Lintjes J Weigeren kan ook Vrouwen rukken op )e moet wel worden voorgedragen 1 4 Zaterdag 26 april 2008 PZC Maarten Biesheuvel (schrijver) Ridder in Orde van Nederlandse Leeuw Eugenie Herlaar (oud-journaalpresentatrice) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Will Luikinga (diskjockey) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Ruud Vreeman (burgemeester Tilburg) Officier in Orde van Oranje-Nassau De meeste mensen zijn blij met een lintje, maar nogal eens wordt een onderscheiding resoluut afgewezen. Vaak zijn het schrijvers, zoals Rutger Kopland, Remco Campert en Hella Haasse of politici als de Overijsselse PvdA-Statenleden Gerard Relker, Jos Harmelink en jan ter Schegget. Deze laatste drie weigerden in 2007 een koninklijke onderscheiding, omdat ze vonden dat twaalf jaar in een Statenfractie zitten geen verdienste is, maar gewoon hun werk. Een bijzonder geval is dat van Jan Leegwater. De oud burgemeester van Scheemda en Kloosterburen besloot een paar dagen na zijn benoeming in 2007 het lintje weer in te leveren met de mededeling dat hij zich miskend, vernederd en beledigd voelde. Hij vond dat hij minimaal tot ridder of commandeur had moeten worden benoemd en paste er voor zich met de titel lid af te laten schepen. Leegwater kwam tot dit besluit na gesprekken met vice-voorzitter van het Nederlands Burge meesterselftal Hans van der Laan. Leegwater hoeft er niet op te rekenen ooit nog voor een lintje in aanmerking te komen. Toch blijft hij erin geloven, omdat Van der Laan hem beloofd zou hebben dat hij alles op alles zou zetten voor een hogere onderscheiding. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal weigerde bij zijn afscheid in 2005 een lintje, omdat hij de koninklijke onderscheiding niet door minister De Geus of premier Balkenende opgespeld wilde krijgen. De Waal had het de afgelopen jaren regelmatig aan de stok met De Geus en Balkenende. Daarom wilde hij uit hun handen geen lintje. Sommigen krijgen de kans niet om te weigeren. De burgemeester van Mijnsheerenland, de woonplaats van Gerard Cox, wilde de zanger/acteur vanwege zijn veertigjarig jubileum laten onderscheiden. Zijn voordracht werd echter niet gehonoreerd, omdat Cox in 1966 het liedje 'Arme Ouwe' maakte over koningin Juliana. Een procedure om schrijver/ beeldhouwer Jan Wolkers een koninklijke onderscheiding te geven, werd stopgezet omdat verwacht werd dat hij die zou weigeren. Wolkers weigerde eerder al de Constantijn Huygensprijs en de P.C. Hooftprijs. Ton Sijbrands (dammer) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Danny de Munk (zanger en acteur) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Lintjes komen niet uit de lucht vallen. Koninklijke onderscheidingen worden alleen uitgereikt aan mensen die daarvoor zijn voorgedragen. Wie zichzelf een geschikte kandidaat vindt voor een lintje, zal een kruiwagen moeten vinden. Toch zijn de meeste gedecoreerden door de bank genomen 'ontzettend verrast' als het hare majesteit heeft behaagd hem of haar te onderscheiden. Er is dan iemand in de buurt geweest die de opmerkelijke verdiensten een lintje waard vond. Deze persoon moet zich bij het gemeentehuis melden. Een ambtenaar bekijkt of de aanvraag terecht is en of die aan alle criteria voldoet. De burgemeester brengt vervolgens advies uit over alle voorstellen. Als dit advies positief is, kan er ook een suggestie worden gedaan voor de soort en hoogte van onderscheiding. Vervolgens geeft de Commissaris van de Koningin een oordeel. Die stuurt het voorstel door naar het Kapittel voor de Civiele Orden. Dit onafhankelijke college geeft een zwaarwegend advies aan de betrokken minister. Wanneer de minister positief beslist, wordt de onderscheiding bij koninklijk besluit verleend. De meeste aanvragen (90 procent) worden gehoneerd. Traditiegetrouw worden vanuit het zuiden van het land meer aanvragen gedaan voor lintjes, èn gehonoreerd. Dat is cultureel bepaald, zegt een woordvoerster van het Kapittel. „In het noorden zijn ze toch wat nuchterder. Mensen hebben er minder behoefte aan om in de schijnwerpers te staan. En dragen dus ook minder mensen voor." Marnix Kappers (acteur) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Imca Marina (zangeres) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Thérèse Boer (sommelier) Ridder in Orde van Oranje-Nassau Het heeft lang geduurd, maar het aantal vrouwen dat een lintje krijgt is groeiende. Jarenlang vormden zij een kwart van alle gedecoreerden (nog langer geleden een nog veel kleiner percentage), maar inmiddels zijn ze de 33 procent genaderd. Van de 3548 lintjes die gisteren werden uitgereikt, kwamen 1206 toe aan vrouwen. En dat moeten er nog meer worden. In juni wordt een grote bijeenkomst gehouden, waarbij minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) zal pleiten voor meer lintjes voor vrouwen. Ook het aantal allochtonen dat een lintje verdient, moet worden opgeschroefd, vindt het Kapittel voor de Civiele Orden. Cijfers over minderheden zijn er niet. „We mogen niet registreren op wel of niet allochtoon. Maar aan de lijst met namen kun je zo zien dat hun aandeel nog niet groot is. Daarom organiseren we veel bijeenkomsten voor Surinamers, Antillianen, Turken en Marokkanen. Om hen er op te wijzen dat ook zij iemand uit hun geledingen kunnen voordragen", aldus een woordvoerster van het Kapittel. Ton Herstel (NCRV-topman) Officier in Orde van Oranje-Nassau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14