PZCUr Vertrek Valckx bij PSV is onvermijdelijk BenZeker ni Hypotheek berekenen, vergelijken of afsluiten? Het complot rond Preto Rumoer bij landskampioen 51 Kampioen heeft nu tijd om iedereen weer in het gareel te brengen. IJan Reker algemeen directeur Stan Valckx technisch manager Guus Hiddink oud-trainer Heurelho Gomes keeper Huub Stevens nieuwe trainer Sef Vergoossen huidige trainer PZC Rolant Quiit foto's ANP, ED I Zaterdag 26 april 2008 Vlissingen speelde als enige Zeeuwse club in beker tegen Feijenoord Tip? sport@pzc.nl door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - In de jaren dat Gene raal Guus Hiddink bevelhebber was over de Eindhovense strijd krachten waren er niet veel solda ten die in een andere richting mar cheerden. Het regime van Hiddink bij PSV oogde even sympathiek als dwingend. Als hij Gomes, Farfan, Afellay of Aissati eens tegen de borst drukte, voelden zij wel dat het goed zat. En ontstond bij de spelers het vuur om de beste te willen zijn. Met het vertrek van Hiddink kwam er een gezagsvacuüm waar in velen nu al sneuvelen. PSV ver sleet de laatste drie seizoenen drie directievoorzitters, twee commer cieel directeuren, acht leden van de technische staf, tientallen spe lers en nu dus ook technisch mana ger Stan Valckx. Deze enigszins buitenproportionele dynamiek heeft de club geen windeieren ge legd, want de landstitels bleven ko men en de miljoenen ook. Het be wijst wel dat niemand, hoe popu lair ook, groter is dan de club. Het lijdt weinig twijfel dat Valckx en met hem zaakwaarnemer Vla- do Lemic de populariteit van doel man Gomes hebben overschat. De raad van commissarissen en de di rectie van PSV zijn eensgezind in hun overtuiging dat Gomes' publi citaire aanval op de club is ge stuurd of althans dat zijn opvattin gen langdurig zijn gemanipuleerd. Saillant aan het interview is de ali nea waarin Gomes verklaart boos te zijn geweest op de 'lakse hou ding' van Reker rond diens con tractverlenging in december. Reker heeft die laksheid ('laat de belangstellende clubs maar ko men') altijd ontkend, waarop Go- mes zegt: „Ik neem toch aan dat ik Stan Valckx kan vertrouwen als hij informatie aan mij doorgeeft. Ik heb heel goed begrepen wat Stan mij heeft gezegd. Daar kon geen misverstand over bestaan. Ik ver trouw Reker niet." Die opmerking maakt de schei ding der geesten duidelijk. PSV be staat uit twee kampen, die elkaar vaak verkeerd of onvolledig infor meren, waaruit in ieder geval blijkt dat de belangen niet parallel lopen. Het ene kamp wordt ge vormd door Valckx, scout Piet de Visser, Lemic en de zeven spelers die hij begeleidt. Het andere staat onder aanvoering van Reker en be staat verder uit de oude en nieuwe hoofdtrainer (Sef Vergoossen, Huub Stevens) alsmede uit de in vloedrijke scouts Adrie van Kraaij, Willy van der Kuijlen en Klaas van Baaien. Dat laatste drietal heeft de laatste maanden herhaaldelijk kenbaar ge maakt niet langer vertrouwen te hebben in Lemic en impliciet ook in Valckx. Met de komst van Ste vens zal dit blok alleen maar ster ker worden. Stevens, Van Kraaij en Van der Kuijlen vormden in de ja ren zeventig al de invloedrijke as van het PSV dat geleid werd door trainer Kees Rijvers en diens assis tent... Jan Reker. Het zijn mannen die elkaar al 35 jaar kennen en ver trouwen. Dit blok zal nu ook rich ting moeten geven aan het nieuwe PSV. De raad van commissarissen heeft Reker duidelijk opdracht ge geven om de invloed van externe spelersmakelaars terug te dringen. Reker lijkt te slagen in die missie, al riep zijn handelwijze ook erger nis op. Valckx voelde zich de laat ste maanden vaak aan de kant ge zet, gepiepeld. Want Reker mani festeerde zich in de praktijk vaker als technisch directeur dan als alge meen directeur. Die wetenschap verplicht PSV om goed na te den ken over de opvolging van Valckx. Het is zaak om de bevoegdheden van de eventuele nieuwe man goed af te bakenen. De functie was aanvankelijk louter bedoeld om Hiddink te ondersteunen. Hid dink was trainer en technisch di recteur ineen; een combinatie van Reker en Stevens dus eigenlijk. Met Valckx zal Lemic van het po dium verdwijnen. En misschien Gomes ook wel. Dat laatste zou vervelend zijn voor PSV, maar er zijn meer goede keepers op de we reld. Als het vertrek van Gomes en zijn begeleiders bijdraagt tot een gezondere sfeer wordt PSV daar uiteindelijk toch beter van. Reker en Stevens hebben nu bijna drie maanden de tijd om de club voor te bereiden op de eerste werkweek van het nieuwe seizoen. Erik Breukink heeft vertrouwen in nieuwe werkwijze Rabobank Hoe zou het eigenlijk met Wim Hofkens zijn? Kan de vroegere in ternational, met zijn mooie staat van dienst als voetballer, nog wel met een stalen gezicht blijven beweren dat hij Pre to zo'n lieve jongen vindt en dat hij niets heeft geweten over een vals paspoort? Zou hij er nog zo prat op gaan dat hij de jonge Portugees, die nu een Braziliaan blijkt te zijn, heeft ontdekt op de straat en hem aan de hand mee naar Hoek heeft genomen? Zeg nou zelf, Wim, jij hebt het toch altijd geweten dat er geen twee Preto's bestaan? Hoe zou het nou met Erik Pierot zijn, de stoere voorzitter van Unitas, die al weken dreigt met rechtszaken en advocaten, die ons van de krant heeft gewaarschuwd dat we voor de rechter worden gesleept, om dat we zijn club en de arme Preto door het slijk hebben gehaald? En de KNVB' ers in Breda, die met twee vage foto's in de hand maar bleven beweren dat er twee verschillende Preto's waren, hoe zouden die zich nu voelen? Met de uit spraak, gistermiddag gedaan, hebben ze zichzelf teruggefloten. Ze hebben in eer ste instantie vooral mis geschoten, moe ten nu toegeven dat het eerste onderzoek de waarheid niet boven water heeft gekre gen en hebben nu de weg van de minste weerstand gekozen. Wat is er makkelijker dan een voetballer met een armzalig be staan de schuld van alles te geven en de mensen die hem naar Nederland hebben gehaald vrijuit te laten gaan. Wat moeten we denken van de rol van het keurige bu reau dat handelt in spelers (vooral Brazili anen) en dat Preto aan Unitas heeft ver kocht. Ton Cornelissen, de ex-spits van NAC en nu manager van het bureau, heeft het niet geweten van de twee Pre to's, zegt hij, maar heeft wel voor een ste vige rel gezorgd met een speler die hij on der contract heeft. De ontknoping van de zaak heeft niet al leen de voetballer ontmaskerd als valsspe ler, maar een heel complot blootgelegd. Dat is ook te danken aan John Smael en zijn adjudant Sjaak Lijbaart. De twee Hoekse bestuurders hebben donderdag in Gorinchem een geweldig avontuur be leefd. Ze werden ver van het sportpark opgewacht door drie potige jongens, stap ten in een geblindeerde auto met kogel vrij glas, werden voor de deur afgeleverd en na de ontmaskering weer veilig afge voerd. „Ik voelde me net een staatshoofd, dat een gevaarlijk land bezocht", vertelde Smael. En Preto zelf? Die biechtte gelijk op dat hij voor Hoek had gespeeld, daarvoor ook nog voor een Belgische club, dus dat hij vals heeft gespeeld en de voetbalbond heeft belazerd. Dat de KNVB daar in zijn oneindige wijsheid zelf niet achter kon komen, is al een pijnlijk zwaktebod. En dat de bond zo maar voorbij gaat aan de praktijken van mensen die alles wel wis ten, maar zich verschuilen achter leugens, is nog veel kwalijker. Het meest schrijnend is dat een arme Bra ziliaanse jongen, die op een zolderkamer tje in het duistere Antwerpse circuit leeft waar de ratten nog gillend weglopen, het slachtoffer is geworden van een handel in zwarte voetballers die op zoek zijn naar geluk. Dat is op zijn zachtst gezegd mens onterend. Wij gunnen Preto van harte dat hij nog een prachtige voetbaltoe komst tegemoet gaat. Frits Bakker pagina 49: voetbalbond besluit om alleen Pre to te vervolgen BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49