Economie ammer genoeg niet aan een 45-plusser PZC 'Laatst hebben we nog iemand van 54 jaar aangenomen' Vliegveld Charleroi wil meer zijn dan Ryanair Belgische luchthaven is erg populair bij Nederlanders. EEN CULINAIRE ONTMOETING TUSSEN ZEELAND BRABANT EN CAMBODJA PZC Vrijdag 25 april 2008 31 n het fabrieksterrein. „Het is wel belangrijk dat oudere nieuwkomers zich binnen nige tijd weer vertrekken", zegt Dow-woordvoerder Erik van Oosten. foto Wim Kooyman naam: Frank Bastiaens leeftijd: 48 jaar woonplaats: Vlissingen zoekt werk als: arbo en bedrijfsjuri disch specialist; bij voorkeur in loon dienst, maar overweegt zich even tueel als zelfstandige op projectba sis aan te bieden opleiding: deels op hbo, deels wo ervaring: ruim 25 jaar in uiteenlo pende functies in het bedrijfsleven en bij de overheid werkzoekend: sinds eind vorig jaar na afronding van het project waar aan hij toen werkte naam: Karin Notenboom leeftijd: 46 jaar woonplaats: Vlissingen zoekt werk als: receptioniste, telefo niste en/of in de financiële admini stratie; probeert onder meer door verruiming van haar netwerk haar kansen op een nieuwe baan te ver groten opleiding: mavo ervaring: 20 jaar als administratief medewerkster werkzoekend: sinds een maand als gevolg van het faillissement van het bedrijf waar ze eerst werkte Werkzoekende 45-plussers Van de bijna 7800 werkzoeken den die eind maart bij de CWI's in Zeeland stonden inge schreven, was 55 procent 45 jaar of ouder. De gemeente Veere heeft naar verhouding de meeste oudere werkzoekenden (68 procent); Terneuzen de minste (49 pro cent). De absolute cijfers in de der tien Zeeuwse gemeenten zijn: Borsele 176 werkzoekenden van 45 jaar en ouder, Goes 386, Kapelle 92, Reimerswaal 233, Noord-Beveland 69, Schouwen-Duiveland 199, Tho- len 220, Middelburg 611, Veere 185, Vlissingen 764, Hulst 319, Sluis 268 en Terneu zen 757. De totale werkloosheid is het grootst in Vlissingen (4,8 pro cent van de inwoners van 15 tot 65 jaar). Schouwen-Duive land heeft met 1,4 procent de laagste werkloosheid. door Wout Bareman Nee, er is nog geen reden tot paniek. Zeeuwse bedrij ven kunnen hun vacatu res over het algemeen nog wel in vullen, maar er moet wel heel veel moeite voor worden gedaan. „Tot een paar jaar geleden stroomden de sollicitaties binnen. Meldt zich nu iemand, dan moet je die direct beet pakken en niet meer loslaten, want de spoeling wordt steeds dunner", zegt Monique Linger van energieproducent EPZ in Borssele. Sinds een paar weken lokt EPZ nieuwe werknemers via de websi te werkenbijepz.nl. Net als Dow Be nelux in Terneuzen werkt EPZ nauw samen met de ROC's en de Hogeschool Zeeland. Linger: „Maar we mikken niet alleen op jongeren, ledereen met een goede vooropleiding is, ongeacht leeftijd, welkom." Dow in Terneuzen werft op werkelijk alle fronten, laatst zelfs op de emigratiebeurs. Woordvoerder Erik van Oosten: „Jongeren vormen daarbij uiter aard een belangrijke doelgroep, maar er is geen specifieke leeftijds grens. Het is wel belangrijk dat oudere nieuwkomers zich binnen ons bedrijf verder ontwikkelen en niet, na enige tijd, weer vertrek ken." Dow ondersteunt alle initia tieven die het wonen, werken en studeren in de regio promoten. „Dat zorgt toch voor een dyna miek, dus daarmee moeten we stug doorgaan." Martien Kempees van chemiebedrijfThermphos in het Sloegebied stelt, net als Linger en Van Oosten, vast dat de Zeeuw se arbeidsmarkt steeds krapper wordt. Ook Thermphos vist in ve le vijvers tegelijk. Ouderen? „Maakt niet uit of iemand 20 is of 50... als het maar een bekwame kracht is. Laatst hebben we nog ie mand van 54 aangenomen." door onze correspondente Pascale Thewissen CHARLEROI - 'Ryanair-airport' wordt het wel genoemd, de regio nale luchthaven in Charleroi. De stormachtige groei van de laatste jaren moet nu een vervolg krijgen, nu het aantal Nederlandse reizi gers blijft toenemen. Een oud kerkhof, ziet directeur Marcel Buelens van de luchthaven van Charleroi als hij vanuit zijn kantoor naar buiten kijkt. Een stil le getuige van de onstuimige groei ,'f van het vliegveld. De rest van het j dorp is verdwenen, alleen de gra- I 'Als we hier crashen hebben we veel meer slachtoffers dan passagiers' ven zijn gebleven. „Michael O'Leary - de topman van de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair - zei ooit tegen me, al wij zend naar het kerkhof: als we hier crashen, zitten we met een pro bleem. Hebben we veel meer slachtoffers dan passagiers", grapt Buelens. Brussels-South-Charleroi heeft een enorme groei doorge maakt. In tien jaar tijd steeg het aantal passagiers van tweehonderd duizend naar 2,5 miljoen vorig jaar. In 2009 moet de teller de vier miljoen passeren. Een nieuwe ter minal kan in totaal 7,5 miljoen pas sagiers verwerken. Dertig procent van alle reizigers komt uit Neder land. Buelens: „Met dank aan jul lie ecotaks." Niet alleen passagiers, ook luchtvaartmaatschappijen als Ryanair, Volariaweb en Corendon verhuizen hun activiteiten naar België, of zien af van uitbreiding in Nederland. 'Ryanair-airport' luidt de bijnaam van de luchthaven Charleroi. „Te recht, dankzij Ryanair zitten we hier", geeft Buelens toe. Maar hij is het meer dan zat dat Charleroi con stant gelinkt wordt aan de Ierse prijsvechter. „Toen ik hier kwam, was Ryanair goed voor 94 procent van alle vluchten, nu is dat nog tachtig procent. We zijn druk in gesprek met andere maatschappij en. Maar als Ryanair morgen wil uitbreiden, dan ga ik er niet voor liggen", zegt Buelens. Toch wil Charleroi nieuwe maat schappijen binnenhalen. Een van de partijen waarmee Buelens on derhandelt, is Brussels Airlines, de opvolger van Sabena. Die vliegt nu nog vanaf Zaventem, nabij Brus sel. „Wij zijn 25 tot 30 euro per pas sagier goedkoper. Op een totaal van twee miljoen passagiers voor Brussel Airlines betekent dat een besparing van 50 miljoen euro." ZATERDAG 3 MEI Op deze avond organiseren wij in samenwerking met het Brabantse aspergegenootschap een culinair diner. Hiervan wordt 10,- per persoon afgedragen naar onze Zeelandbrug-school in Cambodja Deze avond zit vol verrassingen Dit mag u niet missen! All-indusief €57.50 p.p. Restaurant "De Zeelandbrug" weg naar de Val 10 4301 RM Zierikzee Tel: 0111 -413208 Fax: 0111 -415211 e-mail info@dezeelandbrug.nl www.dezeelandbrug.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33