Europese watereisen haalbaar en betaalbaar Zeeland Alain Clark en Beef openen PZC Inundatie Ook Cubaanse sensatie Los Vapapenos op extra avond Concert at Sea. De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Maandag 28 april 2008 PZC WIM HOFMAN Ik herinner me nog wel de kapotte huizen en de dode bomen Vorige week kwamen twee scholieren van de Theo Thijs- senschool in Vlissingen vragen aan me stellen. Ze maak ten een werkstuk over de inundatie van Walcheren in 1944 en ze hadden zich goed voorbereid. Ze wisten waarom de geallieerden in die tijd besloten geen parachutisten te laten landen, maar het eiland onder water te zetten door op vier plaatsen dijken weg te bombarderen. Ze wisten ook dat het er de geallieerden om ging de monding van de Westerschelde in handen te krijgen, zodat de haven van Antwerpen gebruikt kon worden. De aanvoerroute vanuit Normandië werd te lang. Ze wilden weten wat ik nog wist over Vlissingen in die tijd. Niet veel. In die tijd was ik drie jaar oud en ik was niet in Vlissin gen: daar was ten tijde van de in vasie haast niemand meer. Ik ben meer een kind van het puin ruimen en de wederopbouw. Ik herinner me nog wel van ruim daarna de kapotte huizen en de dode bomen en de muren van huizen vol mosselen en zeepokken. Het stinkende laagje mod der dat hier en daar nog lag, de zandvlakte achter de nieuwe Nolledijk, de rollen prikkeldraad en de weggeslagen betonnen caissons die hier en daar op het strand lagen. En ik herinner me ook daarna de rechte sloten die door het land werden getrokken, de gebarsten klei, de hopen gips en de kamille en distels die overal gingen groeien. Er werd gepro beerd bunkers met explosieven klein te krijgen. Die harde knal len vonden wij jongetjes maar wat mooi. Maar misschien was het voor mijn interviewers wel een tegen valler dat ik ze niet kon vertellen over het met gierende moto ren neerduiken van Lancasters en over de bombardementen die de dijken langzaam maar zeker deden bezwijken, zodat het eiland volgens plan en tot grote ellende van de Duitse troepen onder water kwam te staan. Europa verblijdt ons met een nieuwe richtlijn: de kaderrichtlijn water (KRW). Die verplicht de lidstaten om in 2015 de kwaliteit van het oppervlakte- en grondwater op orde te hebben. Wordt het net zo'n lijdensweg als met de vogel- en habitatrichtlijnen of pakt Brussel verstandiger uit? COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenemieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 I Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.ni U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door Rinus Antonisse Gedeputeerde Frans Ha melink (Christenunie, natuur en water) geeft het eerlijk toe. „Toen ik de eerste presentatie van de kader richtlijn water zag, had ik het ge voel van: wat voor golf regelzucht komt er nu weer op ons af? Nu het meer concreet is, moet ik zeg gen dat de richtlijn een goede bij drage levert aan een betere wa terkwaliteit en ecologie. Belangrijk is dat de maatregelen betaalbaar zijn, zonder ongelimiteerde belas tingverhogingen." Volgens Hamelink is de KRW geen overbodige luxe. „Niet verge lijkbaar met wat via andere Euro pese wetgeving ervaren wordt", zegt hij diplomatiek. „Zoals ik er tegenaan kijk, gaat het om alles zins reële eisen." De gedeputeerde verwacht dat uitvoering van de re geling tot maximaal twee procent hogere waterschapslasten leidt. Zeeland is samen met een randje West-Brabant opgenomen in het stroomgebied Schelde. Daarvoor is, na een uitgebreid en taai pro- door Rolf Bosboom SCHARENDIJKE - Alain Clark, Beef en Los Vapapenos treden dit jaar op tijdens de vrijdagavond van Concert at Sea. De programme ring van de zaterdag was al eerder bekend, met concerten van Blofj Counting Crows, Krezip, The Sce ne, IOS, Stevie Ann en Milow op de Brouwersdam. Concert at Sea is dit jaar voor het eerst een tweedaags festival. De za terdag (28 juni) blijft het hoofdpro gramma, maar voor een kleiner pu bliek is er ook al op vrijdag 27 juni muziek op de Brouwersdam. ces, een beheerplan op komst. Daarin staat hoe vanaf 2010 de che mische en ecologische toestand van de oppervlaktewateren sterk moet gaan verbeteren. Nu man keert daar best veel aan, consta teert Hamelink. Waterplanten en vissoorten zijn verdwenen, door al- 'De EU-richtlijn levert een goede bijdrage aan schonere oppervlaktewateren' gengroei treedt vertroebeling op. In het water zitten nogal wat te grote hoeveelheden van schadelij ke chemische stoffen. De Europese Unie wil de verbete ring liefst al in 2015 rond hebben. Dat betekent voor het stroomge bied Schelde flink aanpakken. „Aan veel eisen voldoen we niet", stelt Hamelink. Hij weet nu al dat het jaar 2015 niet gehaald wordt. „We hebben van begin af gezegd: het moet haalbaar en betaalbaar zijn. Vanuit die invalshoek hebben Deze extra avond is gratis toegan kelijk, maar is alleen bedoeld voor de maximaal 25.000 mensen die een campingarrangement boeken via de website van het festival. Of ficieel worden er geen kaarten voor de vrijdag verkocht. De orga nisatie laat echter weten dat in de aanloop van het festival op kleine schaal toch kaarten zullen worden aangeboden, maar dan uitsluitend in Zeeland. Het ziet ernaar dat (de zaterdag van) Concert at Sea uit verkocht zal zijn. Van de 55.000 be schikbare kaarten zijn er inmid dels 45.000 verkocht. Met Alain Clark en Beef heeft het festival op vrijdagavond twee Ne derlandse acts die momenteel vol op in de belangstelling staan. Clarks cd Live it out staat al gerui- we zeker tot 2027 nodig. Dat is de uiterste datum." De gedeputeerde hoopt dat het be heerplan voor het stroomgebied Schelde eind dit jaar de inspraak in kan. Dan moeten provincie (aanpassing omgevingsplan), wa terschappen (waterbeheerplan- nen) en Rijkswaterstaat (water plan kust en deltawateren) ook hun huiswerk afhebben. Hamelink zet erop in de gevolgen van de KRW voor de 'gewone bur ger' inzichtelijker te maken. „De richtlijn moet uit de wat dorre, bu reaucratische sfeer gehaald wor den en moet meer gaan leven on der de mensen." Nu duidelijk is welke maatregelen er nodig zijn en wat die gaan kosten, wordt de vertaling naar de burger ook wat makkelijker, meent hij. Er lopen naast de KRW nog ande re watertrajecten, zoals het natio naal bestuursakkoord water en de ecologische hoofdstructuur. De ge deputeerde geeft aan dat veel maat regelen, zoals aanleg natuurvrien delijke oevers en meer waterber ging, in samenhang uitgevoerd kunnen worden. Er is één punt waar hij zich nog zorgen over maakt: de normen van de EU voor de kwaliteit van het grondwater. De natuurlijke si tuatie in Zeeland is, vooral door de invloed van de zoute kwel, zo danig dat nooit aan die normen voldaan kan worden. Hamelink: „Ik ga ervan uit dat we dit oplos sen." me tijd in de top van de albumlijs- ten. Met de singles This ain't gonna work en Father and friend scoorde hij grote hits. Zaterdag kreeg hij ook een jFM-Award. De reggae- band Beef heeft net een nieuw al bum uitgebracht: The original. De groep is 12 juli ook te zien op het nieuwe, grootschalige festival Scheldepop op de Axelse Vlakte in Terneuzen. Grote onbekende is de derde act van de vrijdag: de als 'Cu baanse sensatie' omschreven groep Los Vapapenos. „Nooit eer der speelde de band in de huidige I** Concert at Sea duurt dit jaar twee dagen. Op de eerste dag, waarvoor geen losse kaarten wor den verkocht, spelen Beef, Alain Clark en Los Vapapenos. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie In stroomgebied Schelde geen 'natuurlijke wateren' meer In het stroomgebied Schelde liggen 57 zogenoemde oppervlaktewate ren, waarvan 11 in beheer bij het Rijk (vooral de grote deltawateren) en 46 regionale wateren. De meeste wateren zijn gegraven en hebben daardoor de status 'kunst matig': de overige wateren zijn door mensenlijk ingrijpen aangepast en hebben de status 'sterk veranderd'. Natuurlijke wateren komen in het stroomgebied niet voor. De eisen die in de kaderrichtlijn water staan, verschillen per watersoort. Zo zijn de ecologische doelen voor 'kunstmatig' water anders dan voor 'sterk veranderd'. Ze zijn met name gericht op vissen, waterplanten, water insecten en algen. Voor chemische stoffen geldt een vergelijkbare insteek. Zeeland en Nederland kunnen niet vrijblijvend aan de slag met maatrege len. Er is sprake van een resultaatsverplichting. Met name voor de binnendijkse werkzaamheden is vrijwillige grondver werving uitgangspunt, mogelijk met kavelruil en particulier natuurbeheer. Frans Hamelink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2