Zeeland dan weer heel mooi aankleden Ko Brasser geeft gewoon nooit op Restauratie van Kleine Kerk Veere is klaar Zeehond voelt zich meer thuis in Schelde TILROE OPTIEK GESLOTEN 29 EN 30 APRIL Eerste zondagse dienst weer gehouden door Samen op Weg-kerk. Honderdjarige woont nog steeds thuis met vrouw en dochter. WIJ ZIJN OP VRIJDAG 2 MEI GEWOON GEOPEND WPZC Maandag 28 april 2008 1 5 door Maurits Sep VEERE - In de Kleine Kerk in Veere worden sinds gisteren weer kerk diensten gehouden. De Samen op Weg-kerk heeft een grote restauratie ondergaan omdat de houten constructie van de zol dering was aangetast. Het hout was ernstig verzwakt door de bon te knaagkever, de houtworm, de houtzwam en diverse schimmels. Bij de meeste balken hoefden al leen de koppen vernieuwd te wor den. Die waren het ernstigst aange tast omdat op de plek waar ze de muur ingaan, ook vocht voor scha de had gezorgd. Traas Building Care uit 's-Graven- polder heeft de constructie her steld. Omdat het bedrijf inmiddels tien jaar bestaat, heeft het een deel van de kosten (6ooo van de 20.000 euro voor het herstelwerk van de houten dakconstructie) op zich genomen. De totale opknapbeurt voor de Kleine Kerk, die vastzit aan de Gro te Kerk of Domkerk, kostte 140.000 euro. De gemeente Veere heeft daarvoor subside gegeven. Het kerkbestuur heeft ook zelf ac ties gehouden om geld in te zame len. De restauratie van de kerk is vol gens schema verlopen. Het was steeds de bedoeling om op 27 april weer de eerste zondagse dienst in de Kleine Kerk te houden en dat is gelukt. Het prepareren van een vogel begint met het opensnijden en 'uitkleden' van het dier. Wouter van Gestel is gespecialiseerd in het prepareren van skeletten van vogels. De binnenkant van de huid moet schoongeborsteld worden om te voorko men dat achtergebleven vliesjes en veertjes gaan rotten. Anton van Beek uit Wemeldinge ontvelt een kuiken van een scholekster. foto's Ruben Oreel Ko Brasser vierde gisteren zijn 100e verjaardag. foto Ruben Oreel door Maurits Sep ZANDDIJK - Opgeven? Nee, dat zit Ko Brasser niet in het bloed. Giste ren vierde hij zijn honderdste ver jaardag. Op Hof Poppekinderenburg tus sen Middelburg en Zanddijk na tuurlijk, waar hij al sinds 1952 woont. Nog steeds, ondanks zijn hoge leeftijd. Samen met zijn vrouw Adriane, die 95 is. 73 jaar zijn ze nu getrouwd. Vader en moeder Brasser zijn dan wel op leeftijd, maar nog steeds gezond genoeg om zelfstandig te wonen, met hulp van een inwonende dochter en thuiszorg. Terwijl Ko senior de felicitaties in ontvangst neemt, vertelt Ko junior dat de jarige tot acht jaar geleden nog boerde. „Hij wilde het ge woon niet loslaten. Daarom is hij ook zo oud geworden. Regelmatig warm en goed eten en drinken en blijven werken. Beweging." Een doorzetter is zijn vader zeker. „Ik had eens een klusje dat niet lukte. Ach, zei hij toen, hij had eens een mier ziten bekijken die 64 keer probeerde tegen hetzelfde stokje op te klimmen en 64 keer naar beneden viel. Pas de 65e keer 'Tot zijn 92e boerde vader nog. Hij wilde het werk gewoon niet loslaten' lukte het. Die instelling heeft hij zelf ook. Tobben doet hij niet. Hij gaat door tot het lukt." Ko Brasser werd geboren op een boerderij bij Oostwatering tussen Veere en Vrouwenpolder. Toen die door de geallieerden in 1944 werd platgegooid voor de inundatie van Walcheren, had hij niks meer. „Na omzwervingen kwam hij bij de ruilverkaveling in 1952 terecht op Hof Poppekinderenburg", vertelt zijn zoon. Brasser is zijn bedrijf be gonnen met een dorsmachientje waarmee hij langs de boeren ging. Later had hij twee dorskassen en deed veel loonwerk. „Hij heeft in de jaren zestig nog les gegeven in Wageningen en Schoondijke, maai- dorscursussen. Hij had als een van de eersten zulke machines, veel er varing én een vlotte babbel." TERNEUZEN - Zeehonden voelen zich steeds meer thuis in de Wes- terschelde. De laatste jaren wor den zelfs weer wat jongen geboren in het estuarium. De verbeterde waterkwaliteit in de Schelde is de belangrijkste oorzaak. Naar schatting leven nu tachtig zeehonden in het stroomgebied van de Schelde. Naast het blijven werken aan een betere waterkwali teit, ziet zeehondenkenner Jaap van der Hiele ook mogelijkheden in strategische baggerstort. De Westerschelde moet verder wor den uitgediept om grotere, dieper liggende schepen toegang te geven tot de haven van Antwerpen. Door met die bagger zandplaten in de Schelde te vergroten en te verhogen, ontstaat een grotere bio toop voor de zeehond. Met het te rugstorten bezuinigt de overheid ook op het opspuiten van platen en het storten van bagger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15