Buitenland De angst voor de Gucci-moslims China zet stapje naar dialoog KRAS.NL Newyorkse agenten vrijuit na schietpartij BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Islamitische elite en middenklasse in Turkije groeit snel. Regering in Peking zoekt toenadering tot Tibetaanse Dalai Lama. PZC Zaterdag 26 april 2008 1 1 NEW YORK - Een rechtbank in New York heeft gisteren drie politie agenten vrijgesproken die een on gewapende, zwarte man met vijf tig kogels doorzeefden. De rechts zaak had opnieuw de aandacht ge vestigd op beschuldigingen dat de politie in New York regelmatig veel te hard optreedt. Het slachtoffer, de 23-jarige Sean Bell, werd neergeschoten buiten een stripclub. Het was zijn trouw dag, hij had net zijn vrijgezellen feest gevierd. De versie van het gebeuren die de agenten gaven was geloofwaardi ger dan die van de vrienden van Bell, zei de rechter. De dronken mannen die de strip club uitkwamen zagen eruit als cri minelen en de agenten dachten dat zij wapens bij zich hadden, zei den de advocaten van de verdach ten. De aanklagers zeiden dat juist de agenten agressief waren geweest. MADRID - Een vliegtuigje met daarin 200 kilogram hasj is gisteren verongelukt bij de landing op het landgoed van een prominente Spaanse bankier. De twee inzitten den zijn om het leven gekomen, zei een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Een derde persoon is op het landgoed van bankier Emilio Botin aangehouden. Het landgoed ligt 230 kilometer ten zuid westen van Madrid. foto Manuel Ruiz Toribio/AP door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De vrome Mustafa Kara- duman, ook wel de Turkse Yves Saint Laurent genoemd, staat aan het hoofd van een miljoenenbe drijf Ruim twintig jaar geleden be gon hij samen met twee broers in een naaiatelier in Istanbul met het maken van islamitische dameskle ding. Een gouden greep. Inmid dels is Tekbir uitgegroeid tot een mode-imperium met tientallen winkels in alle delen van Turkije en gaan zijn hoofddoeken en be dekkende kleding de wereld over. Ook de vrouw van de president Gül draagt kleding van Tekbir. „Ze noemen me wel de kleermaker van Allah", zegt Karaduman. De modeshow van het kleding merk Tekbir Giyim trok onlangs meer dan tweeduizend bezoekers. Turkse topmodellen showden op de catwalk de zomercollectie: hip pe hoofddoeken, sjieke mantelpak jes en galajurken. De conservatieve islamitische middenklasse en elite groeit en zakenlieden plukken hier de vruchten van. Volkan Aytar, onderzoeker van de onafhankelijke denktank Tesev in Istanbul, spreekt van een sociale hervorming van de Turkse maat schappij. „Vroeger waren conserva tieve moslims ongeletterd en arm. Maar de laatste twintig jaar is dat 'Vroeger waren conservatieve moslims ongeletterd en arm' enorm aan het veranderen." En nu de eveneens religieuze AK-par- tij de scepter zwaait in Turkije, krijgt deze islamitische bourgeoi sie meer macht. De seculiere elite, ook wel de wit te Turken genoemd, onder wie ambtenaren, legerofficieren, rech ters en media, ziet de ontwikke ling met afgrijzen aan. Zo ook schrijver Burak Bekdil, die in zijn krantencolumns spreekt over de 'Gucci-moslims'. „Iedereen in dit land mag natuurlijk rijk worden, maar deze mensen hangen een dogmatische versie van de islam aan. En zij worden machtiger en willen anderen hun wil opleggen." Hij wijst er bijvoorbeeld op dat op steeds meer plaatsen geen alcohol wordt geschonken. Mode-baron Mustafa Karaduman lacht de angsten van de witte Tur ken weg. „Uit onderzoek blijkt juist dat het aantal vrouwen met een hoofddoek is afgenomen, dus ik begrijp deze angst niet." PEKING - China zoekt toenadering tot Tibet. Gisteren werd bekend dat functionarissen van de Chine se regering binnen enkele dagen een ontmoeting hebben met een vertegenwoordiger van de Dalai La ma, de geestelijke leider van Tibet. De Dalai Lama zou de Chinese re gering meerdere keren hebben ge vraagd te praten over de situatie in Tibet. China zou hopen dat de lei der een einde maakt aan activitei ten die volgens het land zijn be doeld om China te verdelen en die aanzetten tot haat. Twee weken geleden zei de Chine se president Hu Jintao dat de deur openstaat voor een dialoog met de Dalai Lama. Hij stelde wel de voor waarde dat de Tibetaanse leider stopt met activiteiten die onder meer zijn bedoeld om de Olympi sche Spelen in Peking te sabote ren. De Dalai Lama verwelkomde de aanstaande gesprekken met China. „Alleen door één-op-ééngesprek- ken kan er een oplossing voor de Tibetaanse kwestie komen", aldus een woordvoerder van de geeste lijk leider. Wereldwijd werd positief gerea geerd op Chinese toenaderingspo ging. Voorzitter José Manuel Barro- so van de Europese Commissie zei 'heel gelukkig' te zijn met de beslis sing van China om snel met Tibet te gaan praten. Barroso is met een aantal andere commissarissen in China om te praten over mensen rechten, Tibet, de terugdringing van de uitstoot van broeikasgassen en de moeizame handelsrelaties tussen de EU en China. Topvoordeel China! Want KRAS biedt u een zeer complete rondreis aan vanaf 1569. Een spotprijs inclusief luchthavenbelastingen, diverse maaltijden en excursies! 15 dgn KLASSIEK CHINA v.a. 1569 We starten in het Olympische Beijing, waar we onder meer de Grote Muur, het Zomerpaleis en de Verboden Stad bezoeken. Vervolgens maken we uitgebreid kennis met juweeltjes van steden als Xi'an, Luoyang, Nanjing en Suzhou. We eindigen in het bruisende Shangai, een stad die u zeker gezien moet hebben! INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Beijing v.v., binnenlandse vlucht, vlieg-/luchthavenbelasting, rondreis per bus en slaaptrein, verblijf in goede hotels, 13 x ontbijt en lunch of diner, Neder landssprekende reisleiding, Engelssprekende Chinese gids, excursieprogramma. Juni 1 €1569 September 1 1694 Prijzen zijn per persoon. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22544 Beleef de wereld in één land! Deze prachtige reis door Zuid-Afrika zal u zeker versteld doen staan. Met Nederlandssprekende reisleiding passeert u alle highlights vanaf 1915! 17 dgn CLASSIC SOUTH AFRICA v.a. 1915 Deze veelzijdige route brengt ons van de statige hoofdstad Pretoria naar wereldstad Kaapstad! Onderweg bewonderen we adembenemende natuurgebieden, gaan we op zoek naar wilde dieren in het beroemde Kruger Park en bezoeken we vele boeiende steden zoals Durban en Oudtshoorn. Een inspirerende reis! INCLUSIEF:vliegreisAmsterdam-Johannesburg en Kaapstad-Amsterdam met KLM, vlieg-/ luchthavenbelasting, brandstoftoeslag, rondreis per bus, verblijf in 3-/4-sterren hotels, 15 x ontbijt, Nederlandssprekende reisleiding, excursieprogramma. Juni 24 1914 September 2 1959 Prijzen zijn per persoon. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22548 waarom zou je verder zoeken 15 cpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11