Zeeland Grote namen Minicampings in Veere kunnen dit seizoen gewoon openblijven Eerst uitkleden, en vervolgens weer heel mooi aankleden Nachtelijke wandeling op Hemelvaart in Kats Middelburger ernstig gewond bij IJzendijke Gemeente heeft vergunningen terecht verleend, vindt rechter. Automobilist ernstig gewond na botsing Drugscontroles aan weerszijden van grens Trekkermuseum Nisse showt nieuwe collectie Atelier Van Buiten Uit opent zomerseizoen Verhalen en gedichten in intieme sfeer tijdens Middag van de Dag. Preparateurs geven bij Terra Maris uitleg over opzetten van dieren. - 1 4 Maandag 28 april 2008 PZCB KATS - Op Noord-Beveland is don derdag een Hemelvaartwandeling langs de Oosterschelde. De ont- vangst is om 04.00 uur in de Katse Kerk, de start is om 04.30 uur. Deelnemers wordt geadviseerd zelf ontbijt en een isolatiematje mee te brengen. Het ontbijt kan na afloop van de wandeling, rond 7.30 uur, genuttigd worden in de hoeve Zeelucht aan de Keihoogte- weg, waar koffie en thee klaar staat. Deelname is gratis. IJZENDIJKE - Een 20-jarige man uit Middelburg is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de N61 bij IJzendijke. De man reed in de berm en kwam in de sloot tot stilstand. Hij is met ern stig inwendig letsel per ambulance naar een ziekenhuis in Gent ge bracht. Vermoedelijk heeft de Mid delburger te hard gereden. door Maurits Sep DOMBURG - Bestaande minicam- pings in de gemeente Veere kun nen dit seizoen gewoon gasten blij ven ontvangen. De gemeente heeft volgens de rechter in Middel burg geen fouten gemaakt bij het verlenen van nieuwe vergunnin gen na het afschaffen van de Wet op de openluchtrecreatie (WOR). De rechter heeft dat bepaald in een zaak die was aangespannen door H. Vader uit Grijpskerke te gen minicamping De Kreekrug. Volgens Vader is de vergunning aan De Kreekrug ten onrechte ver leend omdat het oude bestem mingsplan een camping met vijf tien plaatsen niet zou toestaan en het nieuwe bestemmingsplan nog HEINKENSZAND - Een 2i-jarige auto mobilist uit Heinkenszand is zon dagnacht om tien over twaalf op de Heinkenszandseweg in Hein kenszand tegen een boom gebotst. De bestuurder is door de botsing uit zijn auto geslingerd en zwaarge wond per ambulance naar het zie kenhuis in Goes vervoerd. Door nog onbekende oorzaak kwam hij aan de rechterkant van de weg in de berm terecht en botste daarna tegen een boom aan de linkerkant. TERNEUZEN - Bij grensoverschrij dende drugscontroles zijn vrijdag in Zeeuws-Vlaanderen 64 voertui gen met 92 inzittenden aangehou den. Twee mensen werden aange houden vanwege een eerder ver grijp. Tien mensen moesten hun softdrugs inleveren en twee men sen werden bekeurd, omdat ze on der invloed van drugs waren. niet is vastgesteld. De zaak was ge richt tegen deze ene minicamping, maar had gevolgen kunnen heb ben voor alle 171 bestaande mini- campings in Veere. Die hebben na melijk op dezelfde manier en met dezelfde procedure een vergunn- ning gekregen. Als dat bij De Kreekrug juridisch fout was ge weest, dan was dat ook het geval voor de andere bedrijven. Maar volgens de rechter heeft Veere geen fout gemaakt. Ter ver vanging van de afgeschafte WOR is de kadernota kleinschalig kam peren vastgesteld, die het mogelijk maakt de ontheffingen voor be staande minicampings om te zet ten in vergunningen. Veere wil dat Buurman H. Vader van minicam ping De Kreekrug in Grijpskerke heeft een rechtzaak tegen de ge meente Veere over de vergun ning voor de camping verloren. NISSE - Het Trekkermuseum aan de Palmboomseweg in Nisse gaat vanaf donderdag weer elk week end open, en in juli en augustus ook op woensdag tot en met vrij dag van 13.30 tot 16.30 uur. Een nieuwe aanwinst is de Cockshutt trekker, die na de watersnood ramp door Canada aan Zeeland is geschonken. Zaterdag 3 mei is van 10.00 tot 16.30 op het museumter rein het clubkampioenschap 'Ringsteken Met Oude Tractoren'. OUD-SABBtNGE - Boomgaardterras en atelier Van Buiten Uit in Oud-Sabbinge opent 1 mei haar deuren voor het zomerseizoen. Tot 13 juni is er een expositie met werken van cursisten van In En Uit De Kunst, een initiatief van kunstenares Ilse van Loo-Remijn. In mei en juni geeft zij in Van Bui ten Uit aquarelleercursussen. bestaande bedrijven er door het af schaffen van de WOR niet slech ter van worden en de rechter vindt dat 'geen onredelijk' beleid. Bovendien vindt de rechter dat De Kreekrug voldoet aan de criteria in de overgangsregeling van de ge meente voor kleinschalige kam peerterreinen. Vader vindt dat de minicamping geen nevenactiviteit is van een boerenbedrijf, omdat de eigenaar, de Maatschap Pop- pe-Dekker, geen 'reëel agrarisch be drijf meer heeft. De meeste in komsten zouden niet meer uit het boerenbedrijf komen, beweert Va der. Hij had de rechter gevraagd met spoed actie te ondernemen te gen de vergunningverlening voor De Kreekrug. De rechter heeft dat afgewezen omdat die van oordeel is dat de vergunningverlening door de gemeente Veere ook in an dere bezwaarprocedures overeind zal blijven. door David Duijnmayer GOES - „Je moest jezelf in tweeën kunnen delen", zingt Engel Rein- houdt, „één op vakantie en één in eigen land." Want Reinhoudt vindt vakantie best aardig, maar krijgt steevast heimwee als het te lang duurt. Eigen land, dat is na tuurlijk Zeeland, want de muziek en de verhalen van Reinhoudt zijn niets minder dan onvervalste Zeeuwse folk. Alsof Bob Dylan op eens in het Zuid-Bevelands zingt: „Aan de Seine denk ik aan de Schelde, en in Barbados aan Noord-Beveland." Die liefde voor Zeeland is een te rugkerend thema tijdens de Mid dag van de Dag, een middag 'vol gedichten, verhalen en poëzie' in café Baarends in Goes. „We heb ben bewust kunstenaars uit Zee land uitgenodigd", vertelt Herry Houg, voorzitter van de vereni ging Rondom De Stenen Brug. „Het zijn allemaal amateurs. In het verleden hebben we ook wel grote re namen gehad, maar dit is toch charmanter." Charmant is het zeker, in het ar chetypische bruine café Baarends, al sinds 1952 in de familie, en nog altijd uitgebaat door moeder Ma ria, dochters Joke en Annelies, en Rondom De Stenen Brug De Middag van de Dag was een activiteit van de vereniging Rondom De Stenen Brug. Op dinsdagavond 29 april houdt dezelfde vereniging de Avond Van 't Kloppend Hart, met live muziek bij Café Baar ends. 21.00 tot 02.00 uur. Tijdens Koninginnedag is er ook van alles te doen rondom de stenen brug: vrijmarkt, zei len in de veste, muziek en straatartiesten. Op 7 september volgen optre dens vanaf De Stenen Brug, die vanaf gondels in de Veste zijn te volgen. zoon Kees Baarends. Veel publiek is er niet, een man of dertig, veer tig misschien. Maar dat luistert en geniet wel, en alle sprekers krijgen de volle aandacht. „Je bereikt hier mee natuurlijk een select publiek, je moet er echt van houden", ver klaart Hans-Peter Zwartepoorte van Rondom De Stenen Brug, de vereniging die ook de Koninginne dagactiviteiten organiseert. Na Engel Reinhoudt volgen dich ter Theo Raats uit 's-Heerenhoek en André van der Veeke, die zijn poëzie voordraagt met een nog al tijd Rotterdamse tongval, maar al jaren in Terneuzen woont. De Walcherse verhalenverteller Frans van de Heijde krijgt al snel de lachers op zijn hand met zijn verhalen over de soms gespannen verhoudingen tussen Zuid-Beve land en Walcheren. Gewaagd, als je bedenkt dat in café Baarends 'Je bereikt hiermee natuurlijk een select publiek, je moet er echt van houden' een kaart van Zeeland hangt waar op Walcheren van de kaart is ge veegd. Jan Kuipers, in 2005/2006 stads dichter van Middelburg en auteur van zo'n veertig boeken, opent met een origineel verhaal over een racistische Bugs Bunny en de ab surditeit van het dagelijks leven, en schreeuwt vervolgens zijn poë zie het café in. Pretttig, want mooie teksten schrijven is één ding, je moet het ook een beetje kunnen voordragen. Kees Jiskoot, huisarts in ruste, ver maakt tot slot het publiek met droogkomische gedichten over de gezondheidszorg, die hij zelf luchti ge verzen noemt, naar het Engelse light verse. Tussen de bedrijven door zorgt de band Legal voor muziek. Dat is een van haar laatste optredens, want dinsdagavond speelt de band voor het laatst tijdens de Avond van Het Kloppend Hart, ook in ca fé Baarends. „En daarna", merkt Zwartepoorte op, „volgt de och tend van het kloppend hoofd." door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Vies, smerig, bah is wat Anton van Beek hoort als hij vertelt dat hij als hobby dode die ren opzet. „Dit is inderdaad het vieze werk", zegt hij, terwijl hij met een scalpel een scholeksterkui ken opensnijdt. „Maar morgen volgt het mooie werk. Eigenlijk moet je dan komen kijken." De zeventienjarige havo-scholier uit Wemeldinge vertelt graag over zijn hobby. Het prepareerweekein- de dat plaatsvond in museum Ter ra Maris in Oostkapelle bood hem de kans dat uitgebreid te doen. „Nu kan ik ook laten zien hoe het echt is." - Het begon toen hij een jongen van zeven was en zijn vader dieren- schedels verzamelde. „We kregen elk jaar met kerst ook hazen van ja gers. Die slachtten we zelf en ik wilde graag helpen. Toen ben ik zelf schedels gaan sparen en schoonmaken. In 2000 maakte ik mijn eerste echte preparaat, een duif" Hij heeft het prepareren ge leerd van Wim Phaff, de Middel burger die jarenlang bij het Zeeuws Biologisch Museum de die- 'lk moet ook geregeld even naar hem kijken. Wauw, wat mooi, zo'n wilde eend' ren prepareerde. Elke maand gaat Van Beek naar Phaff om samen te werken aan een nieuw dier. „Het moeilijkste is de dieren net zo aan te kleden als je ze hebt uitgekleed. Het leuke is dat mensen dieren van dichtbij kunnen zien. Dat maakt het ook moeilijk. Ze moe ten een uitstraling krijgen in het gezicht. De ogen zie je het eerst, dus als dat al niet goed gaat." Een paar tafels verder, op de zol der van het museum zit Dominik Speleman (19) uit Antwerpen. Hij spuit een eendenhuid van binnen in met water om hem soepel te maken en het vet zacht. Dan krijgt de koperborstel meer grip op vlies- jes en veren. Die moeten eruit voordat de eend opgezet kan wor den, anders gaat het stinken. „Het is leuk om te doen. Het idee dat je bezig bent met een prachtig dier." Dominik wil graag professioneel opzetter worden. „Ik zet ze niet al leen op een plankje, maar maak een decoratief stuk, met gras, sneeuw, een watertje. Kleine kunstwerken." In de hal van het museum zijn pre parateurs bezig met het werkelijk opzetten van dieren. Wouter van Anton van Beek uit Wemeldinge ontvelt een kuiken van een scholekster. foto's Ruben Oreel Gestel, conservator bij de universi- botje waar hoort? Ervaring. En teit van Wageningen, plakt met geen enkel werveltje is hetzelfde, houtlijm schoongemaakte skelet- Het is gewoon een beetje passen ten in elkaar. „Hoe ik weet welk en meten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28