Zeeland 'Als kind heb je Molenaar Krijn Zandburg heeft van zijn werk zijn hobby gemaakt Gemeenten steunen ziekenhuismotie RAVENSTEIN CE BESUYEN Ondernemers betalen inhuren Middelburgse binnenstadsmanager onafhaftkeli zonder afsp^a^ Nieuwe appartementen en kantoren aan Goese Korenmarkt 22 Vrijdag 25 april 2008 pzc Nog actieve molenaar vierde gisteren zijn 75ste verjaardag. Bestuurders uiten felle kritiek op gang van zaken rond fusie. Ouders van kinderen op de Ravenstein praten over hun ervaringen. Groot evenement moet Zeeuwse hoofdstad op de kaart zetten. W door Dewi Cigengack oost-souburg - Normaal gespro ken laat hij de molen elke middag wel draaien, 'voor de show'. „Dat vinden de mensen in het dorp leuk." Maar gistermiddag moest molenaar Krijn Zandburg even weggelokt worden van zijn molen aan de Kanaalstraat in Oost-Sou burg. Als verrassing voor zijn 75ste verjaardag liet collega Michel Delle- beke een met vlaggetjes versierde molen voor hem draaien. „Ik had hem naar de kapper ge stuurd", lacht Jannie Kasse, echtge note van Zandburg. Zij zat ook in het complot. „Ondertussen heeft Michel de molen in de zeilen ge zet." Zandburg begon op zijn veertien de jaar als leerling-molenaar. „Op deze molen, bij de vader van Jan nie." Zijn eigen vader was ook mo lenaar, maar kwam om in de oor log toen Krijn nog maar negen jaar was. „Ik mocht wel doorleren van mijn moeder, maar ik wilde per se molenaar worden. Het virus had me toen al te pakken." Molenaar Krijn Zandburg met zijn vrouw Jannie Kasse voor molen De Pere aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. foto Lex de Meester Tot zijn zeventiende was Zand burg in de leer bij molenaar Kasse. Daarna werkte hij in andere mo lens in Zeeland. Toen hij een be drijf had in een molen in 't Zand in Middelburg, belde zijn oude le raar hem op. „Of ik in zijn zaak Molenaar Krijn Zandburg uit Oost-Souburg werd gisteren ver rast voor zijn 75ste verjaardag. Zandburg is al molenaar sinds zijn veertiende. door Miriam van den Broek vlissingen - De Vlissingse gemeen teraad en die van Veere staan als een blok achter de Walcherse mo tie voor een nieuw onafhankelijk onderzoek naar de beste locatie van het hoofdziekenhuis. Eerder deze week nam de Middelburgse raad de motie al aan, maar gister avond hebben ook de andere Wal cherse gemeenten zich unaniem achter de motie geschaard. Of dat inderdaad zou gebeuren, was aan het begin van de vergade ring in Vlissingen nog maar de vraag. De Lokale Partij Vlissingen wilde met een eigen motie er voor zorgen dat alles op alles gezet zou worden om het hoofdziekenhuis in Vlissingen te houden. Maar de rest van de raad liet al snel merken dat de prioriteit verschoven is. De discussie moet niet langer zijn of het zieken huis in Vlissingen of Middelburg komt (hoe graag Vlissingen dat ook zou willen), maar dat het hoofdziekenhuis op Walcheren moet komen, zeiden alle fracties. En om dat standpunt extra krach tig te maken, is het van belang dat de drie Walcherse gemeenteraden en colleges unaniem samenwer- wilde werken. Fuseren was toen in de mode." Dat deden ze, en terug op zijn eerste werkplek leerde hij Jannie kennen. „Ik had eigenlijk een oogje op haar zus, maar een boer was me voor." Toch sloeg de vonk over tussen de twee, die el kaar nog van vroeger kenden. Op zijn 65ste stopte de molenaar ermee, maar écht stoppen lukte niet. Dus nu werkt Zandburg nog één dag in de week. „Als hobby. Ik vind het te leuk." door Miriam van den Broek vlissingen - Veel ouders peinzen er niet over. Hun kind naar een zwarte school? Liever niet. De angst voor zwarte scholen is onte recht, zeggen vier moeders die kin deren hebben op de Ravenstein- school in Vlissingen. 'Hier krijgt ie der kind de aandacht die het no dig heeft.' De Nederlandse Sonja Daalhuizen (Antilliaanse man) en Barbara de Looff (Irakese man) hebben de Ra- vensteinschool voor hun kinderen uitgekozen omdat die het dichtste bij hun huis staat. De dochter van Maritza Remilia zat al op de Ra venstein toen Maritza later vanuit de Nederlandse Antillen naar Vlis singen kwam. De Marokkaanse Sa- ken. Wim Hirdes van de Lokale Partij Vlissingen zag het belang daarvan in en besloot zijn motie in te trekken. Wethouder Frans Prins liet zich scherp uit over het besluit van de ziekenhuisbesturen. Hij zei verontrust te zijn dat dergelij ke belangrijke maatschappelijke beslissingen genomen kunnen worden door een paar individuen. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere beklaagde zich erover dat de Raad van Toezicht onzicht baar blijft in de discussie. Volgens de Veerse burgemeester creëren de ziekenhuisbesturen zelf de weerstand tegen de fusieplan- mira Benkhedda koos voor de school omdat ze er zelf ook op ge zeten heeft. „Ik vind de kleine klas jes aantrekkelijk en ook de extra zorg die geboden wordt", zegt Sa- mira. De school heeft bij de buiten wacht een slecht imago. „Alleen maar omdat het een multiculture le school is", zeggen de moeders. „Dat wordt als iets negatiefs ge zien. Maar eigenlijk heb je als kind hier een streepje voor. De maat schappij is ook multicultureel." Nederlandse ouders zijn dikwijls bang dat hun kind op de Raven stein meteen een achterstand op loopt omdat veel aandacht uitgaat naar klasgenootjes die de taal slecht spreken. Volgens de vier vrouwen is dat onzin. „De extra zorg voor kinderen met achterstan den gaat niet ten koste van de an dere kinderen. Ieder kind krijgt hier de aandacht die het nodig heeft." Op het slechte imago van de school worden ook deze moeders wel eens aangesproken. „Ik ben verhuisd en vlakbij een andere school gaan wonen", vertelt Marit za. „Nu zegt iedereen: je bent gék als je je kind niet naar die andere school doet. Maar dat doe ik niet hoor. Ik ben over deze school heel tevreden." Het contact tussen de school en de ouders is ook zo goed, vertellen de vrouwen. „Je zult hier niet zien dat een leerkracht zucht van: oh, daar komt die ouder weer.... We worden heel serieus genomen en erg betrokken bij de lessen, er is een nieuwsbrief en voor de ouders die de nieuwsbrief niet goed begrij pen, wordt er een koffieuurtje ge houden waarin alles nog een keer wordt uitgelegd. Vaak wordt er dan door de ouders onderling ge tolkt. Ook kan je altijd bij de leer krachten of bij juf Yvonne (school directeur Yvonne van Dijk, red.) te recht. Je hoeft niet eerst een af spraak te maken." Dat de leerkrachten zo ontzettend veel voor de kinderen doen, zoals zelf klaaroveren, ontbijt maken of een kind naar de sportclub brengen, wisten de moeders niet. „Daar kwamen we pas achter toen we vorig jaar een stuk lazen in de krant over de Ravensteinschool. 'Elke leerling krijgt hier de persoonlijke aandacht die hij of zij nodig heeft' Daar schrokken we wel van. Dat er zo veel kinderen zonder ontbijt naar school komen... We hebben aan Yvonne gevraagd 'Gebeurt dat echt op ónze school?" Toch denken de moeders dat de grote inzet en betrokkenheid van de leraren niets te maken hebben met het lesgeven op een zwarte school. „Het zit gewoon in hen om zo veel voor de kinderen te doen", zegt Maritza. „Ze zouden het op een andere school even goed gedaan hebben." Vlissingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel.: 0118-41 70 82 Goes Livingstoneweg 3a v.h. APK Station De Poel Tel. 0113-21 41 07 middelburg - Naar verwachting gaat op zeer korte termijn een oud pand aan de Goese Korenmarkt in Middelburg tegen de vlakte om plaats te maken voor acht apparte menten en drie kantoorpanden. „Het wordt kwalitatief een erg goed project. De appartementen en kantoren worden gebouwd pre cies in de stijl zoals het vroeger was", zegt Pieter Bas Maat van Maat en Kuzee Makelaars in Mid- delburg. De kosten van een appar tement variëren ongeveer tussen de 173.000 euro en 349.000 euro. Geïnteresseerden kunnen informa tie aanvragen via internet of door contact op te nemen met de make laar. De brochures over de apparte menten worden volgende week verwacht. Over de oplevering is nog weinig bekend, maar de hui zen zijn vermoedelijk pas ergens volgend jaar klaar. door Nadia Berkelder middelburg - Een paar jaar gele den was er al één in Middelburg: een binnenstadsmanager. Iemand die contacten met ondernemers onderhoudt en initiatieven neemt om het centrum van Middelburg aantrekkelijker te maken voor be zoekers. Maar het initiatief liep op niets uit, zegt Henk Boers, voorzit ter van de Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM). „Dat kwam door de financiering. Ze werd deels door de gemeente en deels door de ondernemers be taald. Op die manier was het niet duidelijk wat haar positie was." Nu proberen de ondernemers het opnieuw en betalen ze de mana ger uit eigen zak: belangenconflic ten zullen op die manier minder snel ontstaan, verwacht Boers. „Op ons verzoek heeft de gemeen te de reclamebelasting voor onder nemers verhoogd. Vorig jaar heb ben we dat extra geld besteed aan het reinigen van de binnenstad, en dat doen we dit jaar weer, maar een deel van het geld gaat straks ook naar de binnenstadsmanager. Wat dat moet opleveren? Dat er een beter contact ontstaat tussen ondernemers onderling en tussen ondernemers en de gemeente. Bo vendien moet de binnenstadsma nager ervoor zorgen dat de evene menten beter lopen. We willen graag een evenement zoals het straatfestival in Vlissingen. Niet 1^ Middelburg krijgt een binnen- stadsmanager. Dat is iemand die contacten met ondernemers on derhoudt en de evenementen coördineert. dat we dat gaan imiteren, want dat festival past juist heel goed in Vlis singen, maar we willen een evene ment dat Middelburg op de kaart zet, om het met een modern woord te zeggen. Een evenement waar de landelijke pers over schrijft." Wethouder Hannie Kool (CDA, binnenstad) laat weten dat ze het een uitstekend idee vindt. „Een binnenstadsmanager kan extra kwaliteit toevoegen aan de binnen stad. Het gaat nu inderdaad goed met de Middelburgse binnenstad, maar dat willen we in de toekomst ook graag zo houden." Het is nog niet duidelijk hoeveel belasting de ondernemers extra moeten gaan betalen om de bin nenstadsmanager te kunnen beta len, zegt Kool. De gemeente re kent dat nog uit. „We moeten er wel voor zorgen dat we ook in de komende jaren geld hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24