Onrust om arbeiders uit Oost-Europa Wandelen door kazematten 'Zij laat de kinderen lekker kind zijn' RAVENSTEIN Bewoners Ewoutstraat willen dat Vlissingen iets doet aan overlast. Rommelmarkten en een antiekmarkt Linedance op Molukse muziek in Tabadila Kitesurfweekend in Vrouwenpolder Meevaren met een reddingboot Activiteiten Domburg tijdens Schildersweek Dronken chauffeur op vluchtstrook A58 Muzeeum wil militair complex opnemen in stadswandeling. Wanneer je ook binnenloopt op de Ravenstein, schooldirecteur Yvon van Dijk is er altijd. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De Ravenstein, dat is Yvonne van Dijk. En Yvonne van Dijk, dat is de Ravenstein. Ieder een is vol lof over de directeur. Be vlogen, gedreven, kritisch, betrok ken, maar vooral: bijzonder. Net zo bijzonder als haar school. Wanneer je ook binnenloopt, de directeur is er altijd. Verstopt tus sen stapels papieren. Bij moeders op het plein. Klik-klak-klik-klak in de gang, op weg naar een invalles. Netwerken om aan geld te komen. Dan maar in de belangstelling staan, ook al houdt ze daar niet van. „Je gaat toch geen verhaal over mij maken?" Toch wel. Cees Corstanje weet als geen an- der hoe het is om directeur van de Ravenstein te zijn. Hij was het zelf voor Yvonne. „Zij is de juiste vrouw op die plek. Ze kijkt verder dan lesgeven. Als directeur van de Ravenstein moet je ook onderne mer zijn en dat is Yvonne. Als ze iets voor elkaar kan krijgen bij een bedrijf of een winkel, dan doet ze dat. Ze weet ouders voor zich te winnen met thee-ochtenden, om dat ze weet dat een nieuwsbrief daar niet werkt. En als zij zegt dat ouders thuis meer prentenboeken moeten laten zien, dan lukt het nog ook." „Destijds met de asielkinderen ook. Het was één grote kaalslag op de Ravenstein. Iedereen vond het verschrikkelijk en Yvonne organi seerde een stille tocht. Hup, burge meester erbij. Ze ziet de uitdaging ervan. Ook nu heeft de school het moeilijk. Maar nooit laat zij de moed zakken. Zelfs niet als ze zelf ernstig ziek is. Want dat was ze, een paar jaar geleden. T\vee keer zelfs. Maar zij blééf gedreven. We moesten haar telkens weer naar huis sturen." In die periode pro beerden twee leerkrachten haar te vervangen. Lyanne Telussa: „We kwamen erachter wat we eigenlijk al lang wisten: haar manier van lei dinggeven valt niet na te doen. Zonder haar zijn we niet direct stuurloos, maar je slaat dan wel eens een weg in die later dood blijkt te lopen. Yvonne schat za ken goed in." „Het is Yvonne die boodschappen doet voor een familie van wie de uitkering is stopgezet en die daar om in het weekend geen eten heeft. Als we na een studiedag eten over hebben, brengt zij dat naar gezinnen die het niet zo breed hebben. Ze haalt kinderen op als hun moeders ze niet op school kunnen krijgen. Ze staat voor onze school, die toch vaak wordt gezien als een achterstands- school. Nee, zegt ze dan, wij zijn een taalschool. Kinderen leren Ne derlands op speelse wijze en echt samen met andere kinderen. Zij laat onze kinderen lekker kind zijn." Haar goede ideeën zijn het eerste waar onderwijsambtenaar Dick Aarden van de gemeente Vlissin- gen aan denkt. „De Ravenstein was al een brede school voordat er in Nederland überhaupt over ge sproken werd. Ze bedenkt wat een kind nodig heeft en zoekt daar op lossingen bij. Zoals de voorschool en het schoolmaatschappelijk werk dat door haar energie begon in het Middengebied. Binnen de onderwijswereld valt Yvonne van Dijk echt op. Ze heeft het niet ge makkelijk, veel nieuwe regelingen werken in haar nadeel. Maar zij krijgt het altijd weer voor elkaar." En toch is er een nuance, zegt haar zus Wilma Legrand, die directeur 'Als ik een directeur mocht kiezen, stond Yvonne bovenaan' is van de Middelburgse basis school de Beverburch. „En je moet me niet verkeerd begrijpen, maar zij heeft niet te maken met een ge mengde schoolbevolking. Zij hoeft zich niet constant af te vragen of ze een groep achterstelt. Ik wel. Het maakt haar positie makkelij ker dat ze voor elk kind even hard moet lopen. Maar dat doet ze dan ook. Yvonne is heel sociaal naar haar leerlingenpopulatie." Stella Hessels, die lesgeeft op de Beverburch, ziet Yvonne als haar grote voorbeeld. „Yvonne is kri tisch, maar luistert altijd. Voor kin deren neemt ze écht de tijd. We hadden eens een kind dat slangen zag. Waaaauw, zegt ze dan, waar dan? En dan gaat ze mee kijken. Heel serieus. Samen met dat kind heeft ze de slangen wegge jaagd. Ze heeft een groot inlevings vermogen. Als ik een directeur mocht kiezen, stond Yvonne bo venaan." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Mogen er zomaar twaalf tot vijftien Oost-Europese mannen in een woonhuis worden gestopt? Die vraag stelden bewo ners van de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen begin januari aan de gemeente omdat hun nieuwe bu ren veel overlast veroorzaakten. Hun vraag is nog niet beant woord. Wel wordt inmiddels een tweede huis in de straat bewoond door buitenlandse werknemers. Bewoners van de Bouwen Ewout straat zijn boos omdat de gemeen te niks doet aan de situatie in de straat. De nieuwe buren zetten hun vuilnis op straat, parkeren busjes op de stoep, zijn 's och tends en 's avonds luidruchtig en plassen, als ze uit de kroeg komen, tegen de gevels, zegt de buurt. MIDDELBURG - Vandaag is vanaf 9.30 uur in de Ontmoetingskerk in Middelburg een rommelmarkt. En op het terrein van Arduin aan de lohan van Sprengerlaan in Middel burg houdt de Stichting Welzijn Doven van 9.00 tot 14.00 uur ook een rommelmarkt. Ook van 9.00 tot 14.00 uur houdt Stichting Majoraat een rommel markt aan de Van Hogendorpweg 58a in Vlissingen. In de Langstraat in Zoutelande is een antiekmarkt MIDDELBURG - De linedancegroep van Stichting Mae Uku uit Oost-Souburg geeft vandaag een optreden in woonzorgcentrum Ta badila in Middelburg. In plaats van op countrymuziek danst de groep op Molukse muziek, ge naamd 'jospan'. De groep bestaat uit twaalf leden waarvan de oudste 72 jaar is. Het optreden begint om 14.00 uur in Tabadila, Rijnstraat 20 in Mid delburg. Toegang 2,50 euro. door Dominica Groenleer VLISSINGEN - „)e staat hier gewoon midden in de historie!" Wethou der Rob van Dooren vindt de kaze matten onder het Keizersbolwerk in Vlissingen prachtig. Gisteren ging hij met nog zes anderen de ka zematten in Vlissingen in. Er zijn plannen om deze te renove ren en dan toe te voegen aan een van de stadswandelingen van het Muzeeum. „We gaan ze niet per- „Begin januari stonden er ineens busjes op de stoep en doken Oost-Europese mannen met tas sen en zakken het huis in", zegt Peter Loof namens een aantal ver ontruste bewoners. „Toen we ver volgens zagen dat ze lopend de straat in kwamen met een ijskast en een tafel, zijn we gaan kijken waar ze vandaan kwamen. Ze kwa men uit het pand in de Hobein- straat dat net ontruimd was door de gemeente en de politie." Al in januari beloofde de gemeen te de verontruste bewoners dat er naar de situatie gekeken zou wor den. Hoewel de Vlissingers aan de bel bleven trekken, gebeurde er niks. Eind maart stuurden ze uit eindelijk een brief aan burgemees ter en wethouders. VEERE - Meevaren op een redding boot. Dat kan vandaag, op de na tionale reddingbootdag. In Veere (haven Oostwatering) en in West- kapelle (Zuiderhoofdweg bij walra- dartoren) zijn de stations van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij van 10.00 tot 16.00 uur open voor het publiek. Station Westkapelle geeft een de monstratie met het 'wippertoestel' en station Veere geeft een demon stratie sloeproeien. De verontruste bewoners werden uitgenodigd voor een gesprek op het gemeentehuis. De verhuurder van het pand liet toen weten dat er onder de noemer van 'bedrijfs matige huur' tien werknemers ge huisvest mogen worden. De ge meente zou de eigenaren afgelo pen week een brief sturen met de voorwaarden en regels voor kamer- verhuur. „Wij zouden vrijdag een afschrift ontvangen, maar dat heb ben we nog niet gehad", zegt Loof De SP en de Lokale Partij Vlissin gen vroegen deze week ook aan dacht voor het probleem. Wethou der Piet Polderman zei donderdag avond tijdens de raadsvergadering dat er momenteel in de Hobein- straat en Bouwen Ewoutstraat 'zeer actief interventies' plaatsvin den. „We delen de zorg. We vin den een aantal situaties in de stad niet goed", aldus Polderman. De raad heeft afgesproken dat er op 15 mei in de commissievergadering verder over gepraat wordt. De SP en Lokale Partij Vlissingen willen regels voor de huisvesting van buitenlandse werknemers. Op 15 mei praat de gemeente daar over in de commissie. van 10.00 tot 17.00 uur. VROUWENPOLDER - Dit weekend kunnen beginnende en ervaren ki- tesurfers in Vrouwenpolder mee doen met het evenement de Roha Kitechallenge. Vandaag begint om 13.00 uur een competitie voor ie dereen die zelfstandig kan varen. Zondag zijn er workshops voor be ginners. Ervaren kitesurfers kun nen twee dagen lang boards en ki tes testen. ■Fjj Het volledige programma is te vin- den op www.roha.eu DOMBURG - De internationale schil dersweek van Domburg viert haar eerste lustrum. Met concerten in de Nederlands Hervormde kerk in Domburg, een 'Montmartre' met straatschilders en jazzbandjes in het centrum van het dorp, en workshops waarbij het publiek de schilders aan het werk kan zien. Vanavond om 20.00 uur is het eer ste klassieke concert in de kerk. ■Fjj Voor het volledige programma: zie L-* www.schildersweek.nl MIDDELBURG - De politie heeft gis teravond rond een uur op de vluchtstrook van de A58 richting Vlissingen, ter hoogte van Nieuw en Sint Joosland, een onverlichte vrachtwagen met oplegger aange troffen. De bestuurder lag achter het stuur te slapen. Hij bleek bijna vier keer de toegestane hoeveel heid alcohol te hebben gedronken. De vrachtwagen leverde gevaar op en is weggehaald. De chauffeur kreeg een boete van 900 euro. manent open stellen. Dat is niet te doen, maar het zou mooi zijn als we met een stadswandeling de ka zematten binnen konden gaan", zegt Pol Verbeeck van het Mu zeeum. „De kazematten geven een prach tig contrast tussen historisch en modern", vindt Rob van Dooren. „Als je hier in bent geweest, zie je daarna de nieuwe, hypermoderne loodsboten van het Belgische loodswezen. Prachtig toch?" Er zijn dertien kazematten, waarvan vooral de garnizoensbakkerij nog duidelijk te herkennen is met zijn enorme ovens. „Ze bakten hier brood voor vierduizend man", weet meneer Salomé van Vrien den van het Muzeeum te vertel len. Met 'ze' bedoelt hij de Fran sen onder leiding van Napoleon. In de Tweede Wereldoorlog werd er door de Duitsers ook dankbaar gebruik gemaakt van de kazemat ten. „Er zaten soldaten, maar er werden ook torpedo's opgeslagen. Die werden over rails vervoerd naar de bunker op het einde van het Westerhoofd." De gemeente gaat nu een plan ma ken, dat daarna besproken wordt met onder meer het Muzeeum en Waterschap Zeeuwse Eilanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32