Cultuur Muzikaal Zonnemaire bijeen in band Spannend en vrolijk, een luchtige krimi prc^r1^?J,in Sadovnokov komt niet Elf muzikanten vormen eenmalige Oranjeband voor Koninginnenacht. Het bloed van de papaver is derde boek van Anneke Wiltink. PZC Zaterdag 26 april 2008 23 Leden van de Oranjeband op weg naar hun muziekzolder voor de generale repetitie voor een eenmalig concert. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Tussen Kom van dat dak af (Peter Koelewijn) en Right to be wrong (Joss Stone) liggen minstens veertig jaren. Deze uiter sten markeren het brede repertoi re van de Oranjeband die speciaal voor een eenmalig concert tijdens Koninginnenacht, dinsdag in Zon nemaire, is samengesteld. Elf muzi kanten die allen een stevige band met dit dorp hebben, bundelen hierin hun uiteenlopende talen ten. Zij verschillen in leeftijd net zoveel als het repertoire van Koele wijn en Stone. „Dat maakt het juist zo leuk", zegt initiatiefnemer René Geelhoed (17). Het idee komt van zijn vader, Kees Geel hoed, die bestuurslid is van de oranjevereniging. René had een brede keus voor het opzetten van een gelegenheidsformatie. Zonne maire telt nogal wat bezielde muzi kanten. Iedereen die René bena derde reageerde enthousiast. Met vier zangeressen, vier gitaristen, van wie één ook piano speelt, een saxofonist, een bassist en een drummer kenmerkt de Oranje band zich door een opmerkelijke bezetting. Vrijwel alle deelnemers zijn ook binnen andere groepen of solo actief Zo kent het publiek Ron Verbeek bijvoorbeeld vooral als tekstschrijver/liedjeszanger Ron nie Snipperdag. Ook vader Jan Poot (bassist) en zijn zoon John (drum mer) hebben al jaren ieder hun ei gen band, maar treden nu voor 'Elk lid mocht drie nummers inbrengen. Daaruit is het repertoire samengesteld' het eerst samen in één groep op. Hun muziekzolder boven de boe renschuur in de polder tussen Zon nemaire en Dreischor biedt al maandenlang de locatie bij uitstek voor de repetities. Elke zondaga vond komen de leden bijeen om het zeer diverse repertoire in te stu deren. „Iedereen mocht drie voor keurnummers inbrengen. Daaruit hebben we een keuze gemaakt. Ongetwijfeld bereiken we dan ook een zeer brede doelgroep," zegt René Geelhoed. Muziek neemt een grote plaats in zijn leven in. Na zijn vwo-examen dit jaar lonkt, als alles goed gaat, het con servatorium. Verder is hij actief binnen zijn eigen band Vota Fon- zie, die voor deze zomer onder meer een tour met vijf optredens in Amsterdam op de agenda heeft staan. Drummer John Poot heeft ook specifiek even tijd gemaakt voor de Oranjeband, waarin even eens zijn vriendin Floor de Feiter haar partijtje meezingt. John is ver der vooral actiefin zijn eigen band Fitting, die zich voorbereidt op on der meer een optreden tijdens fes tival Anywave zaterdag 31 mei in Brogum in Zierikzee. „Ik vind het een eer in de Oranje band te mogen meezingen",zegt zangeres Gerda van de Velde. Zij is ervan overtuigd dat het een gewel dige happening wordt dinsdaga vond in de grote tent op het sport veld in Zonnemaire. Steve Hugget maant de groep nog eens goed 2.4.6-8 Motorway te oefenen. Dat nummer is tenslotte nog maar net aan het repertoire toegevoegd. Anneke Wiltink: „De kunst van het overdrijven ontdekt." foto Ruben Oreel door Maurits Sep VEERE - Eigenlijk was ze niet van plan om een derde boek te schrij ven over lorre, Roos en oom Noud. Toch bleve de personages zich opdringen in haar gedachten. En gelukkig maar. Met Het bloed van de papaver geeft de Veerse kin derboekenschrijfster Anneke Wil tink een meer dan waardig vervolg aan De verboden vallei. Dat tweede deel was een stuk be ter dan haar al veelbelovende de buut Het gebarsten kompas. In deel drie zet Wiltink als schrijfster op nieuw een grote stap. Het boek grijpt meteen de aan dacht met een detective-achtige opening. Daarna ontspint zich een spannend verhaal waarin Jorre, Roos en oom Noud verwikkeld ra ken in een ingenieuze drugshan del en Noud het verslavende effect van drugs ervaart. Bevatte Het gebarsten kompas nog wel eens een gekunstelde over gang, De verboden vallei zat al veel beter in elkaar. Her bloed van de pa paver kent geen zwakke momen ten. „Ik heb dit boek veel intuïtie ver geschreven dan die andere twee", verklaart Wiltink. „In deel 1 was ik nog de regisseur van het verhaal. Nu heb ik vooral hard ge werkt aan de plot, het schrijven zelf ging veel soepeler. Aanvanke lijk zat ik in een bruine modder poel te staren. Ik had lappen tekst maar geen flauw idee waar het ver haal heen ging. Dat ontdekte ik gaandeweg. Het werken aan de plot werd wel gemakkelijker door mijn verleden als biomedisch we tenschapper. Dan werk je ook aan een stelling die je daarna verder uitwerkt. Dat helpt me nu." Het verschil met de wetenschap per is dat de kinderboekenschrijf ster zich kan laten leiden door haar fantasie. „Ik heb nu ook weer meer gedurfd dan in deel 2. In het begin wek ik de suggestie van moord. Bovendien speelt het ver haal zich af in een paleis en ko men er een prins en prinses in voor. Die dan weer niet zijn wat ze lijken. Wat me erg geholpen heeft bij deze manier van schrij ven is dat ik tussentijds ook een sprookjesboek heb geschreven. Dat is nog niet af, maar dankzij dat sprookje heb ik wel de kunst van het overdrijven ontdekt." Dat had zomaar verkeerd kunnen uitpakken, maar Wiltink is niet over de schreef gegaan. Doordat Het bloed van de papaver over drugssmokkel gaat, is het verhaal tegelijkertijd zeer realistisch. De prins en prinses in het verzonnen land Uretan - dat door de papaver teelt onwillekeurig doet denken aan Afghanistan - onderhouden banden met Amerikaanse smokke laars. De schrijfster: „Ik heb me ook uit gebreid verdiept in drugs en de ge varen van verslaving. Niet om te moraliseren, maar omdat ik het spannend wilde maken. Spannend én vrolijk, een luchtige krimi." Anneke Wiltink wilde met Het bloed van de papaver de stap zetten naar het fulltime schrijverschap. Ze is geslaagd voor haar diploma. Het bloed van de papaver, Anneke Wiltink. Uitgeverij Holland. €12,90. ISBN 978-90-251-1051-2. GOES - Muziektheatergezelschap GOV uit Goes moet een van zijn jonge talenten, Bram Houg, tijde lijk afstaan aan de professionele musicalproducenten Albert Verlin de en Roel Vente. Houg deed met succes auditie voor The Sound of Music. Hij gaat de rol van Friedrich vertolken in deze musical die van af 17 mei enkele maanden wordt opgevoerd in De Efteling. De GOV maakt eveneens met The Sound of Music dit najaar een toer- neetje langs de Zeeuwse podia. De rol van Bram Houg bij de GOV wordt overgenomen door Rein- bert Flipse uit Goes. VLISSINGEN - Flet concert dat de Russische accordeonist Maxim Sa dovnokov op zondagmiddag 4 mei zou geven in zorgcentrum Ter Ree- de in Vlissingen gaat niet door. Het optreden moet worden afge last omdat het de musicus niet is gelukt het benodigde visum te be machtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23