'En toch beweegt zij' 'In de VS zitten ze niet lijdzaam af te wachten tot Galileo hun GPS-systeem overvleugelt' Stilte over 'privacy' bij Galileo Jeroen Glazener, Galileo-manager bij het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart PZC 2008 I 1 1 Impressie van de Ciove-B satelliet satellietnavigatie verschaffen. satelliet ervan de ruimte in. overvleugelt. Nee, daar wordt hard gewerkt aan GPS 3. Het is een haasje-over-effect: wie komt het eerst met een verbeterd systeem. En wij hebben al een stuk van on ze voorsprong ingeleverd door de vertragingen bij de financiering." De zeer grote nauwkeurigheid van Galileo - volgens Glazenier heeft GPS een nauwkeurigheid van 20 meter, Galileo straks van vijf me ter - kan nog worden verfijnd met behulp van grondstations. De mo gelijkheden van Galileo op het ge bied van navigatie, verkeersgelei ding en reddingswerk zullen dan ook eindeloos veel groter zijn dan met het huidige GPS. Mede zo belangrijk is dat achter Galileo straks een echte rechtspersoon staat die kwaliteitsgaranties afgeeft en aansprakelijk gesteld kan worden voor fouten, vertelt Van Baal van ESA. Dat geeft werken met Galileo een juridische basis, waar gebruik van GPS op eigen risico gebeurt. Een goed voorbeeld daarvan is de vliegtuignavigatie en luchtverkeer sleiding. „Nu zijn bakens nog de kern daarvan en heeft satelliet plaatsbepaling slechts een onder steunende functie. Met de gegaran deerde kwaliteit van Galileo kun nen vliegtuigen volledig op satellie ten gaan navigeren, wat kortere routes mogelijk maakt en veel brandstof bespaart." Satellieten ne men dan voor het luchtverkeer de plaats in die vuurtorens vroeger hadden voor schepen op zee. Voorlopig zit Galileo echter nog in de fase van het testen van klok ken, antennes en signaalgenerato ren. De bevindingen met de Gio- ve-A, die sinds december 2005 in de ruimte zweeft, zijn 'uitmun tend', vertelt Van Baal. De satellieten zijn uitgedacht, ont wikkeld en getest in het ESA ruim telaboratorium in Noordwijk. Al leen de bouw vond elders plaats door een consortium van bedrij ven. In maart verhuisde de Gio- ve-B van Noordwijk naar Baiko- noer. Met de exploitatie van het opera tionele Galileo heeft Noordwijk weinig meer van doen. Volgens van Baal betekent dat niet dat het ruimtevaartontwikkelingscentrum na 2013 ook stopt op dit terrein. „Wij zijn dan alweer aan het na denken over Galileo II." Het Galileo-project is vernoemd naar de Italiaanse natuurkundige, astronoom en wiskundige Galileo Galilei (1564 -1642). Hij publiceerde in 1610 zijn telescoopwaarnemingen van de maan, de sterrenhemel, de melkweg en de manen van Jupiter in zijn Sterrenbode. Met zijn theorie over een Copernicaans stelsel, waarin de zon het middelpunt is waaromheen de planeten draaien, kwam hij in conflict met de Rooms-Katholieke Kerk. In oktober 1632 moest Galilei verschijnen voor de kerkelijke rechtbank in Rome. Hij werd gedwongen afstand te nemen van zijn ontdekkingen en veroordeeld tot huisarrest, van 1633 tot zijn dood in 1642. Naar verluidt, zou hij na het vernemen van het vonnis de woorden 'Eppur si muove' (en toch beweegt zij - namelijk de aarde om de zon) hebben geroepen. Het zogeheten heliocentrisch wereldbeeld werd door Johannes Kepler en Isaac Newton verder aannemelijk gemaakt. In het zogenoemde 'Groenboek' dat de Europese Commissie in 2006 over Galileo opstelde, onderschrijft zij dat 'privacy' een belangrijke zorg is bij satellietnavigatietechnologie. 'Het vermogen om de positie van mensen en goederen te lokaliseren en traceren heeft implicatie voor privacy kwesties'. Dit speelt bijvoorbeeld omdat bij de diensten van Galileo een 'publiek gereguleerde dienst' is opgenomen, strikt voorbehouden aan overheden. Ook wordt bij de toepassingen van Galileo regelmatig wetshandhaving genoemd; om maar niet te spreken over de belangrijke rol die Galileo gaat vervullen bij het 'rekeningrijden', waarbij de Nederlandse overheid van elke auto gaat bijhouden waar die zich op elk tijdstip bevindt. Toch blijft het bij alle kritiek op Galileo juist op dit terrein erg stil. Mogelijk is dat omdat Galileo zelf de privacy niet kan schenden. Het zendt alleen signalen uit, waarmee de ontvanger kan bepalen waar hij is. Pas als die gegevens vervolgens worden doorgestuurd, kan de privacy in het geding komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11