Het regent weer lintjes Lintjes Tijd voor nieuwe lintjes? Bijna allemaal waren ze 'bijzonder verrast' dat ze een lintje kregen. In totaal werden gisteren 3.548 bekende en onbekende Nederlanders gedecoreerd. 'Bij decoraties gaat het er om dat mensen zich gestreeld voelen en het idee krijgen dat Ze ietS waardevols ontvangen. Frank Bekers, docent aan de Rietveld Academie Amsterdam Jaap Jongbloed (tv-presentator) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Ed d'Hondt (oud-burgemeester Nijmegen) Officier in Orde van Oranje-Nassau Harm Bruins Slot (topman publieke omroep) Officier in Orde van Oranje-Nassau Fons Orie (rechter Joegoslavië Tribunaal) Officier in Orde van Oranje-Nassau Jan Croenewoud (Stichting Vliegramp Tenerife) Ridder in Orde van Oranje-Nasau Hubrecht Duijker (wijncriticus) Ridder in Orde van Oranje-Nassau PZC Zaterdag 26 april 2008 I 1 5 Josée Ruiter (actrice) Ridder in Orde van Nederlandse Leeuw Herman Pieter de Boer (schrijver) Officier in Orde van Oranje-Nassau Op de Rietveld Academie zou men graag nadenken over modernisering van de lintjes. De ontwerpen van de versierselen en de draagtekens stammen allemaal uit de negentiende eeuw en zijn al net zo traditioneel - en zo oud - als het decoratiestelsel zelf. Moet dat vooral zo blijven, of wordt het tijd eens na te denken over een nieuwe vormgeving? Grafisch ontwerper Frank Bekers, docent aan de Rietveld Academie in Amsterdam en als coördinator belast met het voorbereiden van de studenten op de praktijk, zou een studieopdracht van de Kanselarij der Nederlandse Orden met gejuich ontvangen. „Het zou voor onze leerlingen een fantastische opdracht zijn. Het ontwerpen van nieuwe onderscheidingen geeft hen alle kansen om te experimenteren. Bij zo'n opdracht zijn ze gedwongen goed na te denken, en dat is niet bij alle opdrachten het geval." Bekers ziet wel dat de traditie niet ineens overboord kan worden gegooid. „Als ontwerper wil je de dingen graag een nieuw en eigentijds gezicht geven. Maar bij decoraties gaat het er om dat mensen zich gestreeld voelen en het idee krijgen dat ze iets waardevols ontvangen. Om het decoratiestelsel zijn waarde te laten behouden, moet een nieuwe vormgeving dus aansluiten bij de traditie. Vernieuwing is heel goed mogelijk, maar dan geleidelijk. Als je een traditioneel lint gebruikt en je hangt daar iets moderns aan wat niet van metaal is, heb je al iets heel anders. Een onderscheiding van keramiek misschien? Maar dat is wellicht te kwetsbaar. Of iets wat gelaserd is, met zo'n hele scherpe afbeelding? Laat daar de Nederlandse kunstenaars maar eens op los." Maar er komt geen opdracht voor de studenten van de Rietveld Academie. Op de Kanselarij der Nederlandse Orden wordt niet gedacht aan enige vernieuwing van de bestaande decoraties. Sterker nog: vrij recentelijk is tot op de millimeter vastgelegd hoe de bestaande onderscheidingen er moeten uitzien, hoe dik het lint dient te zijn, hoe de metaallegering is, enzovoorts. „De bestaande ontwerpen van de decoraties dateren uit 1815 en 1895. De gedetailleerde technische voorschriften waren nodig om te zorgen dat bij de moderne productie de onderscheidingen er echt allemaal precies hetzelfde uitzien", zegt een woordvoerster van de Orde. infographic: ANP Lintjes Nederland kent twee onderscheiding en, die in het leven zijn geroepen om personen te decoreren die zich verdienstelijk hebben gemaakt. Orde van de Nederlandse Leeuw Blauw lint met oranje bies Hiervoor komen mensen in aanmerking met zeer uitzonderlijke verdiensten* voor de samenleving. Deze kent drie onderscheidingen: Q Grootkruis Commandeur Q Ridder prestaties of inspanningen die erg belangrijk zijn voor de maatschappij Orde van Oranje-Nassau Oranje lint met blauwe bies Hiervoor komen mensen in aanmerking met bijzondere verdiensten* voor de samenleving. Deze kent zes onderscheidingen: Grootkruis Grootofficier Commandeur Officier Ridder Lidmaatschap vrijwilligers die actief zijn op sociaal-maatschappelijk gebied Damesuitvoering Ridder in de van de Nederlandse Leeuw Lid in de Orde van Oranje-Nassau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15