Buitenland Roep om embargo wapens in Zimbabwe iiilWONEN Slovenië: Oekraïne, Moldavië bij EU Gevechten Sri Lanka eisen tientallen levens Meer kans op geboorte dochter bij overslaan van het ontbijt Britse premier Brown vreest inzet materieel tegen oppositie. VAN DIEZIJN middelburg April aanbieding! Voor €395,= Voorzitter van Europese Unie wil dat alle Balkanlanden toetreden. Geweld laait op bij offensief van leger op Jaffna-schiereiland. PZC Donderdag 24 april 2008 I 9 LONDEN - De Britse premier Gor don Brown, het hoofd van de Ang licaanse kerk in Zuid-Afrika, aarts bisschop Thabo Makgoba, en Am nesty International willen een wa penembargo tegen Zimbabwe. Zuid-Afrikaanse havenwerkers wei geren een Chinees schip te lossen dat een lading wapens voor Zim babwe aan boord heeft. Zij zijn net als Brown bang dat president Robert Mugabe de wapens zal ge bruiken tegen politieke tegenstan ders, die de overwinning in de op 29 maart gehouden verkiezingen opeisen. Amnesty International zegt ernsti ge schendingen van de mensen rechten door militairen en politie agenten tegen aanhangers van de oppositie te hebben gedocumen teerd. Gordon Brown ontving gisteren de leider van de Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC, Jacob Zuma. Brown is een fel tegenstander van Mugabe en dringt er bij Afrikaan se leiders op aan diens regime niet langer te erkennen. Zuma zei in een interview met de BBC dat het niet aan Mugabe, maar aan de kiesraad in Zimbab we ligt, dat de uitslag van de presi- m De Britse premier, het hoofd van de Anglicaanse kerk in Zuid- Afrika en Amnesty International willen alle drie een wapen embargo tegen Zimbabwe. LANGE v'ELE 29 4331 l R Arco, lederen fauteuil Van €695,= dentsverkiezingen nog altijd niet gepubliceerd is. Hij verwierp verwijten aan het adres van de Zuid-Afrikaanse presi dent Thabo Mbeki, dat hij Mugabe niet genoeg onder druk zet. Vol gens Zuma doet Zuid-Afrika meer dan wie ook. „Wat zouden wij nog meer kunnen doen? Moeten wij het leger erop af sturen?" De door de staat geleide Zimbab waanse krant Herald heeft giste ren een regering van nationale een heid onder leiding van Mugabe ge opperd als mogelijke uitweg uit de diepe politieke en economische cri sis. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Europese Unie spreken volgende week in Luxemburg on der meer over de situatie in Zim babwe. LONDEN - Vrouwen die weinig eten of die het ontbijt overslaan voor de periode van conceptie hebben meer kans op een meisje. Britse wetenschappers zeiden giste ren het eerste bewijs te hebben ge leverd dat het geslacht van een ba by samenhangt met wat de moe der eet. „Dit onderzoek helpt mis schien te verklaren waarom veel vrouwen in ontwikkelde landen minder jongetjes krijgen", zei on derzoekster Fiona Mathews. De geboorte van het aantal jon gens in geïndustrialiseerde landen daalt de afgelopen veertig jaar ge staag, met circa procent per jaar. Als een vrouw het ontbijt over slaat, daalt de bloedsuikerspiegel en kan het lichaam dat interprete ren als voedselschaarste. „Als een moeder genoeg eten voorhanden heeft, zou ze best een zoon kun nen krijgen. Jongens zorgen meest al voor meer nageslacht dan meis jes. Maar in onzekere tijden is het veiliger om een meisje te krijgen", aldus Mathews. Enkele onderzoekers trekken al ja ren aan de bel wegens de verander de verhouding tussen aantallen meisjes en jongens in ontwikkelde landen. Zij wijten de verandering aan vervuilende stoffen en synthe tische chemicaliën zoals in pestici den. STRAATSBURG - Oekraïne en Molda vië moeten uitzicht krijgen op toe treding tot de Europese Unie, vindt president Danilo Türk van huidig EU-voorzitter Slovenië. „Zij moeten dat perspectief niet ge weigerd worden", zei Türk giste ren in een toespraak tot het Euro pees Parlement. Tot dusver heeft de EU zich nog niet duidelijk uitge laten tot hoever de Europese Unie kan uitbreiden. De Sloveense president stelde dat uiteraard elk kandidaatland aan de toetredingscriteria moet voldoen. In zijn toespraak tot het Europarle ment pleitte hij verder voor toetre ding van alle Balkanlanden. „De Europese Unie kan geen 'zwart gat' op de westelijke Balkan accep teren", zei Türk. Hij doelde onder meer op de problemen tussen de EU en Servië: vooral Nederland weigert een akkoord met het land te ratificeren omdat Servië nog steeds enkele oorlogsmisdadigers moet uitleveren. De Europese Unie telt 27 lidstaten en drie kandidaat-lidstaten (Tur kije, Kroatië en Macedonië). Ver der is toenadering gezocht met een reeks landen op de Balkan, on der meer met Albanië. Oekraïne zou bij toetreding een van de grootste EU-landen wor den qua oppervlakte. De voormali ge Sovjetrepubliek telt 48 miljoen inwoners. Moldavië (vier miljoen inwoners) ligt ingeklemd tussen Roemenië en Oekraïne, en is een van de armste landen van Europa. Oekraïne en Moldavië moeten uitzicht krijgen op toetreding tot EU, vindt de voorzitter van de Eu ropese Unie. Hij pleitte voor toe treding van alle Balkanlanden. WATERLOO - Waterloo blijft tot de verbeelding spreken. Met busladingen tegelijk klimmen toeris ten de heuvel op om uit te kijken over het slag veld van weleer. Dat is bijna twee eeuwen na da to nog helemaal intact. In 1914 werden de wei landen en velden uitgeroepen tot Europees erf goed. Maar de piramide met daarop de 28 ton zware gietijzeren leeuw, die als een enorme waak hond naar Frankrijk kijkt, mag dan één van de grootste toeristische attracties van België zijn, echt fris oogt het allemaal niet meer. In 'het ge hucht van de leeuw' liggen een brasserie, een in drukwekkend maar ouderwets wassenbeelden museum en een muf bezoekerscentrum. Meer is er niet. Maar er is beterschap op komst. Op dit moment wordt het panorama - een gigantisch doek van de Franse schilder Louis Dumoulin - aan de voet van de heuvel gerestaureerd. Kosten: 1,5 miljoen euro. Het schilderij, dat dateert uit 1912, heeft een omtrek van 110 meter en is twaalf meter hoog. Het verbeeldt de gevechtssi tuatie op 18 juni 1815 om vier uur 's middags, als de Slag bij Waterloo zijn hoogtepunt heeft be reikt. Het wachten is op een vergunning voor de bouw van een nieuw gedenkteken, daarmee is 20 miljoen euro gemoeid. In een deels ondergronds complex met een oppervlakte van 1000 vierkan te meter wordt de veldslag weer tot leven ge wekt. Het 'gehucht met de leeuw' trekt per jaar 200.000 bezoekers, dat aantal moet verdubbe len. Met wat geluk zijn de restauratie en de bouw van het gedenkteken tegen het jubileum jaar 2015 rond. foto Mare Fasol/GPD COLOMBO - Bij een nieuw en hevig offensief van het leger in het noor den van Sri Lanka zijn zeker ne gentig doden gevallen. Honderden mensen raakten bij de gevechten met Tamil-rebellen gewond, liet het ministerie van Defensie giste ren weten. Volgens het leger sneuvelden 52 Ta mil-rebellen en 38 militairen. Bij de zwaarste gevechten in weken op het Jaffna-schiereiland raakten 84 militairen gewond. De Tamil Tijgers (LTTE) maken ook melding van zware gevechten in de regio, maar zij kwamen met heel andere slachtofferaantallen. In een verklaring werd gesproken over honderd dode regeringsmili tairen en zestien doden aan de kant van de Tamil Tijgers. Het do dental kon niet door onafhankelij ke bronnen worden bevestigd. Bei de kampen hebben altijd de nei ging het aantal gesneuvelden aan vijandelijke zijde te overdrijven. De LTTE voert sinds 1983 een bloe dige strijd voor een onafhankelijke Tamil-staat in het noorden van Sri Lanka. Zeker zeventigduizend mensen zijn tot dusver door de burgeroorlog omgekomen. De regering beëindigde medio ja nuari een formele wapenstilstand met de rebellen. Sindsdien zijn de gevechten in alle hevigheid opge laaid. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie verklaarde dat bij het offensief van gisteren twee di visies zijn ingezet. De militairen zouden de eerste verdedigingslinie van de Tamil Tijgers over een leng te van acht kilometer hebben door broken. Een pro-Tamil website meldde echter dat de militairen waren teruggeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9