Satellietnavigatie Tweede satelliet voor Galileo-programma Astronomische bedragen omringen Galileo 1 O Vrijdag 25 april 2008 PZC J G/OVE-B is de jn^C- tweede testsatelliet voor het Europese civiele satellietnavigatiesysteem Calileo dat moet kunnen concurreren met het Amerikaanse Global Positioning System (GPS) 00.16 uur: lancering van Sojoez-draagraket van de Russische lanceerbasis Baikonoer in Kazachstan 03.50 uur: raket laat satelliet GIOVE-B los, die daarna naar zijn bestemming 'zweeft' 06.55 uur: GIOVE-B bereikt zijn bestemming op 23.222 km boven het aardoppervlak Galileo-systeem Wereldwijd netwerk: 30 satellieten (27 3 reserve); 2 controlecentra en tientallen grondstations (zijn in 2013 operationeel). Er zullen op elke willekeurige plaats op aarde I altijd minimaal I 6 satellieten <S|. 'in beeld' zijn Het Europese sateilietprogramma Calileo moet de wereld gegarandeerde nauwkeurig! Ondanks alle voorspelde toepassingen, is het aan kritiek onderhevig. Zondag gaat de Gegevens GIOVE-B Gewicht' 530 kg Afmetingen: 0,95 x 0,95 x 2,4 m Aan boord een rubidium-atoom klok - met een nauwkeurigheid van 10 nanoseconde per dag - en eenjwaterstof maser atoom klok (foto boven) - met een nauwkeurigheid van 1 nanoseconde per dag Hoogte 23.222 km foto's ESA infographic Ronald Visser Russicsche raketten en ruimtevaartui gen gelden in de populaire beeldvor ming als gammel, ondeugdelijk en onbetrouw baar. Ze zouden met touwtjes en plakband aan elkaar han gen, en mankementen eraan zijn het best met een moker te verhelpen. Toch laat de Europe se ruimtevaartorganisatie ESA komende zondag de Giove-B, de tv.eede satelliet voor het prestigieuse Europese Gali- leo-project, met een Russische Sojoez-raket de ruimte inschie ten en niet met de Europese Ariane-raket. „Russische rakettechnologie is robuust en de Sojoez is een ui termate betrouwbaar werk paard", weerspreekt ESA-woordvoerder Michel van Baal de vooroordelen. „Wij ge bruiken vaak Russische raket ten. De Ariane is veel te heftig voor deze kleine satelliet. Dat zou zijn alsof je een vrachtwa gen gebruikt om een briefje te bezorgen." De Giove-B heeft aan boord de meest nauwkeurige atoomklok die ooit de ruimte in gebracht is, en zal voor ESA gaan testen of die klok ook daadwerkelijk werkt in de ruimte. Niet dat daaraan getwijfeld wordt; „het gaat er eigenlijk meer om te be wijzen dat hij werkt", aldus Van Baal. Zeer nauwkeurige tijdbereke- ning moet van Galileo, waar voor het Europees Parlement af gelopen week een nieuwe mil jardeninjectie goedkeurde, het meest nauwkeurige satelliet-na- vigatie-systeem maken. Het moet de concurrentie aangaan met GPS dat het Amerikaanse leger gratis aan de wereld ter be schikking stelt en met het Russi sche GLONASS. Daar zit dan ook de Achilleshiel van Galileo, dat het Amerikaan se technologie-tijdschrift IEEE Spectrum onlangs uitriep tot 'loser van 2007'. 'Europa geeft 4 miljard uit aan iets dat er al is', luidde in het kort de Ameri kaanse kritiek. De economische en strategische belangen van sa- telliet-navigatie zijn echter zo groot, dat Europa daarvoor niet afhankelijk kan blijven van de VS. stelt Jeroen Glazener, Gali leo-manager bij het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwik keling en Ruimtevaart (NIVR) in Delft. „Galileo is nodig om deze technologie ook in Europa onder de knie te krijgen en ver der te ontwikkelen. Het is een stuk infrastructuur dat we in Europa gewoon nodig hebben." GPS is daarnaast een defen sie-systeem dat de Amerikaan se generaals in crisistijd naar ei gen inzicht kunnen afsluiten voor anderen. Zo bevatte het 'open' GPS tot 1998 bewust een onnauwkeurigheid van zo'n 200 meter, opdat andere mo gendheden GPS niet voor mili taire doeleinden konden gebrui ken. Pas het opheffen daarvan maakte de huidige massale toe passing van GPS-navigatie mo gelijk en zou wel eens gedaan kunnen zijn om Europa, dat toen zijn Galileo-plannen in de steigers zette, de wind uit de zeilen te nemen. Volgens Glazener is het van cru ciaal belang dat Galileo de nieu we gestelde deadline van 2013 wel gaat halen. „In de VS zitten ze niet lijdzaam af te wachten tot Galileo hun GPS-systeem Calileo in de ruimte onvangst van signalen van minstens vier satellieten zijn nodig voor plaatsbepaling op aarde Wereldwijde dekking: betere dekking van satellietsignalen op hogere geografische breedten. Oe satellieten draaien in 12 uur rond de aarde; Compatibel met GPS. GPS- en Galileo satellieten zenden gemeenschappelijk signaal; Voor iedereen, gratis in gebruik voor o.a. navigatiedoeleinden, niet alleen voor het verkeer en bouw, maar ook voor bijv. blinden. Betaalde service (met grotere nauwkeurigheid): voor o.a. luchtvaartnavigatie, treinverkeer en bijvoorbeeld rekeningrijden Galileo was oorspronkelijk opgezet als pu- bliek-privaatrechtelijke samenwerking. De EU zou een miljard euro steken in de eerste aan loopkosten. Van de geschatte 2 miljard aan ver- volgkosten zou het bedrijfsleven in ieder ge val tweederde betalen. De diverse bedrijven die dongen naar deelname in kosten (en winst) konden maar niet tot overeenstem ming komen over een organisatiestructuur. Dat leidde tot een vertraging van twee jaar. Tenslotte besloot de Europese Commissie eind vorig jaar dat Europa het hele project in eigen hand zou gaan nemen en de - inmid dels tot 4 miljard opgelopen - kosten geheel zelf zou betalen. Afgelopen woensdag stemde het Europarlement hiermee in. De investerin gen moeten worden terugverdiend uit de be taalde gegarandeerd nauwkeurige dienst van Galileo. Opmerkelijk daaraan is dat vermoede lijk vooral overheidsinstanties hiervan ge bruik gaan maken, en dus indirect hun eigen winst gaan betalen. De verwachting is dat de markt voor navigatiesatelliet-producten in 2025 een omvang zal hebben bereikt van 400 miljard euro. Dankzij Galileo worden ook weer nieuwe producten ontwikkeld, zoals een spelcomkputer waarmee het virtueel mo gelijk is real time in een Formule 1 race mee te rijden. Al met al moet Galileo de Europese economie enorm omhoog stuwen. Er zijn al verwachtingen uitgesproken dat het systeem zeker 150.000 nieuwe banen gaat opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10