Sport Vlissingen trof zes internationals 'Het werd successievelijk 13-1 Terugkeer Katje mocht niet baten Vlissingen speelt als enige Zeeuwse club duel met Feijenoord. PZC Zaterdag 26 april 2008 51 door Rudy Boogert GOES - Bas Paauwe moet het nogal bont hebben gemaakt tegen Vlis singen. De achttienjarige techni cus op het middenveld van Fe ijenoord vond het blijkbaar maar niks om tegen van die onbeholpen Zeeuwen te spelen. Het ging alle maal zo gemakkelijk dat hij er geen uitdaging in zag. Zijn arrogan tie kwam hem op een berisping te staan in De Voorwaarts, de socia listische krant van Rotterdam. „Onaangenaam deed het aan, dat sommige overkanters (Feijenoor- ders) er op uit waren het spel der bezoekers bespottelijk te maken door onnoodig lang den bal bij zich te houden." Basje Paauwe bij voorbeeld. „Met een spottend glim lachje „nam" hij herhaaldelijk eeni- ge tegenstanders, en aan zijn wijze van spelen was het duidelijk merk- door Rudy Boogert GOES - Tien van Feijenoords der tien doelpunten tegen Vlissingen werden verdeeld door Wim Groe nendijk (zes) en Jaap Barendregt (vier). Dit Rotterdamse tweetal is door een bizarre vergissing van de voetbalbond aan elkaar verbon den. Jaap Barendregt - Feijenoords top scorer aller tijden met 196 goals in 238 duels - maakte zijn debuut baar, dat hij dit geen partij voor hem vond." Wat 'een tegenstan der nemen' precies inhoudt, ver telt het verhaal helaas niet. Maar de lezer kan zich wel een voorstel ling maken van de getructe Bas Paauwe, die de wenkbrauwen op haalt als er weer 's een Vlissingse zwoeger te laat voor de bal voorbij schuift. En de oogst van dertien doelpunten in ogenschouw ne mend, gebeurde dat nogal eens. Vlissingen zat toch al niet lekker in zijn vel. De ploeg had de compe titie als nummer laatst afgesloten en moest lijf en leden zien te red den in een driekamp met Hulst en Hero (Breda). Tussen die degrada tieduels door moest Vlissingen op de Kromme Zandweg in Rotter dam tegen eersteklasser Feije noord bekeren. Bij Feijenoord kondigde zich juist een nieuwe zomer aan. De ploeg had de competitie teleurstellend als derde afgesloten. De keuzehe ren - zo heetten ze toen echt - be slisten in hun wijsheid om in de voor het Nederlands elftal in het voorjaar van 1929. Zijn tweede in terland stond voor eind 1930 ge pland, maar kwam er niet. Een scout van Oranje raakte bij een wedstrijd van Feijenoord gechar meerd van Barendregt. Deze keuze heer was echter in de veronderstel ling dat Barendregt Wim Groenen dijk was. Deze Groenendijk kreeg de uitnodiging voor Oranje en speelde door de persoonsverwisse- beker 'proeven te nemen met jeug dige spelers'. En niet met één of twee. Nee: met zeven tegelijk! „Bo ven alle verwachtingen werd het nieuwe elftal een succes." Het elftal werd opgebouwd rond Gerard 'Puck' van Heel, die als de beste vooroorlogse voetballer van Nederland te boek staat. Met de 'Het eigenaardige was dat de bezoekers nog even de leiding hebben gehad' broers Jaap en Bas Paauwe vormde hij de middenlinie van Feijenoord. Op het doel stond Adri van Male, geboren te Philippine. Achterin was Kees van Dijke, geworteld op Sint-Philipsland, de rots in de bran ding. Het nieuwe Feijenoord won zijn eerste vijftien duels stuk voor stuk. Dat leverde direct het kam pioenschap van Rotterdam op, de KNVB-beker en de Zilveren Bal ling zijn enige interland. Voor bei den bleef het overigens bij die ene interland. Door de flater speelde Vlissingen in het bekerduel met Feijenoord echter tegen zes internationals (sommigen in spe): behalve Groe nendijk en Barendregt waren dat aanvoerder Puck van Heel (64 in terlands), Bas Paauwe (31), Adri van Male (15) en Kees van Dijke (3). Bas Paauwes broer Jaap was (Rotterdams bekertoernooi). Vlis singen was in die reeks de makke lijkste prooi. Tot op heden heeft Feijenoord nooit een officieel duel met hogere cijfers gewonnen. Maar Vlissingen liet Feijenoord wel schrikken! Dagblad van Rotter dam: „Het begin was overdonde rend." De Voorwaarts: „Het eigen aardige was dat de bezoekers nog even de leiding hebben gehad." PZC: „Door Kokelaar, die na 5 mi nuten een center van Florisse be nutte en langs (van) Dijke drij vend de bal in het net schoot." De Feijenoorder: „Maar daarmee was het ook gedaan, en het werd suc cessievelijk 13-1." Maar een ongeluk(sgetal) komt nooit alleen. Tegelijkertijd speelde in Hulst immers de plaatstelijke trots tegen Hero. De Brabantse be zoekers wonnen met 0-3, waar door Vlissingen voor het eerst in zijn bestaan degradeerde naar de derde klasse. De 27e april van 1930, hoe zonnig die ook was, was niet de dag van Vlissingen. ook international, maar speelde te gen Vlissingen niet mee. Feijenoord-Vlissingen 13-1 (8-1). Henk 'Katje' Kokelaar 0-1Puck van Heel 1 -1 Wim Groenendijk 2-1, Jaap Barendregt 3-1, Wim Groenendijk 4-1, Piet Burg 5-1, Wim Groenendijk 6-1, Wim Groenendijk 7-1, Puck van Heel 8-1, Jaap Barendregt 9-1, Wim Groenendijk 10-1, Wim Groe nendijk 11-1, Jaap Barendregt 12-1, Jaap Barendregt 13-1. door Rudy Boogert GOES - Vlissingens doelpuntenma ker tegen Feijenoord, Henk Koke laar, was jarenlang het gezicht van de club. Toen VC Vlissingen in 1916 het levenslicht zag na een fu sie tussen EMM, Poseidon, WIK en Volharding kwam Kokelaar di rect in het eerste elftal. In 1932 nam hij definitief afscheid. Bij zijn voornaam Hendrik of Henk is Kokelaar nauwelijks ge noemd. De goegemeente kende hem als Katje Kokelaar. Die bij naam verwierf hij al in zijn jeugd jaren, toen hij zich onderscheidde door gezwind als een kat in bo men te klimmen om bijvoorbeeld ballen naar beneden te halen. -• Kokelaar was de onbetwiste leider van het team. Aan het begin van het seizoen 1929/1930 was hij ge stopt, maar toen het zo slecht ging met Vlissingen kwam hij terug. Hij zorgde nog voor het enige doel punt in de derby met Middelburg, maar het mocht niet baten. Vlissin gen degradeerde. Het gros van de goals kwam dat seizoen van Frans 'Pik' Verhulst, de vader van een andere coryfee: Loek Verhulst. Hij was topscorer in de competitie en schoot Vlissin gen in de beker met vier goals ?ia Scheveningen (5-2) naar het histo rische duel met Feijenoord. Ver hulst deed in Rotterdam echter niet mee. Geraadpleegde bronnen: Clubblad De Feijenoorder (arcfjjef Sportclub Feyenoord); kranten PZC, De Voorwaarts en Nieuws blad van Rotterdam; boek De inter nationals (1999); Gemeentearchief Rotterdam. Vlissingen is de enige Zeeuwse voetbalclub die ooit in een officiële wedstrijd (beker of competitie) tegen Feyenoord heeft gespeeld. Het was een bekerduel, op 27 april 1930. Dat deze dag uit het collectieve geheugen van Vlissingen gewist lijkt, is niet zo vreemd. Wie herinnert zich nu graag een slachting van 13-1? Tegenstander Feijenoord (toen nog met lange ij) legde in dat bekertoernooi juist de basis voor de gouden jaren dertig. Zondag, op de kop af 78 jaar na Feijenoord-Vlissingen, staan de Rotterdammers weer in een bekerfinale. Nabeschouwingen „Een wedstrijd zoo eenzijdig als we maar zelden zagen! Vlissin gen speelde zonder eenig ver band en stond totaal machte loos tegenover het technisch knappe spel der thuisclub." (De Voorwaarts) „In elk opzicht stak het spel van Feijenoord boven dat van haar tegenstanders uit, en na een paar minuten was het ge heel een spelletje van kat en m muis." (Dagblad van Rotter dam) „Lustig werd er op los geknald, de geheele wedstrijd was één bekogeling van het Vlissing- sche doel." (De Voorwaarts) „Na de rust demonstreerden de eerste klassers hetzelfde vol maakte spel. Vlissingen was hiertegen natuurlijk op geen stukken bestand. (PZC) K „Toch hebben wij de Zeeuwen bewonderd, want toen het 10-1 stond bleven zij even hard ploeteren als toen zij met 1-0 voorstonden. Tot de laat ste minuut speelden zij alsof er winst te behalen was." (De Fe ijenoorder) Vlissingen in 1930. Staand van links naar rechts: Arie van Poelje, Charles Vader, Lou Butz, Chris Kats, Kees Burgers en Wijnand Vierhout. Gehurkt van links naar rechts: Jan de Quellery, Henk 'Katje' Kokelaar, Frans Verhulst, Jaap van Peenen en Piet Sinke. Met enkele aanpassingen speelde deze ploeg het bekerduel met Feijenoord, dat met 13-1 verloren ging. foto archief Kees Lindenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83