Romantische muziek in gedroomd kader CetólflJIIf1 SïIIt Alain Clark en Anouk winnen 3FM Awards Wende maakt beste theaterlied Hemelse muziek houdt een wereld bij elkaar die anders zeker uit elkaar gevallen zou zijn Is het gespééld? Die vergeetachtig heid. Zelfs dat zou mogelijk zijn. Dat een oude vrouw haar omgeving opzettelijk teistert met vijfmaal in een uur plantjes water geven. Met glazen sherry inschen ken en die uitdrinken alvorens het lege glas aan jou te geven. Want ze heeft alle reden om 'hét niet meer te weten'. Er heeft zich in het verleden namelijk een tragedie afgespeeld, rond een leerlinge van haar. Een jonge vrouw die haar zoon dreigde in te pikken, en die - erger nog - haar dreigde te overtreffen in talent. En die toen kennelijk 'ausradiert' is, door haar. Wij zullen het nooit precies weten, want het blijft onuitgesproken. Maar het is zéér aanwezig. PZC Maandag 28 april 2008 I 21 OP PAD p Natuurtocht Oosterschelde Marstrand Rondvaarten maakt een na tuurtocht van tweeënhalf uur over de Oosterschelde, aanvang 15.00 uur, Prin ses Beatrixhaven, Yerseke. p Skelterroute Per skelter 'op safari' door het Schouwse bos. Westenschouwen, trampolinecentrum, vanaf 11 uur de hele dag. p Sport en Spel Sport- en Speldag voor kinderen tussen de zeven en zestien jaar. Oost-souburg, schoolplein 't Mozaiek, 11.00 - 16.00 uur. p Lezing over dementie Psychologische instelling Indigo/ Zeeland en de bibliotheek in Zierikzee organise ren de lezing 'het geheugen bij de ouder wordende mens'. R. Salvia praat uitge breid over dementie. Toegang gratis. Zierikzee, zorgcentrum De Wieken, 9.45 uur. p Schildersessie 'Ladies in Evening-Dress' Domburg, De Parel, 14.00-17.00 uur; THEATER p Jörgen Raymann - Nr. 13866 Met muzikale begeleiders Harto Soemodi- hardjo en Roy Bhagwandin. Terneuzen, Scheldetheater, 20.00 uur; meer agendanieuws op www.pzc.nl FilM »33ii I! II BERCEN OP ZOOM Cinem'actueel, Samson Gert: 13.45 uur; Dunya en Desie: 16.00 uur; Rendit ion; 20.00 uur; Winx club: 13.45 en 16.00 uur; Zomerhitte: 20.00 uur; Hor ton (nl): 13.45 uur; Alvin en de Chip munks: 16.00 uur; Morrison krijgt een zusje: 13.45 en 16.00 uur; 27 Dresses: 20.00 uur; Lust, Caution: 20.30 uur; GOES Merral, 10.000 bc: 20.00 uur; Dunya en Desie: 14.00, 16.00 en 20.00 uur; Untra ceable: 20.15 uur; Zomerhitte; 20.15 uur; Horton: 14.15 en 16.15 uur; Mor rison krijgt een zusje: 14.00 en 16.00 uur; Winx Club: 14.15 en 16.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Asterix en de Olympische Spelen: 14.00 uur; Lady Chatterley: 20.00 uur; Zeeuwse Bibliotheek, Dealing and Wheeling in small Arms: 19.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, Samson en Gert: 15.00 uur; The Kite Runner: 20.00 uur; TERNEUZEN Merral, Dunya en Desie: 14.00, 16.15 en 20.00 uur; Untraceable: 20.15 uur; Zo merhitte: 20.15 uur; Horton: 14.00 en 16.00 uur; Morrisson krijgt een zusje: 14.00 en 16.00 uur; Winx Club: 14.00 en 16.15 uur; VLISSINGEN CineCity, Meet the Spartans: 13.45, 16.00,19.15 en 21.45 uur; Morrison krijgt een zusje: 11.00, 13.45,16.15 en 19.00 uur; Samson en Gert: 11.00 uur; Dan in real life: 19.45 uur; Doomsday: 22.00 uur; Dunya Sr Desie: 14.00, 16.15 en 19.30 uur; Meet the Spartans: 13.45, 16.00, 19.15 en 21.45 uur; Morrison krijgt een zusje: 13.45 en 16.15 uur; Street Kings: 19.15 en 21.45 uur; The bucket list: 19.30 uur; The ruins: 22.00 uur; Vantage point: 22.00 uur; Winx club: 11.00, 13.45 en 16.00 uur; Zomerhitte: 19.30 uur; Sneak: 22.00 uur; The Eye: 22.00 uur. De raadzaal in Sluis is een gedroomd kader voor ka mermuziek. De akoestiek in de ruimte met een plafond van houten balken is prima en de kope ren kroonluchters, het smeedijze ren hek en de schilderijen zorgen voor de juiste sfeer. Deze concer ten trekken veel belangstellenden. Een bijna volle zaal genoot van een romantisch recital. De variaties op het lied Ich bin der Schneider Kakadu van Beethoven bleek een goed werk om in te spe len. Na de ingewikkelde intro volg den vele variaties op het thema dat even deed denken aan de aria van Papageno (De Toverfluit van Mozart). De variaties boden aan de musici de kans alle kleuren en mogelijkheden van hun instru ment te etaleren. Zo klonken er ge broken akkoorden, pizzicati, ma jeur en mineur, snelle en virtuoze variaties. Opvallend was de bijdra ge van pianist Reynoud Martense. Vader en zoon Martense vertolk ten daarna van Martinu Variaties op een Slovaaks thema. Hier wa ren in de variaties vooral verschil lende ritmes te horen en enkele volkse frasen. Opvallend waren de frivole arpeggio's en de vinnige staccato's, maar ook lange, smarte lijke cellostreken en fel geslagen ak koorden door de piano. Heerlijk klonk het romantische tweede PIANOTRIO MARTENSE Gehoord: zon. 27/4, Belfort, Sluis. Met werken van Beethoven, Martinu, Mendelssohn, Brahms en Dvorak. door Jeanette Vergouwen deel uit het Eerste Pianotrio van Mendelssohn. De samenklank en het samenspel van de strijkers wa ren mooi en de pianist zorgde voor een fenomenale begeleiding. Na de pauze werd een arrange ment gebracht van het derde deel uit het derde pianokwartet van Brahms. De uitvoering was goed, maar waarom een kwartet arrange ren als er zo veel pianotrio's voor radig zijn? Apart was de vertolking van de vijf Madrigal Stanzas van Martinu. De melancholie van Oost-Europa en de knappe compo- neertechniek van Martinu kwa men hier goed uit. De afwisseling was groot, met gescandeerde rit mes, een langzaam gedragen deel en ook delen met een virtuoze pia nopartij en een spitse vioolmelo die. Ook in het eerste Pianotrio opus 21 van Dvorak Oost-Europese dramatiek en romantiek te horen, het tweede langzame deel contras teerde mooi met het snelle dansan te slotdeel in rondovorm. AMSTERDAM - Anouk en Alain Clark zijn de grote winnaars van de 3FM Awards. Beide artiesten gingen zaterdagavond met drie prijzen naar huis. Anouk won de awards in de cate gorie beste zangeres, beste album en beste rockartiest. Alain Clark won de award voor beste zanger, beste nieuwkomer en beste single Father and Friend, een duet met zijn vader). „Ik was vijf keer geno mineerd, echt geweldig dat ik met zo veel prijzen naar huis ga", aldus de zanger die vrijdag 27 juni op treedt tijdens de eerste avond van Concert at Sea aan de Brouwers- dam. In totaal is er door 3FM-luisteraars ruim 300.000 keer gestemd. AMSTERDAM - Wende Snijders heeft de onderscheiding voor het beste theaterlied, de Annie M.G. Schmidtprijs 2007, gewonnen. Ze kreeg de prijs voor het lied De we reld beweegt, dat ze zelf schreef componeerde en vorig jaar in de theaters uitvoerde in haar solopro gramma Wende. „Een perfecte drie-eenheid van tekst, muziek en interpretatie", aldus juryvoorzitter Nico Knapper in zijn rapport. NADER BESCHOUWD door Willem Nijssen Scène uit Winterkoorts door De Wetten van Kepler. foto August Swietkowiak minnares, van engel en 'ezel', een jonge vrouw die als verpleegster is ingehuurd. Een helder witte gestalte, die bijna zwij gend de rommel opruimt en de partijen (veinzende moeder en innerlijk razende zoon) verzoent. Die de rust zelve is. Die 'koppig' bij zichzelf blijft, waar de ande ren voortdurend zichzelf verliezen. En die zingt. Die verrukkelijk zingt. Zij zingt flarden (oei, wat een oneerbie dig woord) uit opera's. Sommige heb ik herkend, zoals een aria uit La Traviata ('De Dolende') van Verdi en de aria Ich jreue mich auf meinen Tod uit de befaam de religieuze cantate van Bach. Heel toe passelijk dus allemaal. Maar véél meer dan dat. Het is zalvend, het is hemels, het maakt doorzichtig, het schenkt vergiffe nis, het doet een belofte. Deze muziek houdt een wereld bij elkaar, die anders ze ker uit elkaar gevallen zou zijn. Wat de mensen in (letterlijke) tegenstrijdigheid verwart, wordt erdoor opgetild naar hoge re regionen. Dat muziek zoiets kan doen, dat wordt als wonder aangetoond. In een verhaal, in een theatrale vormgeving die ontzag voor creativiteit en visie bij mij op roept. Deze week De koek is bijna op (en vooral de budget ten, veronderstel ik). De komende maand nog een beetje cabaret, wat muziek en één toneelstuk... Maar elders gaat het le ven nog wel door. Wat geen enkele thea terliefhebber zou mogen missen, is de 'Gomaar-trilogie'. Die speelt in Gent, in een oude schrijnwerkerij, het nieuwe thuis van Ultima Thule. Schitterend ver- tel- en poppentheater, een hele avond lang (vanaf 19U), met culinair en muzi kaal vertier, voor een (h)eerlijke prijs. Nog op 9,10,16,17 en 18 mei (dan om I5u). Reserveer alvast (o.a. via www.ulti- ma-thule.be), volgende keer krijgt u ver slag. Reageren kan via: willem.nijssen@jubii.nl Of vormgevers samen met lichtont werpers de meest miskende me dewerkers van een voorstelling zijn, weet ik niet met zekerheid. Maar het staat wel vast, dat hun bijdrage meestal veel minder in het oog springt. Laat staan dat die op zichzelf aanleiding geeft tot die per doordenken over een voorstelling. Toch kan dat soms wel. In 'Winterkoorts' bijvoorbeeld (van De Wetten van Kepler, afgelopen donderdag in 't Beest). De (enigszins tijdloze) actie speelt zich afin één ruimte, een woning. Die ruimte wordt aan het begin van de voorstelling afgeschermd door een plastic doorzichtig doek, een soort gigantisch douchegordijn. Dat kan de functie hebben van een 'alter natief toneelgordijn. Heeft het misschien ook. Maar omdat je daarachter beweging gewaar wordt, roept het meteen ook de sfeer van 'schimmigheid' op. En die past dan weer perfect bij wat het onderwerp lijkt te zijn: dementeren. En als dat 'doek' dan eenmaal geopend is, blijken er daar achter nóg van die doeken te zijn. Die schuiven op hun beurt en tijd dan ook weer open en dicht, om schimmen op te roepen of te verjagen. En het meest frap pante detail is dan, dat die scheidslijnen doorlopen tot in de vloer. Een onooglijk detail, maar daar moet echt wel over nage dacht zijn. En dat zet mij dan weer aan het denken. Niet tijdens de voorstelling, gelukkig. (Ook achteraf raak ik wel niet uitgedacht, maar toch overheerst het niet.) Je voelt als vanzelf, dat zich hier iets zeer gelaagds afspeelt. Het verhaal is niet zo simpel als het lijkt. De tragiek van een langzaam vervagend bewustzijn is niet het enige thema. Een oude operazangeres die langzaam dementeert en zich daar te gen verzet, dat alléén is niet het centrale onderwerp. Het is misschien zelfs maar een bijzaak. Ook zeer aanwezig is een bijna boven aards wezen. Een mengeling van muze en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21