Zeeland Gemeente werkt aan plan 'Gat' Traditie en originaliteit CE BESUYEN Onderscheiding voor streekdrachtpromotor Politie Goeree tevreden over fietsende agent 22 I Vrijdag 25 april 2008 PZC Fracties hopen dat Aldi wil omzien naar andere locatie in Nieuwerkerk. onal door Melita Lanting ZIERIKZEE - Er ligt een concreet plan voor het Gat van Nieuwer kerk met woningbouw in combina tie met een winkel en dat plan wordt met voortvarendheid in het gemeentehuis opgepakt. Eind juni kan de raad daar een eerste me ning over geven. Met die bood schap kwam wethouder Roel van der Wekken gisteravond naar de gemeenteraad. „Ik ben blij ver rast", reageerde Arnold Schiettekat- te van de dorpsraad Nieuwerkerk. Het dorp is in rep en roer over de vestiging van een Aldi-super- markt. De supermarktketen heeft het oog laten vallen op een voor malige meubelwinkel langs de N59. Daar kan de super nagenoeg zó intrekken. Er ligt een detailhan delbestemming op het pand en er hoeft niet grootscheeps verbouwd. Het probleem is echter dat het pand op een verkeerstechnisch on mogelijke plek ligt. Zowel de be voorrading van de winkel als de klanten moeten over een smalle parallelweg en die is daar niet op berekend. Vriend en vijand zijn De gemeenteraad hoopt dat de Aldi zal afzien van vestiging in voormalige meubelzaak in Nieu werkerk. Een nieuwe pand in het 'Gat' kan een alternatief zijn. Viissingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel.: 0118 - 41 70 82 Goes Livingstoneweg 3a v.h. APK Station De Poel Tel. 0113-21 41 07 het dan ook met elkaar eens dat de vestiging van de winkel op die plek een slechte zaak is, maar de winkel is op geen enkele manier te gen te houden omdat het bestem mingsplan dit toestaat. Er is echter nog één kans om het tij te keren en dat is de super markt te interesseren voor vesti ging op een andere plek: bijvoor beeld in het Gat van Nieuwerkerk. De fracties van LSD, PvdA, CU en SGP hebben daarom gisteravond een motie ingediend. Daarin wordt de wethouder ge vraagd in overleg te treden met de eigenaar van het pand waar de Al di in wil trekken. Deze eigenaar (bouwbedrijf Fraanje) is ook eige naar van de grond van het Gat van Nieuwerkerk en aangezien het be drijf daar onder meer een winkel wil bouwen, zou de Aldi daar pri ma in kunnen trekken. Of dit sce nario werkelijkheid zal worden, is maar zeer de vraag want de bal ligt bij de Aldi. Wil dit bedrijf wachten op een nieuw pand in het Gat (duurt nog minimaal een jaar) of wil het be drijf snel een winkel openen en dat kan in de voormalige meubel zaak binnen een paar weken al een feit zijn. Alle fracties hopen dat de winkelketen wil omzien naar een andere locatie, al dringen de WD en Alert! wel aan op een zorgvuldige procedure. Omdat de wethouder al in gesprek is met het bouwbedrijf, is de motie uiteinde lijk niet in stemming gekomen. Met veel enthousiasme draaien de leden van de Oranjeclubs jaarlijks een nieuw programma in elkaar. En dat is altijd balanceren tussen spraakmakend nieuw en vertrouwde toppers. In Dreischor verdringt een taartenbakwedstrijd met kunstveiling de traditionele zeskamp van het program. In Renesse is juist, in verband met het zeventigjarig bestaan van Oran jevereniging Juliana, de traditione le zeskamp van stal gehaald. De kunst van Koninginnedag is 'tradi tie met originaliteit te verenigen', zoals Foeke Roukema van het Bru's Oranje Comité het ver woordt. Dat laatste maakt het voor organisatoren ook de moeite waard zich uit te - blijven - sloven. „Met nieuwe dingen ben je wel constant bezig, maar het maakt je ook weer enthousiaster voor wat je doet." Geen Oranjebestuur ont komt er aan: van tijd tot tijd moet de bezem door de programme ring. De animo voor de zeskamp in Dreischor liep al jaren terug, ver telt Inge van den Broek. „We moes ten het óf afblazen óf iets anders verzinnen." Het werd uiteraard iets anders, want een beetje dorp swingt op 30 april met het Wilhel mus mee. Met behoud van de po pulaire kinderspelen („Daar doen toch wel iets van honderd kinde ren aan mee"), de evenzo populai re fietspuzzeltocht en afsluitende barbecue is er een nieuw program ma op poten gezet. Hoofdmoot is een vrijmarkt met veiling (kunst- Aubade Koninginnedag kent flink wat vaste gebruiken. Het drinken van een Oranjebit tertje op de gezondheid van vorst of vorstin is er één van, de traditie van de aubade is een andere bekende. Een aubade is het toezingen van een geliefde of een vorst in de vroege morgen. Typisch Nederlands is de aubade op Koninginnedag waarbij het volk de koningin toezingt. In het algemeen treedt de plaatselijke burgemeester op als vertegenwoordiger van de koningin. werken van peuters, Ellen Bentla- ge en Ira van de Kop) voor het goe de doel. Net als de opbrengst van de taartbakwedstrijd is het geld be stemd voor de Stichting Paardrij den Gehandicapten Schouwen- Duiveland. „Kijken hoe het uit pakt. Wat goed gaat, blijft. De rest veranderen we weer. We staan er nog steeds met z'n allen vol en thousiasme in", geeft Van den Broek de bereidheid tot verande ring aan. Soms heb je dan zo'n tref fer die traditie wordt, weet Jaap Jan op 't Hof van Sirjansland Voor uit. Het 'wilde plan' van Ton Win- gelaar om de nacht voorafgaand aan Koninginnedag te gaan kampe ren, sloeg aan. Het Duivelandse dorp beleeft dit jaar de derde Sirse Nacht van Oranje - met tentjes, vuurkorven en vooral heel veel lol. „Simpel en makkelijk te organise ren, al moet je wel het weer mee hebben", zegt Op 't Hof. De feest dag zelf wordt beurtelings in de Optocht nummer één n De optocht met versierde fietsen - of anderssoortige met spierkracht aangedre ven voertuigen - is met afstand het populairste onderdeel van de feestelijkheden op Koningin nedag. Met stip op twee het onderdeel kinderspelen, bijna zo oud als Koninginnedag zelf. Van wat recenter datum, maar bijzonder populair is de niet kapot te krijgen zeskamp op drie, op de voet gevolgd door de vrijmarkt op plaats vier. Op plaats vijfde via televisie in zwang gekomen playbackshow. Dorpsstraat of op het grasveld ach ter de school gevierd. Supergezel- lig in de Dorpsstraat, vindt Op 't Hof „Maar omdat je beperkte ruimte hebt, zit je altijd in hetzelf de stramien." Het veld biedt (tij dens - jawel - de zeskamp) moge lijkheden voor spectaculairder din gen. Daarbij zijn zelfs de kleinste nachtbrakertjes van de partij. „Ja, natuurlijk zijn de kinderen dan he lemaal rot. Maar Koninginnedag komen ze wel door hoor. Alleen die dag daarna... dan begint de el lende pas", lacht Wingelaar. Nu is vernieuwing niet altijd tover woord. In Renesse is dit jaar doel bewust het stof van gouwe ouwen geblazen, blikt Luc Wagemakers vooruit. „Activiteiten die in het verleden heel succesvol waren, zo als de herauten te paard en de zes- Oranje De kleur Oranje is onverbrekelijk verbonden met Koninginnedag. Dat is niet altijd zo geweest. In 1784 verbood de Staten-Generaal - Eerste en Tweede Kamer samen - om politieke redenen het dragen van de kleur oranje. Dat verbod was geen lang leven beschoren en anno 2008 kleurt heel Nederland weer oranje op Koninginnedag. Bakkers produceren oranje cakejes, de melkboer verkoop oranje vla en menig Nederlander heeft een oranje-outfit. kamp." Toen de populariteit inzak te, ging er een streep door de acti viteiten. Nu de zeskamp weer is opgepakt, steekt nieuw enthousias me de kop op - ervaart Wagema kers. Zeven groepen hebben zich al opgegeven, waarvan vijf teams bestaan uit Renessenaren, en twee uit vaste campinggasten. „Niets leuker dan naar mensen kijken die gekke dingen moeten doen. En het is leuk om iets leuks te doen. Het heeft twee kanten." Ook in Brouwershaven, waar het voortbestaan van Koninginnedag een tijdje aan een zijden draadje heeft gehangen, kiezen de organi serende moeders vooral voor het ouderwetse werk. Spelletjes als ezeltje prik en blikgooien, maar dan in een modern jasje, vertelt Ciska Steenhorst van de Brouwse Oranjevereniging. Ezeltje prik is anno 2008 veranderd in spider- man. Vervang de bal bij blik gooien door een natte spons en het Spongebobspel is geboren. Gro te veranderingen hoeven dus niet per sé, ervaart het bestuur. „Kinde ren van nu kennen die spelletjes niet. Vorig jaar was het een enorm succes. Wij hebben ook tegen el kaar gezegd: moeten we het dan nu meteen veranderen?" Andersom kun je er ook voor kie zen toppers van tijd tot tijd op zol der te parkeren. De senioreditie van de Bruse Nacht van Oranje, vanavond de primeur, is eenmalig. Roukema stellig: „Je moet succes sen niet elk jaar terug laten ko men. Ik zeg niet dat we dit nooit meer doen, maar ik ben er wel te rughoudend in. Creativiteit en ori ginaliteit zijn toch ook wel vaak oorzaak van het succes." Zie voor het complete Koningin nedagprogramma de PZC van maandag. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Meestal zijn ze in het nette pak, soms in werkkledij. Gis teravond echter moest burgemees ter J. Asselbergs van Schou- wen-Duiveland een onderschei ding opspelden bij iemand in kle derdracht. Teunie Wessels-Van Dongen - actief lid van streek- drachtvereniging De Arke - is be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De totaal verraste mevrouw Wessels kreeg de ko ninklijke onderscheiding omdat zij zich al sinds 1993 inzet voor be houd van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse streekdracht. Zij is actief lid van streekdrachtver- eniging De Arke. Van 1993 tot 2002 was zij voorzitter van dat gezel schap. Naast haar culturele inspan ningen is mevrouw Wessels ook maatschappelijk zeer betrokken. Van 1986 tot 2006 was zij contact persoon en collecte-organisator voor de Nederlandse Hartstich ting. Ze organiseerde de collecte voor de Zierikzeese afdeling van het KWF voor kankerbestrijding. Daarnaast is zij in verschillende hoedanigheden betrokken bij de Hervormde gemeente binnen de Protestantse Kerk Nederland. Reden te over, volgens burgemees ter Asselbergs, om Teunie Wessels in het zonnetje te zetten. „Mensen als jij zijn ware parels voor de sa menleving", stak Asselbergs de lof- Mevrouw Wessels kreeg de koninklijke onderscheiding opgespeld door bur gemeester J. Asselbergs. foto Marijke Folkertsma trompet. De uitreiking van de on- tel voor de Civiele Orden echter derscheiding gebeurde één dag de uitreiking tijdens de jaarverga- voor de officiële lintjesregen. Gelet dering van de streekdrachtvereni- op de verdiensten acht het Kapit- ging een passende gelegenheid. OUDDORP - De politie van district De Eilanden, waaronder Goe- ree-Overflakkee valt, is erg tevre den over de inzet van biketeams. Tijdens de eerste zes maanden van hun bestaan hielden de zeven fiet sende agenten 120 mensen aan en deelden ze 850 boetes uit. De fietsers worden op verzoek van wijkteams ingezet op plaatsen waar veel overlast is. In de be bouwde kom zijn ze sneller dan auto's en de communicatie met mensen op straat verloopt ook vlotter. Op Schouwen-Duiveland zijn sinds een jaar vier agenten op de fiets actief Ook daarover is de poli tie erg tevreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52