Zeeland Hoe was het op de krantGoed! Wie de échte uitdaging zoekt, kiest voor glas! - OPERATORS TECHNICIANS - TECHNISCH SPECIALISTEN Ardaghi 40 Zaterdag 26 april 2008 PZC Een boek over het leven als vrouw van een PZC-journalist. Jld.55 Investeer in je toekomst, investeer in glas! door Rinus Antonisse Het bericht dat eind 1962 in de PZC staat, verrast de re dacteuren meer dan de le zers. „Om de redacteuren in de gele genheid te stellen het kerstfeest in huiselijke kring te vieren, zullen er ge durende de kerstdagen geen versla gen worden gemaakt van vergaderin gen, bijeenkomsten, enz." Organisa ties die een verslag geplaatst wa len zien, moeten zelf maar beknop te informatie inzenden. Voor het eerst in de dan ruim tweehonderdjarige geschiedenis van de krant, ontziet de hoofdre dactie de medewerkers. Die wor den doorgaans geacht 24 uur per dag klaar te staan. „Twee dagen 'ge dwongen rust', wat een luxe", ver zucht de hoogzwangere Cornélie van de Reepe (vroeger gewoon Cor of Corrie, maar dat staat min der chic op de omslag) in haar boek Hoe was het op de krant...? Ze verhaalt over het leven van een journalistenvrouw in de periode 1932-1962, waarin ze kennis maakt, zich verlooft en trouwt met begin nend PZC-journalist M. P. (Rinus) Dieleman. De 235 pagina's zijn een begin; Van de Reepe belooft ons nog twee delen over de loopbaan van haar echtgenoot bij de krant. Hij vertrekt daar in 1995 als hoofd redacteur, twee jaar voor de volle dige overname van het familiebe drijf PZC door Wegener. Hoewel ze aangeeft 'de kleine ge schiedenis van de afgelopen decen nia, die IK alleen geleefd heb' vast te leggen, gaat het vooral over haar man en zijn werk bij en voor de PZC. Volgens de inleiding wil Die leman zelf 'niet uitsluitend zijn 'Een kleine geschiedenis van de afgelopen decennia, die IK alleen geleefd heb' herinneringen op papier' zetten - al zou dat voor een journalist die kennelijk zoveel bijzonders be leefd heeft dat er drie boeken aan moeten worden gewijd, eigenlijk niet zo vreemd zijn. Valse bescheidenheid of niet, het is mooi opgelost door Van de Reepe de pen te laten hanteren. Voor de eerste jaren van de perio de die ze beschrijft en de aarzelen de start van Dieleman bij de krant (november 1952) moet ze trou wens een beroep doen op zijn her inneringen en het krantenarchief, want het tweetal leert elkaar pas in 1955 kennen bij de oversteek van Breskens naar Vlissingen. Om precies te zijn: zondag 22 mei. Cor rie leert voor onderwijzeres, Rinus is dienstplichtig militair. „Dit boek is geen roman en geen dagboek, geen biografie of ge schiedschrijving. Het is een boek", staat in de inleiding. Oeps, een boek dat noch vlees, noch vis is! „Een aaneenschakeling van proces sen en anekdotes, die de jaren vijf tig in Zeeland maken zoals ze zijn", schrijft Van de Reepe. Laten we het erop houden dat het een flinke portie tuttifrutti is. Vooral een egotrip. Dat hoeft op zich geen bezwaar te zijn. De dagboeken van de door Van de Reepe bewonderde Hans Warren (zie haar boekje Je kent me niet echt, hè?) zijn dat in feite ook. Het leven van een PZC-journalist en zijn vrouw is echter van heel andere orde dan die van de dichter en recensent. De persoonlijke noten - zoals over de wijze waarop de zondag in Zeeuws-Vlaanderen wordt doorge bracht, de aanschaf van een Er- res-wasmachine die het 26 jaar uit houdt en de moeizame bevalling van de tweede zoon, die zich aan dient bij het duwen tegen diezelf de wasmachine - tillen het leven van de Dielemannen niet boven een doorsnee uit. De stijl - onder Hoe was het op de krant...? Hef Itffè crt. meer houterige dialogen - maakt het er niet leesbaarder op. Eerlijk is eerlijk: voor mensen die bij de krant werk(t)en of zich er mee verbonden voelen, is het boek best aardig. Het beeld van het ietwat benepen familiebedrijf waarin elke cent twee keer omge draaid wordt en dat van de mede werkers liefst meer dan honderd procent slecht betaalde inzet ver langt, zet Van de Reepe goed neer. De tijdgeest: hard werken voor weinig geld, trof in de schrale pe riode van wederopbouw menig een. Ook de onbeholpen manier waarop de krant - met concurren ten als Het Vrije Volk, Zeeuws Dag blad en De Stem - zichzelf pro moot komt goed uit de verf 'Voor Zeeland op de bres én voor het Zeeuwse volk! Van al wat Zeeland wenst de P.Z.C. de tolk.' Van de Reepe maakt als doorgeef luik van haar mans belevenissen duidelijk dat de leiding van de re dactie zich wel erg makkelijk schik te naar de wensen van de autoritei ten (wat wil je met een hoofdre dacteur als W. Leertouwer die ook betaald perschef van scheepswerf De Schelde is). Doordat het accent ligt op haarzelf en echtgenoot, nemen de maat schappelijke ontwikkelingen een ondergeschikte plaats in. Een uit zondering vormt de verschrijvings affaire begin jaren zestig in Goes. Grosso modo ontstaat er 'een klein op twee benen hinkend tijds beeld'. Enerzijds wat er thuis en op de krant voorvalt, anderzijds fragmenten uit de samenleving. Heeft het echtpaar Dieleman-van de Reepe toch gelijk: Hoe was het op de krant...? is noch het een, noch het ander. Hoe was het op de krant...? Het le ven van een journalistenvrouw. Deel 1, 1952-1962. Door Cornélie van de Reepe. Uitgave elfproducties, Boxtel. Prijs 19,90 euro. Glas is een prachtig materiaal. Het is in elke denkbare vorm te produ ceren, het is sterk en oneindig te recyclen zonder kwaliteitsverlies. Die en andere eigenschappen maken glas zeer populair als verpakkings materiaal voor met name de voedingsmiddelen- en drankenindustrie. De productie van verpakkingsglas is uitdagend werk en vindt plaats met behulp van complexe, technologisch geavanceerde installaties. Ardagh Glass; een innovatief concern Ardagh Glass is één van de grootste producenten van verpakkingsglas in Europa met 22 glasfabrieken en ca. 7.000 medewerkers. Ardagh Glass Benelux is zeer succesvol in het ontwikkelen, produceren en verkopen van aansprekende glasverpakkingen. Onze klanten zijn onder meer Hak, Heineken, Heinz, Coca Cola en Inbev en wij werken met (nu nog) ruim 500 gekwalificeerde medewerkers in glasfabrieken te Dongen en Moerdijk. Wij vinden onze vier kernwaarden terug in onze bedrijfscultuur: TEAMWORK, RESPECT, PERFORMANCE EN EXCELLENCE. Jouw uitdaging: een nieuwe glasoven in Moerdijk! En in Moerdijk gaan we uitbreiden; binnenkort wordt gestart met de bouw van een gloednieuwe glasoven. Dat biedt aan TE 5CH GESCHOf DEN een uitgelezen kans om met het product en het productieproces kennis te maken en zich als een speer te ontwikkelen, want Ardagh Glass heeft veel te bieden! Uitstekende en heldere condities Ardagh Glass investeert continu in verbetering van het productieproces En wij investeren continu in mensen. Technische opleidingen, trainingen en persoonlijke ontwikkeling behoren bij ons tot de prioriteiten. Verder hebben we uitstekende condities op basis waarvan je bij ons kunt werken en je je kunt ontwikkelen; die zijn net zo helder als het mooie product dat we maken. Afhankelijk van de functie heb je ruim voldoende vakantie dagen, ADV-dagen. ploegentoeslag, 5% eindejaarsuitkering, 8% vakantietoeslag, maar bovenal een goed maandsalaris en een goede pensioenregeling. Welke kwaliteiten neem je mee? Om tot de besten te willen behoren moet je wel wat in je mars hebben. Welke technische opleiding en ervaring je ook hebt: ambitie en inzet staan bij ons voorop, naast de wil om continu te blijven werken aan verbetering. Dat vraagt natuurlijk ook om een pro-actieve en flexibele instelling. Als jij die kwaliteiten meeneemt, zul je vanaf je eerste werkdag ervaren, dat jouw keuze voor Ardagh Glass de juiste is geweest! Ervaring in de procesindustrie is natuurlijk een pré. Aan wie bieden we dit uitdagende werk? Ardagh Glass Moerdijk wil graag in contact komen met: (5-ploegendienst) LBO-diploma in een technische richting, niveau 2/3 of Vapro A MBO-diploma in een technische richting, niveau 4 HTS WTB/Procestechniek/Elektrotechniek Investeer nü in je eigen toekomst! Als je denkt dat één van bovenstaande functies bij je past, dagen wij je uit te solliciteren! Je kunt surfen naar www.werkenbijardaghglass.nl of via email reageren naar mariies.schouten@ardaghglass.com. Meer informatie over het concern vind je op www.ardaghglass.com Ardagh Glass Moerdijk t.a.v. Marlies Schouten (afd. Human Resources) Orionweg 2, 4782 SC Moerdijk Tel: 0168- 392710

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42