Hemelvaartsdag (donderdag 1 mei) in het voorpro gramma van Graauw Rock. De rockgroep uit het Vlaamse Ternat won zaterdagavond de 'Road-to- Graauw-Rockfinale'. Acht bands streden om de openingsact te mo gen zijn vóór Mink, the Rocks, Sur render en Golden Earing. CLINGE - Dees van den Berghen hing het penningmeesterschap van Weldoen door Vermaak vorig jaar aan de wilgen. Na een zilveren jubileum, 25 jaar fanfarebestuurder, en het bereiken - van zijn 75-ste verjaardag vond j Van den Berghen het genoeg. „Maar de liefde voor muziek was l'aarmee niet over, dus bezocht fcees zaterdagavond het lentecon- ert van de Clingse fanfare. Van den Berghen maakte zich niet alleen bij Weldoen door Vermaak verdienstelijk, maar zette zich ook vijftien jaar in als secretaris van de meer dan vijfhonderd leden tellen- Dees van den Berghen. de afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen. Hij maakte zich daar vooral onsterfelijk als or ganisator en afroeper van de num mers van het populaire bingospel. KOEWACHT - De EHBO-vereniging Sint Ludwina uit Koewacht behaal de zaterdag voor de negende keer de kampioenstitel bij landelijke wedstrijden in Nieuwegein. Sint Ludwina vaardigde twee teams af, die beide een gelijk aan tal punten behaalden. Koewacht 1 kreeg de titel toebedeeld en Koe wacht 2 werd tweede. De twee deelnemende teams van Philippi ne eindigden als derde en zesde van de 24 deelnemende equipes. Zowel de EHBO'ers van Koewacht als die van Philippine zijn opgeleid door kaderinstructrice Myriam Ha- melink-van Poecke. De jeugdteams Ai en Ai van Koewacht herbergen goede hulpverleners in de dop. Ze werden derde en tweede. WIJ ZIJN OP VRIJDAG 2 MEI GEWOON GEOPEND wel tevreden, omdat een collega bij de Zimmermangeul, in de na bijheid van Bath, achttien zeehon den spotte. Een dag eerder had hij samen met zo'n honderdvijftig an dere leden van natuurbescher mingsorganisaties nog een stuk of twintig zeehonden zien zonnen op de Molenplaat. De natuurbe schermers ontmoetten elkaar op de Internationale Scheldedag. De Oost-Zeeuws-Vlaamse natuurclub De Steltkluut organiseerde de dag. Het boottochtje 's middags sloot uitstekend aan bij de lezing van zeehondenkenner Jaap van der Hiele, die 's morgens een voor dracht hield over de toename van de zeehondenstand in de Wester- schelde. Naar schatting leven nu zo'n tachtig zeehonden in het stroomgebied van de Schelde. Be halve blijven werken aan een bete re waterkwaliteit, ziet Van der Hie le ook mogelijkheden in strategi sche baggerstort. De Westerschelde moet verder worden uitgediept om grotere, die per liggende schepen toegang te ge ven tot de haven van Antwerpen. Door met de vrijkomende bagger een aantal zandplaten in de Schel de te vergroten en te verhogen, ontstaat een grotere biotoop voor de zeehond, betoogde Van der Hie le. Met het bewust terugstorten van bagger 'maakt de overheid werk met werk' en bezuinigt ze op het opspuiten van platen en het storten van bagger. Het kampvuur laait hoger op dan de gemoederen bij de scouts op een lome dag. foto Peter Nicolai door Edy de Witte HULST - Een scout moet van alle markten thuis zijn. „Voor het op zetten van een tent, het navigeren met behulp van diverse technie ken en een hapje eten klaarmaken draai ik mijn hand niet om", zegt Dominique Wauters van de Lode- wijkgroep uit Sas van Gent. „Maar het in elkaar zetten van een keu- KOEWACHT - Muziekvereniging E.M.M. in Koewacht verdiende za terdag zo'n tweeduizend euro aan de jaarlijkse rommelmarkt en an tiekveiling. Dat geld steekt Eendracht Maakt Macht in het fonds voor de aan schaf van nieuwe uniformen en muziekinstrumenten. „Instrumen ten en kleding zijn duur. Iedere extra euro is welkom. We zijn dan ook heel blij met het resultaat", zei waarnemend voorzitter Carlos Buijs na afloop van de drukke ma nifestatie. Het publiek verdrong el kaar in een zoektocht naar bruik bare spulletjes in en om de grote tent op het plein aan de Berlaeres- traat. In clubgebouw De Roffel gin gen tijdens de antiekveiling nostal gische attributen onder de hamer. Mede dankzij het mooie weer be zochten bijna achthonderd bezoe kers de 34ste rommelmarkt van 'het muziek' in het vlasserdorp. ken is andere koek." Deze scout in hart en nieren is één van de ruim 130 deelnemers aan het Zeeuws-Vlaamse Patrouille Kam pioenschap (ZePaKa), dat dit week einde bij scouting 't Jagertje in Hulst werd gehouden. De vaardigheden van patrouilles van vijf tot zeven kinderen van 11 tot en met 15 jaar worden grondig getest. Vrijdag moeten de deelne mers tenten opzetten en vervol gens een in Zuid-Amerika spelen de 'stammenstrijd' uitvechten. Za terdag moeten ze met behulp van verschillende technieken door Hulst en omliggende polders navi geren en een, Zuid-Amerikaanse, maaltijd bereiden. Voor alle onder delen als snelheid en kennis zijn punten te verdienen. Maar ook voor fantasie en creativiteit. Die vaardigheden bleken uit de presen taties bij het kampvuur. Twee teams van 't Jagertje (gidsen en zeeverkenners) wonnen het kampioenschap. Dat lecverde hen niet alleen het overwinningsschild op, maar ook een ticket voor de landelijke wedstrijd in Baarn. door René Hoonhorst biervliet - De feesttent werd zater dag overeind gezet op de speelwij- de. Biervliet loopt al warm voor de Geuzenfeesten die dit jaar op 1 en 2 mei worden gehouden. Zo groots als vorig jaar zullen de voor de 36-ste keer op Hemel vaartsdag gehouden feesten niet zijn. Elk lustrum wordt gevierd met een optocht, waarin een groot deel van de dorpelingen in histori sche kledij even historische tafere len uitbeeldt. Die optochten ver gen veel voorbereiding en moeten ook 'unieke' gebeurtenissen blij ven, vindt het stichtingsbestuur van de Geuzenfeesten. Maar ook de 'gewone' Geuzenfees ten van het haringkakersdorp stel len veel andere lokale feesten in de schaduw. Niet alleen door de duur van twee dagen, maar vooral door het veelzijdige karakter. De af sluitende feesten op beide dagen zijn vermaard in de wijde omtrek. Op Hemelvaartsavond zijn de meeste dorpelingen boven de twintig jaar in de feesttent op de speelweide te vinden. Een dag la ter, bij de drive-in-show is de beurt aan de jongeren uit het dorp, de omringende polders en dorpen uit de verre omtrek. Onderdelen als de Haringrit voor motorrijders, de boeren- en rom melmarkt, de schieting, de reveille en een concert van de Harmonie en het touwtrekken voor wijken- teams trekken een vaste schare deelnemers en toeschouwers. De Geuzenfeesten kregen dit jaar het thema circus. Op de Markt treden op Hemelvaartmiddag een aantal internationaal vermaarde circus- en straatartiesten op. De zeskamp staat daarom een dag later ook in het teken van circusacts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31