Zeeland WD bepleit plaatsing stacaravans Vnn-rArWApti c zonder speciale vergunningen raamnJ Qen 1S Raadslid boos om arrestatie In zo'n douchestoel achterover is best raar Vallende taxi verstoort zwaan op broednest Recreatie-ondernemers kunnen beter inspelen op vraag van de markt. Onderzoek naar lekken uit Noord-Bevelandse vertrouwenscommissie. Medewerkers Allévo leren slim om te gaan met hulpmiddelen. Paardrijden bij Balans biedt naast plezier ook veel voor- en napret. 30 Zaterdag 26 april 2008 pzcS De VVD-fractie wil in de kampeernota hebben dat stacaravans vrij geplaatst mogen worden, ongeacht hoe groot ze zijn. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow zierikzee - Recreatie-onderne mers op Schouwen-Duiveland zul len beter kunnen inspelen op de vraag van de markt als stacaravans straks vergunningsvrij geplaatst kunnen worden. Dat is reden voor de raadsfractie van de WD bij het college van B en W aan te dringen op versoe peling van het huidige beleid, zo als dat is vastgesteld in de gemeen telijke kampeernota. Daarin is be paald dat een stacaravan niet gro ter mag zijn dan 55 vierkante me ter. De VVD dringt er bij het dage lijks gemeentebestuur op aan die eis te laten vervallen. De fractie speelt met dit verzoek in op ontwikkeling bij het Rijk. De TWeede Kamer is deze week ak koord gegaan met een gewijzigd wetsvoorstel van minister Voge laar (Wonen, Wijken en Integra tie) om geen bouwvergunning te gaan eisen voor het plaatsen van een stacaravan. Door het eerder vervallen van de Wet op open luchtrecreatie (WOR) dreigde die door Mieke van der Jagt wissenkerke - Fractievoorzitter Ariekees Oudshoorn van de ge meentelijke partij Noord-Beve- lands Belang is onlangs gearres teerd en vier uur vastgehouden. Hij werd in Middelburg verhoord over een lek in de vertrouwens commissie, die was ingesteld om een nieuwe burgemeester voor Noord-Beveland te vinden. De naam van de nummer twee, de Borselse wethouder Marga Ver- mue-Vermue, lag daarna op straat. door Martijn de Koning zierikzee - Ze wil zich niet laten kennen, de medewerkster van Al lévo, maar een beetje vreemd is het toch wel om in een elektrische douchestoel langzaam achterover te zakken. Haar blik verraadt dat ze de touwtjes liever zelf in han den zou hebben. Zoals altijd, wan neer ze het ding zelf bedient en er 'gewoon' een cliënt in die stoel zit. „Het is goed om eens op die plek te zitten", wijst Natasja de Jongh, fysiotherapeut bij Allévo. „Dan be grijp je beter dat sommige cliënten er een beetje bang van worden." Het is één van de redenen dat De Jongh, samen met ergotherapeut Kim Leune, vanaf komend najaar een cursus geeft aan alle medewer verplichting te ontstaan. Na advies van de Recron stelden enkele Ka merleden in een amendement voor het wetsvoorstel zo aan te passen, dat duidelijk wordt dat ook stacaravans vergunningsvrij kunnen worden geplaatst. 1^ De WD-fractie speelt in op ver- soepeling eisen van het Rijk voor plaatsing stacaravans. De WD wil de maximale grootte van 55 vierkante meter laten vervallen. Dat uitgezocht wordt hoe de naam van de kandidaat in de wereld is gekomen, vindt Oudshoorn pri ma, maar het feit dat hij als ver dachte is aangemerkt, zit hem meer dan dwars. „Ik ben naar Mid delburg gegaan om mee te werken aan het onderzoek, logisch. Met een werd mij verteld dat ik gearres teerd was. Waarom? Ik had tijdens een besloten bijeenkomst met raadsleden, op een boot in de ijs koude mist, gezegd dat wij 'die-en-die' niet als burgemeester wilden. Er werd gedronken, gege ten en, zoals bij ons de gewoonte is, veel gelachen. En dat was dan volgens de officier van justitie het lek. )e vraagt je dan in gemoede af kers van de vier verpleeg- en zorg centra van Allévo (Cornelia, Bor- rendamme, Duinoord en In 't Op per). Als voorproefje mochten ze gisteren tijdens workshops alvast eens kijken waar die over gaat. Het is natuurlijk niet zo dat de me dewerkers nog niks weten over hulpmiddelen als liften, glijzeiltjes en douchestoelen, door henzelf de 'transfers' genoemd. Integendeel; ze hebben er dagelijks mee te ma ken. „En juist daardoor sluipen er gewoonten in die eigenlijk niet goed zijn", zegt De Jongh. Doel van de cursus is dan ook om zowel de apparaten als de cliënt be ter te begrijpen, legt ze uit. „Als je precies weet hoe een douchestoel werkt, kun je die in standen zet ten die het minst belastend zijn voor je eigen rug én kun je zorgen dat een cliënt zo comfortabel mo gelijk zit." Dat laatste is ook voor de gezondheid van de medewer Bij de vaststelling van de kampeer nota Schouwen-Duiveland werd de maximale grootte van 55 vier kante meter bepaald. Als kantteke ning geldt echter dat het college die norm weer bespreekbaar wil maken zodra de rijskoverheid op dit punt meer ruimte zou geven. Volgens de WD-ffactie is die ruimte er nu. Zij dringt er derhal ve bij het college op aan met voor stellen te komen ook in deze ge meente die eis te laten vervallen. wie er uit die besloten bijeen komst op die boot heeft zitten lek ken. Ik concludeer daaruit dat één van mijn collega-raadsleden erop uit is om mij de zondebok te ma ken." Lekken uit de vertrouwencommis- sie is strafbaar. Het heeft in Rei- merswaal geleid tot een werkstraf voor Marien Weststrate van Leef baar Reimerswaal. Hoe het onder zoek in Noord-Beveland afloopt, is nog de vraag. Het is nog in volle gang en mededelingen worden er niet over gedaan. Oudshoorn: „Als ze me van lekken verdenken, heb ben ze nu een zaak. Ik ben zo boos, dat ik hierover mijn mond echt niet ga houden." kers weer belangrijk, want 'lastige' of angstige cliënten vormen een zwaardere lichamelijke belasting dan mensen die zonder proble men meewerken. Het belang van kennis van een goe de houding mag je niet onderschat ten, benadrukt De Jongh. „Het ziekteverzuim door pijn in de rug of schouders is heel hoog. Een flink deel daarvan is te voorko door Esme Soesman DREISCHOR - „Bosie, bosie", zo wis selen ruiter Guusje Backer uit Burgh-Haamstede en eigenaar Ma rian van der Meij van Manege Ba lans in het Surinaams zoenen uit. Het middaguur is nog niet aange broken, maar in de kantine van de manege in Dreischor is het al gezel ligheid troef In de stal waar Stich ting Paardrijden Gehandicapten Schouwen-Duiveland (SPGSD) ze telt, is integratie een vanzelfspre kend iets. „Je moet hier lekker kun nen werken of recreëren. Het maakt niet uit of je wat hebt of niet." Backer behoort tot die eerste cate gorie. Sinds ze twee jaar geleden een hersenbloeding kreeg, werkt de rechterkant van haar lichaam niet goed mee. Haar wens om een keer paard te rijden, voerde haar en haar man Cor Tettero - via ve le omwegen - naar Manege Ba lans. „Het was een beetje romme lig telefoontje", vertelt Tettero over het eerste contact. „Toen zijn we hier maar gelijk naar toe gere den en we zijn nooit meer wegge gaan." Elke week rijdt Backer een half uur paard. De rest van de ochtend is ze in de weer met het verzorgen van dieren. Dat plezier gaat vaak nog verder, weet Kor van der Wer- ve van SPGSD. „We horen van be geleiders dat mensen er twee da gen naar toe leven en even lang na genieten." Paardrijden is therapeutisch, beves tigt (gespecialiseerd) instructeur en SPGSD-voorzitter Lutina Wat- tel. „Houding, evenwicht, balans. men." Niet alle medewerkers zijn daar meteen van overtuigd. „Daar heb ik toch geen tijd voor", mom pelt één van hen, terwijl ze ziet hoe een lift langzaam in allerlei standen wordt gezet. „Mensen moeten even over een drempel heen", reageert De Jongh. „Uitein delijk wordt dit routine. Dan gaat het net zo snel en werkt het veel fijner." Het paard doet het voor ons. Door de beweging die het paard maakt, ontspannen bijvoorbeeld rug en heupen." En niet te vergeten: paardrijden is dikke pret. In amper twee jaar hebben stal en SPGSD veel voorzieningen uit de grond weten te stampen. Zo is sinds kort het naast de manege ge legen Groote Huis in de verhuur als vakantiehuis voor groepen waarvan tenminste één persoon gehandicapt is. De tuin wordt na de zomer 'leerplek op locatie' voor kinderen van de Beatrixschool. Ook al is er al veel gerealiseerd, de wensen zijn nog niet op. De bin- nenbak moet met een zichtruimte worden uitgebreid. Ook het vakan tiehuis wacht uitbreiding. Dat betekent niet alleen betere re creatiemogelijkheden, maar ook meer werk. Naast de vier 'Kijken wat we mensen kunnen bieden en wat ze uit zichzelf kunnen halen' PGB-werkplekken (persoonsge bonden budget) in de stal kan het vakantiehuis ook weer nieuw werk voor mensen met een beper king opleveren, blikt Van der Meij vooruit. De staleigenaar, die heen en weer pendelt tussen Dreischor en haar (restauratie) bouwbedrijf in Leider dorp, maakt er geen mooie woor den aan vuil. Voor haar is het lo gisch dat je iets van je leven maakt. „Dat is onze intentie. Kijken wat we mensen kun nen bieden, wat ze uit zichzelf kunnen halen en wat ze leuk vin den. Dat geldt overigens net zo goed voor mensen die niet gehan dicapt zijn." ZIERIKZEE - Een taxi is gisteroch tend in de gracht van Zierikzee ge reden. De auto kwam vlakbij een koppel broedende zwanen terecht. Langs de Grachtweg leeft de hele buurt mee met de zwanen die over enkele weken gezinsuitbrei ding krijgen. Dat was dus even schrikken toen gisterochtend om half acht een chauffeur haar taxi parkeerde zonder de handrem te gebruiken. De taxi rolde met de neus naar voren de gracht in. Van schrik verliet de aanstaande moe der haar nest om pas aan het eind van de ochtend terug te keren. Vol gens vogelkenner Ted Sluyter kan het geen kwaad als de eieren enke le uren niet worden bebroed. „Nee hoor, ik verwacht dat daar straks prachtige jongen zwemmen." Met de taxi komt het ook goed. „Die is naar de reparateur en kan woens dag weer de weg op," zegt taxion dernemer Jan de Vlieger. Stichting Paardrijden Gehandicapten Schouwen-Duiveland De SPGSD is zaterdag 3 mei van de partij op het Menevenement bij Sir- jansland. Tinkermerrie Joy wordt dan overgedragen. Zij is een cadeautje van de Old Grand Dad Club Nederland (waaronder Golfclub Grevelingenhout). Als het weer goed is, geven de ruiters van SPGSD een demonstratie. Dat doen zij in nieuwe kleding die is geschonken door de Bruse vissers. Meer informatie op www.spgsd.nl en www.manegebalans.nl. Personeel van Allévo oefent met een tiliift in het MFC in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94