Buitengebied Nieuwe raadkaart Stop maar in een lauw badje Meie, maend van overschrievingen V. 4C 42 Zaterdag 26 april 2008 PZC De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh toont een ty pisch geposeerd tafereeltje, compleet met mensen in klederdracht. Een straatbeeld van zo'n tachtig jaar geleden en de vraag is natuurlijk: om welk dorp gaat het? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot uiterlijk vrijdag 2 mei (12.00 uur) worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goe de oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse Zeg maar een stad met een roemrucht en rijk plus armoedig en droevig verle den, merkt F. Poortvliet uit Kleverskerke op over de raad kaart van vorige week. „Een foto die elke Arnemuidenaar kent." Arnemuiden dus, met het Stations plein en prominent aanwezig het oude doktershuis op nummer één, weten A. G. Bouwmeester en J. C. Bouwmeester-Remijnse uit Arne muiden. „Van 1912 tot en met 1994 woonden hier de huisartsen. Op de achtergrond is het nog steeds bestaande station zichtbaar. In het midden staat de oude visveiling, die na de Tweede Wereldoorlog is afgebroken." Bouwmeester was de laatste prakti serend huisarts vanuit Stations plein 1, tussen 1983 en 1994. Om destijds een arts naar Arnemuiden te krijgen, besloot de gemeente raad tot bouw van een riant dok tershuis met praktijk. Kosten 7000 gulden. De eerste huisarts was Van der Bijl, daarna de geneeshe ren De Haas, Van Bokkum (maar één jaar), Frowein, Huygens (eind van de oorlog korte tijd als tweede huisarts), Van der Moer en Bouw meester. De laatste restaureerde het huis en bouwde een nieuwe praktijk voor twee dokters. Inzender Poortvliet zegt dat huis arts Van der Bijl al in 1909 door de raad als gemeentearts werd be noemd. Hij woonde in de Lange- straat en beklaagde zich in 1910 over de toestand van zijn huis. Na veel vijven en zessen besloot de raad de dokterswoning op het Sta tionsplein te bouwen, met een flin ke bijdrage van Van der Bijl zelf Jan Strooband uit 's Gravenpolder schrijft dat het station is gebouwd bij aanleg van de Zeeuwse lijn in 1871. De houten loods is na 1979 verdwenen en nu staat het sta tionsgebouw te koop voor 127.500 euro. Martin Stroo uit Arnemui den, wiens oma Van der Klooster wijkverpleegster was die met ver schillende huisartsen samenwerk te, noemt de bijnaam van Fro wein: Lauwbadje. „Als een kind ziek was zei hij: stop maar in een lauw badje. Tegenwoordig woont oogarts Strous in het pand en staat het te koop." Kees Stevense uit Middelburg en Kees Fase uit Sint-Annaland gaan, als gebruikelijk, in op de geschiede nis. Eigenlijk mag je Arnemuiden geen dorp noemen; het kreeg in 1574 beperkte stadsrechten, een zo geheten smalstad. Het doktershuis werd gebouwd op de plek van een in 1889 gedempte vest, stelt J. H. van Leerdam uit Ar nemuiden. Dat was aan het profiel van de tuin nog lang te zien. Deze inzender herinnert aan een ver trouwd beeld op het station: die visleurders wachtend op de trein richting Walcheren of Zuid-Beve land en Brabant. De waardebonnen gaan naar: H. Job- se, Breskens, K. de Meulmeester, Ar nemuiden en J. Huysman-Coppool- se, Middelburg. door Frans van de Heijde Ouwe en oud-voetballers, zöas ik, kun ne soms zö heerlijk de tied van vroe ger ophemele as ze bie mekaore staen blauwbekke langs de zielijn, kiekend nè de voetballers van noe. Mè noe de maend meie anbreekt, dienk ik zómè, dat vee bestuur ders, vriewilligers en supporters van voetbalvere nigingen, wè es an vroeger zulle dienke. De maend meie is de tied, da spelers d'r eihen van d ene nè d'andere verêniginge over kunne laete schrieve. En da's tegenwoordig soms een waere plaeg. Di oordt noe mee angst en beven af gewacht of de beste spelers zulle bluve of zulle zwichte vö mooie praotjes en vooral vö een mooi geldbedrag. Zouwe ze afkomme mee 't be kende smoesje over nieuwe uutdagingen en 'het gevoel wi ze nè luustere....?' Neê, dat was vroeger anders. Dan prakkezeerde je di nie over. Jaeren ebbe'ik drie keer in de we ke vuuftig kilometer geree om te voetballen en te trainen bie de club, die het tot de oogste afde ling van 't zaeterdagvoetbal schopte. Me reisde van Gouda tot Sprang-Capelle en van Sassen- heim tot Tiel, zonder éên ouwerwesse cent te kriehen. Neê, ik liehe, wan éên jaer krehe me bie iedere uutwedstrijd vuuf gulden per per soon, te besteden in een bekende pleisterplekke in Bergen op Zoom. Me kwaeme mee dat be drag nie toe vö een maeltied...! Ik ebbe die vuufenvuuftig gulden nooit vö de be lasting opgegeve! Reiskosten? Geld per punt? Te- kengeld? Nooit mee te maeken haod in mien tied. En toch speelde me in de top van 't ama teurvoetbal. Vö ons was de maend meie nooit spannend. Een ienkele keer kwam d'r een nieuwe speler. Uut z'n eihen en zonder geld te kriehen. Die oopte dan het bie ons te redden! Wan je wier as nieuwe speler drek dudelijk ge- maekt dao je gewoon moest doe. Hin capsones, hin 'spatjes', zöas ons dat noemde. Nog elder stae me vö de geêst, dat er op een trai- ningsaeven iemand uut Amstelveen z'n eihen meldde. Ie was in Middelburg komme weune en was op zoek nè een ansprekende zaeterdagclub. En die docht'n in Zoetelande te vinden! In een lichtblauw trainingspak, een paer modes verder dan onze trainingsplunje, verscheen 'n op een regenachtigen aeven op onze training. Jae, ie kon drek meedoe, wan ons waere, een alf ure vöda de training begon, a bezig mee een messcherpe onderlinge partij. Het 'nieuwe' lid bleek een begaefde speler. Ie moest alleên nog een inburgeringstest ondergae. Zonder da me di overleg over haod aode, wier onze gast, juust op 't moment dat'n mee de bal an de voet een pias- se wou ontwieke, deu éên van onze mandekkers zódanig van de bal gewerkt, dat het lichtblauwe trainingspak languut in die plasse terecht kwam. Niemand lachte en iedereên speelde deu, wan vrieë trappen deeë me nie an bie onze partijtjes. Moeizaem is 'n opgestae. D'n elt van 't licht blauw was noe zwart. Misschien aode me 't an ders moete doe, mè dien aeven is een mogelijke anwinst vö ons elftal verlore gehae. Verongeliekt is 'n vertrokke en m'ebbe'n nooit mi gezie. Nae de training ebbe me d'r om gelache. Nie ge schikt vö ons elftal! Die oefde hin overschrie- ving an te vraehen. Zelfs de toen a legendarische trainer Cas Uubregtse was 't mee ons eêns. Ik dienke zómè da die man weinig goeie woor den over ons verteld eit. Ongepaste voetbalhu mor? Die vent vergat éên ding. Ons aode aole- maele wè es in zö'n plasse gelege! En me kwae me wi bovendrieve! En dat ao niks mee reiskos ten of zakgeld te maken. Was 't vroeger dan toch aol beter? Laete ze noe in Hoek, Vlissingen, Kloe- tinge of Goes eest mè es zurge vö een goeie plas se op 't trainingsveld!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44