Zeeland Eerst uitkleden, 'Dankzij de leraren, heb ik geen achterstand meer' RAVENSTEIN Reddingbootdag levert veel nieuwe donateurs op voor Redding Maatschappij Walcherse kinderen gratis naar het circus Country Dagen in Vrouwenpolder Vijf oud-leerlingen over hun tijd op en na de Ravensteinschool. Trekkermuseum Nisse showt nieuwe collectie Middelburger betrapt inbreker op heterdaad Drugscontroles aan weerszijden van grens Middelburger ernstig gewond bij IJzendijke Preparateurs geven bij Terra Maris uitleg over het opzetten van dieren. 1 4 Maandag 28 april 2008 PZCW OOSTKAPELLE - Camping De Peke- linge in Oostkapelle nodigt alle Walcherse kinderen tot en met dertien jaar uit voor een gratis voorstelling van circus Bongo. De reden voor het feestje is het 25-ja- rig jubileum van de camping. Wie naar het circus wil gaan, moet snel zijn, want er zijn maar 650 plaatsen beschikbaar. De voorstelling is om 16.00 uur op 16 mei. Reserveren kan via circus@depekelinge.nl VROUWENPOLDER - Op Hofstede Twistvliet in Vrouwenpolder vin den van 30 april tot en met 3 mei de Country Dagen plaats. Er is on der meer een brocantemarkt, een paardenshow, verkoop van tuinac- cessoires, een kinderdorp en er worden allerlei workshops gege ven. Hofstede Twistvliet ligt aan de Koningin Emmaweg. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Ze zijn van plan een mbo-diploma te halen en vervol gens door te stoten naar het hbo. Stuurman, iets administratiefs, met kinderen werken en jurist worden. Daar denken ze aan. Maar voorlopig zitten vijf oud-leerlin gen van de Ravensteinschool in Vlissingen nog op het Schelde- mond. Esma Sakic uit Bosnië, Ekaoutar Zibouh uit Marokko, Mawaf Mah di uit Irak, Jeffrey Ramirez uit Pe ru en Marusjka Nicaela uit Cura cao zitten in de tweede en derde klas vmbo. Ze kennen elkaar heel goed. Dat geldt voor alle kinderen op de Ra vensteinschool, zeggen ze. „leder een op de Ravensteinschool is hecht met elkaar", zegt Esma. „We waren veel met elkaar bezig. Mis schien wel juist omdat we alle maal een andere achtergrond heb ben." De overgang van de Ravenstein school naar Scheldemond vonden ze best groot, zegt het vijftal. „Toen ik hier voor het eerst kwam, zag ik zo veel Nederlandse kinderen. Dat vond ik echt raar. Op de Ravensteinschool hadden we maar één Nederlander in de klas. De Nederlandse kinderen hier zijn veel geslotener, afstande lijker dan de buitenlandse kinde ren. We merkten dat we niet ge wend waren met Nederlanders om te gaan. We kenden hun ge woontes niet goed. We moesten echt moeite doen om hier in con tact te komen met Nederlandse kinderen. Maar dat is goed geko men hoor. We hebben allemaal ook Nederlandse vrienden." Ekaoutar nuanceert dat. „Ik heb ei genlijk alleen maar buitenlandse vrienden", zegt ze. „Maar dat komt omdat er in de buurt waarin ik woon, ook bijna geen Neder landse kinderen wonen." NISSE - Het Trekkermuseum aan de Palmboomseweg in Nisse gaat vanaf donderdag weer elk week end open, en in juli en augustus ook op woensdag tot en met vrij dag van 13.30 tot 16.30 uur. Een nieuwe aanwinst is de Cockshutt trekker, die na de watersnood ramp door Canada aan Zeeland is geschonken. Zaterdag 3 mei is van 10.00 tot 16.30 op het museumter rein het clubkampioenschap 'Ring steken Met Oude Tractoren'. MIDDELBURG - Een Middelburger heeft zondagochtend rond zes uur een inbreker op heterdaad betrapt in zijn caravan. De 69-jarige man probeerde de inbreker tegen te houden met zijn langlaufstok tot de politie arriveerde. Maar de in breker gooide een gasfles richting de man en rende vervolgens weg. De caravan is flink beschadigd. In de tijd dat de scholieren op de basisschool zaten, kampte de school met veel asielzoekerskinde ren. Dat was soms best moeilijk, zeggen ze. „Een keer kwam een moeder haar zoon, zomaar uit het niets, uit de klas halen. Hij ging 'Op Scheldemond zagen we ineens zo veel Nederlanders. Dat vonden we echt raar.' hup, in de auto en weg was hij. We wisten dat het kon gebeuren. Hij had verteld dat hij vaker plots verhuisd is. Het was ook niet de eerste keer dat een kind op die ma- TERNEUZEN - Bij grensoverschrij dende drugscontroles zijn vrijdag in Zeeuws-Vlaanderen 64 voertui gen met 92 inzittenden aangehou den. Twee mensen werden aange houden, omdat ze nog werden ge zocht voor een vergrijp. Tien men sen moesten een kleine hoeveel heid softdrugs inleveren en twee mensen werden bekeurd, omdat ze onder invloed van drugs waren. Eén auto werd in beslag genomen, omdat die niet was verzekerd. IJZENDIJKE - Een 20-jarige man uit Middelburg is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de N61 bij IJzendijke. De man reed in de berm en kwam in de sloot tot stilstand. Hij is met ern stig inwendig letsel per ambulance naar een ziekenhuis in Gent ge bracht. Vermoedelijk heeft de Mid delburger te hard gereden. nier is weggegaan. Ook hebben een paar asielzoekerskinderen ver teld aan ons wat hen allemaal is overkomen. Dat was best heftig. Thuis hebben we daar met onze ouders nooit echt over gesproken. Ook niet over de kinderen die in eens niet meer op school waren. Het gebeurde gewoon. Klaar." De scholieren denken met veel ple zier terug aan hun tijd op de Ra- venstein. Vooral de schoolreisjes naar de Efteling, de sportdag, een dagje kanoën en de barbecue in groep acht waren gebeurtenissen waar ze mooie herinneringen aan hebben. Dat de leraren van de Ravenstein veel moeite doen voor de kinde ren, onderschrijft het vijftal direct. „Toen ik op school kwam, had ik ook een achterstand in spelling", zegt Marusjka. „Maar de leraren hebben er voor gezorgd dat die achterstand is verdwenen." Tegen de leerlingen die nu op de Ravensteinschool zitten, willen de scholieren zeggen: „Maak er een gezellige tijd van." door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Vies, smerig, bah is alles wat Anton van Beek hoort als hij vertelt dat hij voor zijn hobby dode dieren opzet. „Dit is inder daad het vieze werk", erkent hij terwijl hij met een scalpel een scholeksterkuiken opensnijdt. „Maar morgen, dan volgt het mooie werk. Eigenlijk moet je dan komen kijken." De zeventienjarige havo-scholier uit Wemeldinge vertelt graag over zijn hobby. Het prepareerweekein- de dat plaatsvond in museum Ter ra Maris in Oostkapelle, bood hem de kans dat uitgebreid te doen met tal van mensen. „Nu kan ik ook la ten zien hoe het echt is. Nu kan ik mijn verhaal vertellen." Het begint toen hij zeven jaar was en zijn vader dierenschedels verza melde. „We kregen elk jaar met kerst ook hazen van jagers. Die slachtten we zelf en ik wilde graag 'Ik moet ook geregeld even naar hem kijken. Wauw, wat mooi, zo'n wilde eend.' helpen. Toen ben ik zelf begonnen schedels te sparen en schoon te maken. In 2000 maakte ik mijn eerste echte preparaat, een duif. Nu heb ik 200 schedels, 40 prepa raten, 8 skeletten en 2 kisten vol in secten. Het hele huis staat er vol mee. Het geeft me een identiteit dat ik dit kan en doe. Het maakt me bijzonder." Hij heeft het prepareren geleerd van Wim Phaff, de Middelburger die jarenlang bij het Zeeuws Biolo gisch Museum werkte en de die ren die het museum (dat nu Terra Maris heet) bezit, prepareerde. El ke maand gaat Van Beek naar Phaff om samen te werken aan een nieuw dier. „Het moeilijkste is de dieren net zo aan te kleden als je ze hebt uitgekleed. Het leuke van dit werk is dat mensen dieren van dichtbij kunnen zien en bestu- door Maurits Sep VEERE - De Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij (KNRM) heeft op Walcheren veel nieuwe donateurs bijgeschreven op de Na tionale Reddingbootdag die zater dag plaatsvond. In totaal konden op de stations Westkapelle, Veere en Noordland (Neeltje Jans) 49 nieuwe, vaste geldschieters wor den genoteerd. „Het was een groot succes", zegt Kees den Hollander van het KNRM-station Veere. In Veere hebben pakweg 500 mensen de Reddingbootdag bezocht. Den Hol lander mocht 11 nieuwe donateurs noteren. Zijn collega Anders van Rooyen van het station Westkapel le had er twee keer zo veel. „Wij hebben er 23 bijgekregen. Vooral dankzij de mogelijkheid om met de reddingboot Uly mee te varen. Dat wilden de mensen graag, maar dan moest je donateur zijn deren. Dat lukt in het echt niet. Dat maakt het echter ook zo moei lijk, want je moet ervoor zorgen dat je ze zo natuurgetrouw maakt. Ze moeten een uitstraling krijgen in het gezicht. De ogen zie je het eerst, dus als dat al niet goed gaat." Een paar tafels verder op de zolder van het museum zit Dominik Spe- leman (19) uit Antwerpen. Hij spuit een eendenhuid van binnen in met water om hem soepel te maken en het vet zacht. Dan krijgt de koperborstel meer grip op vlies- jes en veren. Die moeten emit voordat de eend opgezet kan wor den, anders gaat het stinken. Hij had via-via gehoord van het prepareerweekeinde en doet graag mee. „Het gaat een leuk weekein de worden." Hij snapt dat het er niet leuk uitziet hoe hij de eend van binnen met een borstelmachi ne schoonschuurt. „Maar het is wel leuk om te doen. Het idee dat je bezig bent met een prachtig dier. Ik moet ook geregeld even naar hem kijken. Wauw, wat mooi, zo'n wilde eend." Dominik begon zijn hobby met het verzamelen van veren en eie ren. Het verzamelen van opgezette dieren bleek goedkoper als hij ze zelf schoonmaakte. „Nu heb ik er ongeveer 120. Ik wil graag profes sioneel opzetter worden. Ik zet ze niet alleen op een plankje, maar maak een decoratief stuk, met gras, sneeuw, en een watertje. Klei ne kunstwerken." In de hal van het museum zijn pre parateurs bezig met het werkelijk opzetten van dieren. Wouter van Gestel, conservator bij de universi teit van Wageningen, plakt met houtlijm schoongemaakte skelet ten in elkaar. „Hoe ik weet welk botje waar hoort? Ervaring. En het is minder moeilijk dan het lijkt. Kijk hier maar: geen enkel wervel tje is hetzelfde. Het is dus gewoon een beetje passen en meten." Zijn buurman Sjaak Abrahamse uit Montfoort heeft 'niks met bot jes'. Geef hem maar een huid die hij kan vullen om er weer een dier van te maken. „Ach", glimlacht Van Gestel, „we zijn geen concur renten, we doen elkaar een plezier. Ik de botjes, jij de huid." of worden." Ook de verkoop van spullen in de winkel verliep uitste kend. „We hebben voor 700 euro verkocht." Ook Kees Groeneveld van station Noordland was opgeto gen over de opkomst van het pu bliek, de verkoop in de winkel en de werving van donateurs (15 nieu we). „Het weer was prachtig en dat heeft goed geholpen. Het was rustig op het water, dus mensen konden goed meevaren." De KNRM bestaat dit jaar 184 jaar en is volledig afhankelijk van dona teurs en giften. Op grote stations zijn schippers in vaste dienst, maar de bemanningen bestaan vol ledig uit vrijwilligers. Westkapelle en het station Noord land hadden een extra trekpleister met de Bristow-helikopter. In Veere konden mensen meevaren met de reddingboot John Stegers op het Veerse Meer en kijken naar en meedoen aan sloeproeien. Met de klok mee: Jeffrey Ramirez, Ekaoutar Zibouh, Mawaf Mahdi, Esma Sa kic en Marusjka Nicaela. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14