Stationspark Oproep: kom in actie voor De Mikke Echte landgenoot met pas Kans op tv en 50 euro voor nieuwe bezorgers Bedenk een ludiek heitje voor karweitje en maak kans op een iPod. PZC Zaterdag 26 april 2008 1 3 FffllDE JONGE De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Geblokt wordt er door heel wat nieuwkomers om het landelijke inburgeringsexa- men te halen. Ze zijn erop ge brand om te slagen, want pas dan zijn ze 'echte Nederlanders'. Het papiertje kunnen ze inruilen voor een Nederlands paspoort. Twee maanden geleden haalde de eerste Zeeuwse met glans haar exa men. Onze Noene en Garnik zul len volgen. Noene en Garnik, dorpsgenoten, die ik in 2001 voor de eerste keer ontmoette. Ze bevonden zich toen in weinig florissante omstandigheden. Ze dreigden het land uitgezet te wor den. In Armenië, het land van her komst, waren ze niet veilig, want daarom waren ze naar Nederland gevlucht. Ze wilden toen al Neder lander worden en er voor knok ken om hier een bestaan op te bou wen. jarenlang hebben ze geduld moe ten oefenen. Ze bleven in procedu re. Met de handen op de rug wachtten ze af Werken mocht niet, naar school gaan mocht niet, inburgeren kon niet. Eind vorig jaar kreeg het gezin de bevestiging dat het hier mocht blijven. De han den konden van de rug. Dat voelt gek, zei Noene toen. Hun kinderen zijn al die jaren wel naar school gegaan. Ze mochten wel proberen te leven. De kinde ren burgerden vanzelf in. De laatste maand is Noene vrolijk. Zo vrolijk heb ik haar nog nooit meegemaakt. Ze gaat naar school, ze leert en ze zal slagen voor het inburgeringsexamen. Ze haalde haar proefexamen voor haar inburgeringstest met een ho ge score. Van de 60 vragen zat ze er maar drie keer naast. Een presta tie van formaat, waar Nederlan ders jaloers op kunnen zijn. Weini gen hoesten allerlei feiten over het verzekerings- of belastingstelsel ge makkelijk op of schudden feiten uit de mouw als het percentage schoolgaande vmbo-kinderen of vrouwen met een betaalde baan. Noene wel. Zij is klaar voor het examen. Ze zei: „Ik hoef en wil geen professor worden, ik wil Ne derlander worden." Bij De Mikke merken ze wel dat de PZC dit jaar de op vang als goede doel heeft geadopteerd. „Het is druk ker dan voorgaande jaren. Mensen wippen ook vaker gewoon even tjes binnen, om te kijken wat De Mikke eigenlijk precies inhoudt en wat we hier doen. Uit heel Zee land komen de bezoekers. We zijn ook een Zeeuwse vogel- en zoog- dieropvang." De PZC viert dit jaar haar 250-ja- rig bestaan, De Mikke haar 25-jarig bestaan. Voor de Zeeuwse vogelop vang is 23 mei de officiële oprich tingsdatum. Dat is een mooie gele genheid om een stapje extra te zet ten voor de noodlijdende organisa tie, waar volgens beheerster Coby Louwerse van alles wel in aanmer king komt voor een grondige op knapbeurt. De vrijwilligers leggen alle zielige vogels in de watten. Ze moeten weer op krachten komen om zichzelf in de natuur te kun nen redden. De vrijwilligers ma ken nu al overuren. En dan is er niet eens een vreselijke scheeps ramp gebeurd. Bij scheepsrampen worden tal van met olie besmeur de vogels binnengebracht. De Heitje voor een Karweitje-actie is bestemd voor de jeugd. Bijzon dere karweitjes worden gewaar deerd. Denk aan paardenhoeven schoonmaken of ouderen een mooie dag bezorgen. De deelne mers of hun begeleiders moeten zelf een foto nemen van het goede doel-karweitje. Een selectie wordt in de papieren krant afgedrukt en op de website van de PZC wordt een fotomapje met alle foto's voor De Mikke geopend. De foto's kunnen zelf geplaatst worden op www.pzc.nl/fotoalbum waar het mapje Steun De Mikke geopend moet worden. Bij die in zendingen moet bij het bijschrift vermeld worden hoeveel geld er is opgehaald en wie de actie heeft be dacht en uitgevoerd, inclusief het telefoonnummer. De sluitingster mijn van de inzendingen is dins dag 20 mei. Op zaterdag 24 mei worden de Haal geld op voor De Mikke en zet een foto van de actie op www.pzc.nl/fotoalbum prijswinnaars rond 12.00 uur bij De Mikke aan de Koudekerkseweg 131A in Middelburg uitgenodigd. De hoofdprijs is een iPod. Coby Louwerse zei het al: De Mik ke is een Zeeuwse organisatie. „In de loop der jaren is onze naam ver anderd van Vogelasiel Walcheren, Vogel- en egelopvang Midden-Zee land naar twee jaar geleden Vogel en Zoogdieropvang Zeeland." Vanuit Zeeuws-Vlaanderen rijdt er elke dag, 'soms zelfs twee keer per dag', een auto volgeladen met vo gels naar De Mikke. „Dat opvang- adres zit in Zaamslag. Dierenambu lances en particulieren komen van uit heel Zeeland met zieke en ge wonde dieren naar De Mikke en we zijn een van de vijf kustasielen van Nederland." De PZC-actie voor De Mikke heeft tot op heden 3430 euro opgele verd. De actie 'koop een vogelnest je voor de Mikke bij de Intratuin in Koudekerke' viel met 17 verkoch te huisjes een beetje tegen. Het tuincentrum zelf gaf er toch nog een aardige draai aan met een do natie van 150 euro. Voor vragen, mail naar lezersredacteur@pzc.nl Zie voor filmpje van de Mikke: www.pzc.nl surf naar Steun de Mikke. „Binnenkort zijn wij 40 jaar abonnee van de PZC. Goede krant, met oog voor regionaal nieuws en sport. Er is een groot aanbod van kranten, maar wij willen een krant die ook het regionale nieuws brengt. En wat zo fijn is, als je 's morgens wakker wordt, je krant en een ontbijtje, wat kan je dan tevreden zijn! Behalve in Nisse sinds 1 januari. Er is geen bezorger meer. De krant wordt wel bezorgd, maar soms om 11 uur, dan weer om 14 uur. We hebben vaak aan de bel getrokken. En veel geklaagd! Elke keer als we bellen is er een an der 'verantwoordelijk'. Veertig jaar abonnee van de PZC. Altijd op tijd betaald. Nu al bijna 4 maanden voor een service die niet plaats vindt. Een krant die bestaansrecht heeft omdat wij hem graag wil len lezen, al 40 jaar", schrijft abonnee J. B. de Boer uit Nisse. Ad Korving, manager distributie van de PZC, reageert. Het is een kenmerkend 'kleine-kernenprobleem'. „We hebben daar onvol doende bezorgers. Bezorgers lopen meerdere wijken, waardoor de krant later komt. We doen er alles aan om het probleem op te los sen. Laatst hebben we een bezorgerswervingsactie gedaan, waarbij we een flatscreen onder nieuwkomers zouden verloten. Zonder suc ces. Iedereen die een bezorger aanbrengt krijgt 50 euro. Die actie geldt nu nog. We komen eruit, maar het heeft tijd nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13