kenmerken Koninginnedag Zeeland Schouwse Oranjenachten N57 en N59 bij minst veilige wegen van land Muzikale presentjes strijktrio Rondje Kunst door Schouwse Westhoek GEEN TIJD OM UW DROOM AUDI/VW TE ZOEKEN? LAAT ONS 'M VOOR U VINDEN... Actiedag Pontes goed voor duizenden euro's Inbrekers aan de haal met kluis van zwembad Waarschuwing teken op zomerkamp school Dronken automobilist raakt rijbewijs kwijt waar anders? www.autoshak.nl Prisma brengt Horizon van Helsinki in kerk Noordgouwe. PZC Vrijdag 25 april 2008 I 23 Prinsessedag De voorloper van Koningin nedag is prinsessedag. Dat feest werd voor het eerst gevierd op 31 augustus 1889, de negende verjaardag van prinses Wilhelmina. Het idee om voor haar een speciale nationale feestag in het leven te roepen kwam van de liberalen. De dag was bedoeld om het nationale gevoel te versterken, en verving de oogstfeesten die niet in alle delen van Nederland werden gevierd. Zo kreeg iedereen een vrije dag om feest te vieren. Na het overlijden van Koning Willem III in 1890 werd de eerste echte Koninginnedag gevierd. Tijdens de regeerperiode van koningin Juliana werd Koninginne dag gevierd op haar verjaardag op 30 april. Toen Beatrix koningin werd, besloot zij als eerbetoon aan haar moeder Koninginnedag op die datum te blijven vieren. De nachten van Oranje rukken op. Werd vroeger nog het kruit droog gehouden en draaide het allemaal om die ene dag, anno 2008 wordt in steeds meer dorpen en ste den een aanloopje genomen naar Koninginnedag. Ook op Schouwen-Duiveland zijn inmiddels meerde re Nachten van Oranje. Bruinisse doet het dit jaar dubbelop met niet één maar twee nachten van Oran je. Vrijdag 25 april wordt - voor het eerst - een Bruse Nacht van Oranje voor senioren gehouden. Bruse zan ger Rinko (Cor Kok) brengt zijn toehoorders terug naar de jaren 80 en 90 van de vorige eeuw. Rinko kan bogen op een forse dosis ervaring op muzikaal gebied en heeft meerdere pseudoniemen. Het meest bekend is hij als Theo Tektiel in de Bruse band Pleemobielsz, maar Rinko speelde eveneens in bands als Gringo's Sweet Revenge en The Starshooters. Ook deed de Bru se zanger/entertainer enkele televisieoptredens en stond hij in het voorprogramma van bands als de Dijk en Het Klein Orkest. Nu is Rinko op de solotoer en het podium van de Bruse Oranjenacht is het eerste dat hij gaat bestormen. Ook present tijdens de Nacht van Oranje voor senioren is de Heineken Music Band. Dinsdag 29 april is het tijd voor de reguliere Bruse Nacht van Oranje, bedoeld voor alle leeftijden. Op het programma onder meer kinderdisco, een concert van de Lawine boys en dj Yorit. De Pul verzorgt een Music, Light 8t Videoshow. Zonnemaire heeft de Oranjenacht eveneens ontdekt en dat geldt ook voor Sirjansland. Daar wordt het dorp opgewarmd voor Koninginnedag met de derde Sirse Nacht van Oranje en dat staat voor een kampeer- feest voor de kinderen uit het dorp. De jeugdige kam peerders worden op Koninginnedag in alle vroegte verwacht op een Oranje-ontbijt. In Scharendijke hebben ze een andere manier gevon den om een aanloopje naar Koninginnedag te ne men; open dartskampioenschappen. Dinsdag 29 april kunnen pijltjeswerpers die een gooi willen doen naar de titel, zich melden. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De Zeeuwse N-wegen scoren niet best in een veiligheids onderzoek van de ANWB. Delen van de N57, N59 en N61 horen bij de gevaarlijkste punten van het land. De verkeersorganisatie onderzocht Nederlandse A- en N-wegen aan de hand van EuroRap, een Euro pees sterrensysteem voor wegen. Daarbij wordt gekeken naar wegei- genschappen als het type kruisin gen, aanwezigheid van bermbevei liging en snelheidslimieten. Een weg kan per gedeelte beter of slechter scoren. Twee sterren is slecht, drie gemiddeld en vier pri ma. Gedeelten van dertien N-wegen krijgen twee sterren. Voor de N59 op Schouwen-Duiveland geldt dat voor punten bij Oosterland, Zierik- zee en Moriaanshoofd. De N57 is gevaarlijk ter hoogte van Burgh- Haamstede (Kraaijensteinweg) en op het Walcherse gedeelte tussen Serooskerke en Vrouwenpolder. Ook de N61 heeft tussen IJzendij- ke en Hoek een aantal gedeelten met maar twee sterren. De drie genoemde rijkswegen staan overigens allemaal op de no minatie om veiliger gemaakt te worden. De volledige kaart is te zien op www.anwb.nl. ZIERIKZEE - De actiedag van mid delbare school Pontes Pieter Zee man in Zierikzee heeft gisteren 4640 euro opgebracht. Leerlingen hielden allerlei activiteiten. De op brengst gaat naar kinderen met adhd en de stichting van Pola van der Donck, die zich inzet voor Afri kaanse aidswezen. NIEUWERKERK - Inbrekers hebben de kluis van zwembad Dolfijn ge roofd. De kluis zat met keilbouten vast en weegt zestig kilo. Volgens Dolfijnvoorzitter Cees Bax zat er 71 euro in. De krakers kwamen woensdagochtend binnen door de nooddeur te forceren. RENESSE - Het Ecoscope in Renesse heeft voor de basisscholen op Schouwen-Duiveland een lijst met instructies tegen tekenbeten opge steld. Juist rond deze tijd gaan veel scholen op zomerkamp of houden ze buitenexcursies. Met de aanwij zingen kan worden voorkomen dat kinderen beten oplopen. BRUINISSE - Een 59-jarige automo bilist uit Amersfoort moest in de nacht van woensdag op donder dag zijn rijbewijs inleveren. De po litie betrapte hem rond 2.40 uur op de N59 bij Bruinisse op het rij den onder invloed. Hij had ruim drie keer meer drank op dan mag. AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 0113-561381 NOORDCOUWE - Strijktrio Prisma verzorgt morgen op uitnodiging van de Stichting Kamermuziek Schouwen-Duiveland een concert in de Driekoningenkerk in Noord- gouwe. Het trio, gevormd door |an- neke van Prooijen (viool), Elisa beth Smalt (altviool) en Michiel Weidner (cello), brengt het pro gramma De Horizon van Helsinki. Het omvat werken Haydn, Amani, Sibelius en Handel. Prisma bestaat zes jaar en is ver maard door de geestdriftige ma nier van musiceren. Het trio maakt tijdens het concert speelse uitstapjes. Buiten de programme ring om brengt het muzikale ca deautjes zoals een Roemeense Ho ra of een Walsje van Stravinsky. Janneke van Prooijen staat bekend om haar lyrische spel. Zij is co-aan voerder van Amsterdam Sinfoniet- ta. Elisabeth Smalt is altvioliste in een keur van ensembles. Zij speelt in zeer veel stijlen: barok, klassiek, romantisch, impressionistisch, avantgardistisch, 21e eeuws of mi- crotonaal. Michiel Weidner is ook lid van Amsterdam Sinfonietta en hij maakt deel uit van het zigeuner orkest Nap. Concert, zat. 26 april, Noordgouwe, 1—1 Driekoningenkerk, 20.00 uur. Kaart verkoop vanaf 19.30 uur in de kerk. BURCH-HAAMSTEDE - Het maande lijkse Rondje Kunst zondag door de Schouwse Westhoek voert langs de vaste deelnemers: Atelier Elly Mes, atelier Liesbeth Muile meister, Galerie Borsboom en ate lier Het Oude Raadhuis. Openings tijden zijn van 11.00 tot 17.00 uur. Verder zijn morgen en zondag ook het atelier en de beeldentuin van Daniëlle Orelio met kleurige kera miek en bloembollen geopend voor publiek. foto Marijke Folkertsma De optocht staat op Koninginnedag nog steeds met stip op 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53